Jay-Z: репер і біткоїн-меценат

Jay-Z: репер і біткоїн-меценат

Jay-Z – талановитий музикант і бізнесмен. Разом зі співзасновником Twitter Джеком Дорсі він активно допомагає розвивати Біткоїн-спільноту, фінансуючи безліч стартапів та ініціатив.

Американський виконавець Шон Картер, він же Jay-Z, завдячує своєю світовою славою насамперед репу. Проте свої статки він заробив завдяки не лише музиці, а й умінню інвестувати, а також вести бізнес. У 2005 році він сказав фразу, яка стала пророчою: «Я не бізнесмен, я бізнес, мен». У червні 2019 року Forbes назвав його першим репером-мільярдером.

Тема Біткоїна максимально близька Jay-Z. Він не тільки інвестував у Біткоїн-стартапи, а й також підтримував розробників і став співзасновником Біткоїн-академії для бідних верств населення.

Jay-Z: репер і біткоїн-меценат
Джерело: сторінка Jay-Z у соцмережі X (Twitter).

Знайомство з Біткоїном

Jay-Z став одним із перших музикантів, на концерт до якого можна було потрапити за BTC. А сталося це так. Американська газета Chicago Sun-Times вирішила перевернути уявлення про участь друкованих ЗМІ у розвитку Біткоїна. Для цього видання запустило рекламну акцію, продаючи квитки на концерт Beyonce та Jay-Z у Чикаго на концертному майданчику Soldier Field.

У газеті опублікували оголошення про майбутній концерт, у якому, крім інформації про подію, розмістили QR-код, відсканувавши який, читачі могли придбати квиток за біткоїни. Причому першим 24 покупцям надали знижку 25% від вартості квитка.

Підтримку платежів у біткоїнах забезпечили одразу дві компанії – Coinbase та Blockchain.

Технічний директор газети Sun-Times Джош Метник розповів, що подібний проєкт у пресі реалізовано вперше, і це дало змогу друкованим виданням брати участь у розвитку екосистеми Біткоїна нарівні з електронними ЗМІ.

Що характерно, у зазначеному оголошенні в газеті слово «Біткоїн» надруковано крупнішим шрифтом, ніж імена самих зірок, на концерт яких продавалися квитки.

Jay-Z: репер і біткоїн-меценат
Квиток на концерт Beyonce та Jay-Z у Чикаго. Джерело: CoinDesk.

Перші інвестиції у Біткоїн-компанії

Навесні 2017 року Jay-Z створив компанію Arrive Venture Capital, щоб зосередитись на інвестиціях у стартапи. На той час репер вже не був новачком в інвестуванні та встиг вкластися в різні перспективні проєкти, серед яких був Uber.

У 2018 році Robinhood оголосив про розширення своїх послуг, включаючи безкоштовні угоди з біткоїном. Завдяки ЗМІ компанії вдалося зчинити галас у суспільстві та привернути до себе увагу. Протягом тижня на проєкт підписалося понад мільйон осіб. Зацікавився ним і Jay-Z. У результаті представники Arrive офіційно заявили про інвестування в Robinhood, сподіваючись поліпшити доступність фінансових ринків.

Jay-Z, відомий своїм активним інтересом до інновацій та нових технологій, бачив у Robinhood можливість демократизації фінансових ринків. Robinhood, надаючи користувачам безкоштовну торгову платформу, дозволяє молодому поколінню й інвесторам-початківцям легко і доступно вкладати свої кошти в різні активи, зокрема у біткоїн. Ця місія збігається з переконаннями Jay-Z про те, що фінансові інструменти та можливості мають бути доступними для всіх, а не лише для еліти. Таким чином, підтримка Robinhood стала невимушеним продовженням його прагнення соціальної справедливості й економічної рівності.

Знайомство із Джеком Дорсі

У 2015 році Jay-Z разом із Мадонною, Ріанною та іншими артистами за $56 млн викупили сервіс підписок на музику Tidal, який за задумом мав посунути з ринку Spotify. Однак застосунок Jay-Z надто поступався за охопленням Spotify: у 2016 році кількість передплатників сервісу становила 3 млн, тоді як у Spotify – близько 20 млн.

У 2017 році, попри вкладені в Tidal $200 млн від корпорації Sprint, зростання передплатників все одно зупинилося. Станом на 2020 рік Tidal все ще залишався винен своїм правовласникам. Цю проблему вдалося вирішити завдяки вливанню грошей від Square. Платіжна система Джека Дорсі у 2021 році придбала контрольний пакет акцій за $297 млн. Tidal отримала можливість працювати незалежно від інших компаній Square, при цьому Jay-Z не опинився за бортом, а увійшов до ради директорів.

Спільні проєкти Jay-Z та Джека Дорсі

Jay-Z: репер і біткоїн-меценат
Jay-Z та Джек Дорсі. Джерело: сторінка Jay-Z у соцмережі X (Twitter).

У 2022 році Джек Дорсі та Jay-Z об'єднали зусилля для запуску Біткоїн-академії (The Bitcoin Academy) у Брукліні, де виріс Jay-Z.

Ініціатива була спрямована на надання фінансової освіти з наголосом на Біткоїні як шляху до фінансової свободи. В межах The Bitcoin Academy пропонуються безкоштовні очні та онлайн-заняття, які проводять Ламар Вілсон (керує контентним сайтом Black Bitcoin Billionaire) і Наджа Робертс (засновник та генеральний директор едукаційної організації Crypto Blockchain Plug). При цьому учасникам програми надаються смартфони й інші пристрої, потрібні для навчання. Все фінансується з власних коштів Джека Дорсі та Jay-Z.

«Проста мета – надати людям інструменти для здобуття незалежності для себе, а потім і для спільноти навколо них», – прокоментував репер цю ініціативу.

У межах курсу учням викладають основи того, що таке Біткоїн, як працює блокчейн і як не стати жертвою шахрайства з криптовалютою.

Приблизно в цей же час Джек Дорсі та репер Jay-Z відкрили фонд ₿trust на 500 біткоїнів. Його мета – фінансування Біткоїн-розробників з акцентом на команди в Африці та Індії.

«Він працюватиме як сліпий траст і не прийматиме від нас жодних вказівок», – уточнив Дорсі.

Два тижні тому, 5 вересня, стало відомо, що фонд ₿trust придбав стартап Qala, який займається навчанням Біткоїн-розробників. За словами співзасновника та директора Qala Бернарда Параха, угода з трастом розширить можливості стартапу на Глобальному Півдні через розвиток освіти в африканському регіоні.

Підбиваючи підсумок

Репер Jay-Z активно допомагає розвивати Біткоїн-спільноту, здебільшого в регіонах, де доступ до традиційних фінансових систем обмежений або відсутній. Його та Джека Дорсі спільні інвестиції спрямовані на фінансування проєктів, які підтримують і навчають розробників, що, своєю чергою, сприяє зміцненню та розширенню децентралізованої мережі Біткоїна. Особливу увагу вони приділяють Африці та Індії, вбачаючи у цих регіонах величезний потенціал для застосування BTC як засобу збереження вартості.

Помаранчеві демони Крістін Лагард Помаранчеві демони Крістін Лагард Нещодавні коментарі президента Європейського центробанку Крістін Лагард проливають світло на причини її несприйняття Біткоїна. Проте гіпербіткоїнізація все одно невідворотна. Дмитро Харьков 01 грудня 2023
Біткоїн-адреса і біткоїн-гаманець: у чому відмінність Біткоїн-адреса і біткоїн-гаманець: у чому відмінність Поняття «біткоїн-адреса» і «біткоїн-гаманець» часто намагаються «об'єднати» або видати за синоніми, проте між ними є суттєва різниця. Володимир Гришенко 30 листопада 2023
Як відстежують біткоїни в Україні Як відстежують біткоїни в Україні Українські спеціалісти активно навчаються відстежувати біткоїн-транзакції. Таким чином Україна хоче вивести боротьбу зі злочинністю на новий рівень. Вже навіть є кілька гучних затримань. Але у цього тренду є не лише можливості, а й загрози. Дмитро Харьков 29 листопада 2023