Переобрання Наїба Букеле: здобутки та плани президента Сальвадору

Переобрання Наїба Букеле: здобутки та плани президента Сальвадору

Наїб Букеле впевнено переміг на виборах у Сальвадорі. Як зазначив переобраний президент, країна не змінюватиме Біткоїн-курс. Але яких результатів він досяг за останні роки та які має перспективи?

Перші роки біткоїнізації: що вдалося

Уряд Сальвадору та президент Наїб Букеле оголосили про Біткоїн-курс країни у 2021 році. Зокрема у вересні того ж року Сальвадор став першою країною у світі, де біткоїну надали статус законного платіжного засобу. Щобільше, уряд почав інвестувати бюджетні кошти у купівлю біткоїнів: спочатку час від часу, а від грудня 2022 року він купував 1 BTC щодня. Наразі біткоїн-резерви Сальвадору становлять вже 2826 BTC.

Переобрання Наїба Букеле: здобутки та плани президента Сальвадору
Громадяни Сальвадору святкують перемогу Букеле на виборах. Джерело: соцмережа Х.

Політика Сальвадору щодо прийняття біткоїна привернула увагу світової спільноти, і країну стали сприймати як одного з лідерів у масштабному використанні BTC. До того ж уряд Сальвадору намагався використовувати Біткоїн та Lightning Network для надання доступу до фінансових послуг для всіх верств населення. Слід зазначити, що багато громадян країни досі не мають банківських рахунків.

Приватний сектор також відгукнувся на урядові ініціативи. Зокрема Flexa, Strike, CoinCorner та інші компанії надають послуги, які дозволяють здійснювати транзакції у BTC при купівлі товарів, а також отримувати дешеві перекази з усього світу. Громадяни Сальвадору мають можливість сплачувати біткоїнами у таких глобальних мережах, як Walmart та Starbucks, що свідчить про певний успіх в інтеграції BTC у повсякденному житті.

Переобрання Наїба Букеле: здобутки та плани президента Сальвадору
Купівля біткоїнів урядом Сальвадору. Джерело: Nayib Tracker.

Біткоїн-політика країни сприяла розвитку туризму, особливо у таких місцях, як пляж Bitcoin Beach, де помітно збільшилася кількість відвідувачів. Іншою альтернативою є мальовниче місто Берлін у горах, де активно використовується біткоїн у понад 100 торгових точок.

Загалом з часу запровадження курсу на біткоїнізацію потік туристів збільшився на 95%, що є потужним поштовхом для національної економіки. Нещодавня ініціатива також надає можливість отримати громадянство країни за інвестиції у біткоїнах в еквіваленті $1 млн.

Також уряд країни вдало протистояв тиску міжнародних фінансових інституцій (зокрема Міжнародного валютного фонду та Світового банку), які заохочували його відмовитися від активного використання біткоїна.

Але заради об’єктивності слід відзначити й деякі проблеми у реалізації Біткоїн-стратегії Сальвадору. Зокрема більшість населення все ще використовує долар США для повсякденних транзакцій, а біткоїном користується близько 12% громадян. Технологічні знання про Біткоїн і застосунки на його основі все ще недостатні у незаможних верств населення, що не дозволяє досягти фінансової інклюзії, про яку вів мову уряд.

Економічний розвиток країни є неоднозначним. З одного боку, ситуація покращилася порівняно з попередніми роками (до президентства Наїба Букеле). З іншого боку, інші країни з Центральної Америки демонструють кращу економічну динаміку. Великий державний борг також вказує на те, що загальне бюджетне планування не дуже ефективне. Насамкінець біткоїн-гаманець Chivo, що просувався урядом Сальвадору, виявився не дуже надійним і технічно досконалим, що також відвернуло деяких громадян від активного використання BTC.

Плани на другий термін

Наїб Букеле вже повідомив, що країна не тільки не відмовлятиметься від власної Біткоїн-стратегії, а й надалі її розвиватиме. Головними ініціативами є випуск облігацій, забезпечених біткоїнами, а також розробка вільної від податків територіальної одиниці, відомої як Біткоїн-Сіті. Ці плани покликані залучити інвестиції та перетворити Сальвадор на глобальний центр Біткоїн-інновацій та фінансів.

Volcano Bonds (дослівно «вулканічні облігації») Сальвадору – це інноваційний фінансовий інструмент, який країна має намір використовувати для виконання своїх суверенних боргових зобов'язань та фінансування розвитку запропонованого Біткоїн-Сіті. Облігації, забезпечені біткоїнами, отримали схвалення регуляторних органів і заплановані до запуску в першому кварталі 2024 року.

Переобрання Наїба Букеле: здобутки та плани президента Сальвадору
Модель Біткоїн-Сіті. Джерело: соцмережа Х.

Облігації на суму в $1 млрд будуть деноміновані в доларах США з десятирічним терміном погашення і купонною ставкою 6,5%, що значно нижче, ніж поточні ринкові ставки за звичайними облігаціями Сальвадору. План передбачає конвертацію половини надходжень у біткоїни, а іншу половину – у проєкти з розвитку інфраструктури та видобутку біткоїнів за допомогою геотермальної енергії вулканів країни. Такий підхід має на меті не лише використати природні ресурси Сальвадору для виробництва енергії, але й ще більше інтегрувати біткоїн в економічну структуру країни.

Наїб Букеле також висловив наміри продовжувати накопичувати BTC, використовуючи біткоїни не лише як законний платіжний засіб, але і як стратегічний актив для країни. Казначейські запаси біткоїнів у Сальвадорі розглядаються як довгострокова інвестиція, а вже зараз країна отримує помірні прибутки від попередніх закупівель.

Уряд намагатиметься покращити соціальний ефект біткоїнізації. Так, наголошується на створенні робочих місць і спрощенні грошових переказів для сальвадорців. Освітні ініціативи для студентів, школярів та всіх охочих теж мають розвиватися як в онлайн-, так і офлайн-форматах.

Є плани щодо покращення кредитного рейтингу Сальвадору від провідних рейтингових агентств (Fitch, Moody’s, S & P Global Ratings). Позитивного ефекту планується досягти завдяки більш збалансованій монетарній та фіскальній політиці, а також зростанню курсу біткоїна та відповідному здорожчанню біткоїн-резервів.

Що у підсумку

Сальвадор послідовно розвиває власну Біткоїн-політику майже у всіх соціально-економічних сферах. Хоча наразі є певні недоліки у її реалізації, більшість біткоїнерів ставиться до такого курсу позитивно. У такий спосіб стає очевидним, що біткоїн може виступати резервним активом на рівні урядів країн. Тож досить імовірно, що під час наступного бичачого ралі 2024-2025 років й керівники інших держав розглядатимуть можливість надання біткоїну статусу законного платіжного засобу.

Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024
Як центробанки створюють гроші Як центробанки створюють гроші Коли мова йде про створення нових грошей, більшість людей уявляє друкарський верстат. Проте це лише один, до того ж не найрозповсюдженіший спосіб. Розглянемо, як саме центробанки збільшують грошову масу і чому Біткоїн не має таких проблем. Дмитро Харьков 03 липня 2024