Хто такий Біткоїн-максималіст і як їм стати

Хто такий Біткоїн-максималіст і як їм стати

Біткоїн-максималізм давно став глобальним трендом, а останній ведмежий ринок вкотре підтвердив вірність цього світогляду. Проаналізуємо, кого можна вважати Біткоїн-максималістом та які кроки необхідно зробити, щоб їм стати.

Загальна характеристика

Як, напевно, очевидно з самого терміна, Біткоїн-максималісти вважають Біткоїн (і як технологію, і як цифрові гроші) ключовим у забезпеченні фінансової свободи. Ця група біткоїнерів має цілу низку принципів, які вони послідовно захищають. Нерідко це передбачає певну конфронтацію з представниками інших (особливо прихильників фіата чи криптовалют) груп.

Отже, які пріоритети максималістів? Перш за все, вони переконані, що гроші мають бути відділені від держави. Причина проста: монополія на випуск валюти завжди призводить до знецінення грошей, а іноді – й до гіперінфляції. У будь-якому разі гроші перестають виконувати свою базову функцію збереження вартості. Тож слід покладатися лише на ринкові механізми. Раніше цю функцію здебільшого виконувало золото, через що уряди майже всіх країн його й заборонили (принаймні у якості законного платіжного засобу). Але у нашому столітті заявилася краща технологічна альтернатива – Біткоїн.

Максималісти підкреслюють роль і значення децентралізації. Річ у тім, що всі централізовані системи потенційно вразливі до зовнішніх атак, державних заборон чи навіть внутрішньої нестабільності. Тому Біткоїн не має центрального сервера, гендиректора чи ради директорів, а також жодного елементу, у випадку відключення якого він перестане існувати. Жоден інший цифровий актив не забезпечує такої децентралізації, і максималісти це дуже цінують.

Стійкість до цензури – ще один важливий елемент. Максималісти впевнені, що ніхто не має права обмежувати фінансову свободу інших. Тому будь-які спроби цензурувати транзакції чи то з боку майнінгових пулів, чи через сервіси з аналізу блокчейну відразу засуджуються. До того ж максималісти вважають консенсус найкращим способом розв’язання непорозумінь. Хоча серед біткоїнерів трапляються і досить значні суперечки (війна за розмір блоку у 2015-2017 роках чи суперечки через Ordinals зараз), загальний консенсус та ринковий процес дозволяють дійти згоду і продовжувати розвивати екосистему Біткоїна.

Фактично всі максималісти є ходлерами, тобто вони переконані, що монети не слід продавати незалежно від фіатного курсу. Біткоїни треба тільки витрачати безпосередньо на товари та послуги, сприяючи таким чином гіпербіткоїнізації.

Хто такий Біткоїн-максималіст і як їм стати
Майкл Сейлор: відомий Біткоїн-максималіст. Джерело: соцмережа Х

Також дуже цінуються додаткові зусилля щодо просування ідей Біткоїна. Це може мати різні форми: від розробки Bitcoin Core чи застосунків на другому рівні блокчейну до освітніх ініціатив. Попри те, що максималістів іноді називають «токсичними», вони відкриті до всіх людей, за винятком скамерів.

Відмінності від інших груп

Біткоїн-максималісти найчастіше вступають у полеміку з представниками наступних груп: прихильниками фіатного стандарту та власниками альткоїнів. Щодо прибічників фіатних грошей, то максималісти відмовляються йти на будь-які компроміси. Уряди та центробанки використовують власну владу для неконтрольованої емісії та позбавляють людей можливості захистити власні заощадження. Біткоїн не просто розв’язує цю проблему, а й дозволяє ефективно його використовувати навіть в умовах авторитарних режимів. У той час як прихильники фіатного стандарту надають перевагу кейнсіанству та неокласичній економічній школі, максималісти довіряють лише Австрійській школі, яка й підготувала підґрунтя для створення Біткоїна Сатоші Накамото та іншими шифропанками.

Щодо так званих «криптанів», які володіють іншими монетами та токенами, то максималісти їх також серйозно критикують. Річ у тім, що ринковий механізм забезпечує те, що тільки один монетарний товар, що виконує ці функції найбільш ефективно, може стати світовими грошима. Біткоїн – це найбільш децентралізована та стабільна технологічна й фінансова система з обмеженням пропозиції у 21 млн монет. Всі інші цифрові активи поступаються за цими критеріями. До того ж серед них чимало скам- чи pump-and-dump проєктів. Та і взагалі гонитва за «легкими грошима» за будь-яку ціну – це не про максималістів.

Як стати Біткоїн-максималістом

У кожного біткоїнера власний шлях, але можна сформулювати загальний напрямок, що буде корисний новачкам. Загалом розуміння Біткоїна містить економіку, програмування, філософію та теорію ігор як основні напрями. Розберемося з усім послідовно.

Щодо економічних аспектів, то можна порекомендувати знайомство з Австрійською школою економіки для отримання загально бекграунду. Наприклад, такі книги, як «Людська діяльність» Людвіга фон Мізеса та «Влада й ринок» Мюррея Ротбарда були б у пригоді. Серед книг про Біткоїн із яскраво вираженим акцентом на економіку можна виділити, напевно, найвідомішу книгу Сейфедіна Аммуса «Стандарт Біткоїна».

Щодо розробки протоколу Біткоїна, то можна порекомендувати книги «Освоюємо Біткоїн» Андреаса Антонопулоса та «Програмування Біткоїна: вчимося програмувати Біткоїн з нуля» Джиммі Сонга. Ці книги розглядають важливість пірингової архітектури та її реалізації розробниками Біткоїна. Наведені також приклади розробки блокчейн-застосунків та відповідний програмний код.

Нещодавно вийшла книга «Філософія Біткоїна» Альваро Маріа, що розглядає політичні та соціально-економічні наслідки переходу на стандарт Біткоїна. Біткоїн демонструє кризу традиційних фінансових інституцій та робить процес технологічних змін невідворотним. Книги з філософії лібертаріанства таких авторів, як Фрідріх Гаєк, Айн Ренд та Мюррей Ротбард, можуть також бути корисними.

Насамкінець щодо теорії ігор, то навіть класична література може дати зрозуміти основні моменти щодо необхідності враховувати діяльність та відповіді інших у своїх стратегіях. Таким чином, навіть ті компанії та уряди, що виступають проти Біткоїна, можуть на певному етапі стати на шлях гіпербіткоїнізації. Біткоїнер Джеремі Гарсіа також пише про Біткоїн та теорію ігор для Bitcoin Magazine.

А для початківців можна порекомендувати безплатні онлайн-курси від Saylor Academy «Біткоїн для всіх» та «Біткоїн для розробників». Також буде цікавою книга Gigi «21 урок: Про що я дізнався під час Біткоїн-подорожі кролячою норою». До того ж не слід забувати про офлайн-заходи (мітапи та конференції) й тематичні групи у соцмережах (але краще фоловити лише підтверджені акаунти у X та Nostr).

Що у підсумку

Біткоїн-максималісти вірять, що Біткоїн є унікальною технологією та оптимальною грошовою системою, що змінить світ на краще. Їхня філософія та аргументація принципово відрізняється від прихильників фіатного стандарту та власників альткоїнів. Максималісти дотримуються стратегії hodl та виступають проти диверсифікації за участю інших активів.

Хоча шлях «кролячою норою» Біткоїна непростий і потребує знань і навичок із різних галузей, наразі існує достатньо ресурсів для того, щоб розібратися в усіх основних моментах. Щоб стати справжнім максималістом, також вкрай важливо буде пережити хоча б один повноцінний чотирирічний цикл біткоїна, щоб спокійно реагувати на ринкові настрої (від ейфорії й жадібності до депресії й паніки) та продовжувати накопичувати BTC.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024