День народження Сатоші Накамото: що відомо про винахідника Біткоїна

День народження Сатоші Накамото: що відомо про винахідника Біткоїна

Сьогодні, 5 квітня, біткоїнери відзначають День народження творця Біткоїна Сатоші Накамото. Тож у нас є привід підсумувати, що ми про нього знаємо, та окреслити його унікальний внесок у глобальну фінансову свободу.

День народження

Багато у кого може виникнути питання: як взагалі можна відзначати день народження людини, про яку майже нічого не відомо? І чому 5 квітня? Річ у тім, що саме цю дату та 1979 рік зазначив сам Сатоші під час реєстрації на Біткоїн-форумі. Тобто йому теоретично сьогодні виповнюється 49 років.

День народження Сатоші Накамото: що відомо про винахідника Біткоїна
Відкриття бюста Сатоші у Будапешті. Джерело: Chas News.

Чому теоретично? Тому що про Сатоші дуже мало чого можна стверджувати із впевненістю. Зважаючи на те, що приватність була для нього одним з основних пріоритетів, досить ймовірно, що він вказав не справжню дату й рік народження. Зокрема досить цікавою є версія щодо того, що Сатоші обрав 5 квітня, щоб натякнути на конфіскацію золота урядом США у 1933 році. Саме цієї дати був виданий Виконавчий указ 6102, що забороняв громадянам США володіти золотими монетами, зливками та сертифікатами.

Можливо, Сатоші пригадав руйнування вільних грошей урядами та створив нові цифрові гроші, які не можна заборонити. Ми знаємо, що творець Біткоїна використовував такі аналогії, адже навіть додав заголовок газети The Times про спроби порятунку банків у Генезис-блок.

Що відомо про Сатоші

Хоча навколо творця Біткоїна дуже багато таємниць, дещо ми можемо сказати напевне. Перше – Сатоші є справжнім генієм програмування. Він здійснив те, чого не вдавалося до нього нікому: створив повноцінний код незалежної пірингової системи електронної готівки, що не потребувала посередників. Сатоші написав 31 000 рядків, що розв’язували проблему візантійських генералів.

Наразі над вдосконаленням коду Біткоїна працюють сотні програмістів (насамперед з Bitcoin Core), але всі основні моменти були вдало реалізовані безпосередньо Сатоші. Наступний цікавий факт ілюструє рівень Накамото. Відомий американський спеціаліст з цифрової безпеки та «білий хакер» Ден Камінські у 2011 році намагався зламати код Біткоїна або хоча б знайти будь-яку вразливість, але марно. При цьому за три роки до того він виявив недолік у протоколі інтернету. Він попередив про це Міністерство внутрішньої безпеки, а також керівників Microsoft і Cisco. Ден Камінські зазначав, що очікував, що код Біткоїна виявиться для нього «легкою здобиччю», але був вражений бездоганною реалізацією від Сатоші.

Друге – Сатоші дуже добре розумівся на економіці, адже можна було б створити гарний програмний код, який втім ніколи б не перетворився на цифрові гроші. Ймовірно, творець Біткоїна був обізнаний про Австрійську економічну школу та її ідеї щодо ринкових грошей. Тому він і зробив загальну пропозицію монет обмеженою, а також запровадив халвінг, який сприяє поступовому зменшенню емісії монет. У такий спосіб було розроблено систему, що працює краще за золото. Навіть вибір алгоритму консенсусу Proof-of-Work на основі Hashcash Адама Бека був зумовлений не лише технологічними, а й економічними міркуваннями.

Третє – Сатоші бездоганно володів англійською мовою (її британським варіантом). Навіть порівнюючи його не з японськими, а британськими та американськими програмістами, Накамото дуже вирізнявся професійним письмом. Звичайно, це ще додає питань щодо його національності, адже він зазначав у профілі японське ім’я, працював за американським часом, а використовував британську англійську. Напевно, він навмисно надсилав різні сигнали, щоб унеможливити його ідентифікацію.

День народження Сатоші Накамото: що відомо про винахідника Біткоїна
Останній пост Сатоші на форумі. Джерело: Bitcoin News.

Четверте – Сатоші Накамото зі статками у понад $70 млрд входить до Топ-20 найбагатших людей світу. При цьому лідером наразі є Бернар Арно, що володіє $223 млрд. Тож вже цього або наступного бичачого циклу Сатоші стане найбагатшою людиною світу. Це лише питання часу, причому не дуже віддаленого. Але, як відомо, він досі не витратив жодної монети.

Внесок Сатоші

Біткоїнери часто говорять наступне: «Сатоші зробив дві важливі речі: створив Біткоїн та зник». І це насправді так. Щодо Біткоїна, то тут усе зрозуміло: вперше в історії людства були створені повністю децентралізовані гроші, що не залежали ані від центрального сервера, ані від посередників. У такий спосіб гроші були ефективно відокремлені від держави. Щобільше, зараз уже навіть корпорації та уряди перейшли до накопичення біткоїна. Тож гіпербіткоїнізація, схоже, виходить на новий рівень.

Щодо того, що Сатоші зник, то це також дуже цікаво й вкрай важливо. Перш за все він усе заздалегідь підготував, передавши доступ до репозиторію іншим розробникам та дочекавшись певного розвитку мережі, коли з’явилися перші майнери, а BTC отримав ринкову ціну (адже у перші десять місяців він нічого не коштував). Творець Біткоїна використовував браузер Tor, ніколи самостійно не приймав донати та не зустрічався ні з ким офлайн.

Для нього було важливо зникнути, щоб знищити останню можливу точку впливу на Біткоїн через його винахідника. Тепер Біткоїн насправді став товаром, що не має аналогій та існує поза впливом окремих людей, урядів чи корпорацій. Наприклад, біткоїнер Gigi порівнює його з природними явищами: сходом сонця чи припливами та відпливами.

Що у підсумку

Персона Сатоші Накамото залишається унікальною та таємничою для всього світу. Ми можемо лише будувати версії щодо того, хто це, де він (чи вона/вони) живе, чим займається зараз. Ймовірно, ми ніколи не дізнаємося відповіді на ці питання, й це добре, адже це необхідно для стабільного розвитку Біткоїна. Сатоші не потрібна слава чи визнання; для нього було важливо створити незалежні гроші та подарувати фінансову свободу всім охочим, чого він і досяг.

До речі, у контексті нещодавньої справи австралійського програміста Крейга Райта, який видавав себе за творця Біткоїна, у біткоїнерів з’явився новий жарт. «Всі ми – Сатоші. Окрім Крейга Райта».

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024