З якими тваринами асоціюється Біткоїн

З якими тваринами асоціюється Біткоїн

Світ Біткоїна може здивувати новачків різноманітними аналогіями з тваринами: медоїдом, кролячою норою, мешканцями морів тощо. Але яке відношення вони мають до головного цифрового активу? Річ у тім, що Біткоїн - це складна та серйозна тема, але її можна спростити.

Значення аналогій

Розуміння Біткоїна передбачає досить глибокі знання у таких галузях, як економіка, програмування, теорія ігор, філософія, право тощо. Зважаючи на те, що складно все охопити відразу, виникає попит на простіші, але втім дуже влучні пояснення природи Біткоїна чи якихось важливих аспектів, що пов’язані з біткоїнерами.

Звичайно, всі аналогії не ідеальні, адже дещо спрощують дійсність. Але вони можуть бути корисними для ілюстрації певних характеристик Біткоїна, що вирізняють його з-поміж усіх інших технологій та цифрових активів. Тож розглянемо декілька найбільш відомих прикладів.

Медоїд

Біткоїн нерідко порівнюють з медоїдом. Навіть відома Біткоїн-конференція у Ризі має назву Baltic Honeybadger (балтійський медоїд). Тож що є спільного у Біткоїна та маленького ссавця, що поширений здебільшого в Африці та Південно-Східній Азії? Перше – це незалежність, адже медоїд може виживати самостійно майже за будь-яких умов навколишнього середовища та вживати як рослинну, так і тваринну їжу. Аналогічно й Біткоїн працює попри тиск регуляторів чи нестабільність традиційної фінансової системи. Усі його технічні характеристики: середній час видобутку блоку, перерахунок складності, халвінг тощо залишаються незмінними.

З якими тваринами асоціюється Біткоїн
Біткоїн-конференція у Ризі. Джерело: Baltic Honeybadger.

Друге – це стійкість до зовнішніх атак. Медоїд може протидіяти практично будь-яким атакам, навіть від гієн, леопардів та левів. Так само Біткоїн вже переживав хакерські атаки на популярні біржі, спроби заборонити майнінг у Китаї, крах проєкту Terra та лендингових протоколів, що мали значні біткоїн-резерви. Біткоїн не просто відповідає на ці виклики, а й стає сильнішим і оновлює максимуми як щодо фіатного курсу, так і хешрейту.

Третє – це глобальність. Медоїда можна зустріти у найрізноманітніших регіонах Африки й Азії. Він не перебуває й ніколи не перебував під загрозою зникнення. Біткоїн також є максимально відкритим для людей із будь-якого регіону земної кулі. Кожен може використовувати повну ноду та браузер Tor для більшої конфіденційності. Тут немає KYC/AML верифікації та цензури.

Четверте – це прихований потенціал. Медоїд спершу не звертає на себе уваги, а хижаки гадають, що можуть його легко подолати. Але насправді він здатний постояти за себе та дати відсіч агресорам. Так само й Біткоїн не має вразливих місць: ані центрального сервера, ані СЕО чи ради директорів. Натомість унікальні характеристики Біткоїна сприяють його більшому визнанню у всьому світі та сталому зростанню капіталізації.

Є навіть популярний вираз: «Honey badger doesn’t care» або «медоїду байдуже». Аналогічно й Біткоїн не зважає на кризи фіатного світу, а просто робить свою справу: забезпечує консенсус між користувачами, додає нові блоки кожні 10 хвилин та стало розширює свою екосистему.

Кроляча нора

Термін «кроляча нора» походить з книги Льюїса Керрола «Аліса у Дивокраї». Головна героїня падає у кролячу нору й опиняється у дивному світі, що дуже відрізняється від її попереднього досвіду. Біткоїнери дуже люблять цей вираз, адже порівнюють власну подорож з метафорою Льюїса Керрола.

З якими тваринами асоціюється Біткоїн
Книга Gigi про Біткоїн. Джерело: Swan.

«Кроляча нора» описує як радикальну зміну світогляду біткоїнера, так і дуже довгу, фактично нескінченну подорож за Біткоїн-знаннями. З одного боку, майже всі біткоїнери так чи інакше змінили своє уявлення про те, як працює економіка, роль вільних грошей, необхідність протидіяти цензурі та можливість все це технічно реалізувати. Вони також вкрай критично ставляться до традиційних «рецептів» фіатних економістів щодо стимулювання економіки чи боротьби з інфляцією.

З іншого боку, вивчаючи Біткоїн, постійно відкриваються нові аспекти, що потребують додаткового аналізу. Це може стосуватися як технічних оновлень протоколу чи рішень другого рівня, так і філософських чи глобальних аспектів, що випливають із гіпербіткоїнізації. Тому біткоїнери зазвичай і говорять, що подорож «кролячою норою» Біткоїна триває без перебільшення все життя.

Мешканці морів та океанів

Є ще одна сфера, де аналогії з тваринним світом стали вкрай популярними. Це класифікація власників біткоїнів залежно від кількості монет, якими вони володіють. Її запропонувала провідна аналітична компанія Glassnode, й вона стала до вподоби інвесторам та учасникам ринку.

Найбільш відомими представниками цієї класифікації є кити – великі власники, що володіють 1000 BTC або більше й мають значний вплив на ціноутворення біткоїна (принаймні у короткостроковому періоді). А повна класифікація має наступний вигляд: креветки (менш як 1 BTC), краби (1-10 BTC), восьминоги (10-50 BTC), риби (50-100 BTC), дельфіни (100-500 BTC), акули (500-1000 BTC), кити (1000-5000 BTC), горбані або мегакити (понад 5000 BTC).

З якими тваринами асоціюється Біткоїн
Класифікація власників монет від Glassnode.

Ця класифікація стала дуже популярною, адже вона ефективно ілюструє ієрархію власників монет, а також дозволяє аналізувати ринкові тренди через поведінку різних категорій власників. Наприклад, чимало трейдерів моніторять стратегії китів і сприймають акумулювання ними монет як надійний сигнал для купівлі біткоїнів.

Проте слід зазначити, що, на відміну від інших алгоритмів консенсусу (на зразок Proof-of-Stake), Біткоїн забезпечує рівні можливості для всіх власників та учасників мережі, незалежно від їхнього капіталу. Тож креветка має такі саме права, що й мегакит. Влада розподілена рівномірно, що й робить Біткоїн найдецентралізованішою мережею у світі.

Бики та ведмеді

Також не можна не згадати біржових гравців, яких заведено порівнювати з биками (тих, хто очікує на зростання ціни) й ведмедями (тих, хто грає на зниження курсу). Хоча ця аналогія не є унікальною для світу Біткоїна та використовується біржовими гравцями на фондовій біржі, вона залишається досить популярною.

Історичні тренди вказують на те, що біткоїн-бики випереджають ведмедів у трьох з чотирьох років протягом одного біткоїн-циклу, що триває приблизно чотири роки між двома послідовними халвінгами. Лише під час ведмежого ринку продавці тимчасово домінують (останній такий випадок трапився у 2022 році). А період після халвінгу - традиційно сприятливий період для биків.

У Маямі навіть була презентована скульптура Біткоїн-бика, що слугує інтерпретацією відомої споруди на Волл-стріт. У такий спосіб біткоїнери демонструють свій оптимізм щодо довгострокових перспектив активу.

З якими тваринами асоціюється Біткоїн
Біткоїн-бик у Маямі. Джерело: соцмережа Х.

Що у підсумку

Біткоїнери полюбляють цікаві порівняння, у тому числі з тваринним світом. У такий спосіб можна пояснювати складні речі простою мовою, а також ефективно залучати нових членів спільноти. Головне, що ніхто не нав’язує ті чи інші терміни, а їх прийняття відбувається природно: влучні аналогії приймаються ком’юніті, а інші – відкидаються чи поступово забуваються.

Чому не слід ставати альткоїнером Чому не слід ставати альткоїнером Агресивна реклама різноманітних криптопроєктів заохочує людей купувати альткоїни або брати участь в інших сумнівних «криптоініціативах». Проте цей шлях є вкрай небезпечним. Дмитро Харьков 18 квітня 2024
Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію. Дмитро Харьков 17 квітня 2024
Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей був одним із творців криптографії та засновником руху шифропанків. Усі ці ініціативи дали поштовх розвитку децентралізованих фінансів та відіграли значну роль у появі Біткоїна. Володимир Гришенко 16 квітня 2024