Біткоїн-підсумки 2023 року

Біткоїн-підсумки 2023 року

Якщо 2022-й був роком ведмежого ринку, то у 2023 році тренд радикально змінився. Підіб’ємо підсумки року, що минає, для Біткоїна.

Зростання курсу

Безумовно найбільш яскравою подією 2023 року стало стрімке відновлення фіатного курсу біткоїна. Якщо на початку року він становив $16 500, то наразі знаходиться на рівні $42 500 (+160% за рік). При цьому базова процентна ставка Федеральної резервної системи (ФРС) все ще перебуває на максимумі за останні 22 роки (5,25-5,5%), заявки на спотові біткоїн-ETF ще не схвалені, а халвінг очікується у квітні 2024 року. Тож справжній бичачий ринок ще попереду, й актив має значний потенціал для зростання наступного року.

Біткоїн-підсумки 2023 року
Динаміка курсу BTC/USD у 2023 році. Джерело: CoinGecko.

Друкований журнал Bitcoin Magazine Україна

Bitcoin Magazine Україна, головне Біткоїн-видання країни, у 2023 році вийшло на новий рівень, випустивши друкований журнал. Він слугує доповненням до вебсайту, адже дозволяє глибше дослідити основні питання та сформулювати відповідні висновки для глобальної економіки. У журналі можна знайти якісну аналітику та експертні думки від вітчизняних та закордонних біткоїнерів. Bitcoin Magazine Україна планує випускати його на регулярній основі.

Біткоїн-підсумки 2023 року
Перший номер друкованого журналу Bitcoin Magazine Україна.

Покращення позицій майнерів

Якщо минулого року більшість майнерів були на межі банкрутства, то у 2023-му ситуація значно покращилася. Щобільше, багато майнінгових компаній навіть продемонстрували відчутне зростання у процентному вимірі порівняно з біткоїном. Наприклад, акції Marathon Digital зросли на понад 800% протягом року, а Hut8 – на понад 2000%. До того ж великий майнер Core Scientific оголосив про вихід із процедури банкрутства і планує поновити роботу на повну потужність.

Біткоїн-підсумки 2023 року
Динаміка акцій Marathon Digital у 2023 році. Джерело: Yahoo Finance.

Банкрутство банків

Рік, що минає, став не найвдалішим для традиційної банківської системи. Зокрема у березні банкрутства зазнали відразу три банки: Signature Bank, Silicon Valley Bank та Silvergate. Два з них увійшли до трійки найбільших банкрутств банків у історії США. На тлі цих новин курс біткоїна зріс і вперше за рік наблизився до $30 000. Головний цифровий актив вкотре довів свою вищу ефективність як засіб накопичення порівняно з фіатом та частковим резервуванням.

Біткоїн-підсумки 2023 року
Silicon Valley Bank. Джерело: Wikimedia Commons.

Протокол Ordinals

Найбільш неоднозначну реакцію серед біткоїнерів викликала поява протоколу Ordinals, розробленого Кейсі Родармором і активованого у січні 2023 року. Цей протокол застосовує принцип нумерованих сатоші, що дозволяє додавати у блокчейн Біткоїна текстову, графічну та аудіо інформацію. У березні на його основі був розгорнутий стандарт токенів BRC-20. З одного боку, це збільшує попит на блокчейн Біткоїна та сприяє зростанню доходів майнерів. З іншого боку, збільшується завантаженість мемпулу та комісії у мережі. Дискусії досі тривають, але протягом року навколо Ordinals уже сформувалася досить розвинена екосистема.

Біткоїн-підсумки 2023 року
Записи Ordinals на блокчейні Біткоїна. Джерело: Forkast News.

Політики-біткоїнери

Цього року до президента-біткоїнера з Сальвадору Наїба Букеле додалося ще чимало прихильників головного цифрового активу. Зокрема у США відразу три кандидати у президенти відкрито підтримали Біткоїн: Роберт Кеннеді-молодший, Рон ДеСантіс та Вівек Рамасвамі.

Наприкінці року ще один лібертаріанець та прихильник Біткоїна став президентом Аргентини. Мова йде про Хав’єра Мілея, який вже почав реалізацію низки фінансових реформ у країні.

Біткоїн-підсумки 2023 року
Хав’єр Мілей. Джерело: Flickr.

Водночас гендиректор компанії JAN3 Самсон Моу провів консультації з президентами та представниками урядів таких країн, як Сурінам, Колумбія та Чорногорія, подарувавши їхнім лідерам перші сатоші. Тож наступного року кількість біткоїнерів у владі різних країн може зрости ще більше.

Нові гаманці

Усі провідні апаратні гаманці оновили свою лінійку продуктів цього року. Зокрема Coldcard представив революційну модель Q1 з повноцінною клавіатурою. Цей гаманець може отримувати енергію від батарейок, якщо користувач обирає такий варіант. Також додано новий QR-сканер, що уможливлює сканування QR-кодів та здійснення транзакцій за будь-якого освітлення.

Біткоїн-підсумки 2023 року
Coldcard Q1. Джерело: Coldcard.

Trezor представив нову модель Safe 3, що дешевша за попередню версію Model T та містить новий захисний чіп.

Ledger запропонував своїм клієнтам гаманець Stax із тачскріном. Він оснащений дисплеєм на основі «електронного чорнила» (e-ink) та може відображати деталі транзакцій на зовнішньому боці гаманця.

Криза Binance

Хоча найбільша біржа з торгівлі цифровими активами Binance і не повторила долю FTX (яка збанкрутіла у 2022 році), її позиції на ринку значно похитнулися. Вона втратила майже третину від своєї частки ринку, а її засновник та гендиректор Чанпен Чжао був змушений залишити посаду. До того ж Binance сплатила рекордний штраф у розмірі $4,2 млрд у рамках урегулювання претензій з боку Комісії з цінних паперів та бірж (SEC). Довгострокові перспективи Binance залишаються невизначеними.

Біткоїн-підсумки 2023 року
Чанпен Чжао. Джерело: Flickr.

Регулювання в Україні

Україна ставить за мету інтеграцію у європейську спільноту, в тому числі й через адаптацію закону ЄС про регулювання цифрових активів MiCA (Markets in Crypto-Assets). Наразі у Верховній Раді зареєстровано два законопроєкти щодо оподаткування операцій з біткоїнами та криптовалютами, які парламентарі розглянуть наступного року.

Біткоїн-підсумки 2023 року
Верховна Рада України. Джерело: Flickr.

В Україні також були запроваджені обмеження щодо операцій з гривнею за участю біткоїн-бірж. Тож наразі обмін фіатних коштів на цифрові активи надзвичайно ускладнено. Попри регуляторні обмеження, Україна залишається у Топ-5 світових лідерів щодо прийняття біткоїна та криптовалют відповідно до рейтингу Chainalysis.

Заявки на біткоїн-ETF

Ключовою подією останнього кварталу 2023 року стало подання заявок провідними інвестиційними компаніями на запуск спотових біткоїн-ETF у США. У такий спосіб можна краще відобразити ринкову ціну BTC порівняно з ф’ючерсними ETF, які вже представлені на ринку. Наразі подано понад 10 заявок, а головними фаворитами на позитивний вердикт від SEC вважають BlackRock, Ark Invest, Valkyrie, Bitwise та Hashdex.

Біткоїн-підсумки 2023 року
Компанія BlackRock. Джерело: Flickr.

Очікується, що регулятор найімовірніше схвалить відразу декілька заявок до 10 січня 2024 року. В цьому разі очікується додатковий приплив інвестиційного капіталу від біржових гравців, що може стати одним із драйверів нового бичачого циклу.

Підсумуємо

2023 рік видався досить вдалим для Біткоїна: ведмежий ринок позаду, екосистема розвивається, а інвестори очікують на лібералізацію регулювання та грошово-кредитної політики. До того ж халвінг наступного року зменшить емісію монет і створить передумови для чергового зростання вартості головного цифрового активу. Тож біткоїнери як ніколи з оптимізмом дивляться у майбутнє.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024