Гел Фінні: історія першого користувача Біткоїна

Гел Фінні: історія першого користувача Біткоїна

Гел Фінні зіграв критично важливу роль у появі Біткоїна, будучи не лише першим одержувачем транзакції BTC від Сатоші Накамото, а й беручи активну участь у поліпшенні вихідного коду та забезпеченні працездатності мережі. Він помер у 2014 році, проте його внесок у розвиток екосистеми Біткоїна досі важко переоцінити.

Хто такий Гел Фінні

Гел Фінні був видатним комп'ютерним програмістом і криптографом, відомими завдяки значному внеску в розвиток Біткоїна. Він був одним із перших, хто підтримав ідею цифрової валюти, запропоновану таємничим творцем Біткоїна Сатоші Накамото. Фінні був першим одержувачем BTC-транзакції від Накамото, що ознаменувало початок функціонування його системи. Він також був одним з перших майнерів, допомагаючи забезпечувати роботу мережі на початку її існування.

До створення Біткоїна Фінні працював над іншими проєктами, пов'язаними із цифровою валютою та криптографією. Однією з найбільш помітних була робота над RPOW (Reusable Proofs of Work), системою, що дозволяє перевіряти роботу через інтернет без вимоги довіри іншій стороні. Ця концепція надалі стала фундаментальним елементом функціонування системи Біткоїна.

Фінні активно спілкувався із Сатоші Накамото електронною поштою і вніс безліч поліпшень і виправлень у вихідний код Біткоїна. Його знання та експертиза в галузі криптографії були безцінними для покращення безпеки та стабільності Біткоїн-мережі в її початковий період.

Гел Фінні: історія першого користувача Біткоїна
Джерело: Flikr

Крім того, Фінні був активним учасником форумів, пов'язаних з Біткоїном, і робив багато зауважень та пропозицій щодо покращення системи. Його спілкування з учасниками спільноти допомогло формувати думки та стратегії, які в результаті вплинули на розвиток Біткоїна.

Становлення та перші захоплення

Гел Фінні народився 4 травня 1956 року в США, у штаті Каліфорнія, у багатодітній сім'ї. Тато – нафтовик, мама – домогосподарка. Таланти Фінні почали виявлятися вже у школі. Зокрема, коли він їздив на турніри з математики, показував видатні результати, оскільки добре вправлявся із числами.

У 1970-х роках комп'ютери в американських навчальних закладах були рідкістю, але Фінні пощастило. У престижному Каліфорнійському технологічному інституті, куди він вступив, був екземпляр розміром з невелику кімнату. Адміністрація використовувала перфокарти, щоб відстежувати відвідуваність студентів. Гел виявляв неабияку зацікавленість у цьому, й у результаті йому довірили роботу з комп'ютером. Саме зі студентства почав формуватися світогляд Фінні. Він прочитав книгу Айн Ренд «Атлант розправив плечі», яка вважається «біблією лібертаріанців». Це рух, який відстоює свободу людини, свободу вибору, індивідуальне судження. До речі, саме ці погляди згодом стануть основоположними для Біткоїн-ком'юніті.

Зв'язок із шифропанками

У 1979 році він закінчив навчання та після випуску зайнявся опрацюванням програмного забезпечення. До того ж Фінні був одним із розробників відеоігор Adventures of Tron, Armor Ambush, Astrosmash та Space Attack. Однак молодого генія здебільшого цікавили не ігрові проєкти, а криптографія та шифрування даних. У 1991 році Гел став одним з авторів ПЗ Pretty Good Privacy (PGP). Метою проєкту був пошук інноваційного методу шифрування електронних повідомлень.

У 1990-х під час роботи над PGP Фінні став активним учасником руху шифропанків. Вони хотіли підвищити конфіденційність та безпеку даних у мережі шляхом використання криптографії.

Шифропанки спілкувалися між собою за допомогою електронного списку розсилки. Саме шифропанки стали тією спільнотою, де зародилася концепція цифрової валюти. Сам Гел у 2005 році винайшов спосіб багаторазових доказів роботи (reusable proofs of work). Сьогодні ця технологія використовується у Біткоїні. Її суть полягає в тому, що користувач мережі докладає певну кількість ресурсів для виконання завдання. А рішення легко можна перевірити на боці сервера.

Знайомство з Біткоїном

Інтерес до криптографії та шифрування даних звів розробника із Сатоші Накамото. Саме Гел Фінні став одним із перших читачів White Paper Біткоїна.

«Криптографи на той момент бачили вже купу подібних концепцій, тому для них цей проєкт був лише одним із цілої низки схожих. Я ж сприйняв цю ідею інакше. Мене завжди приваблювала криптографія», – пізніше написав Фінні про свої спогади.

Фінні відразу ж завантажив ранній код Біткоїна на свій комп'ютер і став із ним працювати. Він першим після Сатоші Накамото почав видобувати BTC. Оскільки конкуренції тоді не було, Гел, використовуючи старий комп'ютер, майнив сотні BTC на день. Однак незабаром видобуток монет припинив, оскільки переймався постійним нагріванням комп'ютера.

Намайнені BTC Гел спочатку зберігав на жорсткому диску, а потім переніс на DVD-диск. Під час роботи над Біткоїном Фінні постійно спілкувався з Накамото, повідомляв про виявлення різних багів, і Сатоші їх виправляв. 12 січня 2009 року Сатоші надіслав першу транзакцію в мережі Біткоїн у розмірі 10 BTC Гелу Фінні. Коли пізніше у співтоваристві зацікавилися, хто ж ховається за псевдонімом Сатоші Накамото, Гел розповів, що не знав справжнього імені чи місця проживання творця Біткоїна.

Страшний діагноз

Попри те, що Фінні вів активний спосіб життя (бігав марафони, займався тріатлоном і велоспортом), раптово виявилися серйозні проблеми зі здоров'ям. 2009 року під час відбору на Бостонський марафон, в якому потрібно було пробігти 13 миль, Фінні раптово почалися судоми.

Гел Фінні: історія першого користувача Біткоїна
Джерело: Blockchance

За тиждень лікарі озвучили діагноз: бічний аміотрофічний склероз (БАС). Це прогресуюче захворювання, під час якого відмирають нейрони, які контролюють довільні м'язи. Через якийсь час людина починає погано говорити, рухатися, а згодом – дихати.

Попри свою хворобу, Гел продовжував працювати над удосконаленням Біткоїна. Так він створив елемент еліптичної програмної інфраструктури, що збільшило швидкість переведення всередині мережі на 20%. Навіть після повної паралізації Гел продовжував працювати. Він використовував спеціальні технічні пристрої для написання коду, які реагували на рухи очей. Швидкість набору залишала бажати кращого, оскільки один рядок міг тривати і 10–15 хвилин. Саме тому дивно, що, маючи таку низьку продуктивність, Гел спромігся написати програму bcflick, яка створює додатковий рівень захисту для біткоїн-гаманців.

Фінні пішов із життя 28 серпня 2014 року у віці 58 років. Однак після смерті автора RPOW не було поховано або кремовано. Натомість його тіло кріогенно заморожено та збережено за мінусових температур Фондом продовження життя Alcor. Можливо, як передбачає екстропіанська філософія, колись з'являться ліки від БАС, а технології просунуться настільки, що Фінні можна буде повернути до життя.

Підсумки

Фінні вважав себе одним з останніх романтиків серед свого покоління інженерів криптографії. У той час як інші давно вже припинили експерименти щодо пошуку потрібного рішення, він все одно продовжував сидіти на форумах, розгортати різні програми та брати участь у спільноті.

Попри значні досягнення та свій внесок у розвиток біткоїна, Фінні залишався скромним і непомітним. На жаль, він помер від хвороби, але залишив після себе спадщину, яка продовжує надихати та спрямовувати Біткоїн-спільноту дотепер.

Біткоїн проти диктатури Біткоїн проти диктатури Навіть у XXI столітті у світі існують авторитарні та тоталітарні режими, що становлять небезпеку не лише для своїх громадян, а й для жителів інших країн. Проте з появою Біткоїна з’являється можливість протистояти їхньому шкідливому впливу, принаймні у фінансовій сфері. Дмитро Харьков 12 квітня 2024
Найвідоміші Біткоїн-наставники Найвідоміші Біткоїн-наставники Наставники у Біткоїн-спільноті – це люди, яку виконують важливу просвітницьку роль та допомагають іншим зрозуміти, що таке Біткоїн та як він може покращити їхнє життя. Володимир Гришенко 11 квітня 2024
Інвестиційні продукти на основі біткоїна Інвестиційні продукти на основі біткоїна Традиційні інвестори все більше цікавляться біткоїном. Відтак з’являються нові інструменти для трейдерів та інших учасників ринку, які бажають заробити на цінових коливаннях активу. Дмитро Харьков 10 квітня 2024