Давос-2024: про що говорили на Всесвітньому економічному форумі

Давос-2024: про що говорили на Всесвітньому економічному форумі

Добігає кінця черговий Всесвітній економічний форум, що традиційно проходить у швейцарському Давосі. Цього року було більше розмов про блокчейн та цифрові активи, але ставлення до Біткоїна залишається упередженим.

Основні меседжі

На Давоському саміті 2024 року відбулося кілька важливих дискусій та обговорень щодо цифрових активів і технології блокчейн. На саміті було приділено значну увагу тому, як цифрові активи можуть надалі інтегруватися в традиційні фінанси. Головний політичний директор Coinbase Фар'яр Ширзад розповів про постійні контакти представників біржі з прем'єр-міністрами та міністрами різних країн. Уряди намагаються контролювати нову сферу й надають перевагу централізованим сервісам, що інтегрують їхні KYC/AML-вимоги (зокрема впроваджують повну ідентифікацію клієнтів).

Саміт включав дебати про довіру та стійкість ринку цифрових активів. У зв'язку з глобальним економічним спадом і нещодавнім схваленням США перших спотових біткоїн-ETF основна увага була зосереджена на довгостроковій життєздатності та регулюванні індустрії. Дискусії точилися навколо того, чи свідчать останні події про готовність сектору до фінансування глобальними інвестиційними компаніями, чи це лише тимчасові зрушення.

Іншим важливим аспектом саміту стала увага, приділена нефінансовим застосуванням технології блокчейн. Політики та керівники підприємств обговорили потенціал розподілених реєстрів у різних секторах, що не стосуються цифрових валют, таких як кліматичні рішення, гуманітарна допомога тощо. Тобто вони виявили основний інтерес до технології, яка лежить в основі таких активів, але оминули переваги децентралізованих і незалежних грошей.

Одним із трендів саміту в Давосі було обговорення токенізації реальних активів. Це, по суті, процес перетворення прав на актив у цифровий токен на блокчейні. Одним з питань дискусії було те, як токенізація переосмислює управління активами та галузеві операції. Експерти прогнозують, що загальна ринкова вартість токенізованих активів може перевищити $10 трлн до 2030 року.

Давос-2024: про що говорили на Всесвітньому економічному форумі
Панельна дискусія у Давосі. Джерело: Анастасія Сапожкова

Аналітик Distributed Lab Анастасія Сапожкова, яка відвідала цьогорічний форум, також засвідчила широке коло тем, що обговорювалося, проте вони переважно оминали Біткоїн та питання, прямо пов’язані з ним. «У Давосі активно обговорюють питання навколо блокчейну. Основні теми включають регуляцію, екосистеми, NFT, токенізацію, приватність тощо. Але я не бачила дискусій, присвячених виключно Біткоїну», – зазначила вона.

Суперечливі теми

В останні дні форуму градус дискусій став підвищуватися, й не все пішло за планом організаторів. Великого резонансу, зокрема, набув виступ гендиректора JPMorgan Джеймі Даймона. Він зазначив, що надає перевагу проєктам, що «розробляють щось корисне на блокчейні». Більшість біткоїнерів сприйняли це як атаку на Біткоїн, адже контекст, що виникнув, створював враження, що Біткоїн начебто не створює нічого корисного.

Стефан Лівера відреагував на такі висловлювання наступним чином: «Даймон все ще бавиться старими набридлими блокчейнами, незаконним використанням або токенізацією світу, замість того, щоб чесно визнати, що фіатна валюта не служить людям. Фіатна валюта служить політично пов'язаним особам класу паразитів. Те, що комусь здається «непотрібним домашнім камінчиком», насправді є можливістю заощаджувати й використовувати гроші поза державним чи корпоративним контролем».

При цьому варто зазначити, що, попри скандальні вислови, JPMorgan не залишається осторонь останніх тенденцій щодо запуску біткоїн-ETF. Зокрема інвестиційний банк став авторизованим учасником (партнером) найбільшої компанії у цьому сегменті – BlackRock. Але навіть Джиммі Даймон визнав, що захищатиме права інвесторів використовувати біткоїн (хоча, можливо, під цим він мав на увазі біржові продукти на основі біткоїна, а не сам актив).

Давос-2024: про що говорили на Всесвітньому економічному форумі
Дискусії тем, пов'язаних з цифровими активами. Джерело: Анастасія Сапожкова

Гендиректор фінансової компанії Cantor Fitzgerald Говард Лютнік був одним з небагатьох, хто хоч і коротко, але твердо виступив на підтримку Біткоїна. За його словами, BTC залишиться на фінансовій арені та продовжуватиме зростати. Далі він зосередився на обговоренні достатності резервів емітента стейблкоїнів Tether. Проте слід зазначити, що ця компанія також активно інвестує у біткоїни до 15% свого прибутку кожного кварталу.

Також проти тиску держав і урядів виступив новий президент Аргентини Хав’єр Мілей. Він підкреслив значення свободи (у тому числі фінансової), і Біткоїн отримав ще один голос на свою підтримку серед гостей форуму.

Підсумки для Біткоїна

Переважна більшість учасників саміту в Давосі удають, що ігнорують Біткоїн через їхнє бажання підтримати статус-кво в економіці та політиці. Тому теми обговорень були зосереджені навколо блокчейну, токенізації та інших проєктів, які можна легко моніторити та інтегрувати в традиційну фінансову систему.

Проте за стандарту Біткоїна все це стає нежиттєздатним. Після гіпербіткоїнізації ані фіатні гроші, ані політичні зв’язки вже не відіграватимуть жодної ролі. Показово, що нещодавно були запущені спотові ETF саме на основі біткоїна, а не на базі інших цифрових активів, а попит на ці біржові продукти вже обійшов срібло і поступається лише золоту серед біржових товарів. Те, що навіть у Давосі з'являється опозиція основним меседжам організаторів, вже непогано, але біткоїнери продовжуватимуть надавати перевагу власним форумам і платформам, де немає цензури й можна вільно обговорювати майбутнє Біткоїна.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024