Як Біткоїн допоміг найбільшій акції протесту в Канаді

Як Біткоїн допоміг найбільшій акції протесту в Канаді

Два роки тому в Канаді пройшла одна з найбільших акцій протесту в історії країни – Freedom Convoy. Вона була настільки масштабною, що влада спробувала заблокувати протестувальникам фінансові потоки, зокрема BTC-донати.

Роль Біткоїна в протестах Freedom Convoy

Протести Freedom Convoy у Канаді, організовані у відповідь на урядові обмеження в рамках пандемії COVID-19, привернули увагу світової громадськості. У цьому контексті Біткоїн виступив як важливий інструмент для збирання коштів. Завдяки своїй децентралізованій природі головний цифровий актив забезпечував анонімність і безпеку пожертвувань, що зробило його незамінним засобом для підтримки протестних рухів, особливо в умовах, коли традиційні фінансові канали були обмежені та схильні до цензури.

Роль Біткоїна у протестах Freedom Convoy підкреслює його широкі можливості у суспільстві. Біткоїн може бути не лише засобом інвестицій чи спекуляцій, а й інструментом соціального та політичного впливу. Адже за його допомогою можна надавати підтримку громадським рухам, роблячи їх незалежними від традиційних фінансових систем та державного контролю.

Як усе починалося

У суботу, 29 січня 2022 року, тисячі людей і сотні вантажівок заблокували центр Оттави, столиці Канади, висловлюючи свою незгоду із жорсткими обмеженнями, впровадженими владою країни через пандемію.

Як Біткоїн допоміг найбільшій акції протесту в Канаді
Протести у Канаді. Джерело: соцмережа X.

Причиною протестів стали нові вимоги про вакцинацію, прийняті канадською та американською владою ще восени 2021 року, згідно з якими зробити щеплення від COVID-19 зобов'язаний кожен громадянин країни. Втім тоді зробили виняток для тих, хто займається вантажоперевезеннями, оскільки по всьому світу спостерігалися проблеми з поставками.

Однак коли дія цього винятку завершилася 15 січня 2022 року, від канадських далекобійників стали вимагати надання довідки про повну вакцинацію, крім того, садили на карантин по два тижні, а тих, хто намагався чинити опір, звільняли.

Ядро протестного руху спочатку налічувало близько 12 000–16 000 нещеплених далекобійників, але поступово до них приєдналися й інші категорії громадян: противники вакцинації, прихильники правих ідей і просто ті, хто співчувають.

Наприкінці січня вони об'єдналися в рух «Автоколонна свободи» або Freedom Convoy («Конвой свободи»). Його учасники на знак протесту почали блокувати дороги та мости у найбільших містах, зокрема в Оттаві.

Незабаром глава уряду Джастін Трюдо звинуватив протестувальників у спробах «поширити ненависть та насильство щодо співгромадян», хоча поліцейські не фіксували серйозних порушень.

Пожертви у біткоїнах

Для донатів учасники акції протестів використовували пожертвування у BTC через платформи GoFundMe та GiveSendGo. Глава уряду вирішив застосувати закон про надзвичайний стан для вирішення ситуації з протестами в країні. Це заблокувало надходження допомоги через банківські установи, ускладнивши також пожертвування у біткоїнах.

Першим закрив збір коштів та оголосив про їхнє повернення сервіс GoFundMe. Пізніше, 11 лютого, платформа HonkHonk Hodl оголосила, що змогла залучити 21 BTC (майже $929 000 на той момент) через платформу Tallycoin, і також призупинила збір.

Як відомо, закон про надзвичайний стан ухвалили в Канаді 1988 року. Проте він жодного разу не застосовувався до 2022 року. Документ дає владі повноваження щодо наведення порядку та дозволяє без рішення суду заморожувати особисті рахунки всіх, хто так чи інакше пов'язаний із протестами чи підтримує їх.

Як Біткоїн допоміг найбільшій акції протесту в Канаді
Джерело: соцмережа X.

Глава Мінфіну Христя Фріланд, коментуючи закон, зазначила, що він також спрямований «на краудфандингові платформи та постачальників платіжних послуг, усі форми транзакцій, зокрема цифрові активи, такі як криптовалюти». Своєю чергою, краудфандингові платформи зобов'язані повідомляти «про великі та підозрілі транзакції» до Центру аналізу фінансових операцій та звітності в Канаді (FINTRAC).

На заяву Христі Фріланд критично відреагував директор зі стратегії неурядової організації Human Rights Foundation Алекс Гладштейн.

«Важко повірити, що це реально. Гордість, з якою цей політик оголошує про заходи надзвичайного спостереження в такій країні, як Канада, була б немислима 10 років тому», – написав він на своїй сторінці у соцмережі X.

При цьому засновник Pylon Holding Company Престон Піш назвав дії влади Канади «рекламою для біткоїна». Засудив дії канадської влади й глава біржі Kraken Джессі Павелл.

Протести врешті закінчилися розгоном демонстрантів і численними судовими процесами.

Вирок суду

Минулого тижня Федеральний суд Канади визнав необґрунтованим і неконституційним застосування у 2022 році закону про надзвичайні ситуації, за допомогою якого уряд заморозив пожертвування для протестувальників.

Не було жодної надзвичайної ситуації, яка виправдовує застосування закону про надзвичайні ситуації, і, отже, рішення про це було необґрунтованим, йдеться в ухвалі суду.

Проти дій уряду рішуче виступили Канадська асоціація громадянських свобод (CCLA), Канадський фонд конституції та інші групи, стверджуючи, що це було непотрібним і неконституційним рішенням.

Підтримка Bitcoin Magazine

Американський журнал Bitcoin Magazine виступив на підтримку Freedom Convoy, присвятивши цілий номер боротьбі за права канадських далекобійників.

Як Біткоїн допоміг найбільшій акції протесту в Канаді
Джерело: Bitcoin Magazine

Як зазначається у головній статті номера, Freedom Convoy став одним із найгучніших прикладів використання Біткоїна як стійкого до цензури способу передачі цінностей кому завгодно, де завгодно і коли завгодно. Хоча влада Канади і заблокувала роботу фондів, які збирали біткоїни для підтримки Freedom Convoy, більшу частину донатів протестувальникам таки вдалося передати.

Підсумовуючи, можна сказати, що Freedom Convoy привернув увагу не лише до проблем далекобійників, а й до тиску на права людини, що зростає. При цьому він довів те, що Біткоїн – інструмент свободи.

Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024
Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Серед представників Біткоїн-індустрії не часто зустрічаються люди, які мають проблеми із законом, та дехто все ж таки опиняється за ґратами.  Володимир Гришенко 13 червня 2024
Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн залишається найпопулярнішим цифровим активом серед інвесторів, а Nvidia – однією з найпопулярніших технологічних компаній. Розглянемо основні спільні риси та відмінності між цими варіантами інвестування. Дмитро Харьков 12 червня 2024