Біткоїн – це чиста анархія

Біткоїн – це чиста анархія

Процес «управління» Біткоїном буквально та лаконічно визначається одним словом: анархія. Добровільна та розподілена система просто не може «управлятися» будь-яким іншим способом.

Слово «анархія» відштовхує багатьох людей, адже асоціюється у них з ідеєю повного та неприборканого хаосу. Однак, це зовсім не те, що означає анархія. Це просто система, в якій відсутні правителі чи центральна влада, де вся співпраця та координація між учасниками системи здійснюються на суто добровільній основі. Етимологія оригінального грецького слова anarhkia буквально означає «без правителів» (ан – означає «без», архія – «правителі»).

Ця концепція є основоположною реальністю того, чому Біткоїн функціонує як розподілена мережа та протокол. Мережею буквально ніхто не управляє – в іншому випадку, це не була б розподілена система, що складається з суверенних індивідів, які добровільно вирішили взаємодіяти один з одним.

Люди схильні дивитися на Біткоїн як на якусь об'єктивну істину, яка діє як система відліку для людей; ніби він існує в тому ж сенсі, що й закони фізики. Але це не так. Це поняття стирає межі між об'єктивністю, інтерсуб'єктивністю та суб'єктивністю.

Об'єктивна істина – це та, яка існує незалежно від суб'єктивної віри людей в неї. Закони гравітації означають, що об'єкт з достатньою масою здійснюватиме гравітаційний вплив на всі інші об'єкти навколо нього. Жодна відмова повірити в цей факт не змінить його. Ви можете переконати весь людський рід до останнього чоловіка, жінки та дитини, що законів гравітації не існує. Та це не завадить гравітації впливати на них усіх.

Тепер візьмемо, наприклад, цінність долара. Чи цінний долар за своєю суттю? Чи є це об'єктивним твердженням істини? Ні. Єдина причина, чому долар має цінність для будь-якої людини, полягає в тому, що вона суб'єктивно оцінює його. Чому людина суб'єктивно оцінює долар? Бо інші люди також суб'єктивно оцінюють долар. Це інтерсуб'єктивність.

Це просто суб'єктивна думка, яку поділяє велика кількість людей. Ось що таке Біткоїн: розподілена інтерсуб'єктивна система. То в чому ж різниця між Біткоїном та доларом? У відсутності правителів та примусу. За доларову систему відповідають люди: Федеральна резервна система, комерційні банки, які фактично випускають нові долари, пропонуючи кредити, урядові установи, які регулюють їхнє використання та можуть із цією системою взаємодіяти. Доларова система має податкові органи, які санкціонують її використання для сплати ваших податкових зобов'язань.

У Біткоїна немає таких еквівалентних управителів. Він не має ані Федеральної резервної системи, ані комерційних банків, які б диктували, коли та в яких кількостях вводити долари в обіг. Тут немає податків, які вас хтось змушує платити. Це просто розподілений набір економічних суб'єктів, які добровільно запускають фрагмент коду, щоб взаємодіяти один з одним.

«Але ж Біткоїн має правила». Так, це так. На що люди добровільно погоджуються. Для створення цих правил не було залучено жодної структури влади або управління. Їх випустив у світ Сатоші Накамото, і кожна людина, яка приєдналася до мережі з того моменту, самостійно вирішила прийняти ці правила. Немає структури, яка б казала: «Такі правила». Існує просто набір правил, яких кожен добровільно вирішив дотримуватися за власним бажанням.

Навіть зміни у тих правилах, які відбулися за ці роки, а їх чимало, мають суто добровільний характер. Не було жодної структури управління чи влади, яка б нав'язувала їх. Немає «правил, які дозволяють змінювати правила». Кожен може запропонувати нове правило до протоколу та мережі Біткоїна. У будь-який момент люди можуть прийняти це нове правило, і якщо воно буде прийнято критичною масою, то стане правилом мережі.

Люди часто думають, що, оскільки в протоколі та в самій мережі є правила, навколо них існує якась структура «метаправил». Що цих метаправил необхідно дотримуватися, щоб змінити правила самої системи, або що вони є свого роду обов'язковою вимогою для досягнення якоїсь мети чи характеру системи, яку не можна змінити або розвинути з часом. Це не відображає реальність того, чим насправді є анархічна система. Не існує жодних правил, крім тих, яких люди добровільно дотримуються за власним бажанням.

Анархія існує у межах цих правил. Дозволяється все, що кожен може добровільно зробити у взаємодії з іншою людиною у межах цих правил. Навіть самі ці правила є просто результатом консенсусу, досягнутого внаслідок процесу чистої анархії, тобто людей, які добровільно взаємодіють у межах, які вони обрали. Так воно є, незалежно від того, наскільки сильно вам хочеться спотворювати визначення у своїй голові, щоб вони відповідали якійсь іншій структурі.

Тут немає авторитету, до якого можна було б звернутися. Не існує жодних правил, яких треба було б дотримуватися, крім самих правил консенсусу, і навіть їх дотримання не можна вимагати. Все, що ви можете зробити, це сподіватися, що люди вирішать продовжувати дотримуватися їх заради власних інтересів. Будь-якої миті людина чи група можуть переконати інших змінити навіть ці правила. Якщо це станеться, ви нічого не зможете з цим вдіяти, крім спробувати бути більш переконливим.

Ось що таке анархія. Вільне обʼєднання, позбавлене будь-якої влади, примусу чи контролю над тим, з ким спілкуються інші люди або на яких умовах вони вирішують об'єднуватися. Біткоїн – це анархія, і якщо цей факт непокоїть вас або інстинктивно змушує вас хотіти сперечатися з ним, значить ви ніколи не розуміли Біткоїн.

Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024
Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024