Чому не слід ставати альткоїнером

Чому не слід ставати альткоїнером

Агресивна реклама різноманітних криптопроєктів заохочує людей купувати альткоїни або брати участь в інших сумнівних «криптоініціативах». Проте цей шлях є вкрай небезпечним.

Хибна мотивація

Почнемо з простого: навіщо люди вкладають свої гроші в альткоїни? Є лише кілька причин, які можуть пояснити цей вибір.

Гонитва за надприбутками. Найбільш популярна причина – бажання заробити «легкі гроші» максимально швидко і без значних інвестицій. Новина про те, як хтось збільшив свій капітал у 10 або навіть 100 разів завдяки маловідомому мемкоїну, привертає увагу багатьох. Хтось думає, що ризики не такі й великі у порівнянні з потенційним багатством.

Диверсифікація. Частина навіть порівняно досвідчених учасників ринку цифрових активів стверджує, що купує альткоїни для диверсифікації свого портфеля. Начебто й у біткоїні їх усе влаштовує, але аналогія з акціями підказує їм, що краще зменшити ризики через інвестиції у додаткові проєкти.

Технології та нові проєкти. Деяких людей дуже цікавлять нові технології та проєкти. Коли вони чують, що певний блокчейн може обробляти тисячі транзакцій у секунду (порівняно з «повільним» блокчейном Біткоїна) або їм пропонують стейкінг, dApps, NFT тощо, то чимало з них починають цікавитися та інвестувати в альткоїни.

Ком’юніті та хайп. Не всі роблять вибір на користь альткоїнів свідомо й раціонально. Дехто просто потрапляє у середовище, де це модно. До того ж деякі проєкти активно вкладаються у рекламу та залучають зірок спорту чи шоубізнесу, які рекламують певний токен. Як показує практика, така стратегія виявляється досить ефективною, особливо для залучення молоді.

Аналіз аргументів

Розглянемо вищенаведені аргументи більш детально. Висока дохідність деяких альткоїнів може бути привабливою, але всі більш-менш досвідчені учасники індустрії підтвердять, що ситуація значно складніша. Річ у тім, що у довгостроковому періоді біткоїн стабільно перевершує всі альткоїни, й зараз його капіталізація перевищує вартість десятків тисяч альткоїнів разом узятих.

Тому інвесторам у альткоїни потрібно постійно моніторити нові проєкти та перерозподіляти капітал, щоб підтримати позитивний баланс. До того ж на відміну від біткоїна, з альткоїнами важливо не лише вчасно увійти в ринок, а й вийти з нього. Показовим є приклад монети LUNA. Протягом 2020-2022 років вона злетіла у ціні у сотні разів, а потім впала до нуля за пару днів. Тож навіть якщо хтось вгадав із тисяч інших проєктів і вчасно купив монету, але не встиг її оперативно продати, то все одно залишився «у мінусі».

Чому не слід ставати альткоїнером
Динаміка курсу LUNA/USD (2020-2022). Джерело: CoinMarketCap.

Звичайно, можна знаходити поодинокі випадки, як хтось збагатився на мемкоїнах чи інших токенах, але чи буде це об’єктивним з огляду на те, що дуже багато інвесторів, навпаки, втрачають кошти на таких проєктах? Це все одно, що знайти людину, яка виграла у лотерею, і рекомендувати всім це як надійний спосіб заробляння коштів.

Натомість біткоїн демонструє стале зростання своєї вартості, що навіть описується так званим «степеневим законом». Це також свідчить про те, що біткоїн є товаром, а не цінним папером. Тож аргументи щодо диверсифікації також невірні, адже BTC та альткоїни принципово відрізняються за своєю економічною сутністю. Тож у цьому випадку диверсифікація призводить не до зменшення, а тільки до збільшення ризиків.

Щодо технологій та інновацій, то, звичайно, потрібно присвятити час та розібратися у всій екосистемі Біткоїна. Якби біткоїнери орієнтувалися лише на збільшення масштабованості та пропускної здатності мережі, то вже давно б перейшли на використання «великих» блоків на зразок Bitcoin Cash. Але пріоритет – це стабільність і захищеність блокчейну, а масштабованість реалізується через другий рівень (зокрема Lightning Network). Загалом функціонал інших мереж щодо DeFi, NFT тощо також вже реалізований на блокчейні Біткоїна (й більш ефективно).

Насамкінець спільнота Біткоїн-максималістів – одна з найбільш дружніх та відкритих для новачків. Тут вам завжди пояснять складні моменти чи проконсультують з ваших питань (не намагаючись вам щось продати чи на вас заробити).

Досить іронічно, що біткоїнерів нерідко зображують як «токсичних максималістів». Проте вони токсичні лише до шахраїв та скамерів: як щодо бізнесмена Крейга Райта, який видавав себе за Сатоші Накамото, чи до тих, хто просуває сумнівні проєкти. Натомість «дружні альткоїнери» з радістю порекомендують вам якісь токени за схемою Понці, орієнтуючись на короткостроковий прибуток (але не ваш, а свій власний).

Підсумки

Жоден з популярних аргументів на користь альткоїнів не витримує критики при більш детальному розгляді. Біткоїн не лише забезпечує більшу довгострокову дохідність, ай створює революційні інновації. Щобільше, тільки BTC може бути повноцінними цифровими грошима й ефективно виконувати функцію збереження вартості. Тому й Біткоїн-, і крипто-ком’юніті – це зовсім різні групи людей.

Досить часто серед біткоїнерів можна зустріти колишніх альткоїнерів. Вони вклали гроші у певні монети чи токени, втратили кошти й згодом переглянули власні принципи. У деяких випадках навіть болісний досвід необхідний, якщо він спонукає до вірних висновків.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024