Чому фільм «Матриця» такий популярний серед біткоїнерів

Чому фільм «Матриця» такий популярний серед біткоїнерів

Якщо треба назвати один фільм, який найкраще передає філософію Біткоїна, то переважна більшість біткоїнерів оберуть легендарну «Матрицю». Чому це так і які теми з кінострічки є ключовими у такій інтерпретації?

Децентралізація

Фільм досліджує ідею віртуального світу, до якого примусово під’єднані всі люди. У ньому централізована система, відома як Матриця, здійснює абсолютний контроль над кожним аспектом людського існування, від сприйняття навколишнього світу до можливостей конкретної людини. Маніпулятивна природа цієї мережі слугує потужною алегорією для традиційних фінансових установ і централізованої влади, які підтримують фіатні валюти.

Біткоїн, на противагу цьому, являє собою відхід від централізованого контролю. Функціонуючи на децентралізованому блокчейні, Біткоїн покладається на технологію розподіленого реєстру, яка усуває потребу в посередниках або центральних органах влади. Жодна організація, така як уряд чи центральний банк, не контролює створення чи розподіл монет. Натомість система підтримується мережею майнерів та нод, що ще більше підкреслює поняття децентралізації.

Подібно до того, як Нео, головний герой фільму, прагне вирватися з-під контролю Матриці, біткоїнери відстоюють фінансовий суверенітет і намагаються звільнити грошові операції від централізованого нагляду. Вони розглядають децентралізацію як засіб розширення прав і можливостей людей, що дозволяє їм мати повну власність і контроль над своїми активами, вільними від обмежень, що накладаються традиційними фінансовими системами.

Помаранчева пігулка

Аналогія з червоною пігулкою (яка трансформувалася у помаранчеву пігулку як колір Біткоїна) має глибоке значення для біткоїнерів, оскільки вона відображає прагнення звільнитися від обмежень традиційних фінансових систем і прийняти нову, децентралізовану парадигму. Подібно до того, як Нео обирає червону пігулку, щоб прокинутися від симульованої реальності Матриці, біткоїнери розглядають своє прийняття Біткоїна як таке пробудження. Вони підкреслюють, що традиційні фінансові системи характеризуються неефективністю, цензурою та маніпуляціями. Обираючи біткоїн, вони роблять свідомий крок до фінансового звільнення та більш прозорого і справедливого фінансового майбутнього.

Чому фільм «Матриця» такий популярний серед біткоїнерів
Вибір пігулки у фільмі. Джерело: Neo Encyclopedia.

Біткоїнери вважають, що вибір на користь Біткоїна означає відхід від ілюзії контролю, увічненої централізованими банками та урядами. Вони цінують фінансову автономію, безпеку і стійкість до цензури. У цій аналогії помаранчева пігулка стає символом сміливості поставити під сумнів статус-кво, а також прагнення до фінансового суверенітету й участі в децентралізованій фінансовій екосистемі, визнаючи при цьому потенційні виклики, пов'язані з такою подорожжю.

Боротьба проти авторитаризму

Фільм «Матриця» – це переконлива розповідь про опір авторитарній системі. Ця тема дуже близька біткоїнерам, адже вони вважають себе частиною фінансової революції. У фільмі повстанці борються проти потужного, деспотичного режиму, який маніпулює і контролює людство. Так само і біткоїнери сприймають централізовані фінансові установи та контрольовані урядом валюти як загрозу фінансовій свободі, якій вони повинні протистояти. Вони вважають, що фіатна система обтяжена бюрократією, цензурою та інфляцією, а єдиним виходом є перехід на стандарт Біткоїна.

Біткоїнери знаходять натхнення в зображенні у фільмі рішучості повстанців вирватися з Матриці, оскільки вони теж прагнуть кинути виклик системі. Вони вірять у трансформаційний потенціал децентралізованих технологій та грошей. Біткоїн дарує людям спосіб здійснювати транзакції та зберігати ринкову вартість без залучення посередників чи державних органів.

Чому фільм «Матриця» такий популярний серед біткоїнерів
Популярний мем серед біткоїнерів. Джерело: Pinterest.

Досвідчені біткоїнери також розуміють, що не всі люди готові долучитися до боротьби проти фіата. Вони часто наводять цитату лідера повстанців Морфея: «Ти повинен зрозуміти. Більшість людей не готові бути відключеними від системи. І багато з них настільки звикли і настільки безнадійно залежать від неї, що будуть боротися, щоб захистити її».

Філософія та шифропанки

«Матриця» також підіймає глибокі філософські теми, запрошуючи глядачів до роздумів про природу реальності, свободу волі та контроль. Біткоїн теж охоплює набір філософських принципів. В його основі лежить ідея фінансового суверенітету, що дає людям можливість безпосередньо контролювати свої активи, не покладаючись на третіх осіб. Це безпосередньо пов’язане з ширшим філософським поняттям індивідуальної свободи. Загалом, і «Матриця», і Біткоїн зачіпають філософські теми, кидаючи виклик усталеним нормам контролю і сприяючи прагненню до більшої персональної автономії.

Насамкінець естетика фільму нагадує багатьом світогляд шифропанків. Зображення світу, де панує деспотична централізована система, резонує із занепокоєнням Біткоїн-ентузіастів щодо існуючої фінансової інфраструктури. Субкультура, що характеризується передовими технологіями і жорстким антиістеблішментом, перегукується з етикою біткоїнерів. Зображення таких елементів руху шифропанків у «Матриці» слугує представленням антиутопії, з якою Біткоїн може допомогти ефективно боротися.

Що у підсумку

«Матриця» найбільш ефективно демонструє, яких радикальних змін може зазнати світогляд людини, яка стає біткоїнером. Вона починає бачити світ іншими очима й цінувати свободу, децентралізацію та стійкість до цензури. Паралельно з цим очевидними також стають проблеми фіатного світу й бажання їх розв’язати. Хоча змінити статус-кво виявляється непростим завданням, як фільм, так і біткоїнери переконані, що рано чи пізно цю мету буде досягнуто. Тож ми радимо всім ще раз передивитися цей чудовий фільм з позиції біткоїнерів та їхніх головних цінностей.

Які країни інвестують у майнінг Які країни інвестують у майнінг Майнінг стає дедалі популярнішим у різних регіонах світу. Але, як це не дивно, поточні лідери з хешрейту мають далеко не найкращі регуляторні умови для розвитку цієї індустрії. Дмитро Харьков 22 вересня 2023
Jay-Z: репер і біткоїн-меценат Jay-Z: репер і біткоїн-меценат Jay-Z – талановитий музикант і бізнесмен. Разом зі співзасновником Twitter Джеком Дорсі він активно допомагає розвивати Біткоїн-спільноту, фінансуючи безліч стартапів та ініціатив. Володимир Гришенко 21 вересня 2023
Біткоїн-індустрія у Казахстані: поворот не туди Біткоїн-індустрія у Казахстані: поворот не туди Ще не так давно Казахстан входив до трійки світових лідерів з майнінгу Біткоїна. Але останнім часом втратив позиції, а його уряд почав надавати перевагу розвитку проєктів з цифрових валют центробанків (CBDC). Чим така зміна пріоритетів загрожує країні у майбутньому? Дмитро Харьков 20 вересня 2023