Кошерний Біткоїн

Кошерний Біткоїн

Погляд на Біткоїн через призму єврейської віри та традицій.

Вступ

Юдаїзм ґрунтується на етичних кодексах поведінки, яким навчають на щотижневих зібраннях. Євреї збираються щотижня у суботу вранці, щоб прочитати частину Тори (Старого Завіту) і дізнатися про принципи життя в гармонії з єврейською етикою. Одним із таких принципів є заборона брати відсотки за кредит, яка згадується у главі Тори «Кі Теце».

Біткоїн = протокол та платіжна мережа.

Біткоїн = валюта.

Заборона на відсотки

Заборона на відсотки, яку нелегко зрозуміти сучасним інвесторам, сягає корінням у добіблійні часи, коли неспроможність виплати часто призводила до боргового рабства та поневолення боржника та його родини. Ця заборона була спрямована на запобігання таким жахливим наслідкам. Виникає питання: чому стягнення відсотків є стандартною практикою в наш час?

Інфляція та ризик дефолту

Відсотки зазвичай слугують як протидія втраті купівельної спроможності, спричиненої фінансовою інфляцією. Пропозиція грошей має значення. Якою частиною суми ви володієте? Що станеться, якщо в економіці 1000 одиниць грошей, у вас 100, а уряд збільшить пропозицію на 1000 одиниць? Ваші гроші коштуватимуть удвічі менше, ніж раніше. Щоб компенсувати інфляцію, учасники ринку використовують такі механізми як відсоткові ставки.

Крім того, відмова від грошей створює альтернативні витрати. Дохід, який ви могли б отримати від своїх грошей у майбутньому, якби розлучилися з цими грошима сьогодні, теоретично повинен бути позитивним, враховуючи ризик втрат і той факт, що ви не можете використати гроші для інших інвестицій.

Юдаїзм та кредит

Єврейський закон забороняє стягувати відсотки, але не забороняє торгівлю та обмін грошей, у тому числі позики. Фактично позичальник зобов'язаний повністю повернути борг. Кредитування сприймається позитивно та відповідає духу юдаїзму про турботу про інших. Однак з етичного погляду альтернативні витрати нічого не винні відігравати роль у вимаганні відсоткових ставок. На жаль, жорсткі обмеження за відсотками призвели до скорочення кредитування, що негативно вплинуло на економіку. Потрібно було знайти рішення.

Хетер Іска

Єврейські вчені винайшли хитрий спосіб розв'язання проблеми стягнення відсотків, який отримав назву «Хетер Іска». Це угода, згідно з якою дві сторони стають діловими партнерами, а не одна сторона надає позику іншій. Цей тип ділового підприємства називається Пікадон.

У цьому підприємстві відсотки не виплачуються, а формується складне партнерство, у якому частина прибутку ділиться з кредитором. Це пояснюється тим, що, оскільки обидві сторони є партнерами, вони також поділяють ризики бізнесу, і, отже, розподіл прибутку є етично виправданим і не розглядається як сплата відсотків.

Хоча це цікавий підхід до створення сучасних настанов, які відповідають давньому єврейському закону, він може не повністю вирішувати суть проблеми, а саме її етичну сторону. Адже нарахування відсотки заборонено. Не тільки в юдаїзмі, а й у всіх монотеїстичних релігіях. Я вважаю, що проблему можна вирішити етично за допомогою Біткоїна.

Біткоїн, інфляція та етика

Біткоїн – це гроші, які позбавляють кредиторів необхідності стягувати відсотки для компенсації втрати купівельної спроможності, оскільки біткоїн є дезінфляційним, тобто рівень інфляції (нова пропозиція) знижується з часом. Згідно з кодом протоколу, винагорода за майнінг зменшується вдвічі приблизно кожні чотири роки, поки у 2140 році не буде видобуто останню частку біткоїна. Після цього рівень інфляції стане нульовим. Ці правила строго запрограмовані у протоколі та не можуть бути довільно змінені. Біткоїн призначений для збільшення купівельної спроможності з часом і назавжди.

Це знаменує значний технологічний прогрес. На відміну від інших грошей з еластичною пропозицією, яка може розширюватися разом із попитом, таких як дорогоцінні метали або фіатні валюти, пропозиція біткоїна є абсолютно нееластичною.

Кредитування за стандарту Біткоїна

Теоретично, згідно зі стандартом Біткоїна, де біткоїн є основною одиницею рахунку, той, хто дає біткоїн у борг, не повинен стягувати відсотки для компенсації інфляції, тому що теоретично біткоїн, який хтось позичив, згодом набуває купівельної спроможності, у тому числі на момент погашення кредиту.

Погашення кредитів, виражених у біткоїні, створює проблеми, оскільки транзакції проводяться у фіатних валютах, таких як долари чи євро. Конвертація біткоїна у фіат для ділових транзакцій піддає кошти грошовій інфляції, на відміну від властивого біткоїну зростання вартості через його обмежену пропозицію. Для того, щоб кредитування на основі біткоїна працювало, необхідний перехід на глобальний стандарт біткоїна. Світова економіка далека від цього. З усім тим, біткоїн все більше визнається як законний спосіб оплати, і існують стартапи та авторитетні фінансові установи, які пропонують кредитування на основі біткоїна.

Залишається побачити, які постачальники біткоїн-послуг залишаться надійними та конкурентоспроможними. Але тенденція дуже чітка: Біткоїн стає дедалі важливішою частиною світової економіки.

У 2023 році кілька найбільших у світі компаній з управління активами подали заявки на біткоїн-ETF для розгляду SEC. Серед них BlackRock, Fidelity, Invesco, Franklin Templeton Investments, Wisdom Tree, VanEck, Global X, Ark Invest, Valkyrie, Bitwise Asset Management та Galaxy Digital, загальний обсяг активів під управлінням (AUM) яких складає близько 16,7 трильйона доларів США.

Біткоїн – кошерний

Біткоїн слугує інструментом для подолання етичних бар'єрів у кредитуванні, який відповідає єврейським принципам. У цьому контексті поняття «кошерний» виходить за рамки традиційного вживання в контексті їжі та означає дію, яка відповідає єврейській етиці. Біткоїн – кошерний, оскільки він усуває економічний стимул стягувати відсотки як тверді дезінфляційні гроші. Ідея настільки огидна, що не робити цього стало релігійним законом. Біткоїн має властивості слугувати грошовою основою для фінансової системи, яка відповідає єврейській етиці.

Біткоїн та єврейська етика

В юдаїзмі самозбагачення коштом інших вважається неетичним. Хорошим прикладом такої неетичної поведінки є постійне створення грошей у фіатній системі. Держава фінансує себе шляхом створення грошей, у той час, як кожен, хто зберігає свої заощадження в інфляційній валюті, втрачає купівельну спроможність.

Біткоїн, децентралізований грошовий протокол, запобігає такому збагаченню, оскільки жоден центральний орган не може збільшувати пропозицію біткоїна або контролювати мережу. Ця характеристика робить біткоїн етичними грошима, оскільки дозволяє уникнути неетичної практики отримання прибутку коштом інших.

Висновок

Юдаїзм адаптується до сучасних реалій, у тому числі до змін у практиці кредитування. Однак нинішньому підходу не вистачає здатності повністю зберегти свою етичну сутність, з огляду на аморальність, пов'язану з відсотками. Цю стурбованість поділяють усі монотеїстичні релігії, у тому числі християнство та іслам.

Розподіл ризиків та винагород замість виплати відсотків був одним з перших історичних змін в єврейській грошовій системі. Наступна революція, Біткоїн, пропонує інструмент, який дозволяє остаточно усунути етичні проблеми у кредитуванні. Як тверді дезінфляційні гроші, він усуває економічний стимул стягувати відсотки, забезпечуючи грошову основу для універсально етичної фінансової системи. Біткоїн – «кошерний».

Подяка рабину Шломо Бістрицькому за його поради з галахічних питань.

Це гостьовий пост Леона Ванкума. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно пояснити, що таке Біткоїн Як правильно пояснити, що таке Біткоїн Пояснити Біткоїн так, щоб це було дійсно зрозуміло вашому співрозмовнику, завдання не з простих і, зрештою, це не найпродуктивніший спосіб залучити нових користувачів. Іван Македонскі 09 червня 2024
П'ята епоха Біткоїна: прогнози П'ята епоха Біткоїна: прогнози Прогнози переломних моментів П'ятої епохи Біткоїна. Джо Роджерс 09 червня 2024
Чому Джо Байден ненавидить Біткоїн Чому Джо Байден ненавидить Біткоїн Президент Джо Байден не зробив нічого для підтримки Біткоїн-індустрії перед виборами 2024 року. Нік Хоффман 08 червня 2024