Чому цифрові валюти центральних банків не можуть конкурувати з Біткоїном

Чому цифрові валюти центральних банків не можуть конкурувати з Біткоїном

Крістіан Керолз наводить аргументи на користь того, чому CBDC програють у довгостроковій перспективі, конкуруючи з природою Біткоїна, яка не вимагає дозволів.

Поява цифрових валют центральних банків (CBDC) викликала широкий інтерес та ентузіазм серед керівників центральних банків, а також цікавість фінансових ЗМІ, розпаливши жваві дебати у Біткоїн-спільноті. Серед ентузіастів криптовалюти думки про CBDC дуже різняться: від розгляду їх як потужних інструментів державного нагляду та контролю до відчайдушних спроб традиційних фіатних систем зберегти актуальність. Далі ми детальніше розглянемо думку про те, що CBDC навряд чи набудуть широкого поширення, тоді як біткоїн може стати домінантною цифровою валютою. На користь цього твердження можна навести три ключові фактори: відкрита природа Біткоїна, яка не потребує дозволів, його перевага як першопроходця та орієнтована на користувача грошово-кредитна політика.

Відкрита архітектура, яка не потребує дозволів

Біткоїн працює на відкритій основі й не потребує дозволів, що дозволяє будь-кому брати участь у мережі та робити свій внесок у її розвиток. Ця відкритість сприяє формуванню активної спільноти розробників, майнерів та користувачів, швидко просуваючи інновації. Своєю чергою, CBDC є закритими системами під контролем уряду. Через відсутність відкритого вихідного коду, який сприяє розвитку, орієнтованому на спільноту, CBDC нагадують урядові інтранет-мережі, які використовуються такими організаціями, як Департамент у справах ветеранів США або Національна служба охорони здоров'я Великобританії, призначені для певних груп користувачів та цілей. Обмежений та централізований характер інтрамережі CBDC обмежує здатність впроваджувати інновації зі швидкістю відкритої системи, такої як Біткоїн.

Перевага першопроходця

Біткоїн не тільки став піонером концепції цифрової валюти, але також вирізняється широким впровадженням та розвитком у реальному світі. З погляду фінансіалізації Біткоїн досяг значних успіхів – у тому числі варто згадати його прийняття як законного платіжного засобу у Сальвадорі. Він може похвалитися успішною органічною економікою, високоліквідними торговими ринками, а також появою зрілих ринків похідних фінансових інструментів у всьому світі. На технічному рівні Біткоїн управляє десятками тисяч розподілених вузлів, які знаходяться в основі реєстру, що підтримуються глобально розосередженою мережею майнерів та обладнанням для майнінгу, що працює практично у всіх юрисдикціях на Землі. Своєю чергою, більшість проєктів CBDC залишаються в зародковому стані, а багато з них все ще знаходиться на альфа-стадії або ранніх етапах досліджень та розробки.

Станом на 25 вересня цього року Крістін Лагард, голова Європейського центрального банку, заявила, що до впровадження цифрового євро залишилося щонайменше два роки. Китай, який раніше вважався лідером у галузі CBDC технології, все ще проводить випробування, насамперед зосередившись на створенні елементарних варіантів використання з близькими союзниками. Для порівняння, Біткоїн та ширша відкрита екосистема криптовалют розвивали виробничу діяльність та органічне зростання протягом 14 років. Тим, хто, можливо, неуважно стежив за еволюцією Біткоїна, CBDC спочатку можуть здатися розумним рішенням. Однак при більш детальному розгляді стає очевидним, що перевага Біткоїна як першопроходця дає йому істотну перевагу з погляду мережевих ефектів, впровадження та технологічної зрілості.

Грошово-кредитна політика, орієнтована на користувача

Грошово-кредитна політика Біткоїна розроблена з урахуванням інтересів користувача. Він має жорсткий ліміт у 21 мільйон монет і використовує процес карбування на основі заслуг (майнінг біткоїна). Цей підхід є революційним, оскільки він запроваджує фіксовану пропозицію – особливість, яку історично не могла забезпечити грошово-кредитна політика, що проводиться урядом. Центральні банки навряд чи приймуть таку модель, орієнтовану на користувача, оскільки можливість контролювати грошову масу неоціненна як із політичної, і з економічного погляду. Отже, біткоїн не тільки служить привабливою альтернативою, подібною до золота в минулому, але також є науковим досягненням у порівнянні з попередніми монетарними системами.

Висновок: сходження Біткоїна

Цілком правдоподібно очікувати, що Біткоїн, як провідна відкрита мережа створення цінності, яка не потребує дозволів, перевершить технічні експерименти під керівництвом бюрократів. Той самий фундаментальний принцип, який дозволив Всесвітній мережі випередити державні інтрамережі – здатність швидко розвиватися, постійно впроваджувати інновації та діяти у глобальному масштабі – є рушійною силою, яка лежить в основі потенціалу Біткоїна стати світовим стандартом цифрової цінності. Чудова гнучкість Біткоїна, інноваційний дух, глобальне охоплення та винятковий старт роблять його грізним суперником. На відміну від поширеної переконаності у неминучості CBDC з боку державних органів, більш логічною точкою зору можна вважати скептицизм щодо практичної життєздатності CBDC загалом.

Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Дослідження Unchained свідчить про приголомшливе зростання володіння BTC серед американських інвесторів, при цьому у 2024 році визначальними будуть ясність регулювання та економічні фактори. Нік Хоффман 03 грудня 2023
Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Есперанто був спробою створити нову мову, якою могли б спілкуватися люди в усьому світі, але його так і не прийняли. Чи спіткає Біткоїн така сама доля? Пол Фокс 03 грудня 2023
Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Чи є прийняття Біткоїна державою чимось позитивним? Чи це поступово зруйнує ті властивості, які ми вважаємо цінними у Біткоїні? Майкл Матулеф 02 грудня 2023