Люк Дашжр: історія одного з перших Біткоїн-розробників

Люк Дашжр: історія одного з перших Біткоїн-розробників

Люк Дашжр – один із ключових розробників Bitcoin Core, робота якого зосереджена на поліпшенні масштабованості та децентралізації головного цифрового активу.

Хто такий Люк Дашжр

Люк Дашжр – один із перших Біткоїн-розробників, який відіграв велику роль у створенні та поліпшенні програмного забезпечення для Біткоїна. Люк Дашжр, зокрема, працював у сфері підвищення масштабованості й ефективності Біткоїна і бере активну участь в обговореннях про те, як він має розвиватися.

Розробник підтримує ідею про те, що Біткоїн має бути відкритим і доступним для всіх, залишаючись безпечним і надійним. Сьогодні Люк Дашжр – ключова постать у світі Біткоїна, його робота допомагає забезпечити функціонування протоколу.

Короткі відомості

Для Люка Дашжра дуже важливим є збереження приватності. Тому у відкритих джерелах не вдалося знайти інформації про дату і місце народження розробника, щодо його родини, навчання та батьків. З коротких повідомлень у соцмережах можна лише зрозуміти, що він одружений і має семеро дітей.

Що ще відомо про Люка Дашжра, так це про його величезний внесок у розвиток Біткоїна та незліченну кількість проєктів, у яких він брав участь за свою понад 23-річну кар'єру розробника.

Початок кар'єри

Люк Дашжр: історія одного з перших Біткоїн-розробників
Джерело: соцмережа X.

Кар'єра Люка Дашжра як розробника розпочалася у 2001 році. Тоді він став керівником проєкту Kye 3.0 – простої гри-головоломки 1992 року, яку згодом майже повністю переписали.

Пізніше того ж року він очолив проєкт Open Direct Connect. Це P2P-протокол, який дозволяв обмінюватися файлами безпосередньо між тими, хто входив до мережі. Протокол є частиною рішення DCC, яке широко використовувалося 2002 року для обміну файлами та навіть сьогодні використовується у даркнеті.

«До Біткоїна я брав участь у розробленні безлічі різних проєктів однорангового та вільного програмного забезпечення. Біткоїн став для мене новим викликом. У цю сферу, як мені здається, я привніс унікальний набір навичок, знань та досвіду розробника», – згадав Люк Дашжр.

З 2011 року він приєднався до розробників Bitcoin Core. Це основний програмний клієнт мережі Біткоїна, який використовується для підтримки блокчейну, оброблення транзакцій та підключення до інших вузлів у мережі Біткоїна. Bitcoin Core є відкритим програмним забезпеченням, розробленим та підтримуваним співтовариством добровольців. Це один із найстаріших і найбільш надійних клієнтів Біткоїна.

Популярність Люку Дашжру принесла у 2014 році його розробка модифікованої версії BFG Miner – майнера біткоїнів, який використовує GPU, що дозволяло майнерам працювати з більш високою продуктивністю, порівняно з іншими пристроями того часу.

Люк Дашжр: історія одного з перших Біткоїн-розробників
Джерело: Facebook.

У 2016 році він виконував ключову роль в активації Segwit. Це оновлення протоколу Біткоїна, впроваджене для поліпшення масштабованості мережі та збільшення розміру блоку без зміни його фізичного ліміту.

Проєкт OCEAN

Однією із знакових для Люка Дашжра подій стала участь у розробленні майнінгового проєкту OCEAN у 2023 році. У межах раунду початкового фінансування пул залучив $6,2 млн, де головним інвестором виступив Джек Дорсі.

Пул OCEAN відрізняється тим, що є першою прозорою платформою без опіки, де майнери одержують винагороду за блок безпосередньо від транзакції, що усуває ризик, пов'язаний із утриманням традиційними пулами платежів від окремих майнерів. На думку Люка Дашжра, роль майнінгових пулів має змінитися, щоб Біткоїн міг існувати як по-справжньому децентралізована валюта.

Противник записів Ordinals

Будучи затятим прихильником моделі Біткоїна, яку закладав Сатоші Накамото, Люк Дашжр був серед представників Біткоїн-спільноти, які активно були проти записів Ordinals. Розроблений ним майнінговий пул Ocean виступив проти транзакцій Ordinals. Спочатку він повністю блокував усі подібні транзакції, але згодом пом'якшив позицію та дозволив учасникам пулу обирати бажаний формат роботи.

Також він звернувся до інших розробників та майнерів за допомогою електронної пошти, де запропонував створити надійний механізм «фільтрації спаму» в транзакції Taproot.

«Дії мали бути прийняті заздалегідь. Фільтрація спаму була стандартною частиною Bitcoin Core з першого дня», – написав Люк Дашжр.

Проте добитися єдності в цьому питанні не вдалося, оскільки Біткоїн-спільнота розділилася на два табори.

Освітня діяльність

Люк Дашжр: історія одного з перших Біткоїн-розробників
Джерело: Facebook.

Будучи багатодітним батьком, в одному з інтерв'ю Люк Дашжр зізнався, що активно займається їхнім вихованням та освітою. Ймовірно, тому він відгукнувся на освітню ініціативу Cubo+, яку було запущено у березні 2023 року в Сальвадорі.

Відповідно до сайту програми, вона прагне допомогти вивчити основи Біткоїна та започаткувати покоління професіоналів, «які будуватимуть країну та світ, де ми всі хочемо жити».

Підбиваючи підсумки

Люк Дашжр вплинув на розвиток Біткоїна, будучи одним із перших і найактивніших розробників Bitcoin Core. Його технічні знання та підтримка принципів децентралізації та безпеки відіграли ключову роль у розробленні та поліпшенні програмного забезпечення Біткоїна.

Люк Дашжр виступає за низькі комісії в мережі та високу конфіденційність транзакцій, що, на його думку, є життєво важливим для майбутнього Біткоїна. Його внесок у розроблення функцій, таких як SegWit, допоміг поліпшити масштабованість та ефективність мережі. Крім того, Люк Дашжр брав активну участь в освітніх ініціативах, ділячись своїми знаннями зі спільнотою і сприяючи зростанню обізнаності та розуміння Біткоїна.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024