День народження Біткоїна: здобутки та перспективи

День народження Біткоїна: здобутки та перспективи

3 січня 2009 року Сатоші Накамото видобув перший блок Біткоїна. За 15 років Біткоїн пройшов шлях від амбіційного експерименту до одного з головних монетарних активів у світі.

Сатоші Накамото та Genesis Block

Як відомо, Сатоші Накамото опублікував White Paper Біткоїна 31 жовтня 2008 року, але він вичікував ще понад два місяці перед початком практичної реалізації проєкту. Причини такої паузи так і не були розкриті: можливо, він вдосконалював код, а можливо – підбирав найбільш релевантну шпальту провідної газети для включення у блокчейн.

Так чи інакше, але саме 3 січня 2009 року легендарний винахідник Біткоїна видобув Genesis Block та включив заголовок The Times від того дня: «Канцлер скарбниці на порозі другого порятунку банків». Кращого повідомлення годі було й шукати, адже криза фіатної системи стала все більш очевидною, а для виходу з неї потрібні були зовсім нестандартні рішення.

День народження Біткоїна: здобутки та перспективи
Перший блок Біткоїна. Джерело: Wikimedia Commons.

Шифропанки розуміли, що основна загроза заощадженням та фінансовій свободі пов’язана з існуванням урядів та центробанків, які використовують власну владу для контролю над випуском грошей. А комерційні банки із частковим резервним покриттям лише поглиблюють проблему. Тож ідеально було б створити електронну систему для прямого переказу грошей без посередників. Але як забезпечити її надійність і функціонування без центральної влади, особливо коли учасники не знають й не довіряють одне одному? Як розв’язати проблему візантійських генералів?

Рішення знайшов Сатоші Накамото. Він зрозумів, що алгоритм консенсусу Proof-of-Work може забезпечити надійну перевірку транзакцій, адже ноди обиратимуть лише найдовший ланцюжок (з найбільшим обсягом роботи). Тож «атака 51%» ставатиме експоненційно складнішою з плином часу.

Genesis Block також відомий як Block 0, і між ним та наступним блоком виникла пауза в п’ять днів. Це найдовша пауза в історії Біткоїна, адже алгоритм Сатоші побудований таким чином, що середній час видобутку повинен бути близько 10 хвилин. За видобуток блоку на той час винагорода становила 50 BTC, але стосовно Genesis Block Сатоші (скоріш за все, навмисно) припустився помилки активації, тому вони не можуть бути отримані.

Цей адрес відомий як Genesis address, і біткоїнери досі надсилають на нього монети на знак вдячності Сатоші. Наразі на ньому накопичилися вже 72,7 BTC ($3,2 млн), але Сатоші досі не витратив жодної монети ані з цієї адреси, ані з будь-якої іншої, що йому належить.

Перші 10 місяців курс BTC дорівнював нулю, але поступово на актив з’явився попит і його вже можна було обміняти на фіатні валюти й реальні товари (на зразок знаменитих двох піц у 2010 році). Протягом своєї історії Біткоїн подолав чимало викликів: злам і банкрутство найбільшої на той момент біржі Mt. Gox, війну за розмір блоку, заборону майнінгу в Китаї, інформаційні атаки Greenpeace та інших фіатних організацій, а також декілька масштабних ведмежих ринків. Проте кожного разу він не лише відновлювався, а й ставав сильніше: і за розміром хешрейту, і за суспільним прийняттям, і за ринковим курсом.

15-й День народження

Цього року настрій у Біткоїн-спільноти дуже оптимістичний, особливо у порівнянні з минулим роком. І причини добре зрозумілі: ведмежий ринок позаду, а на біткоїнерів очікує відразу три вкрай важливі події, що мають призвести до нового циклу бичачого зростання. Перша – це потенційне схвалення заявок на спотові біткоїн-ETF Комісією з цінних паперів та бірж (SEC). Загальний консенсус експертів та учасників ринку полягає у тому, що це має відбутися вже найближчими днями: не пізніше 10 січня. Тут насамперед важливий довгостроковий вплив, адже приплив інституційного капіталу може створити передумови для активного інвестування у біткоїн та біржові продукти на його основі для цілої низки великих біржових гравців.

Друга подія – це халвінг, що очікується у квітні 2024 року. Хоча графік халвінгів (щоправда, у блоках, а не у днях) відомий наперед, ринок все ж не може повністю врахувати його вплив наперед. Зниження ліквідної пропозиції та зростання собівартості видобутку майнерів створять об’єктивні передумови для зростання ринкової вартості активу. Так було під час попередніх трьох халвінгів; так, ймовірно, буде й цього разу.

Третя подія – це лібералізація грошово-кредитної політики Федеральної резервної системи (ФРС) США, і слідом за нею – й більшості інших центробанків світу. Наразі процентні ставки знаходяться на максимальному рівні за останні 22 роки. За оцінками трейдерів та експертів, період зниження ставок має розпочатися вже у першому кварталі цього року. Додаткова ліквідність буде стабільно перерозподілятися на користь біткоїна як надійного засобу накопичення та резервного активу для все більшої кількості приватних та інституційних інвесторів.

Вже зараз капіталізація біткоїна становить понад $880 млрд, і майже всі переконані, що цього року вона перевищить $1 трлн. Також біткоїн перебуває у Топ-10 рейтингу найбільших компаній та товарів за ринковою вартістю. Серед товарів лише золото і срібло мають вищі показники, але біткоїн може випередити срібло вже цього бичачого циклу. У порівнянні з фіатними валютами біткоїн займає 16 позицію у світі, що приблизно відповідає капіталізації мексиканського песо.

День народження Біткоїна: здобутки та перспективи
Топ-10 найбільших компаній і активів. Джерело: 8MarketCap.

Що у підсумку

Біткоїн (і як технологія, і як цифровий актив) пройшов довгий шлях від видобутку першого блоку Сатоші Накамото у 2009 році до його поточного статусу як засобу збереження вартості та найперспективнішого фінансового активу (навіть для традиційних та консервативних інвесторів). Серед урядів уже немає єдності у протидії біткоїну, адже Сальвадор надав йому статус законного платіжного засобу, а ціла низка юрисдикцій може реалізувати схожі кроки в найближчі роки.

Проте Біткоїн ще має розв’язати низку викликів, включаючи протистояння з CBDC (цифровими валютами центробанків) та спростування багатьох міфів, що розповсюджуються популярними ЗМІ на кшталт «шкідливості майнінгу». У будь-якому разі очікувані події цього року додають оптимізму біткоїнерам та підтверджують доречність стратегії hodl.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024