Стадії прийняття Біткоїна

Стадії прийняття Біткоїна

Розуміння природи Біткоїна новачками та більш досвідченими користувачами радикально різниться, адже «кроляча нора» не має кінця. Тож проаналізуємо основні стадії, які проходять більшість біткоїнерів.

Стадія новачка

Спочатку люди, як правило, дуже залежні від поглядів та ідей, що панують у популярних ЗМІ. Зокрема біткоїн вбачається лише одним із багатьох криптоактивів. Тож новачки не розуміють принципової відмінності між BTC та криптою. Щобільше, криптоінфлюенсери, як правило, використовують агресивний маркетинг, пропонують шалені прибутки та пасивний дохід. Як наслідок – їм вдається залучити чимало недосвідчених інвесторів.

Іншою популярною рисою першої стадії є суцільна орієнтація на ринковий (фіатний) курс біткоїна. Єдина цінність BTC для новачка – це те, скільки доларів США можна отримати за монету. Тому такі люди нерідко впадають в одну з двох крайнощів. Перша – це FOMO (страх втрачених можливостей), коли біткоїн починає експоненційно зростати під час бичачого ринку. Тож інвестори поспішають купити монети (як правило, дуже близько до піку), очікуючи на подальше зростання. Звичайно, вони не готові очікувати тривалий час, а прагнуть отримати великий прибуток за лічені тижні (у кращому випадку – місяці).

Стадії прийняття Біткоїна
Динаміка курсу BTC/USD. Джерело: LookIntoBitcoin.

Але після стадії стрімкого зростання завжди наступає корекція, а нерідко – й тривалий ведмежий ринок. Але новачки до цього неготові. І вони впадають у другу крайність – FUD (страх, невизначеність, сумніви). Вони починають переживати, чи не впаде біткоїн до нуля. Врешті решт, більшість новачків не витримує і продає монети собі у збиток. Тож перше знайомство з біткоїном нерідко буває не дуже вдалим.

Стадія середнього розуміння

Але якщо людина не впала у відчай, а продовжує спостерігати за біткоїном та читати відповідну літературу, то згодом вона починає розуміти, що принаймні значна частина популярних наративів про Біткоїн – це міфи. Зокрема це не «мильна бульбашка» чи піраміда, адже пропозиція монет строго обмежена. До того ж це ефективна децентралізована система, що не може бути зруйнована арештом серверів чи менеджменту.

Але на цій стадії власник монет чи потенційний інвестор починає непокоїтися з інших причин. Так, він може думати, що вже занадто пізно купувати біткоїн. Усі знають історію про дві піци за 10 000 BTC та шалене зростання курсу у перші роки. Тому деякі люди побоюються, що потенціал біткоїна вже вичерпаний, і значного приросту вже не буде. Але насправді ми все ще на початку гіпербіткоїнізації, адже очікуємо лише на четвертий халвінг наступного року. Схвалення заявок на біткоїн-ETF, лібералізація грошово-кредитної політики центробанків, а також цілком імовірне прийняття біткоїна новими інституціоналами й цілими країнами (як законний платіжний засіб) – ось лише деякі чинники, що сприятимуть зростанню.

На другій стадії інвестор вже розуміє переваги біткоїна, але все ще намагається сформувати певний оптимальний портфель з BTC та альткоїнів. У такий спосіб він хоче знизити ризики. Але, звичайно, тут диверсифікація, яку зазвичай рекомендують фінансові експерти, не працює. Річ у тім, що лише біткоїн може виступати як засіб збереження вартості й бути цифровими грошима у повному смислі цього слова. Альткоїни – це, у кращому випадку, аналог незареєстрованих цінних паперів з відсутністю будь-яких гарантій довгострокового зростання. А у гіршому випадку – різноманітні скам- та pump-and-dump-проєкти, де інвестор просто втратить всі свої вкладення.

Стадія біткоїнера

Лише з часом людина може досягти стадії глибокого розуміння Біткоїна і стати справжнім біткоїнером. Тут інші цифрові активи вже не становлять жодного інтересу, а основною стратегією стає hodl. Власник монет вже спокійно сприймає коливання курсу, і у нього навіть не виникає думки щодо продажу коїнів. Навпаки, за можливості він намагається збільшити власні резерви, особливо під час ведмежих ринків. Ходлер взагалі прагне ніколи не продавати монети. Вони можуть бути лише витрачені напряму при купівлі товарів та послуг, щоб повністю уникнути фіатних розрахунків.

Стадії прийняття Біткоїна
Акумулювання монет ходлерами. Джерело: LookIntoBitcoin.

Біткоїн для такої людини стає цікавим не лише як цифровий актив, а і як технологія, а також інструмент, що може змінити світ на краще. Насправді чимало суспільно-економічних проблем існують насамперед через недосконалість фіатних грошей. Серед прикладів можна навести інфляцію та гіперінфляцію, надмірну закредитованість та заборгованість людей та цілих країн, регулярні кризи й навіть війни й збройні конфлікти. Тому біткоїнери нерідко говорять: «Біткоїн розв’язує ці проблеми».

На цій стадії людина починає аналізувати, що саме вона може зробити для прискорення гіпербіткоїнізації. Можливо, це буде стосуватися розробки протоколу або майнінгу, або інфраструктури навколо Біткоїна, або освітніх ініціатив. Кожен може застосувати свої навички та вміння у цьому напрямі. Не дивно, що досвідчені біткоїнери регулярно дискутують про те, як змінити світ на краще.

Підсумки

Розуміння та прийняття Біткоїна – це тривалий і непростий процес. Він принципово відрізняється від більшості повсякденної інформації, що може бути сприйнята за лічені хвилини. «Кроляча нора» потребує часу, зосередженості, аналізу та виходу за межі традиційного фіатного сприйняття. Проте кожен охочий може поступово пройти цей шлях. З одного боку, необхідно здобути певний багаж теоретичних знань щодо технології, економіки та філософії Біткоїна. З іншого боку, доцільно самостійно пройти хоча б один повний чотирирічний цикл. У такий спосіб можна безпосередньо відчути весь спектр ринкових емоцій (від ейфорії до паніки та депресії) і наступного разу вже спокійно це все сприймати.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024