Історія Ніка Сабо – людини, що надихнула творця Біткоїна

Історія Ніка Сабо – людини, що надихнула творця Біткоїна

Нік Сабо – відомий шифропанк і криптограф. Його ідеї та концепції лягли в основу Біткоїна.

Хто такий Нік Сабо

Нік Сабо – видатний криптограф та новатор у сфері цифрових валют і блокчейн-технологій. Він відомий своїми роботами та дослідженнями в галузі децентралізованих фінансових систем, які згодом відіграли ключову роль у розвитку Біткоїна. Сабо вперше запропонував концепцію Біткоїна й описав його головні принципи задовго до створення головного криптоактиву.

Нік Сабо справив величезний вплив на розвиток екосистеми Біткоїна і блокчейн-технологій, запропонувавши фундаментальні ідеї, такі як концепція Bit Gold, які лягли в основу цієї революційної технології.

Історія Ніка Сабо – людини, що надихнула творця Біткоїна
Джерело: X (Twitter)

Становлення та знайомство з біткоїном

Нік Сабо народився 1964 року в США в сім'ї угорських емігрантів. Його батько боровся проти комуністичного режиму в Угорщині, через що був змушений покинути батьківщину. В 1989 році Нік здобув диплом спеціаліста з інформатики Вашингтонського університету. Також розробник має ступінь доктора юриспруденції Університету Джорджа Вашингтона.

Хоча Сабо вважають однією з найбільш закритих особистостей у Біткоїн-ком'юніті, проте дещо про нього відомо. На початку 1990-х років він влаштувався працювати у стартап DigiCash Девіда Чаума, який розробив перші у світі електронні гроші eCash для приватних онлайн-платежів. У цей самий час Нік захоплювався історією походження грошей.

Його перше досягнення у галузі досліджень було зафіксовано у 1996 році, коли йому вдалося сформулювати ідею про те, що розміри платежів між користувачами мережі Інтернет досягаються за рахунок розумових зусиль, а не технологічних рішень. У такий спосіб він увів у обіг поняття «смарт-контракт».

Що було до Біткоїна

Вважається, що Нік Сабо дійшов ідеї створення цифрових грошей ще до знайомства із Сатоші Накамото. У 1990-х роках він познайомився із шифропанками – спільнотою криптографів, програмістів та активістів, які дотримуються лібертаріанських поглядів.

Сабо, як і інших шифропанків, хвилювала проблема приватності. Інтерес до цифрової анонімності став частиною ширшої філософії, яка стосувалася не лише конфіденційності особистих даних. Натхненний «Маніфестом криптоанархістів» Тімоті Мея та Еріка Хьюза (засновників руху шифропанків), Сабо побачив потенціал у створенні кіберпростору, де люди могли б вільно торгувати.

Уперше про Bit Gold Сабо заговорив у 1998 році, хоча повний опис своєї концепції він оприлюднив лише 2005 року. Його модель цифрових грошей складалася з поєднання кількох рішень, і деякі з них були надихнуті попередніми концепціями електронної готівки (або нагадували їх). Сама по собі система не була на 100% ідеальною. Наприклад, вона була схильна до атаки Сівілли, проте Сабо вважав, що вона цілком працездатна.

Ідеї, реалізовані в Біткоїні

Через 10 років, у 2008-му, Сабо повернувся до концепції Bit Gold і навіть зібрався випустити першу реалізацію цього рішення, але, зрештою, воно так і залишилося на концептуальному рівні. Проте ідея Bit Gold послужила одним із ключових джерел для створення Біткоїна.

«Біткоїн – це реалізація пропозиції B-money від Вея Дая та пропозиції Bit Gold Ніка Сабо», – написав Сатоші Накамото.

Історія Ніка Сабо – людини, що надихнула творця Біткоїна
Джерело: Facebook.

Але хоча Біткоїн і схожий на Bit Gold, він має кілька ключових поліпшень. Зокрема, якщо Bit Gold все ж таки покладався на довірені сторони (серверам з їхніми тимчасовими мітками певною мірою потрібно було довіряти), то Біткоїн став першою системою, що цілком розв'язує цю проблему через доказ виконання роботи як систему винагороди та механізм консенсусу.

Порівняння із Сатоші Накамото

Вважається, що Нік Сабо дійшов ідеї цифрових грошей задовго до Сатоші Накамото. Багато учасників ком'юніті навіть вважають, що Нік і є тим самим анонімним творцем Біткоїна.

Попри те, що Нік Сабо та Сатоші Накамото мають схожі інтереси та ідеї у сфері цифрових грошей і блокчейну, існує кілька ключових аргументів, які підтверджують, що вони різні особистості. По-перше, структура та стиль їхніх публічних комунікацій сильно різняться. Сабо відомий своїми академічними дослідженнями та публічними виступами, тоді як Сатоші Накамото вважав за краще залишатися в тіні й використовувати псевдонім для спілкування зі спільнотою.

По-друге, Сатоші Накамото розпочав роботу над Біткоїном та його White Рaper у 2008 році, тоді як ідеї Ніка Сабо про Bit Gold були представлені раніше, на початку 2000-х років. Це свідчить про те, що їхні роботи розвивалися незалежно одна від одної.

Нарешті, попри безліч теорій та гіпотез, поки що не існує надійних доказів, які підтверджують, що Нік Сабо та Сатоші Накамото – це одна й та сама особистість. Багато членів спільноти криптографії та блокчейну визнають унікальні вклади обох у розвиток індустрії, але зберігають повагу до їхніх різних ролей та вкладів. До того ж сам Сабо категорично заперечує свою причетність.

Розробки Ніка Сабо

У листопаді 2017 року Сабо спільно з дослідницею Елайн Оу під час конференції Scaling Bitcoin у Сан-Франциско представили проєкт, згідно з яким біткоїн-транзакції можна буде здійснювати через радіохвилі.

За словами Сабо, ця розробка допоможе Біткоїну стати стійким до атак на окремі сфери, які потенційно можуть бути використані для завдання шкоди мережі. Ідея полягає в тому, що хоча інтернет потенційно може піддаватися цензурі, це не єдина форма технології, яка може використовуватися для надсилання даних з однієї частини світу в іншу.

Першу транзакцію через Lightning Network по радіохвилях здійснили у 2019 році співзасновник CoinKite Родольфо Новак та Елайн Оу. У межах транзакції біткоїн було відправлено з Торонто до Сан-Франциско.

«Біткоїн знову робить аматорський радіозв'язок крутим!» – написала Оу на своїй сторінці в соцмережі X (Twitter).

Підбиваючи підсумки

Нік Сабо справив величезний вплив на розвиток Біткоїн-індустрії завдяки своїм раннім дослідженням і новаторським ідеям у сфері цифрових грошей і децентралізованих систем. Його роботи відіграли важливу роль у формуванні фундаментальних принципів і технологій, на яких заснований Біткоїн. Сьогодні вони продовжують надихати дослідників та розробників у цій галузі.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024