Африка: нова земля свободи

Африка: нова земля свободи

У той час як існує багато юрисдикцій з невизначеною або несхвальною правовою позицією щодо Біткоїна, африканські користувачі, схоже, мають набагато більше свободи експериментувати та створювати, ніж американці.

Я пишу цю статтю як житель Нью-Йорка, де знаходиться Статуя Свободи, один із найвідоміших символів Америки – «землі вільних».

Але якщо говорити про Біткоїн, я, як мешканець Нью-Йорка, не почуваюся вільним.

Штат Нью-Йорк є однією з найсуворіших юрисдикцій у світі щодо Біткоїна. З 2015 року Нью-Йорк вимагає від компаній, які працюють на ринку віртуальних валют, отримання BitLicense для ведення бізнесу в штаті. Отримати цю ліцензію складно та дорого. Біржі, які працюють тільки з біткоїном, такі як River та Swan, а також давні та авторитетні біржі криптовалют, такі як Kraken, не можуть обслуговувати мешканців штату Нью-Йорк, оскільки у них немає BitLicenses (деякі жителі штату Нью-Йорк є клієнтами Swan з того часу, коли біржі було дозволено працювати у штаті Нью-Йорк, нині біржі заборонено реєструвати нових жителів Нью-Йорка). Strike, платіжний біткоїн-застосунок, а також Ledn, платформа для позик та кредитування в біткоїні, також не мають права обслуговувати мешканців штату Нью-Йорк.

Схоже, BitLicense не була достатньою перешкодою в штаті, де знаходиться Нью-Йорк, який часто вважається фінансовим центром світу: нинішня губернаторка Нью-Йорка Кеті Хокул наполягає на тому, щоб зробити Нью-Йорк ще більш несприятливим для Біткоїна. У листопаді 2022 року вона підписала закон, який забороняє компаніям з майнінгу біткоїна, які не використовують 100% відновлювані ресурси, працювати в штаті протягом двох років.

Щоб зрозуміти позицію Нью-Йорка щодо Біткоїна, достатньо поглянути на слова генерального прокурора штату Летіші Джеймс.

Африка: нова земля свободи
Джерело

(Принаймні, вона повинна була б відрізнити біткоїн від усіх інших цифрових активів.)

Влада штату Нью-Йорк, схоже, робить все можливе, щоб захистити стару фінансову гвардію – Уолл-Стріт – витісняючи пов'язані з біткоїном біржі та стартапи зі штату Нью-Йорк.

Сказати, що бути Біткоїн-ентузіастом, який живе в Нью-Йорку, непросто, означає не сказати нічого.

Однак я відчуваю натхнення та надію, коли дивлюся за межі штату Нью-Йорк і навіть за межі Сполучених Штатів на Африку, де молодь з ентузіазмом сприяє ширшому впровадженню біткоїна.

У своєму подкасті «Нова столиця відродження» я беру інтерв'ю у Біткоїн-просвітителів, підприємців та ідейних лідерів, які переважно проживають на Глобальному Півдні.

Щоразу, коли я розмовляю з гостями з Африки, у мене виникає відчуття, що вони готові домагатися ширшого впровадження Біткоїна у своїй країні (і на континенті в цілому) – незалежно від того, чи відкритий наразі їхній уряд до цієї ідеї чи ні.

Африканці, зокрема, демонструють певне почуття стоїцизму у своєму підході до Біткоїна. Їхня місія – сприяти впровадженню того, що Алекс Гладштейн назвав «постколоніальними грошима» у своїй книзі «Перевірте свої фінансові привілеї: усередині глобальної Біткоїн-революції».

Отже, у цій статті я хотів би навести деякі ключові моменти розмов з африканськими біткоїнерами, людьми, на яких, я впевнений, майбутні покоління будуть рівнятися і дякувати за їхню роботу, щоб зробити африканців вільнішими та більш суверенними.

Почнемо з південно-західного краю континенту.

Намібія

Ніколай «OKIN» Тьонгареро, засновник EasySats, компанії, яка дозволяє намібійцям легко і дешево купувати біткоїн, намагається переконати владу Намібії в цінності біткоїна. У нього вже є такий позитивний досвід із членами Банку Намібії, центрального банку країни.

Коли керівництво банку звернулося до гамбургерної, яку OKIN нещодавно переконав прийняти біткоїн як форму оплати, і попросило зустрітися з OKIN у ресторані, OKIN з радістю (хоч і з деяким хвилюванням) погодився.

«Я не думаю, що вони прийшли сюди, щоб спробувати когось упіймати», – каже OKIN про 15 банкірів, які прийшли на зустріч. «Вони сказали: «Покажи нам, як ми можемо купити гамбургери [за біткоїн]».

Дізнавшись, що більшість банкірів не знають різниці між кастодіальним та некастодіальним гаманцем, OKIN навчив їх, як перевести біткоїн із біржового гаманця Coinbase у гаманець Muun. Після того, як банкіри познайомилися з Muun, вони вирушили до міста і ще до завершення зустрічі витратили біткоїн на суму понад 6000 намібійських доларів (323 долари США) на гамбургери та пиво.

«Це було просто для того, щоб подивитися, як вони зможуть витратити свій біткоїн», – заявляє ОКІН, додаючи, що більшість із них «не знали, що вони можуть робити з цією річчю (Біткоїном)… Люди кажуть, що з біткоїном нічого не можна робити, що це просто чарівні інтернет-гроші».

Але після цієї зустрічі з OKIN їхня точка зору почала змінюватися, і вони фактично консультувалися з OKIN з приводу дослідження цифрових валют центральних банків (CBDC). Щоб підкреслити ризики спостереження та централізованого контролю, пов'язані з CBDC, OKIN вказав на провал eNaira, CBDC у Нігерії, першій африканській країні, яка запустила валюту. У своєму коментарі центральному банку він зазначив, що лише 1% нігерійців використовували eNaira, тоді як 50% використовують ту чи іншу форму криптовалюти, в основному біткоїн.

Оскільки я сам провів деякий час у Намібії, ця історія не стала для мене такою дивовижною. Під час мого перебування в країні я помітив, наскільки тут відкриті високопоставлені представники інститутів та політики. Коли я припустив, що доступність органів влади в країні може бути плюсом, якщо говорити про справедливі можливості для Біткоїна в Намібії, OKIN погодився.

«Ми всі люди; політики – це також люди», – каже OKIN. «В Намібії ці люди не знаходяться за якоюсь високою стіною».

У той час як влада Намібії розглядає можливість ширшого впровадження Біткоїна, намібійці, як і раніше, можуть використовувати його для оплати товарів і послуг, якщо їм того заманеться.

Далі ми вирушимо до сусідньої країни – до Південної Африки – і подивимося, як Біткоїн покращує життя в країні.

Південна Африка

Лутандо Ндабамбі, лідер спільноти Bitcoin Ekasi, є живим доказом того, як біткоїн починає звільняти південноафриканців від кайданів бідності.

«Біткоїн змінив моє життя», – ділиться Ндабамбі, чорношкірий південноафриканець, який народився в умовах апартеїду. «Я жив у хатині, і коли йшов дощ, мені доводилося вночі пересувати своє ліжко, бо дощ проникав усередину. Але тепер моє життя справді змінилося, тому що тепер я живу у справжньому будинку – завдяки Біткоїну».

Заощадження в біткоїні дозволили Ндабамбі поліпшити свої фізичні умови життя та змінити поведінку на краще.

«Я багато пив; я не думав про майбутнє», – пояснює Ндабамбі. «Після того, як я почав працювати у Bitcoin Ekasi, моє життя повністю змінилося. Я думаю інакше, ніж раніше. Мені начхати на вечірки. Я просто зосереджуюсь на своїй дівчині, сину та своїй родині. Але мене не цікавить, наприклад, витрачання грошей. Я завжди думаю: «Якщо я піду в клуб, я витрачу багато грошей… Ні, не варто марнувати гроші. Я маю використати свої гроші для чогось, що сильно змінить моє життя».

Ндабамбі – втілення ідеї «Біткоїн – це надія». І така надія рідко зустрічається у чорношкірих південноафриканців, які виросли у селищах як під час, так і після апартеїду, за словами Германа Вів'є, засновника Bitcoin Ekasi та автора Bitcoin Magazine.

Коли я зустрів Вів'є в Нью-Йорку і поїхав з ним на поромі від південного краю Манхеттену до невеликого острова, на якому розташована Статуя Свободи, Вів'є пояснив мені, що апартеїд завдав набагато більше шкоди небілим південноафриканцям, ніж можна виміряти. «Він був створений, щоб зламати дух і вселити безнадійність», – сказав Вів'є.

Потім він пояснив мені, як Ндабамбі став зразком для жителів своєї спільноти, оскільки старанно працював, виконуючи завдання і беручи на себе обов'язки, яких інакше він не мав би, якби він щиро не вірив, що майбутнє може бути світлішим – загалом частково через Біткоїн.

Тепер заглянемо до Західної Африки, щоб почути думку мешканця Гани, який робить все, що в його силах, щоб забезпечити світле майбутнє країни за допомогою Біткоїна.

Гана

Кумі Нканса, журналіст за фахом та засновник освітньої групи Bitcoin Cowries, докладає зусиль, щоб дати помаранчеву таблетку Біткоїна не лише якомога більшій кількості звичайних мешканців Гани, а й урядовцям.

«Мене викликали в урядовий офіс, щоб поговорити про Біткоїн», – ділиться Нканса. «Ось що мені сказали: продовжуйте навчатися. Як тільки ми будемо готові, ми зателефонуємо вам знову, і ви допоможете нам прийняти певні рішення щодо біткоїна. Нам подобається те, що ви робите. Продовжуйте в такому ж дусі».

Нканса пояснив, що політики у Гані відкриті ідеї Біткоїна, оскільки «вони відчувають інфляцію на собі; вони відчувають, як втрачають гроші (купівельну спроможність), тому намагаються знайти альтернативи».

Його спілкування з членом парламенту було особливо мотиваційним.

«Мені зателефонував один член парламенту», - розповідає Нканса. Його брат приїхав на Trezor Academy (захід, який проводив Кумі), і я дав йому апаратний гаманець. Отже, він узяв апаратний гаманець та показав його цьому депутату. А потім мені зателефонували, щоб я пояснив, що це таке та як ним можна користуватися».

За словами Нканса, ось як проходила розмова між ним та цим депутатом:

Нканса: «Сер, ви знаєте, що наступного року вибори у США?»

Депутат: «Так».

Нканса: «Чи знаєте ви, що троє кандидатів у президенти приймають платежі в біткоїні [як пожертви на свої кампанії]?»

Депутат: «Невже?!»

Нканса: Так, це так. Звідки ми беремо гроші у борг? Хіба не в США? Отже, ці кандидати в президенти розповідають громадянам США, як вони збираються використовувати Біткоїн для трансформації економіки, а ми не вчимося більшого, і зрештою будемо позичати гроші у цих самих людей. Що ми з собою робимо? Нам краще почати вивчати Біткоїн».

Депутат: «Шановний, ви мене щойно шокували. Я дізнаюся про це більше – але вам також слід дізнаватися більше, щоб коли прийде час, ви порадили, що нам потрібно робити».

Далі Нканса додав, що на першій Африканській Біткоїн-конференції, яка відбулася в Гані минулого року, були лише деякі члени уряду Гани, тоді як цього року їх буде більше, щоб поглибити навчання. І ця просвіта вкрай необхідна, оскільки МВФ чинить тиск на Гану з метою впровадження CBDC.

«Однією з умов МВФ є те, щоб уряди використовували CBDC», – пояснює Нканса. «Але якби вони (урядові чиновники Гани) дізналися про реальну різницю між Біткоїном та CBDC, вони знайшли б кращий спосіб діяти, а не робити те, що каже МВФ».

Ми можемо тільки сподіватися, що влада Гани продовжить наслідувати приклад Нканси.

Тепер ми вирушимо до Східної Африки, щоб почути історію ще однієї людини, до якої прислухаються урядовці.

Ефіопія

Кал Касса, засновник Bitcoin Birr, освітньої платформи Bitcoin з відкритим вихідним кодом і автор Bitcoin Magazine – уродженець Ефіопії з американським громадянством, отримав дозвіл від уряду Ефіопії навчати громадян країни про Біткоїн – попри те, що тримати актив у межах країни технічно нелегально.

«Члени уряду допомогли мені на індивідуальній основі, надавши своєрідну платформу та можливість виступати перед аудиторією», – пояснює Касса. «У нас дефрагментований або децентралізований спосіб управління, тож якщо ви запитаєте 15 міністрів [про Біткоїн], ви отримаєте 15 різних відповідей. Ці відповіді не виходитимуть від установи, агентства чи офісу, а від цієї людини – і я впевнений, що вони тримають (біткоїн) таємно. Був певний прогрес, але на офіційній основі – нічого».

Касса продовжив обговорення того, як люди, які тримають і використовують біткоїн, роблять це у «сірій зоні» закону.

«Навіть коли регулятори та законодавці використовують батоги для переконання, громадяни сміливо відправляють та накопичують сатоші», зауважує Касса. «Якщо ви думаєте, що західні управителі фондами налаштовані оптимістично, ви не бачили 23-річних ефіопських фрилансерів, які управляють повністю оцифрованими проєктами (від закупівель до укладання контрактів та виставлення рахунків), використовуючи застосунки та гаманці Lightning другого рівня з відкритим кодом. Якими б скромними не були ці транзакції, ці діти йдуть на великий ризик, щоб реалізувати свої основні права на надійні гроші та суверенну цінність».

Але виходячи з того, що зараз говорить Касса, у поєднанні з тим фактом, що, за його словами, ніхто в країні не був притягнутий до відповідальності за використання або зберігання біткоїна, не схоже, що ефіопським біткоїнерам є чого боятися.

Касса пояснив, що, оскільки не було порушено кримінальної справи за використання біткоїна і, отже, не було створено правового прецеденту, більшість просто слідує тому, що заявив Національний банк Ефіопії, а саме, що біткоїн не є законним платіжним засобом і будь-які збитки, понесені під час використання активу, виходять за межі того, що банк може покрити.

Аналогічна ситуація спостерігається на території найближчого сусіда Ефіопії – Кенії.

Кенія

Майстер Гуантай, засновник Bitcoin Mtaani, платформи, яка знайомить кенійців з біткоїном кількома національними африканськими мовами, пояснює, що, згідно з розпорядженням Центрального банку Кенії, кенійці, по суті, можуть вільно використовувати біткоїн на свій страх і ризик.

«У Кенії, за даними уряду та центрального банку, Біткоїн не є валютою», – заявляє Майстер Гуантай, який також додає, що влада Кенії говорить про біткоїн: «Використовуйте його на свій страх і ризик; чиніть як вважаєте за потрібне».

Однак він додав, що подальше законодавство щодо Біткоїна, ймовірно, вже у розробці, але малоймовірно, що воно завадить прийняттю.

«По суті, всі африканські країни просто чекають, поки Америка прийме закон, а потім скопіюють [його] з деякими змінами», - пояснює він. «Отже, американський [закон] або європейський [закон] – хто б не зробив це першим – [створить] шаблон, який задасть тон того, наскільки суворим чи поблажливим [буде] кенійський уряд».

Коли я запитав Майстра Гуантая, чи він стурбований тим, що уряд Кенії може перейняти недружнє до біткоїна законодавство Сполучених Штатів, він відповів чітким «Ні».

«У нас, кенійців, є спосіб змусити наш уряд слухати нас, навіть силою – особливо у Твіттері», – пояснює він. «Кенійці у Твіттері – це не жарт. Якщо щось не відповідає нашим очікуванням, це набуває таких масштабів, що навіть наш президент не може це ігнорувати. Він повинен зайнятися питанням, допоки воно не стало цілою проблемою. Основне завдання уряду – дбати про молодь. Уряд не хоче чути від молоді: «Ви пропонуєте цей шкідливий закон, хоча в нас уже й так немає робочих місць, [хоча] ми освічені; ви наче хочете заблокувати для нас будь-які можливості». Тому я можу сказати, що не хвилююся».

Марсель Лорейн, засновниця Bitcoin Dada, організації, яка знайомить африканських жінок із біткоїном, схоже, теж не стурбована, тим більше, що Кенія – дуже технологічна країна.

«Кенія зарекомендувала себе як країна, яка підтримує технології, отримавши прізвисько «Кремнієва саванна» за свою динамічну технологічну екосистему», - пояснює Лорейн. «Уряд країни активно сприяє впровадженню технологій за допомогою таких ініціатив, як сервіс мобільних грошей M-Pesa, програми цифрової грамотності та послуг електронного уряду. Кенія може похвалитися сприятливим середовищем для стартапів, технологічними центрами та дослідницькими інститутами, які сприяють інноваціям та підприємництву».

Лорейн пояснює, що особливо завдяки роботі Кенії щодо впровадження M-Pesa, сервісу мобільних грошей, створеного для підвищення фінансової доступності в Кенії та інших африканських країнах, країна повинна бути відкритою для ідеї Біткоїна.

«Лідерство Кенії в однорангових (P2P) транзакціях за допомогою таких технологій, як M-Pesa, пропонує цікавий зв'язок із криптовалютами», - пояснює Лорейн. «Деякі кенійські приватні особи та підприємства почали вивчати криптовалюти [наприклад, біткоїн] як альтернативу традиційним фінансовим послугам, особливо для транскордонних транзакцій та як засобу збереження вартості».

Почувши ці слова Майстра Гуантаї та Марсель Лорейн, важко уявити, щоб уряд чи центральний банк Кенії захотіли позбавити звичайних кенійців тих прав та можливостей та фінансової автономії, які пропонує Біткоїн.

Перш ніж підбити підсумки, зробімо останню зупинку в Східній Африці.

Танзанія

Хоча Банк Танзанії, центральний банк країни, у 2019 році опублікував односторінкову заяву про небезпеку криптовалют і про те, що вони не вважаються законним платіжним засобом у Танзанії, це не завадило таким новаторам, як Man Like Kweks, просувати ширше впровадження біткоїна в країні.

Man Like Kweks, вчитель за професією та музикант, нещодавно зійшов на гору Кіліманджаро, зібравши більш ніж 5 мільйонів сатоші через Фонд Гейзера, намагаючись привернути увагу та зібрати кошти для своєї нової освітньої Біткоїн-програми: POWA (Академія доказу роботи).

«Було багато різних проєктів, які фінансувалися коштом біткоїна, і я хочу, щоб Танзанія була в їхньому списку», - пояснює Man Like Kweks. «Мені дуже пощастило, що моїх знайомств у спільноті Біткоїна та Nostr вистачило, щоб отримати достатню підтримку для сходження на гору Кіліманджаро».

А щодо назви його академії:

«На суахілі вітання звучить як «мамбо», а відповідь – «пова», що означає все добре», – пояснює він. «[POWA] націлена на молодь. Пов'язуючи це з «доказом роботи», я просто хотів зробити щось круте та свіже, назвавши це академією, і схоже, це спрацювало».

Це безперечно спрацювало, і, ймовірно, справи у танзанійської молоді й далі підуть добре, якщо вони зможуть наслідувати приклад Man Like Kweks і використовувати глобальну Біткоїн-спільноту для підтримки своїх творчих зусиль.

Передаючи естафету Африці

Отже, тепер ви, можливо, маєте краще уявлення про те, чому я трохи заздрю тому, що відбувається в деяких африканських юрисдикціях, порівняно з тією, в якій я живу.

У той час як Нью-Йорк продовжує залишатися негостинним до біткоїн-компаній, африканці беруть справу в свої руки та безстрашно йдуть вперед, працюючи над створенням майбутнього, підтримуваного мережею, в якій користувачі можуть без дозволу здійснювати транзакції з найнадійнішим активом, який колись знало людство.

Якби Леді Свобода могла, я впевнений, вона б перетнула Атлантику і вручила африканцям свій смолоскип, доручивши їм бігти з ним, бо слова Кала Касси: «Ефіопія, країна бідних, молодих людей. Дайте їм комп'ютер і якусь мету, і вони дійдуть до неї» – більше схоже на слова на її підніжжі – «А мені віддайте ваших втомлених, ваших бідних. А мені віддайте з бездонних глибин. Своїх ізгоїв, народ забитий свій» – ніж слова влади в Нью-Йорку або США в ширшому сенсі.

Щасти, Африка, і побачимося на Африканській Біткоїн-конференції в Гані в грудні.

Це гостьовий пост Френка Корви. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024