Чому варто прочитати нову книгу Майкла Льюїса про крах FTX

Чому варто прочитати нову книгу Майкла Льюїса про крах FTX

Відомий письменник та біткоїнер Майкл Льюїс, автор бестселерів «Покер брехунів» та «Гра на пониження», представив нову книгу, присвячену засновнику збанкрутілої біржі FTX Сему Бенкману-Фріду. Він наводить чимало інсайдерської інформації, яка дозволяє зрозуміти, що призвело до одного з найгучніших банкрутств останніх років.

Ідея книги

Майкл Льюїс – один із найпопулярніших американських письменників у сфері біржової торгівлі, бізнесу та фінансів, чиї книги неодноразово екранізували. Його здатність передавати плани та емоції учасників ринку дозволяють краще зрозуміти психологію лідерів індустрії чи то на шляху до успіху, чи напередодні краху. Тож Льюїс просто не міг оминути найгучнішу справу останніх років у сфері цифрових активів – банкрутство біржі FTX.

Нова книга Льюїса має назву «Нескінченний шлях: злет та падіння нового магната» – прямий натяк на засновника FTX Сема Бенкмана-Фріда. Автор ставив собі за мету висвітлити приховані факти цієї історії та об’єднати їх у цілісну картину, що допоможе всім охочим краще зрозуміти, що ж насправді відбулося і чому. В підготовці до книги були проведені розлогі інтерв'ю з Бенкманом-Фрідом та топменеджерами FTX, а також проаналізовані дані зі штаб-квартири компанії на Багамських островах.

Чому варто прочитати нову книгу Майкла Льюїса про крах FTX
Джерело: соцмережа Х

Опис Бенкмана-Фріда

Цікаво, що автор утримується від остаточної відповіді на головне питання: чи винен Бенкман-Фрід у висунутих проти нього звинуваченнях. Проте, можливо, це пов’язане з тим, що судова справа проти засновника FTX ще триває, а Льюїс прагнув випустити книгу на початку жовтня. Книга змальовує Бенкмана-Фріда як переважно неуважного у ставленні до колег молодого підприємця, який часто перебував під впливом сумнівних ідей та поглядів. Засновник FTX регулярно нехтував порадами більш досвідчених членів команди й перекладав розв'язання проблем на інших. Однак Льюїс також висловлює скептицизм щодо довіри до юристів і керівників, які публічно критикували Бенкмана-Фріда.

У книзі розповідається багато яскравих історій про особистість та бізнес Бенкмана-Фріда, зокрема про його байдужість до почуттів інших під час роботи в Jane Street Capital, виплату $10 млн коміку Ларрі Девіду за рекламу FTX на матчі «Супербоул» з американського футболу, а також про дивні подробиці дизайну штаб-квартири FTX на Багамських островах.

Чому варто прочитати нову книгу Майкла Льюїса про крах FTX
Джерело: соцмережа Х.

Шлях до слави та грошей

До FTX Бенкман-Фрід був співзасновником хедж-фонду Alameda Research, який займався не дослідженнями (як можна було б подумати, судячи з його назви), а арбітражем цифрових активів. Зокрема ціни в Японії та Південній Кореї на той час відрізнялися від американських приблизно на 20%, на чому можна було непогано заробити. Бенкман-Фрід використовував свої зв’язки зі знайомими з групи «ефективних альтруїстів» (як вони самі себе називали) для виходу на ці азійські ринки.

Проте Льюїс пише, що Бенкман-Фрід зіткнувся з такими проблемами, як значні збитки й таємниче зникнення $4 млн у цифрових активах. У книзі розповідається, що його партнерка по бізнесу Тара Мак-Олей з часом почала вважати його «нечесним і маніпулятивним», а інші звинувачували його в неефективному управлінні.

Але це все не завадило Бенкману-Фріду заснувати біржу FTX у 2019 та увійти станом на другу половину 2022 року у Топ-3 бірж за обсягом торговельних операцій. При цьому його звинувачують у навмисному змішуванні грошей клієнтів FTX та свого ж хедж-фонду Alameda Research для отримання додаткового доходу.

Під час процвітання FTX Бенкман-Фрід став відомим політичним благодійником, пожертвувавши понад $5 млн на президентську кампанію Джо Байдена у 2020 році. Льюїс пише, що Бенкман-Фрід навіть вивчав можливість заплатити Дональду Трампу, щоб той не балотувався в президенти, а його радники пропонували суму в $5 млрд.

Колапс бізнес-імперії

Книга описує атмосферу в штаб-квартирі FTX на Багамських островах невдовзі після того, як компанія оголосила про банкрутство. Вона містить панічне текстове повідомлення від топменеджера FTX Нішада Сінгха, який запитував Бенкмана-Фріда про те, як зробити так, щоб усі вони відвели від себе підозру.

Керолайн Еллісон, близька ділова партнерка і колишня дівчина Бенкмана-Фріда, визнала себе винною у шахрайстві після краху FTX і погодилася співпрацювати з федеральною прокуратурою. У книзі наводяться повідомлення, якими вони обмінювалися, і які свідчать про їхні складні та напружені стосунки.

Після того як FTX оголосила про банкрутство, компанію очолив експерт з корпоративних перетворень Джон Джей Рей ІІІ. У книжці подано відверті інтерв'ю з Реєм, який критикував Еллісон та назвав інвестиції FTX в Anthropic, стартап з розвитку штучного інтелекту, помилковими.

Проте автор не нав’язує свою думку читачам, дозволяючи кожному сформувати власне уявлення про процеси в FTX та роль різних учасників у колапсі біржі.

Що у підсумку

Книга «Нескінченний шлях: злет та падіння нового магната» пропонує цілісну історію біржі-банкрута FTX та її засновника Сема Бенкмана-Фріда. Намагання отримати максимальний прибуток, зневажаючи принципами ризик-менеджменту та утриманням відповідного обсягу резервів, дозволило продемонструвати рекордне зростання, але й зробило крах бізнес-імперії неминучим. У той самий час деякі факти з книги вказують і на те, що й інші ключові особи FTX та партнери Бенкмана-Фріда також демонстрували сумнівну поведінку та бізнес-пріоритети. Не дивно, що більшість з них сповідували філософію «ефективного альтруїзму», яка є нежиттєздатною ані теоретично, ані практично.

У будь-якому разі книга Льюїса може бути корисною для кращого розуміння поточного судового процесу над засновником FTX. Закономірний фінал бізнес-авантюри ще раз доводить негативні наслідки фіатного та криптоспособів ведення справ (що включають недотримання належних резервів та випуск сумнівних токенів). Автор утримався від будь-яких оцінок та прогнозів, але експерти-юристи передбачають, що Бенкману-Фріду може загрожувати 10-20 років в’язниці. Судове рішення має бути винесено на початку листопада.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024