Саботаж Біткоїна

Саботаж Біткоїна

Як би ви саботували Біткоїн, якби ви були урядовим агентом?

«Урядові агенти не виявляють активності у колах розробників та впливових осіб у сфері Біткоїна».

– Певно, урядові агенти.

У міру того, як боротьба за глобальне грошове верховенство триває, держава активно веде інформаційну війну. Це означає, що держава проводить певні дії задля збереження та розширення власної влади. З цієї причини розумно припустити, що державні агенти вже знаходяться в окопах Біткоїна, намагаючись вплинути на суспільне сприйняття, активність розробників та загальне прийняття біткоїна. Якщо ви думаєте, що цього не відбувається, то ви наївні або у вас є стимул діяти проти біткоїна. Саботаж Біткоїна – це не якась теорія змови, це відбувається просто зараз, але основне питання полягає в тому, де саме відбувається саботаж і що ви можете зробити, щоб виявити його та протидіяти йому.

Отже, подивімося на Біткоїн сьогодні: наразі ведуться розмови про майбутнє Біткоїна через появу протоколу Ordinals або, як його багато хто називає, спаму. Збільшення кількості цифрових артефактів минулого року та їхній тиск на попит на блоковий простір призвели до спорів у спільноті Біткоїн-максималістів щодо того, що таке біткоїн і як його слід використовувати, та війни мемів. Мета цієї статті полягає не в тому, щоб зайняти політичну позицію у цій боротьбі, а вказати на вразливі місця у Біткоїні, які можуть бути використані для диверсійних кампаній. Цього поділу на колись єдиному фронті достатньо, щоб зробити паузу і замислитися над тим, які зовнішні сили тут діють.

Баланс сил у Біткоїні

Аналізуючи боротьбу всередині Біткоїна, важливо розуміти які сторони залучені й те, як ці сили збалансовують одна одну. У 2019 році Нік Картер проілюстрував модель балансу сил у Біткоїні. Ця модель показує, кому належать ключові ролі в Біткоїні та їхній взаємозв'язок. Ви можете побачити циклічний зворотний зв'язок між Майнерами -> Розробниками -> Економічними вузлами. В умовах вакууму ці три ролі постійно підживлюватимуть одна одну, і ніщо не зможе їх контролювати. В основі моделі знаходяться користувачі, які контролюють розробників та економічні вузли.

Саботаж Біткоїна
Модель балансу сил у Біткоїні, автор: Нік Картер.

Єдиним чинником у цій моделі влади, який торкається кожного учасника, є програмне забезпечення. І це, ймовірно, найбільший вектор загрози для всього Біткоїна. Простий запуск коду – це те, що дозволяє Біткоїну захоплювати валютний світ, тому варто розуміти процес розробки.

Процес розробки Біткоїна

Тепер заглибмося у процес розробки Біткоїна. Як ви знаєте, внесення змін до Біткоїна – це повільний і обдуманий процес. Це велика зміна порівняно з гаслом Кремнієвої долини «головне – зробити швидко». Багато хто стверджує, що цей повільний методичний процес насправді є однією з найсильніших сторін Біткоїна. У 2011 році Gwern опублікував статтю «Біткоїн: гірше, значить краще», в якій йдеться: «Проте, дотримуючись принципу «чим гірше, тим краще», потворний неефективний прототип Біткоїна успішно послужив створенню безпечної децентралізованої цифрової валюти, яка може нескінченно довго чекати успіху, і цього було достатньо, щоб зрештою призвести до прийняття, вдосконалення та перетворення на безпечну глобальну цифрову валюту». Цей потворний неефективний код привів нас сюди через 15 років і за цей час повільний методичний підхід до розробки Біткоїна був і, ймовірно, залишатиметься частиною духу розробників.

Процес розробки навіть був офіційно задокументований у BIP 2 (Пропозиція щодо покращення Біткоїна). Нижче наведено загальні етапи процесу активації BIP:

 1. Створення проєкту BIP: Першим кроком є розробка проєкту BIP відповідно до шаблону, описаного у BIP2. Це включає написання детального документа або офіційного документа, в якому викладаються запропоновані зміни. BIP повинен бути комплексним, включати мотивацію, технічні характеристики та обґрунтування.
 1. Обговорення та зворотний зв'язок: після того, як проєкт BIP розроблено, його передають спільноті Біткоїна для обговорення та фідбеку, що зазвичай відбувається через список розсилки розробників Біткоїна, GitHub і навіть Twitter. Мета полягає в тому, щоб отримати зворотний зв'язок, удосконалити пропозицію та почати формувати навколо неї консенсус.
 1. Присвоєння номера BIP: Якщо пропозиція вважається такою, що має потенціал і є унікальною, редактор BIP присвоює їй номер BIP. Це є офіційним підтвердженням того, що BIP знаходиться на розгляді.
 1. Формальна перевірка: після того, як BIP присвоєно номер, вона вступає у фазу формальної перевірки. Протягом цього часу BIP ретельно перевіряється щодо технічної обґрунтованості, здійсненності та сумісності з протоколом Біткоїна. Саме на цьому етапі розробники намагаються виявити недоліки у пропозиції.
 1. Зміни: На основі відгуків та перевірок BIP може змінюватися.
 1. Реалізація: після досягнення консенсусу BIP реалізується у кодовій базі Bitcoin Core. Цей крок включає фактичне кодування та ретельне тестування, щоб гарантувати, що зміни працюють так, як задумано, без появи нових вразливостей.
 1. Досягнення консенсусу. Щоб BIP могла рухатися вперед, необхідне досягнення консенсусу у спільноті Біткоїн-розробників. Часто це найскладніша частина, оскільки децентралізована природа Біткоїна передбачає, що широке коло зацікавлених сторін (розробників, майнерів, користувачів тощо) має узгодити зміни.
 1. Впровадження: після реалізації та консенсусу випускається нова версія Bitcoin Core, разом із BIP. Залежно від характеру BIP, більшості майнерів або вузлів може знадобитися оновлення до нової версії, щоб зміни набули повної сили.
 1. Активація: Нарешті, тільки-но необхідний поріг учасників мережі прийме нову версію, зміни, запропоновані в BIP, активуються в мережі Біткоїна.

Знання процесу розробки неймовірно корисне для розуміння того, як відбуваються зміни у Біткоїні. Проблема, яку я бачу, полягає в тому, де знаходиться єдина точка відмови в цьому процесі та хто є контролером на кожному етапі. В процесі обговорень виявляються слабкі місця або недокументовані частини розробки, такі як Bitcoin Inquisition.

Що таке Bitcoin Inquisition

Bitcoin Inquisition – це недокументована частина процесу розробки Біткоїна. Цей форк ПЗ Bitcoin Core був запропонований та здійснений Ей Джей Таунсом у 2022 році. Ось дуже короткий виклад, що це таке.

«Я думаю, що найслабшою ланкою в цьому циклі [розробки біткоїна] є перше: що як ми активуємо софтфорки в Signet за замовчуванням до того, як код буде об'єднаний з ядром? З цією метою я пропоную форк ядра, який я називаю «Bitcoin Inquisition», ідея якого полягає у відгалуженні від стабільних релізів ядра та додаванні підтримки запропонованих змін до консенсусу (CTV, ANYPREVOUT, TLUV, OP_CAT тощо), а також, можливо, політику ретрансляції (зміни ретрансляції часто випливають із консенсусних змін)».

– Ей Джей Таунс про Bitcoin Inquisition.

Отже, Bitcoin Inquisition було успішно реалізовано. Ей Джей управляє спеціальним окремим форком ядра Біткоїна і є єдиним адміністратором для тестування BIP. Це не задокументовано у BIP-2, але було прийнято основними розробниками як процес. Це цікавий приклад того, як розробники можуть вносити зміни так, як вони вважають за потрібне, без документації.

Саботаж Біткоїна

На цьому етапі ми розглянули ролі в Біткоїні, етапи процесу розробки та навіть виявили явну прогалину в процесі розробки. Розберімося, що таке саботаж.

Саботаж. (Іменник)

Визначення: навмисне руйнування, пошкодження або перешкоджання будь-чому, як правило, заради політичної або військової вигоди. Саботаж часто здійснюється потай і з метою перешкодити операціям, діяльності або планам противника чи конкурента.

Форма дієслова: шкодити, саботувати

Для цілей цієї статті ми розглянемо саботаж у контексті саботажу Біткоїна. Саботаж Біткоїна – це навмисне руйнування Біткоїна або перешкоджання розвитку або прийняттю Біткоїна з метою отримання політичної вигоди. Це те, проти чого ми виступаємо. Тепер докладніше про те, як здійснюється саботаж.

Просте керівництво

У 1940-х роках ЦРУ випустило посібник під назвою «Простий посібник з диверсій». Метою цього було поширення практичного керівництва з ведення диверсійних операцій в тилу противника. Хоча цьому посібнику вже 80 років, він описує деякі класичні тактики мистецтва саботажу.

Саботаж Біткоїна

Це дає унікальний погляд на те, наскільки хитро можуть діяти люди, коли йдеться про нетрадиційні методи дій. Посібник було розроблено у 1940-х роках, і можна лише здогадуватися, скільки годин та ресурсів було витрачено на модернізацію цього документа та інших секретних посібників. Для цілей цієї статті ми розглянемо розділ, присвячений організаціям, конференціям та керівникам.

«Організації та конференції»

 1. Наполягайте, щоб робити все через «канали». Ніколи не допускайте використання коротких шляхів для прискорення ухвалення рішень.
 2. Виголошуйте «промови». Говоріть якомога частіше і якомога довше. Підкріпіть свої думки довгими анекдотами та розповідями з особистого досвіду. Не соромтеся зробити кілька доречних патріотичних коментарів.
 3. По можливості передавайте всі питання до комітетів для «подальшого вивчення та розгляду». Комітетів має бути якнайбільше – не менше п'яти.
 4. Якомога частіше порушуйте проблеми, що не стосуються справи.
 5. Дискутуйте про точні формулювання повідомлень, протоколів, резолюцій.
 6. Поверніться до питань, вирішених на останньому засіданні, і спробуйте знову порушити питання щодо доцільності прийнятого рішення.
 7. Виступайте за «обережність». Закликайте своїх колег по конференції бути «виваженими» та уникати поспіху, який може призвести до труднощів у майбутньому.
 8. Поруште питання правомірності будь-якого рішення – чи знаходиться воно в повноваженнях групи, чи не може воно суперечити політиці якогось вищого ешелону.

Коли я читаю цей розділ, я не можу не думати, що розвиток Біткоїна саботується, але я лише наївний сторонній спостерігач. Якби я збирався саботувати Біткоїн, цей практичний посібник можна було б легко застосувати в колах розробників. Розумно думати, що державний представник міг би почати брати участь у процесі перевірки коду, прокладати шляхи та захоплювати владу.

Окреслімо диверсійну тактику, яку можуть використовувати агенти уряду:

 • Майнери – у війнах за розмір блоків деякі великі майнінг-пули сигналізували про підтримку прихильників великих блоків. Це була атака на Біткоїн, але вона демонструє конкретні дії, які оператори майнінг-пулу могли зробити, щоб саботувати Біткоїн. Хоча це не допомогло зламати Біткоїн, ми дізналися, що в основі Біткоїна знаходяться користувачі. Більш серйозна проблема могла б виникнути, якби великі оператори пулів діяли у координації з іншими.
 • Розробники – це, мабуть, найбільший вектор диверсійної атаки. Оскільки ми бачимо, що Біткоїн набуває дедалі більшої цінності, він стане серйознішою мішенню для державних суб'єктів. Це означає, що з'являться державні оператори, які надсилатимуть запити на включення та братимуть участь у процесі розробки. На основі згаданого посібника з саботажу, агенти зможуть легко застосувати багато тактик, викладених вище. Ми вже бачимо дуже суперечливі позиції розробників щодо того, яким має бути Біткоїн.
 • Користувачі. Оскільки користувачі залишають відгуки розробникам, можна припустити, що погані відгуки можуть призвести до того, що розробники створять щось, що не відповідатиме інтересам Біткоїна. Або користувачі можуть соціально атакувати розробників, змушуючи їх робити певні речі. Прямо зараз ми спостерігаємо війну мемів усередині максималістської спільноти, і це не може бути органічним дискурсом. Конфлікти між користувачами можуть спричинити поганий розвиток подій. Крім того, що станеться, якщо група зловмисників із таборів користувачів та розробників об'єднається? Чи, якщо користувачі скоординують свої дії, щоб впливати на певних розробників?
 • Економічні вузли – вони обирають, які транзакції передаються майнерам через код, який вони запускають. Користувачі кажуть їм, який код запускати, тому що користувачі витрачають на них гроші. Економічні вузли можуть брати участь у саботажі, підтримуючи застарілий або шкідливий код.

Підсумовуючи цю статтю, можна сказати, що складна динаміка взаємозвʼязків між майнерами, розробниками, користувачами та економічними вузлами всередині Біткоїна створює готове поле битви для війни мемів і саботажу Біткоїна. Процес розробки Біткоїна немає недоліків, і, як зазначено в «Посібнику з саботажу» ЦРУ, існує безліч простих у застосуванні тактик, які можна використовувати для саботажу Біткоїна. Це повинно послужити протверезним сигналом того, що Біткоїн атакують, і вам слід діяти відповідним чином.

На тобі, скромний читачу, лежить відповідальність за те, щоб бути напоготові та викривати нісенітницю. Хай то боротьба з газлайтингом, етичний тролінг чи перегляд коду, всі ці дії мають значення та допомагають зберегти наш єдиний реальний шанс на вільне майбутнє. Виживання та процвітання Біткоїна залежать не тільки від NGU та його технологічної стійкості, а й від колективної пильності користувачів. Переживаючи ці невизначені часи, ми повинні керуватися ідеалами шифропанку, критичного мислення та непохитної підтримки основних принципів, що лежать в основі Біткоїна, а саме свободи. При цьому у нас може бути шанс виграти у грі Біткоїн-саботажу та перемогти нашого ворога – державу.

Після халвінгу біткоїн стане дефіцитнішим ніж золото Після халвінгу біткоїн стане дефіцитнішим ніж золото Нова пропозиція біткоїна вперше перевершить золото після халвінгу у 2024 році. Спенсер Ніколз 15 квітня 2024
Як догми вбивають клітини мозку Як догми вбивають клітини мозку Усі культури потребують певної всеосяжної віри, для підтримки їх як єдиної ідентичності. Але коли цієї віри дотримуються сліпо, це призводить до стагнації та незгод. Шинобі 14 квітня 2024
Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Хоча DAO традиційно асоціюються з Ethereum, емуляція більшості функцій DAO можлива у Біткоїні з використанням мультипідпису та голосування з приводу того, які транзакції підписувати. Діллон Хілі 13 квітня 2024