Листи Сатоші: нова інформація про творця Біткоїна

Листи Сатоші: нова інформація про творця Біткоїна

Кінець зими нам запам’ятається тим, що у Лондоні було оприлюднено цілу низку електронних листів Сатоші Накамото до Адама Бека та інших ранніх розробників протоколу. Вони проливають світло на його погляди й стратегії на зорі існування Біткоїна.

Листування з Адамом Беком

У ці дні в Лондоні триває розгляд резонансної справи Crypto Open Patent Alliance (COPA) проти австралійського бізнесмена Крейга Райта щодо авторських прав на Біткоїн. Хоча загальний консенсус полягає у тому, що Крейг Райт програє суд у черговий раз, засідання цікаве тим, що під час нього було оприлюднено багато нових електронних листів від Сатоші Накамото, що являють собою значну історичну цінність.

Зокрема стало відомо, що Сатоші Накамото та Адам Бек обмінювалися електронними листами за чотири місяці до запуску протоколу Біткоїна. Сатоші сам написав Адаму Беку й відзначив його алгоритм Hashcash, який потім був застосований (з мінімальними змінами) в алгоритмі консенсусу Біткоїна Proof-of-Work. Сатоші також хотів уточнити цитату, щоб вірно відзначити Адама Бека у своїй White Paper.

Листи Сатоші: нова інформація про творця Біткоїна
Перший лист від Сатоші до Адама Бека. Джерело: соцмережа Х.

Досить цікаво, що Адам Бек не поспішав прочитати інноваційну роботу Сатоші (хоча, як ми знаємо, вона складалася лише з дев’яти сторінок). Натомість він запропонував Накамото ознайомитися з роботами шифропанка Вей Дея про електронну готівку під назвою B-money, а згодом – й ще одну роботу під назвою Micromint.

Схоже, що Адам Бек недооцінив Сатоші Накамото на тому етапі й не вірив, що невідомий чи то програміст, чи то шифропанк зуміє успішно розв’язати всі теоретичні й практичні проблеми, з якими стикалися попередні дослідники.

У останньому листі Сатоші дякує Адаму Беку за його посилання, хоча, ймовірно, вони нічим не могли зарадити його вже сформованому на той момент плану протоколу Біткоїна. Він також повідомляє Адама Бека про запуск протоколу на початку січня 2009 року. Дивно, але Адам Бек знову не звертає належної уваги на Біткоїн і, за його словами, глибоко почав цікавитися й використовувати Біткоїн лише наприкінці 2012 року (на той момент Сатоші вже відійшов від справ).

Інформація від Мартті Мальмі

Мало кому відомий фінський розробник Мартті Мальмі відіграв одну з ключових ролей у перші роки існування Біткоїна. Він долучився до проєкту у травні 2009 року, коли BTC ще не коштував ані цента. Він був єдиним розробником, окрім самого Сатоші, хто працював над другою версією протоколу Біткоїна (Bitcoin 0.2).

Листи Сатоші: нова інформація про творця Біткоїна
Біткоїн-розробник Мартті Мальмі. Джерело: соцмережа Х.

Мартті Мальмі також першим обміняв біткоїни на долари. Це сталося у жовтні 2009 року (ще до купівлі двох піц), коли він продав 5000 BTC за $5. Але це було дуже важливо для формування ринкової ціни активу. У 2011 році він продав 10 000 BTC за ціною $30 за монету, щоб придбати квартиру в Гельсінкі. Наразі він ходлить біткоїни, що у нього залишилися, та сприяє розвитку децентралізованої соцмережі Nostr.

З листів, що оприлюднив Мартті Мальмі, стало відомо, що Сатоші був обізнаний про невдалий проєкт з запуску електронної готівки DigiCash від Девіда Чаума. Сатоші пояснював різницю між Біткоїном та DigiCash наступним чином: «Звичайно, найбільша відмінність Біткоїна – це відсутність центрального сервера. Це була Ахіллесова п’ята системи Чаума; коли центральна компанія припинила роботу, те саме сталося і з готівкою».

Також стало відомо, що в перші роки були контриб’ютори, що робили пожертви на розвиток проєкту: розробку протоколу й покриття хостингових витрат. Але Сатоші передбачливо не отримував кошти сам, а просив це робити Мартті Мальмі. Безумовно, це було дуже правильне рішення, адже дозволило творцю Біткоїна зберегти свою приватність.

Зараз біткоїнери дивуються, що внесок у $3500 відігравав таку велику роль у перші роки роботи над протоколом, адже зараз ринкова капіталізація Біткоїна перевищує $1 трлн.

У одному з листів згадується, як Сатоші підтримував Гевіна Андерсена: він називав його дуже відповідальним і професійним розробникам. Накамото писав, що повністю довіряє йому. Гевін Андерсен був одним із мейнтейнерів Bitcoin Core і тривалий час відігравав важливу роль у розвитку Біткоїна.

Але врешті-решт він не виправдав довіру Сатоші. Гевін Андерсен почав висловлювати дивні пропозиції, що могли зашкодити Біткоїну. Зокрема він виступав за збільшення розміру блоку. В результаті це було реалізовано форком Біткоїна – Bitcoin Cash і виявилося провальною ідеєю. До того ж він публічно підтримав Крейга Райта і назвав його справжнім Сатоші, хоча для кожного досвідченого біткоїнера було зрозуміло, що це не так. Тому члени спільноти виключили Гевіна Андерсена з числа мейнтейнерів, щоб він не міг зашкодити протоколу.

Також стало відомо, що Сатоші сам видалив з опису Біткоїна на сайті слово «анонімний». По-перше, це не так, адже Біткоїн – псевдонімний, а не анонімний. По-друге, творець Біткоїна не хотів, щоб його винахід асоціювався з тіньовою діяльністю. Тож він від самого початку передбачав, що критики Біткоїна намагатимуться його пов’язати зі злочинністю.

Накамото зазначав, що блокчейн може використовуватися для додавання й збереження важливої інформації. В принципі, він це й продемонстрував ще при видобутку Генезис-блоку, коли додав заголовок статті The Times. Але питання щодо його можливого ставлення до записів Ordinals залишається відкритим.

Сатоші писав, що енергоспоживання Біткоїна з часом може бути значним, але це виправдано й більш ефективно за традиційну фіатну й банківську систему. У такий спосіб забезпечується надійне й децентралізоване функціонування мережі без необхідності у посередниках.

Насамкінець документально підтверджено, що Сатоші був настільки працьовитим і відданим Біткоїну, що розробляв протокол навіть на Різдво. До речі мережа Біткоїна також зараз працює цілодобово і без вихідних вже багато років.

Що у підсумку

Оприлюднені листи додають важливих історичних деталей для кращого розуміння мислення легендарного Сатоші Накамото. Якщо у нього й були недоліки, то лише у тому, що він не надто добре розбирався у людях. Адам Бек спочатку не зацікавився Біткоїном і не брав жодної участі у його розробці у перші роки після запуску мережі, а Гевін Андерсен взагалі намагався зіпсувати базові принципи децентралізації.

Але геніальний Сатоші завчасно розробив таку систему, що не потребувала довіри й не надавала нікому абсолютної влади над Біткоїном. Тож спільнота біткоїнерів завжди може дійти згоди щодо найскладніших питань і викликів. Він також передбачив чимало аргументів від критиків і надав на них вичерпні відповіді.

Чому не слід ставати альткоїнером Чому не слід ставати альткоїнером Агресивна реклама різноманітних криптопроєктів заохочує людей купувати альткоїни або брати участь в інших сумнівних «криптоініціативах». Проте цей шлях є вкрай небезпечним. Дмитро Харьков 18 квітня 2024
Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію. Дмитро Харьков 17 квітня 2024
Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей був одним із творців криптографії та засновником руху шифропанків. Усі ці ініціативи дали поштовх розвитку децентралізованих фінансів та відіграли значну роль у появі Біткоїна. Володимир Гришенко 16 квітня 2024