Наїб Букеле: історія президента першої у світі Біткоїн-країни

Наїб Букеле: історія президента першої у світі Біткоїн-країни

Наїб Букеле став президентом Сальвадору, коли в країні панував розлад. Виправити ситуацію він вирішив за допомогою Біткоїна. Його ідею використовувати BTC як платіжний засіб критикували всі, кому не ліньки. Однак зростання економіки довело правильність курсу молодого глави держави.

Хто такий Наїб Букеле

Наїб Букеле — президент Сальвадору, країни, яка під його керівництвом першою у світі визнала биткоїн законним платіжним засобом. Це рішення було спрямоване на модернізацію економіки, поліпшення умов для інвестицій та зниження залежності від традиційних валют. Букеле став відомим своїми інноваційними підходами до управління державою, активно використовуючи соціальні мережі для спілкування з народом та просуваючи технологію блокчейн як засіб для економічного зростання та залучення іноземних інвесторів.

Наїб Букеле: історія президента першої у світі Біткоїн-країни
Джерело: сторінка Наїба Букеле у соцмережі X.

Початок шляху

Наїб Букеле – нащадок палестинських переселенців, які масово бігли до Сальвадору з Османської імперії. Батько майбутнього президента був заможним місцевим бізнесменом, який під час громадянської війни в Сальвадорі відкрито підтримав повстанців – лівий Фронт національного визволення імені Фарабундо Марті (FMLN). Саме цей рух згодом стане стартовим політичним майданчиком для його сина.

Наїб Букеле народився 24 липня 1981 року в столиці республіки Сан-Сальвадорі. Навчався у Центральноамериканському університеті імені Хосе Сімеона Каньяса на юридичному відділенні, однак якоїсь миті вирішив призупинити свою вищу освіту, щоб присвятити себе сімейному бізнесу. У 18 років він став керівником компанії – дистриб'ютора японської техніки Yamaha Motors.

Рання політична діяльність

Активну політичну діяльність Наїб Букеле розгорнув у 30-річному віці. У 2012 році його за підтримки FMLN обрали мером муніципалітету Нуево-Кускатлан – невеликого містечка на південному заході країни, а потім і столиці. Як повідомляє The Wall Street Journal, на роки адміністрації Букеле в Сан-Сальвадорі припав сплеск насильства й активності місцевих банд. Молодий політик не побоявся і почав активно критикувати керівництво країни та навіть своєї партії. За це FMLN виключила Наїба Букеле зі своїх лав. Проте популярність молодого політика за сміливу позицію у суспільстві лише зросла. На цій хвилі він вирішив стати президентом.

Наїб Букеле: історія президента першої у світі Біткоїн-країни
Джерело: сторінка Наїба Букеле у соцмережі X.

Перемогу на виборах Наїбу Букеле принесли обіцянки викорінити корупцію та придушити насильство в країні, а також ухвалити пакет соціальних програм, які мають створити нові робочі місця для молоді, щоб знизити рівень її залучення до злочинного світу Сальвадору.

Ще одним ключем до успіху нового президента Сальвадору стала його активність у соцмережах та орієнтація на сучасну молодь і середній клас.

Головні виклики на посаді президента

Наїбу Букеле дістався тяжкий спадок: занепад економіки та небувалий розгул злочинності. Щоб назавжди вирішити питання з бандформуваннями, влада за пів року збудувала в'язницю на 166 га землі на південному сході від Сан-Сальвадора. Це одна з найбільших у Латинській Америці пенітенціарних установ, розрахована на 40 000 арештантів. Протягом перших кількох тижнів туди тисячами звозили різних злочинців, доки на вулицях не стало безпечно.

Наїб Букеле: історія президента першої у світі Біткоїн-країни
Джерело: сторінка Наїба Букеле у соцмережі X.

Розібратися ж із кризою в економіці прогресивний президент вирішив за допомогою біткоїна. Справа в тому, що Сальвадор – невелика держава в Центральній Америці – не має власної валюти, а як платіжний засіб тут використовується американський долар. Глава держави заявив, що визнання біткоїна спростить для громадян країни, які працюють за кордоном, відправлення грошей на батьківщину і вирішить безліч інших питань.

«У короткостроковій перспективі це приведе до появи нових робочих місць і допоможе залучити у фінансовий світ тисячі людей, які живуть поза формальною економікою. У 70% населення Сальвадору немає банківського рахунку, ці люди працюють у тіньовій економіці. Фінансова інклюзивність – це не лише моральний борг, а й також спосіб пожвавити економіку країни, надати доступ до кредитів, заощаджень, інвестицій та надійних транзакцій», – аргументував свою позицію Наїб Букеле.

Сальвадор і біткоїн

Сальвадор визнав біткоїн законним платіжним засобом у 2021 році. Першим відчув зміни туристичний сектор. Усього через три місяці після набрання чинності законом він злетів на 30%. У країну стали приїжджати біткоїн-ентузіасти. Тут регулярно почали проводити конференції, присвячені блокчейн-індустрії та Біткоїн-технологіям. У результаті за півтора року туризм зріс на 95%.

Крім того, значний приплив інвестицій був помічений в IT-секторі, зокрема в галузі розроблення і застосунків блокчейну. Місцеві підприємства почали активно інтегрувати цю технологію у свої операції, що стимулювало створення робочих місць і зміцнило економічне становище регіону. Визнання біткоїна також спричинило розвиток фінансових сервісів, які надають послуги з обміну та зберігання, що відкрило нові можливості для підприємництва й інвестицій у країні.

Варто зауважити, що не всі підтримали ініціативу Наїба Букеле. Різко проти його політики виступили міжнародні партнери – Світовий банк та Міжнародний валютний фонд. Західна преса обіцяла країні швидкий дефолт. Але, як виявилося, цьому прогнозу не судилося збутися.

Понад те, як наголосив Наїб Букеле, у січні 2023 року країна погасила свій зовнішній борг на $800 млн з усіма відсотками.

Сьогодні президент намагається проводити послідовну політику щодо біткоїна. Для ширшого прийняття серед населення проводяться курси, запускаються освітні програми у шкільних і позакласних заняттях.

Влада країни також вирішила розвивати і майнінгову галузь. У жовтні було запущено перший місцевий майнінговий пул Lava Pool для видобутку біткоїнів – проєкт компаній Volcano Energy та Luxor Technology. В межах нового партнерства Volcano Energy має намір відраховувати 23% чистого прибутку від майнінгу на користь держбюджету Сальвадору.

Отримані кошти реінвестуватимуться у передачу енергії й інфраструктуру для стимулювання економічного та технологічного зростання держави.

Підбиваючи підсумки

«Грошей достатньо, якщо ніхто не краде» – з таким гаслом йшов Наїб Букеле на вибори президента і переміг. Багато політичних опонентів вважають його політику жорсткою і навіть безкомпромісною. Проте методи, які він запроваджує, виявилися неймовірно ефективними як у боротьбі зі злочинністю, так і у відновленні економіки. Він продовжує твердо вірити в Біткоїн, вважаючи, що за ним майбутнє.

Наступного року в Сальвадорі знову обиратимуть президента. Наїб Букеле вже подав документи на переобрання, і шанси перемогти в нього досить високі.

Біткоїн проти диктатури Біткоїн проти диктатури Навіть у XXI столітті у світі існують авторитарні та тоталітарні режими, що становлять небезпеку не лише для своїх громадян, а й для жителів інших країн. Проте з появою Біткоїна з’являється можливість протистояти їхньому шкідливому впливу, принаймні у фінансовій сфері. Дмитро Харьков 12 квітня 2024
Найвідоміші Біткоїн-наставники Найвідоміші Біткоїн-наставники Наставники у Біткоїн-спільноті – це люди, яку виконують важливу просвітницьку роль та допомагають іншим зрозуміти, що таке Біткоїн та як він може покращити їхнє життя. Володимир Гришенко 11 квітня 2024
Інвестиційні продукти на основі біткоїна Інвестиційні продукти на основі біткоїна Традиційні інвестори все більше цікавляться біткоїном. Відтак з’являються нові інструменти для трейдерів та інших учасників ринку, які бажають заробити на цінових коливаннях активу. Дмитро Харьков 10 квітня 2024