Nostr – це гарантія вільного інтернету в майбутньому

Nostr – це гарантія вільного інтернету в майбутньому

Nostr – це інструмент з відкритим вихідним кодом, здатний забезпечити вільне спілкування без цензури з боку великих технологічних корпорацій чи урядів.

У Сполучених Штатах спостерігається небезпечна тенденція: такі терміни, як «свобода слова», «стійкість до цензури», «конфіденційність» та інші, стають кооптованими політичними правими, тоді як ліві політичні партії борються проти інструментів, які забезпечують ці принципи. Істина полягає в тому, що свобода, конфіденційність та технології, стійкі до цензури, важливі для всіх, незалежно від політичних поглядів, і їх не слід політизувати, інакше на нас чекає антиутопічне майбутнє, в якому немає гарантій конфіденційності та свободи слова, а є лише централізовані інститути, контрольовані людьми, здатними цензурувати та скасовувати важливі гарантії свободи, заохочувані Конституцією США.

Подібно до того, як Біткоїн помилково став політизованим як більш права/лібертаріанська технологія (яку описують як таку, що не має ніякої цінності або як інструмент для злочинців і тих, хто ігнорує небезпеку зміни клімату), відкриті та децентралізовані протоколи, такі як Nostr, може чекати та ж доля. Проти них боротимуться, якщо ми не наведемо більше причин, чому це не просто якась політична позиція – це важливо для всього людства.

Наша здатність вільно та відкрито спілкуватися та підтримувати гарантії конфіденційності та власності може залежати від розуміння громадянами світу важливості відкритих протоколів, стійких до цензури, а також приватних засобів зв’язку з наскрізним шифруванням.

Важливість Nostr

Nostr був вперше концептуалізований Біткоїн-кодером під псевдонімом Fiatjaf та «Біткоїн-умільцем» Беном Арком. Як йдеться на сайті nostr.how, яким керує JeffG:

«Nostr» означає «Нотатки та інші дані, які передаються через ретранслятори» (англ. Notes and Other Stuff Transmitted by Relays). Подібно до HTTP чи TCP-IP, Nostr – це протокол; відкритий стандарт, на основі якого кожен може займатися розробкою. Nostr створений для простоти та забезпечує стійку до цензури та глобально децентралізовану публікацію в мережі».

Сьогодні протокол Nostr використовується та популяризується через клієнти (тобто програми та вебсайти), такі як мій улюблений Damus або Primal, Snort та десятки інших, створені розробниками, які захоплені цим протоколом. Потім кожен користувач додає ретранслятори (багато з них сьогодні використовуються за замовчуванням для більшості клієнтів). Таким чином, ці повідомлення надсилаються децентралізовано, і користувачі можуть додавати безплатні або навіть платні ретранслятори. Оплачуючи ретранслятори в біткоїні, який є грошима/засобом обміну в Nostr, користувачі можуть уникати спаму або ботів, які мають доступ до ретрансляторів/каналів, і отримати швидший досвід.

Користувачі також можуть сортувати свої глобальні канали за ретрансляторами та іншими параметрами. Принадність цієї системи полягає в тому, що вона, на відміну від більшості традиційних соціальних мереж, таких як Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn і т.д., децентралізована. Наприклад, така платформа, як Twitter, управляє контентом за допомогою своїх власних серверів (або платить за це третім особам) – у певному сенсі має один центральний ретранслятор. Таким чином, вас можуть легко цензурувати або забанити за критику Ілона Маска, публікацію політичної заяви, яка несприятлива для осіб, які приймають рішення всередині компанії, або національної держави, як це сталося в недавньому випадку з виборами в Туреччині.

Якщо ви зіткнетеся з цензурою на одному ретрансляторі, у Nostr у вас все одно буде велика кількість інших ретрансляторів, на які можна писати або публікувати повідомлення. Ваш обліковий запис Nostr не прив'язаний до одного конкретного реле або клієнта. Коли користувач реєструється на Nostr, створюється npub (ім'я користувача), а також nsec (пароль), які можна використовувати для реєстрації на будь-якому клієнті. Уявіть собі, що у вас є ім'я користувача та пароль у Twitter, але ви також можете використовувати їх для входу в будь-яку іншу соціальну мережу, і вони зберігали б усі ваші повідомлення та контакти, які є у вас у Twitter. Круто, чи не так?

Отже, на практиці Nostr – це класний та простий спосіб використовувати соціальні мережі, працюючи з кількома клієнтами, зберігаючи повний контроль та пріоритет! Але ідеологічно це щось більше.

Як говорилося раніше, Nostr – це відкритий протокол, на основі якого кожен може публікувати повідомлення та займатися розробкою, зберігаючи стійкість до цензури та контроль. Як і у випадку з Біткоїном, якщо у вас є доступ до інтернету, ви можете отримати доступ до Nostr.

Я знаю, що багато моїх прогресивних друзів були дуже розчаровані явно вибірковим контролем Twitter/X/Маска над тим, хто може практикувати «свободу слова» на цій платформі, а хто ні. Було створено безліч інших самопроголошених платформ «свободи слова», таких як Truth Social, Rumble Дональда Трампа та інші. Але ці платформи пропонують «свободу слова лише номінально» (FSINO). Це, як і раніше, компанії, керовані людьми з централізованим контролем.

Коли я кажу, що Nostr сприяє свободі слова і користувач контролює ситуацію, це не тому, що Nostr управляється самопроголошеним «максималістом свободи слова» або тому, що у Nostr є якась конкретна політична ідеологія. Це тому, що протокол за своєю суттю відкритий і може вільно використовуватися будь-ким, а також децентралізований таким чином, що нескінченна кількість спільнот, ідеологій, людей і рухів можуть процвітати та використовувати протокол на власний розсуд. Я вважаю, що це саме та технологія та інтернет-протокол, який передбачав рух шифропанків: сприяння свободі, опір цензурі та можливість зберігати конфіденційність та забезпечувати анонімність, коли це необхідно (без KYC чи державних перевірок).

Що каже спільнота Nostr

Отже, чому все це важливо? З цього питання я звернувся до спільноти Nostr. Ось деякі відповіді, які я отримав:

Дерек Росс, творець Nostr Plebs та Nostr Nests:

«Можливо, Nostr не має такого великого значення особисто для мене (як громадянина США), як для мільйонів, якщо не мільярдів людей у всьому світі, які не мають свободи слова і страждають від репресивних режимів, які піддають цензурі їхню здатність спілкуватися. Nostr важливий для них. Nostr втілює у собі технологію, стійку до цензури, яка дозволяє користувачам продовжувати спілкуватися друг з одним, докладаючи мінімальних зусиль для уникнення цензури. Ми повинні подумати про інші 8 мільярдів людей, з якими ми живемо на цій планеті».

Лін Олден, засновниця компанії Lyn Alden Investment Strategy:

«Nostr важливий, тому що у світі, де половина населення світу живе в умовах авторитаризму, важливою є можливість комунікувати без обмежень. Можливо, не всі захочуть брати участь в онлайн-обговореннях із необмеженою свободою слова, але важливо, щоб така можливість існувала. Було б доцільно, щоб згодом соціальні мережі наслідували приклад електронної пошти: необроблений базовий рівень з відкритим вихідним кодом з різними додатками, створеними на його основі, та фільтрами, які будуть відповідати потребам користувачів».

Уокер, творець The Nostrich, учасник The Crypto Couple, Біткоїн-поборник та ведучий Біткоїн-заходів:

«Вам не потрібно розкривати будь-яку особисту інформацію, щоб почати використовувати Nostr. Тому активістам безпечно використовувати його навіть у країнах із посиленим наглядом. Nostr запобігає придушенню вираження. Він дозволяє повернутися до Інтернету, в якому не домінують алгоритми, призначені для контролю, цькування та тримання вас на гачку. Nostr – це соціальна мережа, яка насправді є соціальною».

Карла, учасниця The Crypto Couple, Біткоїн-поборниця та ведуча Біткоїн-заходів:

«Як користувачка Twitter, Bluesky і Threads, я можу чесно сказати, що Nostr – єдине місце, де я та, ким є. Пости з потоком свідомості? Звичайно. Фотографії собак? Ще б. Фото красивих і не дуже ніг, гарячі селфі або буколічні пейзажі – будь ласка. Подкасти, статті, інтелектуальний контент – також тут! В Nostr немає правил чи правителів – і хоча це, безумовно, дозволяє з'являтися певному небажаному контенту, це ціна, яку ми платимо за опір цензурі. Завдяки інструментам переведення клієнтів на тихий режим ви можете керувати своїм досвідом, навіть на відкритому протоколі. Це молода, цікава технологія, яка розвивається».

Марсіс, пише для Nostr Report:

«Для мене важливість Nostr полягає в тому, що він переосмислює ідентичність, як ми її знаємо. Він поєднує дві дуже важливі речі: реальну приватну власність та ідентичність. Ваші ключі неможливо відібрати, тому ваша ідентичність справді належить вам. Все, що ви публікуєте на Nostr, належатиме вам завжди, і ваш голос ніхто і ніколи не зможе відібрати».

Зростання спільноти

Щодня тисячі людей використовують Nostr для своїх індивідуальних цілей, але всі вони поділяють думки, наведені вище. І крім відкритого протоколу платформи, сама спільнота гідна захоплення.

На початку серпня 2023 року в Nostr було близько 333 000 користувачів (більше даних можна знайти на Nostr.band). Ця кількість користувачів, особливо активних, дуже мала в порівнянні з Instagram, Twitter, Facebook тощо, але такі протоколи, як Nostr, розраховані на довгострокову перспективу.

Розробники невпинно розвивають Nostr за допомогою клієнтів соціальних мереж, новинних вебсайтів, торгових майданчиків, музичних форумів, платформ віртуальних заходів тощо. Про тих, хто вже використовує Nostr, можна сказати одне: спільнота користувачів створює та впроваджує Nostr у спосіб, небачений з часів раннього інтернету.

Можна сказати, що це схоже на перші дні існування Twitter, коли Twitter залежав від спільноти в тому, як буде розвиватися платформа і які функції будуть або не будуть потрібні (наприклад, використання хештегів з'явилося в результаті різних експериментів у спільноті). Як і сам протокол, розробники Nostr відкриті та прозорі. Вони мають можливість залишати нотатки в Nostr для взаємодії зі спільнотою, і кожен клієнт бере участь у дружній конкуренції за створення новітніх та кращих функцій. Тут існує ідея відкритого вихідного коду, яка заохочує не ставитись до себе надто серйозно і створювати кращий, більш відкритий та пов'язаний комунікаційний майданчик в інтернеті.

Nostr заохочує чесне спілкування без примусу з боку центральної влади, рекламодавців чи алгоритмів, покликаних роздмухувати полум'я ненависті та конфліктів. Я не стверджую, що Nostr – це відповідь на наші політичні розбіжності, поляризацію та ехокамери в соціальних мережах, але будь-який користувач скаже вам, що є відчутна різниця між тим, що ви бачите у Twitter та Nostr.

Дослідники Єльського університету проаналізували понад 12 мільйонів твітів та виявили, що моральне обурення дуже заохочується:

«Це перше свідчення того, що деякі люди згодом починають висловлювати більше обурення, тому що їх заохочує до цього базовий дизайн соціальних мереж», – зазначають дослідники.

Частково це алгоритмічний процес, а частково – тенденції, які спостерігаються в суспільстві протягом деякого часу. Це дещо схоже на дилему «курка чи яйце», але дослідження та досвід користувачів свідчать про те, що сучасні соціальні мережі, разом з їхніми позитивними моментами, мають і інший бік, змушуючи багатьох відчувати ще більшу тривогу, депресію та розпач.

Хоча Nostr по суті не усуне вектор «винагороди» за лайки, залучення підписників тощо, що для декого може стати нездоровою залежністю, основна увага тут приділяється автентичним зв'язкам та контенту (який можна винагороджувати за допомогою zaps – щось на зразок «чайових» за ваш контент!). З власного досвіду можу сказати, що використання інших соціальних мереж, таких як Twitter, надзвичайно стомлює та викликає негативні емоції в порівнянні з використанням клієнтів Nostr.

У статті лише коротко описані деякі основні переваги Nostr. Його відкритий протокол, контроль в руках користувачів та психологічно інші цілі, ніж у сучасних соціальних мереж, свідчать про величезні зусилля, які докладаються для створення протоколу Nostr. Цей протокол змушує нас переглянути протоколи зв'язку в соціальних мережах та інтернеті, і заохочує нас діяти вдумливо і відкрито: ви, користувач, контролюєте ситуацію, а не корпорація, не самозваний технологічний мільярдер, не підлий уряд чи неосудний політичний правитель. Ви.

Політизувати Nostr якимось чином – значить втратити можливість масового прийняття більш незалежних соціальних мереж та протоколу інтернет-комунікацій. І як взагалі було політизовано ці принципи та технології свободи? Нас закликають до поділу в мейнстримних соціальних мережах.

Для отримання додаткової інформації про Nostr ви можете відвідати такі ресурси:

Це гостьовий пост Трея Уолша, ведучого подкасту The Progressive Bitcoiner. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024