Як біткоїнери стають «неправильними»

Як біткоїнери стають «неправильними»

У своїй опозиції до американського уряду деякі біткоїнери починають підтримувати авторитарні режими. Одним із таких є співзасновник Paxful Рей Юссеф. Втім, така позиція може мати значні негативні наслідки не лише для членів Біткоїн-спільноти, а й для всього людства.

Помилкове світосприйняття Юссефа

Рей Юссеф – досить неоднозначна постать серед біткоїнерів. З одного боку, він заснував пірингову платформу Paxful, що дозволяла обмінювати фіат на біткоїн без залучення посередників. Вона була досить популярною тривалий час (особливо серед жителів африканських країн). Проте цього року платформа припинила своє існування.

З іншого боку, Paxful, на відміну від багатьох інших пірингових сервісів, не був Bitcoin-only, а й займався стейблкоїнами та деякими альткоїнами. Цього року Юссеф проголосив, що Paxful стане Bitcoin-only компанією, але невдовзі було оголошено про закриття проєкту. Невідомо, чи то був збіг обставин, чи піар-хід Юссефа перед ліквідацією Paxful.

Як біткоїнери стають «неправильними»
Інтерфейс платформи Paxful, що вже припинила своє існування. Джерело: Paxful.

Останнім часом Рей Юссеф поводить себе вкрай деструктивно. У соцмережах він послідовно підтримує авторитарні режими та диктаторів з різних країн (причому це стосується як минулого, так і теперішнього). Наприклад, так він описує Патріса Лумумбу з Демократичної республіки Конго: «Його називають диктатором, але він фактично був ангелом, якого потребувало Конго, а імперія забрала його голову» (Лумумба був страчений).

Але Юссеф не обмежується коментарями лише щодо Африки, яка йому ближче ментально. Він відкрито підтримує диктаторів і з Латинської Америки, і навіть з РФ. Щодо останньої, він повторює наративи щодо «духовності» та «захисту православної віри». І це на тлі того, як російські священники благословляють на вбивства мирних жителів сусідньої держави, а значна кількість росіян це все відкрито схвалює.

Та і православна віра грає специфічну роль. Лише один факт: за церковним календарем РФ Новий рік святкується перед Різдвом, а, отже, припадає на різдвяний піст. Тож всі православні віряни мали б утримуватися від вживання алкогольних напоїв у цей період. Але, напевно, всім відомо, як у РФ не тільки вживають, а й масово зловживають алкоголем у цей час (і не тільки). Та й щодо заповідей «не вбивай», «не кради», «не свідчи неправдиво на ближнього свого» тощо вже ні в кого не має залишитися сумнівів на другий рік повномасштабного вторгнення в Україну.

Можливо, Юссеф би змінив свою точку зору, якби зараз відвідав Україну, але це, схоже, не входить у його плани. Адже диктаторів легше підтримувати, коли не бачиш наслідків їхніх дій.

Глибша проблема

Але, на жаль, проблема не обмежується одним Юссефом, і досить багато біткоїнерів так чи інакше або підтримують, або досить толерантно ставляться до авторитарних режимів. Як же так виходить, що досить розумні люди потрапляють на гачок ворожої пропаганди або, іншими словами, стають «корисними ідіотами» (так у СРСР називали західних діячів, які несвідомо сприяли радянським інтересам)?

На наш погляд, головна причина полягає у наступному. Біткоїнери, як правило, виступають проти уряду США, адже вбачають у ньому загрозу як щодо підтримки фіатної системи, так і обмеження певних прав і свобод. Тож багато хто з них роблять логічну помилку, підтримуючи всіх, хто виступає проти американської влади.

Звичайно, в цю категорію потрапляє й більшість авторитарних режимів, але вони виступають проти США не тому, що можуть забезпечити кращий захист прав звичайних людей чи уберегти їх від інфляції. Навпаки, саме в таких країнах і спостерігається рекордна інфляція, а громадяни не мають навіть базових прав щодо захисту своєї власності та навіть життя (їх можуть будь-якої миті репресувати чи відправити на загарбницьку війну проти іншої країни).

Цікаво, що лібертаріанці XX століття (Людвіг фон Мізес, Фрідріх Гаєк, Мілтон Фрідман, Айн Ренд, Мюррей Ротбард тощо) не припускалися таких помилок. Вони хоч і критикували багато в чому американський уряд, чітко розуміли, що авторитарні режими на зразок нацистської Німеччини чи СРСР є значно більш небезпечні як для економіки, так і для звичайних людей.

Що робити

Єдиний цивілізований шлях – це ведення відкритої дискусії з наведенням аргументів та об’єктивних фактів, що викривають дії й наслідки диктаторів і прихильників авторитарних режимів. Значний внесок у цей процес вносять такі біткоїнери, як топменеджер Block Майк Брок та директор зі стратегічного розвитку Human Rights Foundation Алекс Гладштейн, які відкрито підтримують Україну та беруть активну участь у відповідних заходах та івентах (у тому числі тих, що були організовані Bitcoin Magazine Україна).

Багатьом біткоїнерам також було б корисно краще вивчити історію та дізнаватися, що відбувалося в тих країнах та регіонах світу, де до влади приходили диктатори й встановлювалися авторитарні чи тоталітарні режими. Зокрема фізично знищувалися не тільки опоненти нової влади, а й такі самі «корисні ідіоти». Як пояснював Юрій Безменов (колишній офіцер КДБ, який втік на Захід у 1970-ті роки), вони також були у списках на знищення, адже вважалися небезпечними, бо могли почати активно протидіяти владі, коли наочно бачили, що собою реально представляє авторитаризм.

Також, звичайно, велику роль відіграють українці-біткоїнери, які беруть участь у міжнародних заходах і здатні ефективно донести свою позицію та навіть просто поділитися власним досвідом. Наприклад, президент фонду «Відкритий Діалог» Людмила Козловська та Біткоїн-розробник Андрій Хаврюченко зробили значний внесок у поширенні об’єктивної інформації серед Біткоїн-спільноти.

Як біткоїнери стають «неправильними»
Андрій Хаврюченко на конференції Bitcoin Prague. Джерело: Bitcoin Prague.

Історія Біткоїна має чимало прикладів складних дискусій та навіть тимчасового розколу ком’юніті з якихось питань (наприклад «Війна за розмір блоку» 2015-2017 рр.), але відкрита дискусія та розгляд фактів дозволяли досягти вірних висновків та загального консенсусу. Тож маємо надію на те, що однодумців Рея Юссефа ставатиме дедалі менше.

Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд став відомий не лише роботою над головним клієнтом для Біткоїна, а й участю у багатьох інших Біткоїн-проєктах, таких як Dark Wallet та Coinkite. Володимир Гришенко 23 квітня 2024
МВФ визнав цінність Біткоїна МВФ визнав цінність Біткоїна Фонд зазначив, що великі обсяги BTC-транзакцій зафіксовано в тих країнах, де громадяни стикаються з гіперінфляцією. Володимир Гришенко 22 квітня 2024
Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Запуск протоколу Runes відразу після халвінгу вплинув на комісії у мережі Біткоїна відчутніше, ніж очікувалося. Дмитро Харьков 22 квітня 2024