Не Букеле єдиним: майбутнє помаранчевої хвилі свободи у Сальвадорі

Не Букеле єдиним: майбутнє помаранчевої хвилі свободи у Сальвадорі

Аналіз неминучої політичної ситуації в Сальвадорі, коли Наїб Букеле більше не обійматиме посаду президента.

Біткоїн-просвіта Сальвадора зав'язана лише на одному лідері?

Весь світ став свідком дива, яке відбувається у прекрасній країні Сальвадор. Усього за перші чотири роки президентства Наїба Букеле, найменша центральноамериканська країна, відома світу за кількістю вбивств, охоплена громадянською війною, повсюдною корупцією та бідністю, не лише реформувала свою систему правосуддя та нейтралізувала свої терористичні банди, результатом чого став безпрецедентний рівень туризму та іноземних інвестицій, але й почала скидати своє неоколоніальне ярмо, виплативши останній борг за облігаціями у встановлені терміни та відмовившись від подальшої допомоги МВФ. Крім цього, президент Букеле кинув виклик МВФ, в якому домінують США, і оголосив біткоїн законним платіжним засобом – Сальвадор став першою у світі країною, яка це зробила. Але колись він піде з посади президента. Чи буде його наступник настільки ж прихильний до Біткоїна і чи продовжить його роботу? Крім того, як Сальвадор, у якому процвітатиме біткоїн, захистить себе від глобалістської імперії на півночі з огляду на історію інтервенціонізму ЦРУ? Щоб сальвадорці могли повною мірою отримати вигоду з грошового стандарту біткоїна, він повинен бути надійно закріплений у законі та захищений від безлічі потенційних загроз, внутрішніх та зовнішніх. Щоб біткоїн-революція в Сальвадорі тривала, вона має вийти за межі не лише однієї каденції, а й одного далекоглядного президента.

Від збіднілого васала до перспективного прихистку свободи

7 вересня, у День Біткоїна, сальвадорці не лише відсвяткували другий рік прийняття біткоїна як законного платіжного засобу поряд з доларом США, а й прославляли свого далекоглядного лідера, який зробив це можливим. Вигравши вибори президента у 2019 році, Наїб Букеле міг би піти шляхом, яким часто йшли його корумповані попередники, а саме: продовжувати отримувати кредити МВФ на умовах підкорення і сильно збагачуватися, одночасно обтяжуючи своїх збіднілих, експлуатованих бандами громадян рахунками. Так завжди було раніше.

Натомість, проявивши політичну самовідданість і зухвалість, що рідко зустрічається сьогодні, він відкинув шлях самозбагачення своїх попередників. Він дав відсіч Вашингтону та його примусовим інститутам, продемонструвавши морально-принципове керівництво, зосереджене виключно на добробуті своїх громадян. Відмовившись слухняно підкоритися вимогам Міжнародної комісії з боротьби з безкарністю в Сальвадорі (CICIES), очолюваної Вашингтоном, він припинив участь у цій групі, очистив корумповану систему правосуддя та призначив на посаду довірених осіб, які, як не дивно, були занесені до чорного списку США.

Потім, внаслідок великої кількості вбивств (92 вбивства за три дні) у березні 2022 року, а також завдяки далекоглядному реформуванню апарату правосуддя, він оголосив надзвичайний стан, розпочавши операцію, в результаті якої у в'язниці опинилося понад 65 тисяч відомих і підозрюваних гангстерів. З дивовижною швидкістю Сальвадор перетворився зі світової столиці вбивств (титул, який вона утримувала найпослідовніше з 1991 року) на країну з рівнем безпеки, який можна прирівняти до більшості європейських країн, та дещо нижчим, ніж у деяких європейських країн. В результаті різко зріс рівень туризму та з'явилися іноземні інвестори, насамперед Google Cloud, яка в серпні підписала багаторічну угоду про надання послуг Google Distributed Cloud (GDC) у країні.

Попри застереження МВФ, Сальвадор прийняв біткоїн як законний платіжний засіб поряд з доларом США. Згодом, всупереч усім прогнозам, у січні цього року країна вчасно погасила облігації на суму 800 мільйонів доларів.

Попри вигоди, які отримали громадяни Сальвадора, такі зухвалі суверенні дії з боку неслухняного васала третього світу були негативно сприйняті Вашингтоном. Реакція була швидкою: органи глобальної пропаганди ініціювали наклепницькі кампанії проти Букеле, висуваючи підозри в корупції, гангстерській змові, порушеннях прав людини та припиненні належної правової процедури.

Ці звинувачення залишилися поза увагою, особливо тому, що вони надходили від зарозумілої, агресивної у військовому відношенні імперії, очолюваної геріатричною елітою, обтяженої власним величезним державним боргом, високим рівнем міської злочинності, дворівневою системою правосуддя і горою доказів щодо торгівлі впливом та іноземного хабарництва на найвищих рівнях. Сальвадор, який надто довго грав у гру Вашингтона, залишався у бідності з покоління в покоління, пережив тривалу громадянську війну за сприяння США і терор банд, а також був зраджений власними колабораціоністами. Проте ці трагічні страждання поколінь не були марними – вони допомогли відточити проникливість.

Сальвадорці спостерігали, як нічим не обмежена, створена з нічого і введена в односторонньому порядку світова резервна валюта породила імперську військову машину, яка ставала дедалі сильнішою, експансіоністською і байдужою до суверенітету менш могутніх країн. Вони стали свідками того, як їхні власні лідери нескінченно загравали з Вашингтоном, продаючи свій народ у васальну залежність від Америки. Таким чином ці страждання підготували їх до можливості використання біткоїна, яку запропонував Букеле.

Як він неодноразово наголошував у своєму зверненні до Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй у вересні, поворотним моментом для Сальвадора стало рішення нарешті реалізувати свій суверенітет і відмовитися наслідувати американські протоколи для васальних держав. Ігноруючи непрохані застороги, контрафактну критику і тривожність тих, хто править світом, Сальвадор насмілився розірвати повторюваний цикл фінансового утиску та укоріненого бандитського насильства. У результаті, в рекордно короткі терміни, Букеле продемонстрував, як швидко можна реанімувати державу, яка розвалюється, коли законно обрані лідери дійсно служать своєму народу.

Букеле та біткоїн надали Сальвадору рідкісну можливість покращити свою національну парадигму, але майбутнє все ще туманне. Для досягнення успіху необхідно враховувати чотири внутрішні та три зовнішні потенційні загрози:

Внутрішні загрози

(1) Волатильність біткоїна

Після прийняття біткоїна курс конвертації становив один біткоїн до 46,8 тисячі доларів. На момент написання він упав на 57% до 28 тисяч доларів. Волатильність, викликана біткоїном, очікувана і не викликає особливого занепокоєння. Однак волатильність ведмежих ринків може породити недовіру та неприйняття серед новачків, до яких, мабуть, належить більшість жителів Сальвадора, створюючи невдоволення, яким може скористатися політичний суперник, який зможе експлуатувати та зрештою зірвати розвиток біткоїн-проєкту.

(2) Політичні паразити в очікуванні

Наївно думати, що за лаштунками не причаїлися політичні претенденти, готові прийняти патронат Вашингтона та виконувати його накази. Як Сальвадор захистить себе від майбутньої маріонетки зі слабкими моральними якостями, яка перебуває під впливом США (зазвичай з'являється з військового середовища, якщо брати історію як прецедент) та бажає повернути націю назад у схвалений васалітет?

(3) Болото Сальвадора

Так само наївним є припущення про те, що реформи Букеле могли нейтралізувати всі колишні корумповані владні мережі – від політиків до лідерів бізнесу та посібників банд – деякі з яких, ймовірно, бажають повернутися до попереднього, більш прибуткового стану речей.

(4) Затримання та звільнення гангстерів

Чи залишиться більшість звинувачених гангстерів в ув'язненні, пропорційно до скоєних злочинів, чи спробує домогтися амністії, помилування та звільнення? Крім того, якщо економічні умови не зможуть швидко покращитись, що призведе до повернення до умов, які в першу чергу породили появу банд, Сальвадор може впасти в хаос так само швидко, як і піднявся з нього. Крім того, корисно було б відстежувати розташування сальвадорських гангстерів, ув'язнених у США, оскільки таємне визволення та репатріація відторгнутою наддержавою може підірвати досягнення Букеле у сфері безпеки.

Один або декілька з вищезгаданих сценаріїв можуть прискорити погіршення безпеки, що призведе до масової паніки, політичної експлуатації та обмеження іноземних інвестицій.

Сальвадор також має бути готовим до появи зовнішніх загроз своєму національному проєкту:

Зовнішні загрози

(1) Втручання США

У невеликих національних держав, таких як Сальвадор, які відмовляються від сценарію Вашингтона і прокладають свій власний суверенний шлях – в цьому випадку приймаючи біткоїн, щоб зрештою звільнитися від рабства МВФ та Світового банку – є всі причини побоюватися реакції наддержав. Тоді як біткоїн-держави процвітатимуть і демонструватимуть перевагу твердих грошей, прихильники фіатних грошей будуть зганьблені. Нестабільність їхньої системи буде розкрита, і вони захочуть прибрати занозу, щоб інші не наслідували її прикладу, як це сталося минулого року з Центральноафриканською Республікою. Біткоїн-шлях Сальвадора потенційно може стати переконливою контрмоделлю глобалістському наративу про фіатні гроші.

Таким чином, біткоїн-держави повинні бути геополітично міцними, обмірковуючи комплексну фізичну безпеку від наддержав, які мають історію втручань в інші країни, у тому числі через підбурювання до переворотів, проксі-війн та регіональних конфліктів. Сальвадорці пам'ятають переворот за підтримки США у Гватемалі в 1954 році, в результаті якого було повалено обраного президента Хакобо Арбенса і до влади прийшов військовий диктатор. Вони пам'ятають повалення президента Чилі Альєнде у 1973 році. Вони добре пам'ятають участь США у своїй власній громадянській війні з 1979 по 1992 рік. Вони пам'ятають втручання США в їхні президентські вибори 2004 року, в результаті яких до влади прийшов Тоні Сака (який нині перебуває у в'язниці за корупцію), який був одним із небагатьох латиноамериканських лідерів, які взяли участь в операції «Свобода Іраку» (ОІВ), відправивши до Іраку 10 ротацій солдатів.

Зовсім недавно вони спостерігали, як президента Перу Педро Кастільо було звільнено з посту внаслідок державного перевороту та ув'язнено без суду наступного дня після того, як Ліза Кенна, колишня агентка ЦРУ, яка стала послом США в Перу, зустрілася з міністром оборони Перу в грудні минулого року. Цікаво, що міністра оборони Густаво Росаса, бригадного генерала у відставці, було призначено на свою посаду всього за день до зустрічі з Кенною. Цікаво, що у світлі звинувачень США у тому, що Букеле призупинив належну правову процедуру для гангстерів, США, схоже, не стурбовані тим, що термін попереднього ув'язнення Кастільо нещодавно збільшився вдвічі з 18 до 36 місяців. Сальвадорці можуть пригадати кількох не пов'язаних із США лідерів із Центральної та Південної Америки, чиї терміни повноважень були аномально скорочені.

(2) Військові зв'язки із США

У зв'язку з цим слід зазначити, що Сальвадор брав участь в обміні військовими офіцерами зі США. У квітні минулого року начальник Об'єднаного штабу Збройних сил Сальвадора генерал-лейтенант Карлос Альберто Техада Мурсія був заочно введений до Міжнародної зали слави (IHOF) у Командно-штабному коледжі (CGSC) у Форт-Лівенворті. З 1894 року військовий коледж закінчили понад 8000 іноземних офіцерів. Метою цього партнерства є встановлення особистих зв'язків із майбутніми потенційними міжнародними лідерами. Націям, які кидають виклик Вашингтону і борються за свій суверенітет, можливо, було б розумно утриматися від такого партнерства та тримати осторонь їхніх попередніх учасників (як на службі, так і тих, хто вийшов на пенсію).

(3) Банківські послуги

З дванадцяти комерційних банків у Сальвадорі два є державними та 10 – приватними. Реальною загрозою екосистемі біткоїна могла б стати спроба перекрити шляхи зворотного входу до фіатної системи. Поки біткоїн-економіка не стане незалежною, буде багато випадків, коли власникам біткоїна доведеться конвертувати частину своїх заощаджень для транзакцій у місцевій валюті. Якщо шляхи, які дозволяють здійснювати такі обміни, будуть заблоковані, Біткоїн стає кіберізольованим. У зв'язку з цим виникає питання: кому належать банки в Сальвадорі та чи можуть вони піддатися зовнішньому впливу і стати зброєю проти біткоїна? Більш конкретно: якби фіатна наддержава, незадоволена прийняттям біткоїна в невеликій країні, або в односторонньому порядку, або спільно зі своїми глобальними союзниками, мала вплив на ряд сальвадорських банків, вона потенційно могла б перешкоджати обміну на фіат, відсторонюючи біткоїн-статки Сальвадора в кіберпростір.

Передбачаючи одну або кілька з цих потенційних загроз, можна визначити низку запобіжних тактик:

Рішення та можливості

(1) Освіта

Насамперед необхідна освіта громадян. Людям необхідно розуміти найважливіші проблеми, аби приймати обґрунтовані національні рішення. Їм необхідно розуміти свою історію, щоб враховувати корінні причини бідності, що повторюється, іноземного придушення і появи банд. По-друге, потрібна міцна основа у грошово-кредитній сфері. Нарешті, зрозумівши, що таке гроші, вони будуть готові повніше розуміти перспективи прийняття біткоїна. Обнадійливий той факт, що Міністерство освіти Сальвадора визнало цю необхідність і вже почало включати біткоїн у навчальну програму державних шкіл. Крім навчання молодого покоління, додатковою і так само важливою ініціативою могло б стати збільшення кількості семінарів, класів та безплатних навчальних курсів по всій країні для всіх верств сальвадорського суспільства.

(2) Інформаційні кампанії

Глобальна пропаганда вже почала критикувати президента Букеле та його політику. В інформаційній сфері не можна бути пасивним: Сальвадору необхідно не лише дати відсіч, а й заповнити інфосферу своїми власними даними без цензури, щоб громадяни могли порівнювати та протиставляти дезінформацію з альтернативними, обґрунтованими ідеями. Така ініціатива повинна бути широкомасштабною та охоплювати загальнонаціональну інтернет-мережу, захист свободи слова та створення контенту, а також громадські новини про біткоїн та освітні програми.

(3) Конституціоналізація Біткоїна

Щоб інституціоналізувати біткоїн у структурі управління та економіки Сальвадора, з гарантією, що він вийде за межі президентської адміністрації, можна розглянути певні зміни до конституції Сальвадора. Оскільки корупція під час голосування стала улюбленою зброєю корумпованих режимів для масового позбавлення виборчих прав, яка дозволяє їм отримувати та зберігати владу, Сальвадор має розглянути ефективні гарантії захисту від цієї загрози. Щоб захиститись від фальсифікацій на виборах, країна могла б запровадити голосування з використанням блокчейна. Крім того, у сфері федеральної грошово-кредитної діяльності повинні бути встановлені надійні багатосторонні протоколи, щоб гарантувати, що національні резерви біткоїна не можливо було вкрасти – так само як запуск ядерної зброї вимагає дотримання суворих процедур кількома довіреними сторонами.

(4) Економіка, дружня до біткоїна

Тоді як США і велика частина світу, схоже, консолідують владу серед надбагатих панівних еліт, водночас зменшуючи громадянську свободу, добробут та самовизначення, Сальвадор має безпрецедентний глобальний потенціал стати прихистком та центром інновацій у галузі Біткоїна. У той час як вищезгадані юрисдикції придушують інновації у сфері Біткоїна та погрожують притягнути технологічних підприємців до відповідальності за передбачувані зловживання службовим становищем, Сальвадор може стати гостинним домом для переслідуваних технологів-новаторів та підприємців. Створення дружнього середовища, вільного від переслідувань з боку держави, може стати потужним каталізатором національної економіки. Це могло б стати безпрограшним варіантом, надавши Сальвадору стійку Біткоїн-екосистему з внутрішніми ресурсами, до якої могли б увійти нові країни та учасники, які розвиваються у цій сфері.

Можна уявити, як далекоглядні інноваційні організації, такі як Space-X, фірми з розробки та виробництва чіпів, штучного інтелекту, блокчейн-технологи та майнери, стікаються в країну вулканів як у міжнародний прихисток, вкладаючи свої навички та таланти у подальше збагачення, розширення та захист нації, яка фактично захищає та поважає громадянський суверенітет.

(5) Міжнародне партнерство між містами

Попри антагоністичну позицію федерального уряду США щодо Біткоїна і Сальвадору, існує безліч дрібніших, дружніх до Біткоїна юрисдикцій. Сальвадорські міста могли б обійти федеральний колос і натомість шукати партнерства з однодумцями – містами США, які підтримують біткоїн, і за їхніми межами, формуючи міцні зв'язки культурного обміну, торгівлі, освітнього партнерства та широкого симбіотичного співробітництва. Сила такого партнерства могла б стати потужною противагою і страховкою від агресивних дій федерального уряду США, спрямованих проти Сальвадора.

(6) Внутрішні професійні сили безпеки

Зрештою, щоб захиститися від можливої внутрішньої зради та хунти, спровокованої з-за кордону, Сальвадору слід розглянути можливість припинення партнерства офіцерів зі збройними силами США та Європи, усвідомивши, що ціль цих програм полягає у тому, щоб могутніші держави зміцнювали впливові зв'язки з потенційними майбутніми лідерами слабших країн. Вони сподіваються розвивати відносини з майбутніми впливовими особами, яких можна буде використати у разі майбутніх надзвичайних ситуацій. Вимоги щодо безпеки Сальвадора мають самозахисний характер. Америка, з її схильністю до глобальних експедиційних кампаній, які фінансуються з неймовірно великого фіатного бюджету, має мало спільного і мало що може запропонувати країні, яка стурбована виключно захистом від неспровокованої зовнішньої агресії. Таким чином, було б розумно превентивно перешкодити потенційному залученню майбутніх офіцерів Сальвадора до зв'язків із США. Сальвадор, який став світовим лідером у галузі технологічних інновацій, спираючись на біткоїн, міг би досягти ефективної обороноздатності без необхідності відправляти своїх офіцерів за кордон для навчання.

Чи може Сальвадор стати авангардом альтернативної міжнародної системи, світового порядку Біткоїна, який поважає суверенітет і самовизначення окремих країн і громадян, які входять до них? Можна уявити появу федерацію таких біткоїн-держав, об'єднаних торгівлею та взаємним захистом.

Висновок

Біткоїн-експеримент у Сальвадорі ще далекий від завершення; говорити про перемогу зарано. Технологія свободи Біткоїна дала сальвадорцям можливість розірвати коло зрадницького керівництва, інституціоналізованої корупції, бідності поколінь, повсюдного насильства та фіктивного васального режиму Заходу. Чи скористаються вони цією можливістю? Реагуючи на загрози логічно та усвідомлено, вони підвищать свої шанси на успіх.

Це гостьовий пост Вільяма Е. Стеббінса-молодшого, генерал-лейтенанта у відставці. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн-освіта здатна змінити світ Біткоїн-освіта здатна змінити світ Менш ніж три роки тому Джон Деннехі, засновник Mi Primer Bitcoin, вирішив створити освітню програму з Біткоїна, щоб розширити можливості сальвадорців. Тепер ця платформа використовується не тільки для навчання десятків тисяч студентів у Сальвадорі, але і для дедалі більшої кількості учнів у всьому світі. Френк Корва 22 червня 2024
«Хороший біткоїнер»: продажність у ході передвиборчої кампанії «Хороший біткоїнер»: продажність у ході передвиборчої кампанії Біткоїнерам не слід бути ласими на передвиборчі обіцянки політиків. Більшість із них залишаються невиконаними після завершення виборів та початку каденції. L0la L33tz 22 червня 2024
Чи може Біткоїн бути продуктивним активом? Чи може Біткоїн бути продуктивним активом? Аналіз природи та ризиків різних продуктів на основі дохідності, створених на основі Біткоїна. Паскаль Хюглі 22 червня 2024