Що можна і що не можна робити під час самостійного зберігання біткоїна

Що можна і що не можна робити під час самостійного зберігання біткоїна

Перехід на самостійне зберігання біткоїна важливий крок для усунення ризику контрагента. Дізнайтеся більше про найкращі практики та помилки, яких слід уникати при цьому підході.

Біткоїн – це повністю децентралізована система, в якій немає можливості скасувати платежі та немає лінії підтримки клієнтів, куди ви могли б звернутися за допомогою. Беручи на себе зберігання біткоїна, ви й тільки ви несете відповідальність за збереження своїх коштів. Самостійне зберігання також означає, що ніхто не може заморозити ваші кошти та ніхто не може заборонити вам здійснити платіж, який ви хочете здійснити. Самостійне зберігання має величезні переваги, але також вимагає значної відповідальності.

Якщо ви помилитеся і відправите біткоїн на неправильну адресу, це неможливо скасувати. Якщо хтось отримає доступ до вашої seed-фрази, ця людина отримає доступ до ваших грошей. Якщо ви втратите свої ключі та резервні копії seed-фраз, ваш гаманець неможливо буде відновити. В цьому плані біткоїн дуже схожий на готівку: якщо кошти зникають, то з кінцями.

Люди зазвичай живуть без екзистенційної тривоги з приводу невеликих сум грошей, але захист значних сум часто викликає занепокоєння, і біткоїн не є винятком.

Кастодіальні та криптогаманці

Говорячи про управління біткоїном, можна використовувати кілька типів гаманців. Однак не всі вони пропонують справжнє право власності на активи. Нижче наведена розбивка типів гаманців та їхній підхід до самостійного зберігання.

Кастодіальні гаманці

Кастодіальні гаманці – це варіант, який зазвичай пропонують централізовані біржі – ті ж платформи, які дозволяють купувати біткоїн за фіатну валюту. Ці гаманці працюють по суті так само як банківський рахунок. Фактично, ви не маєте жодного контролю над своїми грошима. Ваші кошти можуть заморозити, ваш рахунок – заблокувати та закрити, а також відмовити вам у дозволі здійснювати транзакції з вашими власними грошима або знімати кошти. Кастодіальні гаманці пропонують можливість здійснювати дійсно дешеві транзакції з іншими користувачами того ж гаманця, але ціною передачі контролю над вашими грошима зберігачеві. Їх у жодному разі не можна використовувати для зберігання значних сум грошей, а будь-який куплений вами біткоїн слід якнайшвидше вивести на некастодіальний гаманець.

Некастодіальні гаманці

Такі гаманці пропонують справжнє самостійне зберігання: тільки у вас є доступ до активів. Але навіть гаманці, які пропонують самостійне зберігання, мають низку недоліків.

Програмні гаманці, також відомі як гарячі гаманці, працюють на вашому мобільному телефоні або ноутбуці. Вони зосереджують контроль над вашими коштами у ваших руках, але керування та зберігання закритих ключів відбувається на вашому пристрої. Це наражає їх на ризик злому з боку хакерів. За допомогою програмного гаманця слід захищати лише невеликі суми грошей, які ви плануєте витратити за короткий період часу.

Апаратний гаманець – це спеціальний пристрій, призначений для забезпечення максимальної безпеки ваших особистих ключів. Саме ці пристрої слід використовувати для зберігання основної частини ваших біткоїнів. Вони зберігають закритий ключ в автономному режимі та захищають його від будь-якої загрози з боку хакерів, а також дозволяють підписувати транзакції у безпечному середовищі. Примітка: переважна більшість апаратних гаманців мають екран на пристрої, який відображає інформацію про те, куди відправляється транзакція. Завжди перевіряйте адресу та суми, які відображаються на пристрої перед підписанням, щоб переконатися, що гроші надсилаються куди потрібно.

Рекомендації щодо самостійного зберігання

Ось кілька основних порад для безпечної та надійної взаємодії з біткоїном:

Перевірте резервні копії

Перше, що вам потрібно зробити після переходу на самостійне зберігання, це згенерувати seed-фразу. Це як головний ключ для всіх облікових записів, які ви створите за допомогою цього гаманця.

Коли ви завершите налаштування гаманця, ваш гаманець згенерує випадкове число, яке називається початковим числом або ентропією. Після цього ваш гаманець перетворить це число на 12–24 слова, які називаються seed-фразою або seed-словами.

Будь-який гаманець, належним чином розроблений для забезпечення безпеки користувачів, повинен передбачати перевірку того, що ви записали seed-фразу, перевіряючи деякі (або всі) слова з неї. Якщо ви володієте значними сумами грошей, завжди безпечніше перевірити все ще раз.

Для цього вам потрібно буде створити «обліковий запис», генеруючи таким чином першу адресу отримання вашого гаманця, який виглядає так: bc1q653jc5hxawj5lwxgm8tt73qzw6rurmc5d42qd2

Ніколи не завадить перестрахуватися. Після того, як ви завершили налаштування свого гаманця, але перш ніж почати здійснювати транзакції, ви можете скинути налаштування та повторно ініціалізувати гаманець. Замість створення нової seed-фрази ви можете імпортувати ту, резервну копію якої ви щойно створили. Якщо перша біткоїн-адреса залишається такою ж, можна бути впевненим, що ви правильно створили резервну копію своєї seed-фрази.

Надішліть тестову транзакцію

Перше виведення коштів із біржі може бути трохи стресовим. Чи правильна ця адреса? Чи не допустив я помилку? Що лякає багатьох у Біткоїні – це його цифрова природа. Кожен пам'ятає сцену з фільму, в якій хакер-підліток зламує урядову систему. Більшість людей не мають жодного уявлення про те, як працюють комп'ютери, але вони розуміють, що існує безліч способів їхнього злому або компрометації.

Не знаю, як ви, але коли я усвідомлюю, що існує ризик, і якщо я не розумію, як цей ризик може проявитися щодо мене, я починаю непокоїтися. Подібно до перевірки seed-фрази шляхом відновлення резервної копії перед використанням гаманця, ви можете поступово надсилати монети у свій гаманець. Якщо хтось скомпрометує ваш гаманець під час створення, він зможе забрати кошти, які ви надішлете на цей гаманець, щойно ви це зробите.

Тому не надсилайте всі гроші одразу. Надішліть тестову транзакцію з невеликою кількістю біткоїна, який ви збираєтеся взяти на самостійне зберігання. Спочатку переконайтеся, що ці кошти з'являться у вашому гаманці. Щоб бути дійсно впевненим, ви можете спробувати витратити ці монети, відправивши їх на наступну адресу у своєму гаманці.

Здійснивши тестову транзакцію та переконавшись, що у вас є ключі, необхідні для витрачання грошей, надісланих на цей гаманець, ви можете внести решту своїх грошей на цей гаманець. Після невеликого тестового депозиту, ви можете бути набагато впевненішими, що ваш гаманець налаштовано безпечно.

Ніколи не створюйте цифрові резервні копії seed-фраз

Резервна копія seed-фрази – це ваші гроші. Той, хто отримає доступ до вашого seed-файлу, отримає повний доступ до ваших коштів. У некастодіальному гаманці у вас не буде лінії підтримки клієнтів, можливості повернення платежу або страхового покриття для вкрадених коштів. Як то кажуть, що зроблено, те зроблено.

Апаратні гаманці, які ви фактично використовуєте для підписання транзакцій, спеціально розроблені для безпечного зберігання закритих ключів. Коли ви робите резервну копію своєї seed-фрази, вона повинна зберігатися строго на чомусь аналоговому: аркуші паперу, сталевій пластині з перфорованими літерами, чомусь фізичному та повністю офлайновому.

НІКОЛИ не робіть скриншоти або фото seed-фрази на телефоні, а також не зберігайте резервну копію в текстовому документі, Google Cloud або iCloud. Комп'ютери та облікові записи зазнають злому та компрометації регулярно і в дуже великих масштабах.

Зберігання ваших ключів на фізичному носії, такому як папір, та безпечному пристрої, такому як апаратний гаманець, значно знижує ризик крадіжки ваших монет через компрометацію seed-фрази. Ваш обліковий запис iCloud можна зламати віддалено, звідки завгодно, тоді як резервна копія seed-фрази на сталевому носії у вашому сейфі потребує фізичного злому сейфа.

Мультипідпис потребує додаткових резервних копій!

Якщо ви використовуєте гаманець з мультипідписом, резервних копій seed-фрази недостатньо для відновлення ваших коштів. Мета мультипідпису – підвищити безпеку, вимагаючи більше одного ключа для підпису та витрачання грошей. Наприклад, може знадобитися 2 із 3 підписів. Це гарантує, що компрометація чи втрата одного або двох ключів не призведе до втрати коштів, але тут є нюанс. Ви можете втратити частину приватних ключів, але якщо ви не збережете всі свої відкриті ключі, ви не зможете знайти свій біткоїн у блокчейні, щоб витратити його в майбутньому. Це пов'язано з тим, як гаманці з мультипідписом створюють інформацію, необхідну для обробки транзакцій.

Коли ви робите резервні копії для гаманця з мультипідписом, кожна окрема резервна копія закритого ключа також повинна супроводжуватись резервною копією відкритих ключів (в гаманцях це називається xpub) для всіх адрес гаманців, що беруть участь у мультипідписі. Це гарантує, що ви зможете знайти свої монети ончейн, навіть якщо втратите доступ до одного з облікових записів.

Ніколи не озвучуйте суму своїх заощаджень

Взаємодія з біткоїном може бути дуже захопливим досвідом, особливо коли його ціна зростає. Але все може змінитися залежно від того, хто знає про ваші біткоїн-активи. Як згадувалося раніше, якщо хтось отримає доступ до вашої seed-фрази, то зможе отримати доступ до ваших грошей. Біткоїн має потенціал стати надзвичайно цінним у майбутньому.

Володіння біткоїном – це не те, чим слід вихвалятися перед усім світом і навіть тими, кого ви знаєте. Очевидно, що якщо ви у шлюбі, вам буде дуже складно тримати в секреті значну суму біткоїна від вашого чоловіка (дружини). Якщо у вас є дуже близькі друзі, швидше за все, ця тема спливе сама по собі з часом.

Але вам не обов'язково розповідати першому зустрічному, що ви власник біткоїна. Оскільки вартість біткоїна з роками зростає, фізичні атаки на біткоїнерів з метою крадіжки їхніх грошей стають все більш поширеними. Чим більше людей знають, що у вас є біткоїн, тим більше ви піддаєтеся таким потенційним ризикам.

Підбиваючи підсумки

Біткоїн може бути непростим у зберіганні, хоч і не повинен. В якомусь сенсі він схожий на готівку: якщо ви його втратите, ніхто нічого не зможе з цим вдіяти. Але в іншому він зовсім на неї не схожий.

Люди задумуються про те, як зберігати великі суми готівки, тому що у разі втрати чи крадіжки гроші зникають назавжди. У разі біткоїна можна створити резервну копію. Якщо ви втратите свій біткоїн, ви можете буквально чарівним чином повернути його, якщо у вас є резервна копія. Це тому, що ваш біткоїн не знаходиться у вашому гаманці, а зберігається в блокчейні. Якщо у вас є копія seed-фрази, ви можете відновити доступ до всіх своїх BTC незалежно від того, який гаманець ви використовуєте.

Ви не можете створити резервну копію фізичних грошей. Ксерокопія готівки не є грошима. Але seed-фраза миттєво відновлює ваш доступ до біткоїна. Це допомагає знизити тривожність, порівнюючи біткоїн з чимось на кшталт готівки.

Гаманці з мультипідписом пропонують можливість захисту від крадіжки. Якщо у вас вдома є сейф, повний готівки, хтось може просто увірватися у ваш будинок та забрати усі гроші. У разі використання біткоїн-гаманця з мультипідписом, злодій не зможе забрати ваш біткоїн, зламавши та забравши ключ, який зберігається у вас вдома. Це те, що не може готівка.

Великі суми готівки є великим стимулом для злодіїв. Але якщо вони не знають, що у вас є велика сума грошей, у них немає причин нападати на вас. Якщо ви їм про це не скажете. Те саме стосується біткоїна.

Самостійне зберігання біткоїна може викликати занепокоєння через ризики, які він поділяє з готівкою, але якщо ви дійсно витратите час на те, щоб дізнатися, які існують інструменти для цього, все виглядатиме не так уже й страшно. Багато в чому це безпечніше, ніж тримати при собі готівку.

Так що перестаньте непокоїтися, наберіться трохи терпіння та знайдіть час, щоб вивчити самостійне зберігання коштів. Через деякий час це стане природним.

Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024
Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024