Глибоке занурення у мислення Біткоїн-максималіста

Глибоке занурення у мислення Біткоїн-максималіста

Біткоїн-максималізм часто сприймається як догматичний культ, але, попри відповідну поведінку деяких його прихильників, існують раціональні причини, чому люди приймають цю ідеологію.

Ще до того, як Майкл Сейлор сказав нині увічнену в мемах фразу «немає другого найкращого», Біткоїн-максималізм був невіддільною частиною криптопростору. Саме слово «крипто» стало негідним для опису значущості Біткоїна.

Для Біткоїн-максималістів біткоїн – це біткоїн, а криптовалюти – це альткоїни, у гіршому випадку – шиткоїни. Тепер, коли Біткоїн рухається бичачою траєкторією, чому сприяє ажіотаж з приводу четвертого халвінгу і схвалення біткоїн-ETF, нереалізований прибуток MicroStrategy Сейлора вже перевищив 1,2 мільярда доларів.

Творець Біткоїн-мема не гаяв часу, візуалізувавши вигоду від своєї стратегії Біткоїн-максималізму.

Зважаючи на такі результати, настав час уважніше дослідити Біткоїн-максималізм. Чи є просте зберігання BTC-токенів складнішим, ніж уся світова торгівля деривативами альткоїнів?

Основні принципи Біткоїн-максималізму

За своєю суттю Біткоїн-максималізм є втіленням переваги першопроходця. Запустивши основну мережу Біткоїна у січні 2009 року, хтось під псевдонімом Сатоші Накамото активував революційний доказ концепції. Чи можна безпечно організувати однорангові гроші?

Чи може передача та зберігання коштів на основі блокчейну протистояти мережевим маніпуляціям? Сатоші досяг цього, вміло об'єднавши криптографію з економічними стимулами. В основі технології лежить алгоритм доказу роботи Біткоїна. Це змушує учасників мережі (майнерів) використовувати обчислювальні ресурси під час додавання нових блоків даних транзакцій.

Натомість майнери отримують винагороду у вигляді токенів BTC, обмежена кількість яких становить 21 мільйон. А оскільки стан реєстру повинен бути узгоджений усіма майнерами, немає єдиної точки відмови. Лише у лютому 2017 року домінування Біткоїна на ринку було підірвано з початком масового випуску альткоїнів.

Глибоке занурення у мислення Біткоїн-максималіста
Протягом восьми років Біткоїн був синонімом криптопростору. Джерело зображення: TradingView

Після восьми років роботи над тим, щоб люди відчули себе комфортніше з новою концепцією, криптоландшафт був диверсифікований зростанням первинних пропозицій монет (ICO). Як один із бенефіціарів цієї хвилі, Віталік Бутерін, співзасновник Ethereum, порівняв Біткоїн-максималізм з максималізмом домінування біткоїна.

«Згідно з цією позицією створення чогось на основі Біткоїна – єдиний правильний спосіб щось робити, а робити будь-що інше – неетично».

З цієї точки зору, еволюція та зміцнення Біткоїн-максималізму передбачувані:

 • Перевага першопроходця сприяє легітимізації коштів, заснованих на блокчейні.
 • Результатом цього процесу є домінування біткоїна в ринковій капіталізації.
 • Результатом домінування ринкової капіталізації біткоїна є безпечніша мережа.
 • Безпечніша грошова мережа P2P сприяє більшій довірі громадськості.
 • Більша суспільна довіра сприяє більшому масовому прийняттю.
 • Більше масове прийняття сприяє підвищенню ціни BTC, посилюючи всі попередні кроки.

При цьому легко побачити, як наплив альткоїнів може зруйнувати будь-який з цих східців. Ажіотаж довкола ICO у 2017 році підтвердив ідею про те, що Біткоїн-максималізм виправданий.

Зокрема, Satis Group провела дослідження, яке визначило, що 78% проєктів ICO – шахрайські. Це були просто афери з метою виведення ліквідності, в яких цілі проєкту слугували приманкою. Це разом з 4% невдалих ICO та 3% не доведених до кінця ICO.

Однак ці результати блякнуть порівняно з катастрофічною кульмінацією криптовалютних криз у 2022 році. Починаючи з Terra (LUNA), Celsius і Three Arrows Capital (3AC) і закінчуючи FTX, BlockFi та іншими, криптоентузіасти зазнали збитків як мінімум на 60 мільярдів доларів.

Під підозрою опинилися не лише альткоїни, а й уся корпоративна система, пов'язана з блокчейн-мережами. Ці удари, своєю чергою, підживлювали один одного, внаслідок чого ціна біткоїна впала до 16,5 тисяч доларів, яка востаннє спостерігалася в листопаді 2020 року.

Коли суспільна довіра до «криптовалюти» похитнулась, а весь цикл був фактично зведений нанівець, Біткоїн-максималісти стали ще більш активно вказувати на основні переваги Біткоїна – децентралізацію та самостійне зберігання.

Однак, навіть отримавши ці уроки, чи слід віддавати пріоритет біткоїну над альткоїнами?

Економічне обґрунтування переваг біткоїна

Біткоїн-максималісти стикаються з важкою дилемою. В актив, зокрема Біткоїн, можна вкласти обмежену кількість грошей. Це ринкова ліквідність. Отримавши перевагу першопроходця, Біткоїн слугував ціллю цього вкладення протягом щонайменше десяти років, перед появою тисяч альткоїнів.

Тепер, маючи ринкову капіталізацію в 735 мільярдів доларів, набагато важче досягнути вищої ціни. Коли ціна BTC перевищила 50 тисяч доларів, Bank of America підрахував, що для зміни ціни на 1% знадобляться чисті надходження у розмірі 93 мільйонів доларів.

Це призводить до значного зниження процентного прибутку для нових інвесторів, навіть якщо вони повністю усвідомлюють статус Біткоїна як засобу захисту від знецінення валюти. Наочний приклад:

 • Якби хтось купив 100 SOL у липні 2021 року, він заплатив би ~ 2500 доларів.
 • До листопада 2021 року вартість зросла до ~25 000 доларів.
 • Таке 9-кратне зростання було можливе лише на етапі становлення Біткоїна, коли його ринкова капіталізація була низькою.

Навіть у ході останнього бичачого ралі, без елемента грошової маси ФРС, інвестори Solana могли б отримати втричі більший прибуток із жовтня по листопад. Така ж динаміка спостерігається і для багатьох інших альткоїнів і навіть мемкоїнів.

Маючи це на увазі, Біткоїн-максималісти дотримуються особливого підходу, розглядаючи Біткоїн як ключового гравця в грошовій еволюції, а не просто як актив для короткострокового прибутку. Невіддільною частиною цього підходу є узгодження аналізу технічних моделей із довгостроковими стратегіями для управління динамікою біткоїн-ринку.

Філософські основи максималізму

Навіть для людей, які не купили жодного криптовалютного токена, блокчейн-простір, який швидко розвивається, дав цінні уроки.

Концепції, які раніше існували в економічній теорії, раптово ожили в блокчейні: грошова маса, рівень інфляції, токеноміка, розподіл токенів, передача прав, спалювання, корисність, управління.

Потім стало легко екстраполювати ці ментальні моделі на долар. Застосовуючи токеноміку до долара США, деякі Біткоїн-ентузіасти навіть охрестили долар «найкращим шиткоїном».

 • 1 вузол
 • 2,3 трильйона доларів у обігу
 • Загальний обсяг пропозиції 33,75 трлн доларів (заборгованість перед кредиторами)
 • 1% власників мають 53% акцій (вартістю $19,16 трлн).
 • Втратив 94% вартості за останні 100 років.
 • Довільні зміни у пропозиції, що викликають різкі інфляції та рецесії.

Це нове ментальне моделювання, яке стало можливим завдяки Біткоїну, раніше недоступне для мас. Для Біткоїн-максималістів новаторська криптовалюта є першою життєздатною альтернативою (центральній банківській) системі с одним вузлом. Сатоші Накамото запустив Біткоїн як реакцію на те, що центральні банки рятують комерційні банки грошима платників податків.

Щоб зберігати чи передавати кошти, людям більше не потрібно ні в кого питати дозволу. Що ще важливіше, не існує центрального органу, який міг би вплинути на мережу Біткоїна та змінити її пропозицію грошей. Своєю чергою, гроші нарешті можуть стати по-справжньому приватними та слугувати засобом заощаджень.

У довгостроковій перспективі Біткоїн-максималізм полягає в тому, що для Біткоїна не потрібні будь-які фіатні операції. Швидше, стандарт Біткоїна сформує нову децентралізовану грошову систему. Прозорий і обмежений, такий, що піддається перевірці, він являє собою систему, яка викорінить схильність уряду до корупції та війн.

Разом з тим, всі фіатні валюти, які зараз дотримуються грошово-кредитної моделі, стимулюють ризиковані інвестиції, щоб випереджати темпи інфляції. Тоді як бажаний рівень інфляції ФРС становить 2%, біткоїн наблизиться до рівня інфляції нижче 1% після четвертого халвінгу у квітні 2024 року.

Наразі прихильники альткоїнів можуть сказати: «Але сотні альткоїнів мають незначний рівень інфляції та обмежену кількість монет». Біткоїн-максималісти мають просту відповідь: спираючись на алгоритм доказу роботи, Біткоїн заснований на фізичній природі або, як висловився Майкл Сейлор, на «цифровій енергії».

На практиці будь-хто може клонувати альткоїни, які потім піддаються впливу мережі капіталу (часток), накопиченого внаслідок більшого стейкінгу. Так само можна клонувати код Біткоїна з відкритим вихідним кодом. Однак це зовсім не має значення, оскільки Біткоїн захищений мережевою енергією, а не капіталом. Одне веде до централізації, інше – ні.

Висновок

Біткоїн – унікальний у своїй відсутності привʼязаності до будь-якої організації чи особистості. Цього не можна сказати про опозиційну армію альткоїнів, починаючи з Ethereum. Вартість цієї децентралізованої стійкості оплачується енергією, а не часткою капіталу. Це стало джерелом незліченних статей та висловлювань політиків, які критикують використання енергії Біткоїном.

Проте, навіть ці екологічно орієнтовані зусилля, схоже, вичерпалися. Чи може хтось сказати, яка справедлива ціна фінансового суверенітету? Дивлячись на цей горизонт, Біткоїн-максималісти більше зосереджені на виході з центральної банківської системи, а не на короткострокових прибутках від альткоїнів.

Хоча деякі максималісти вважають усі альткоїни марнотратним відволіканням на цьому шляху, Біткоїн буде інтегрований в екосистему альткоїнів. Зрештою, стимули самостійно створюють ландшафт блокчейну, незалежно від думок.

Це гостьовий пост Шейна Нігла. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024