«Вікіпедія»: джерело знань, але не про Біткоїн

«Вікіпедія»: джерело знань, але не про Біткоїн

«Вікіпедія» – один із найпопулярніших сайтів у світі. Хоча онлайн-енциклопедія і має певну інформацію про Біткоїн, вона не може бути основним джерелом знань для біткоїнерів-новачків.

Сатоші Накамото та «Вікіпедія»

Мало хто знає, але з приводу «Вікіпедії» та висвітлення у ній Біткоїна висловлювався навіть Сатоші Накамото. Після публікації White Paper та запуску протоколу загальна кількість біткоїнерів була дуже незначною, але вони були неймовірно активні. Зокрема вони намагалися залучити нових ентузіастів за допомогою «Вікіпедії». Вони створили сторінку про Біткоїн, але адміністрація сайту її дуже скоро видалила. Захопливі розповіді про електронну готівку були сприйняті чи то як реклама, чи то як скам. Тож через невідповідність правилам сайту інформацію про Біткоїн на певний час з «Вікіпедії» вилучили.

Сатоші Накамото відреагував на всю цю ситуацію наступним чином. Перш за все він подякував біткоїнерам за їхню ідею, а також саму статтю, яка була досить добре написана. За його словами, їм вдалося передати суть концепції Біткоїна. Проте він запропонував внести певні доопрацювання. Зокрема описати алгоритм консенсусу Біткоїна, його протокол та історію. Дещо згодом Сатоші також рекомендував приділити увагу безпеці, стабільності та перспективам Біткоїна.

Як це не дивно, але Сатоші в чомусь навіть погодився з адміністраторами «Вікіпедії». Він порадив біткоїнерам, які працювали над статтею, видалити всю інформацію, яка могла сприйматися як реклама. На його думку, потрібно сконцентруватися на поясненні, що таке Біткоїн і як він працює, а люди самі мають робити відповідні висновки. Цей підхід дуже сильно контрастує з прихильниками інших цифрових активів, які роблять основний акцент на рекламу та маркетинг, що ще раз доводить, що Біткоїн – це не криптовалюта.

А щодо «Вікіпедії», то сторінка про Біткоїн вже незабаром після внесення у 2010 році правок була розблокована.

Сучасний стан справ

Наразі «Вікіпедія» містить дуже детальну статтю про Біткоїн, яка доступна 117 мовами, що свідчить про її високу популярність. Для порівняння: стаття про українську гривню доступна лише 80 мовами.

«Вікіпедія» надає вичерпний огляд Біткоїна як для онлайн-енциклопедії, охоплюючи його історію, технологію, випадки використання та пов'язані з ним теми. «Вікіпедія» редагується спільнотою, що дозволяє експертам та ентузіастам ділитися своїми знаннями та досвідом. Статті «Вікіпедії» вимагають цитування і посилань на надійні джерела, що допомагає забезпечити точність представленої інформації. Читачі можуть перевірити джерела, щоб підтвердити правдивість інформації. Зокрема стаття про Біткоїн містить прямі посилання на White Paper Сатоші та сайт bitcoin.org. Це вже може бути непоганою відправною точкою для отримання додаткових знань.

«Вікіпедія»: джерело знань, але не про Біткоїн
Сучасна сторінка про Біткоїн у «Вікіпедії». Джерело: Wikipedia.

«Вікіпедія» також зберігає історичні записи редагувань, що дозволяє користувачам бачити, як сторінка про Біткоїн розвивалася з часом. Ця прозорість може бути цінною для відстеження змін та оновлень.

Проте, на жаль, є й чимало мінусів у висвітленні Біткоїна «Вікіпедією», на яких слід зупинитися детальніше. Наприклад, «Вікіпедія» проголошує прагнення до нейтральної точки зору. Це означає, що інформація на сторінці про Біткоїн повинна бути неупередженою і базуватися на джерелах, які можна перевірити. Проте нейтральність фактично не досягається, адже, наприклад, наводяться інформація й цитати тих Нобелівських лауреатів, які проти Біткоїна, але не наводяться тих, хто за нього. Тож це може вводити в оману деяких читачів.

«Вікіпедія» також схильна до так званих «війн редагувань», коли користувачі з різними поглядами можуть неодноразово редагувати сторінку, щоб відобразити свою точку зору. Це може призвести до тимчасових неточностей і суперечок. Хоча «Вікіпедія» прагне до нейтральності, упередженість все ще може існувати в джерелах, що цитуються на сторінці про Біткоїн. Залежно від використаних джерел, у поданій інформації може бути упередженість.

«Вікіпедія» не завжди може відображати найактуальніші події у світі Біткоїна. Додавання або оновлення нової інформації та подій на сторінці може зайняти деякий час. Біткоїн – складна тема, і хоча «Вікіпедія» надає багато інформації, деяким читачам може бути складно розібратися в тонкощах технології та її екосистемі.

Статті «Вікіпедії» прагнуть бути стислими та інформативними, що може призвести до обмеження глибини висвітлення таких складних тем, як Біткоїн. Читачам, які шукають поглибленого аналізу, може знадобитися звернутися до додаткових джерел.

«Вікіпедія» може не вичерпно висвітлювати всі аспекти Біткоїна. Деякі нішеві теми або теми, що швидко розвиваються в просторі Біткоїна, можуть бути недостатньо представлені. Тож ми рекомендуємо обов’язково читати авторитетні книжки про Біткоїн, спеціалізовані форуми на зразок BitcoinTalk, а також бути підписаним на відомих біткоїнерів у X (Twitter) та Nostr.

Перегляди сторінки та циклічність

Досить цікавим є те, що перегляди сторінки у «Вікіпедії» про Біткоїн добре передбачають локальні максимуми. Зв'язок тут зрозумілий: більшість новачків входить на ринок у моменти, коли ринок уже перегрітий. Тож вони отримують першу інформацію про BTC у «Вікіпедії», а згодом – й купують перші монети. Але потенціал для зростання вже майже вичерпаний, і згодом починається масштабна корекція.

«Вікіпедія»: джерело знань, але не про Біткоїн
Перегляди сторінки про Біткоїн у Вікіпедії. Джерело: The Block.

Абсолютний рекорд переглядів був зафіксований у грудні 2017 року, і саме тоді був досягнутий попередній історичний максимум (близько $20 000). У 2021 році локальний пік був досягнутий на початку року, а вже за кілька місяців біткоїн досягнув $69 000. Останніми тижнями перегляди досягли найвищого показника від початку 2023 року, що може свідчити про підготовку до нового бичачого циклу, який може відбутися вже після халвінгу 2024 року.

Висновки

«Вікіпедія» надає загальну інформацію щодо технології та економічної природи Біткоїна, але не дозволяє досконало розібратися в деталях. До того ж критичні репліки експертів переважають над думками прихильників Біткоїна. Тому для заглиблення у «кролячу нору» треба обов'язково ознайомитися з професійною літературою та бути в курсі останніх трендів за допомогою подкастів, форумів та соцмереж.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024