Як Біткоїн бореться з махінаціями на президентських виборах у Гватемалі

Як Біткоїн бореться з махінаціями на президентських виборах у Гватемалі

Верховний виборний орган Гватемали використовує часові мітки блокчейну Біткоїна для виявлення спроб фальсифікацій на президентських виборах у країні.

Біткоїн допомагає забезпечити справедливість результатів виборів у Гватемалі.

Завдяки OpenTimestamps, інструменту, створеному Біткоїн-розробником Пітером Тоддом кілька років тому, гватемальський технологічний стартап Simple Proof може захистити ключові документи, які стосуються президентських виборів в країні, від фальсифікації. Інструмент Тодда, який використовує хеш-функції та блокчейн Біткоїна, здатний фіксувати часові мітки фрагментів інформації та полегшити виявлення спроб маніпуляцій.

Ідея створення часових міток документів досить стара. Окремі люди та суспільства протягом століть покладалися на цю техніку, щоб вказати, коли було підписано документ, або виписано чек. Проте криптографічні часові мітки – це набагато сучасніший підхід. Тут використовується математика, яка є надійнішою, ніж людина, здатна допустити помилки та стати корумпованою. Умілі зловмисники можуть підробити підписи, а влада піддається різним стимулам, що сприяє поширенню підкупів чи корупції. Як відомо, «людині властиво помилятися», а математика не допускає помилок, якщо використовуються правильні алгоритми.

Прикладом хорошого алгоритму є хеш-функція, тип математичної функції, яка приймає вхідні дані змінного розміру виведення результату фіксованої довжини. Цей результат називається хеш цього введення. Хеш-функції використовуються в мережі Біткоїна, зокрема в блоках, які додаються до блокчейну, а також в OpenTimestamps.

Як працює OpenTimestamps?

OpenTimestamps використовує хеш-функції для криптографічної позначки часу будь-якого фрагмента даних у блокчейні Біткоїна. У цьому випадку математика використовується для оптимізації використання людських підписів або підтверджень, а блокчейн Біткоїна використовується як децентралізований цифровий реєстр для закріплення цієї інформації, пов'язуючи її з блоком. Таким чином, десятки тисяч вузлів у мережі зможуть незалежно засвідчити існування прив'язки часової мітки та переконатися, що цей хеш дійсно був доданий до блоку, який було видобуто у певний час.

OpenTimestamps працює шляхом хешування інформації, відправленої даним користувачем, та додавання її до блоку Біткоїна за допомогою транзакції. Оскільки хеш-блок Біткоїна розраховується з використанням усієї інформації, що міститься в цьому блоці, дані часової мітки необхідні для розрахунку хеша цього блоку. Іншими словами, робиться припущення, що майнер обов'язково повинен був почати з цієї транзакції з часовою міткою – разом з іншими транзакціями, які містяться в блоці, щоб отримати хеш блоку. Це означає, що інформація з позначкою часу мала існувати до створення цього блоку. Оскільки кожен блок Біткоїна має власну часову мітку, користувачі можуть перевірити дату і час, коли цей блок був добутий, і бути математично впевненими, що документ існував у момент часу, що передує мітці цього блоку.

Сама по собі ця гарантія не така вже й цінна. Звичайно, це дозволяє комусь довести, що частина даних існувала до певного часу, але наскільки це корисно? Що ж, у поєднанні з іншими типами інформації та доказів із цієї простої впевненості можна зробити безліч висновків. Наприклад, оскільки певна інформація існувала до цього блоку, будь-які зміни в цій інформації були зроблені після цього часу, якщо її хеш відрізняється.

Частини інформації та докази, необхідні для складніших висновків, повинні оброблятись користувачем, тому що, зрештою, все, що надає OpenTimestamps, – це доказ включення хешу інформації в даний Біткоїн-блок. Таким чином, користувачі, які запросили часову мітку, повинні зберігати вихідну інформацію під рукою на випадок, якщо вони захочуть довести, що їхні дані відповідають цій мітці. Враховуючи властивості хеш-функцій – одні й ті самі вхідні дані завжди генерують той самий результат – хеш буде тим самим, якщо інформація не була змінена. Таким чином, досить легко визначити, чи були внесені будь-які зміни до вихідної інформації, оскільки хеш буде іншим.

Насправді OpenTimestamps не поміщає хеш кожного окремого фрагмента даних, якому присвоюється часова мітка, у Біткоїн. Це коштувало б дорого, тому що для кожної часової мітки знадобиться одна Біткоїн-транзакція в ланцюжку. Натомість OpenTimestamps використовує дерева Меркла для максимально можливого стиснення цієї інформації.

Подібно до того, як ви можете хешувати великий фрагмент інформації та отримати хеш фіксованої довжини, ви можете хешувати ще два хеші та отримати один хеш. Аналогічно, можна почати з чотирьох фрагментів інформації, хешувати їх окремо, а потім попарно, поки не залишиться тільки один хеш. Цінність дерев Меркла в цьому контексті полягає в масштабуванні, коли у вас є велика кількість окремих фрагментів інформації, і ви хешуєте їх до тих пір, поки у вас не залишиться один кореневий хеш. OpenTimestamps бере цей кореневий хеш і додає його в Біткоїн, розподіляючи вартість однієї транзакції на кожну початкову частину інформації, яка була відправлена для позначки часу і використовувалася для побудови дерева.

Користувачі, як і раніше, можуть побачити, що їхній індивідуальний хеш був доданий і що зрештою їхнім даним була присвоєна часова мітка. Вони можуть використовувати вебсайт OpenTimestamps або, як справжні шифропанки, хешувати всі дані, поки не досягнуть кореневого хешу дерева, і звіритися ще раз з даними, які зберігаються в Біткоїні.

Яке це стосується Гватемали?

У політичних колах Гватемали протягом тривалого часу процвітала корупція. Тому компанія ITZ DATA запровадила Simple Proof як незмінне резервне рішення для Верховного виборного органу Гватемали (TSE).

«Рішення Simple Proof під назвою Immutable Backup використовує протокол OpenTimestamps для запису доказів документів у блокчейн Біткоїна із захистом від несанкціонованого доступу», – розповів Bitcoin Magazine Рафаель Кордон, співзасновник Simple Proof. «TSE використовував Simple Proof для захисту офіційних документів та захисту важливої інформації від штучного інтелекту та дезінформації, гарантуючи, що будь-яке підроблення документів стане очевидним, і будь-який громадянин зможе самостійно перевірити інформацію».

Громадяни Гватемали можуть перевірити будь-який підрахунковий лист та підтвердити його часову позначку через спеціальний вебпортал. На кожному аркуші зазначено суму голосів за кожного кандидата. Таким чином, забезпечується прозорість щодо бланків, які були відскановані та використані для підрахунку голосів, а також того, коли на кожному аркуші було проставлено часову позначку.

Однак, ця конфігурація не може підтвердити, дійсний чи ні цей підрахунковий лист; досі існує потреба у довірі до TSE. Проте краще, наприклад, виявити відхилення серед підрахунків, ніж просто вірити чиновникам на слово. Замість повідомлення виборцям інформації щодо правдивості підрахунку голосів, OpenTimestamps дозволяє отримати огляд усього контексту виборів.

Наприклад, це займе не більше як годину після закінчення голосування, щоб відсканувати підрахунковий лист, завантажити його в Simple Proof і додати часову мітку до підтвердженого блоку Біткоїна. Якщо більшість аркушів підрахунку голосів припадає на цю годину, але деякі з них отримали часові мітки набагато пізніше після завершення голосування, розумно припустити, що ці аркуші можуть виявитися сфальсифікованими. Іншими словами, якщо підрахунковий лист буде додано набагато пізніше, ніж передбачалося, часові мітки вкажуть на підозрілість того, що на це пішло стільки часу.

Це було і залишається особливо важливим у контексті виборів у Гватемалі через напругу напередодні перегонів, а також через те, що у підсумку переміг кандидат, чиї результати виглядали особливо неприродними серед інших. Не очікувалося, що обраний президент Бернардо Аревало міг навіть пройти до основного туру виборів.

Коли Аревало переміг на президентських виборах, розпочалися масові протести. За даними AP, співробітники офісу генпрокурора Марії Консуело Поррас здійснили рейд на об'єкти TSE, відкривши десятки скриньок для голосування. Опозиційна партія UNE заявила, що перемога була сфальшована, і зажадала перерахунку голосів.

UNE опублікувала тред на X, пояснюючи свої мотиви існуванням певних доказів, та додала скриншот одного підрахункового аркуша за допомогою вебінструмента Simple Proof, на якому було видно позначку до закриття виборчих дільниць.

Або в спробі проштовхнути свою версію, або помилково скриншот був зроблений у часовому поясі, який не збігався з офіційним часом столиці країни, що призвело до різниці в одну годину. У цьому конкретному випадку Біткоїн допоміг переконатися, що твердження UNE були помилковими, і будь-який громадянин міг перевірити це, перевіривши часову мітку на своєму комп'ютері. Примітно, що одна людина так і зробила, опублікувавши скриншот на X, що підтвердило, що звітний лист, який, за твердженням UNE, був підроблений, насправді не був позначений надто рано.

Хоча Біткоїн був спроєктований і розроблений виключно для розв'язання проблеми подвійних витрат та створення електронних однорангових грошей, його мережа вузлів та децентралізований реєстр можуть стати основою для інших цікавих варіантів використання.

В цьому випадку очевидно, наскільки важливу роль відіграв Simple Proof у захисті ключової інформації про вибори. Якби OpenTimestamps і Біткоїн не були частиною процесу захисту цієї інформації криптографічним, публічним і децентралізованим способом, міг би виникнути набагато більший протест і потрібні були б складні процедури, щоб довести, що інформація не була підроблена. Сумніви, швидше за все, нікуди не подінуться, і в країні з історією неефективних демократичних процедур підрив довіри може перешкодити обраному президенту очолити країну як її нового законного лідера.

Чи є проблема з пулами для майнінгу? Чи є проблема з пулами для майнінгу? Ретельний аналіз усієї екосистеми майнінгу, від «асіків» до майнінгових пулів, з урахуванням системних ризиків та проблем, які існують у всій галузі. Bitcoin Mechanic 26 листопада 2023
Переосмислення Web3 за допомогою Біткоїна Переосмислення Web3 за допомогою Біткоїна Оцінка реальності та наративів про Web3, а також того, як Біткоїн може краще відповідати заявленим цілям таких проєктів. Аллард Пен 26 листопада 2023
Чому вам слід перечитати книгу «1984» Чому вам слід перечитати книгу «1984» Якщо вас непокоять питання конфіденційності, суверенітету та свободи, уроки «1984» Джорджа Оруелла актуальні як ніколи. Несрін Айссані 25 листопада 2023