Біткоїнери проти Крейга Райта: чим закінчився суд проти фейкового Сатоші Накамото

Біткоїнери проти Крейга Райта: чим закінчився суд проти фейкового Сатоші Накамото

14 березня суд Лондона виніс вердикт – Крейг Райт не є Сатоші Накамото й не має відношення до створення Біткоїна та його White Paper. Біткоїн-спільнота тепер може полегшено зітхнути, адже багаторічна сага щодо безпідставних вимог австралійця добігла свого кінця.

Передісторія

Легендарний творець Біткоїна Сатоші Накамото повністю відійшов від справ у грудні 2010 року. До того часу він забезпечував підтримку мережі Біткоїна (у тому числі як майнер) та займався розробкою та оновленням протоколу. Але на певному етапі розвитку проєкту він передав свої обов’язки іншим людям та зник назавжди. Таким чином він усунув єдину точку відмови, що загрожувала майбутньому Біткоїна.

Але у 2015 році австралійський підприємець Крейг Райт неочікувано заявив що саме він створив Біткоїн. Йому навіть якимось чином вдалося заручитися підтримкою авторитетного мейнтейнера Bitcoin Core Гевіна Андерсена. Але за безпідставні твердження останнього усунули з позиції одного з ключових розробників протоколу.

Біткоїнери проти Крейга Райта: чим закінчився суд проти фейкового Сатоші Накамото
Публічні твердження Крейга Райта у соцмережах. Джерело: соцмережа Х.

Втім австралійського бізнесмена це не зупинило. Деякі члени спільноти почали скаржилися на те, що отримували погрози від Крейга Райта та його адвокатів з вимогами визнати його як Сатоші. Можливо, розрахунок був на те, що за відсутності справжнього Накамото ніхто не захоче створювати собі проблеми та занурюватися у судові справи з цього приводу. Але Біткоїн – це не лише про гроші, а й про принципи, у тому числі справедливості, свободи, рівності у правах тощо. Тому стратегія Крейга Райта не спрацювала.

Особливо вирізнявся критикою австралійця біткоїнер під ніком Hodlonaut. Він багаторазово називав Крейга Райта шахраєм та всіляко кепкував з його тверджень. Крейг Райт (ймовірно, через тиск на роботодавця Hodlonaut у Норвегії) дізнався справжнє ім’я критика та подав на нього до суду. Це не злякало біткоїнера і він відмовився йти на будь-які компроміси. Після багаторічних судових розглядів та декількох апеляцій Hodlonaut виграв суди як у Норвегії, так і у Великій Британії.

Чому ніхто не повірив Крейгу Райту

У досвідчених біткоїнерів ніколи не було сумнівів щодо неправдивих тверджень Крейга Райта. На додачу до безлічі незначних деталей та розбіжностей у його твердженнях, було два основних аспекти, які однозначно доводили, що австралієць та Сатоші Накамото – це різні люди.

Перший – це технічний аспект. Якби Крейг Райт був Сатоші, він міг би елементарно це довести: просто підписавши хоча б одну транзакцію з гаманця творця Біткоїна. Але, як відомо, зробити він це не міг, і зрозуміло чому: адже не мав приватних ключів.

Другий – це логічний аспект. Якщо просто детально проаналізувати поведінку Сатоші, то стає зрозуміло, що збереження власної приватності було одним із пріоритетів для нього. Він не розкривав справжнього імені та адреси; всі пожертви приймали інші люди; ні з ким не контактував офлайн; користувався браузером Tor тощо.

Творець Біткоїна також ретельно спланував свій відхід від справ: майнив біткоїни протягом першого року й відповідав на питання на форумі, поки Біткоїн-спільнота розвивалася, а потім передав ключі доступу до сайту й репозиторію й зник назавжди. Зрозуміло, що людина, яка стільки часу й сил присвятила збереженню своєї приватності, не буде не зрозуміло чому розкривати свою персону. А ще й вимагати якісь права інтелектуальної власності.

COPA проти Крейга Райта

Попри низку судових поразок, Крейг Райт продовжував стверджувати, що саме він – Сатоші, створюючи певні загрози для нормальної роботи розробників та інших членів спільноти. Зокрема він намагався отримати права інтелектуальної власності на протокол Біткоїна (який насправді від самого початку був створений на основі відкритого програмного коду).

Тому у 2021 році організація Crypto Open Patent Alliance (COPA) ініціювала позов проти Крейга Райта, щоб остаточно розставити всі крапки над «і». Серед авторів такої ініціативи були екс-СЕО Twitter Джек Дорсі та біржа Coinbase. Загальна Біткоїн-спільнота також активно підтримувала позивачів.

Після багатомісячного розгляду справи суд Лондона постановив наступне: «По-перше, доктор Райт не є автором White Paper Біткоїна. По-друге, доктор Райт не є особою, яка взяла собі псевдонім Сатоші Накамото або діяла під ним у період з 2008 по 2011 рік. По-третє, доктор Райт не є особою, яка створила систему Біткоїна. І, по-четверте, він не є автором початкових версій програмного забезпечення Біткоїна».

Біткоїнери відреагували на це рішення вкрай оптимістично. Хоча у Крейга Райта досі є декілька незавершених справ проти біткоїнерів, саме COPA проти Крейга Райта є ключовою справою, що розглядалася на найвищому рівні. Тепер в австралійця фактично не залишилося аргументів продовжувати полеміку щодо його причетності до створення Біткоїна.

Holdlonaut прокоментував перемогу Біткоїн-спільноти таким чином: «29 березня виповнюється 5 років відтоді, як я отримав першого юридичного листа від адвокатів Крейга Райта через приватні повідомлення у Twitter. Вони вимагали, щоб я попросив вибачення і визнав Крейга Сатоші. Сьогодні суд Великобританії постановив, що Крейг Райт офіційно не є Сатоші Накамото».

А гендиректор компанії JAN3 Самсон Моу висловився ще більш лаконічно: «Крейг Райт – не Сатоші. Крейг Райт – це шахрай».

Що у підсумку

Резонансна справа біткоїнерів проти Крейга Райта добігла свого логічного кінця. Головним є навіть не факт того, що австралієць – не Сатоші (це всі й так розуміли), а те, що юридичне визнання унеможливить вектор юридичних атак на розробку протоколу Біткоїна. До того ж біткоїнери черговий раз продемонстрували свою єдність і здатність протидіяти типовим фіатним методам: тиску, підкупу, шантажу тощо. Тож рішення суду Лондона у справі COPA проти Крейга Райта може стати непоганим драйвером для поточного бичачого ринку, який цього циклу розпочався ще до халвінгу.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024