Адам Бек: історія шифропанка, що стояв біля витоків Біткоїна

Адам Бек: історія шифропанка, що стояв біля витоків Біткоїна

Адам Бек – легендарний криптограф і шифропанк. Хоча він є головою компанії Blockstream, а також засновником алгоритму Hashcash, проте насамперед відомий тим, що надихнув Сатоші Накамото на створення Біткоїна.

Хто такий Адам Бек

Адам Бек – програміст, який займався розробленням інноваційних систем безпеки та доказу роботи. Його дослідження вплинули на багато сучасних технологій і сформували основу для низки ключових рішень у сфері цифрових активів.

Одним із найвідоміших розроблень є Hashcash, система, яка стала основою алгоритму доказу роботи (Proof-of-Work). Цей механізм спочатку задумувався як інструмент боротьби зі спамом, але пізніше став фундаментом безпеки багатьох систем.

Роботи Адама Бека вплинули на Сатоші Накамото, таємничу фігуру, що стоїть за створенням Біткоїна. Хоча Бек не причетний до створення цієї цифрової валюти безпосередньо, проте його ідеї та концепції відігравали ключову роль в її розробленні.

Адам Бек: історія шифропанка, що стояв біля витоків Біткоїна
Джерело: Bitcoin Magazine

Сьогодні Бек вважається одним із безумовних лідерів у Біткоїн-індустрії. Його думка й експертиза цінуються на ринку, і він продовжує активно робити свій внесок у розвиток цієї галузі.

Як усе починалося

Адам Бек народився у липні 1970 року в Лондоні. Його першим комп'ютером був Sinclair ZX81. Він вивчив мову Basic і проводив час, займаючись реверс-інжинірингом відеоігор та пошуком ключів дешифрування у пакетах програмного забезпечення. Він вивчав математику, фізику й економіку.

Пізніше Бек здобув докторський ступінь з інформатики в Університеті Ексетера в галузі розподілених систем. Під час захисту докторської дисертації майбутній шифропанк працював із компіляторами для напівавтоматизації використання паралельних комп'ютерів. Так він зацікавився pgp-шифруванням, електронними грошима та ремейлерами. Закінчивши університет, Адам працював консультантом з прикладної криптографії у щойно заснованих компаніях і великих корпораціях, писав криптографічні бібліотеки, розробляв, перевіряв і ламав чужі криптографічні протоколи.

Шлях шифропанка

У 1990-х роках почав набирати популярності рух так званих шифропанків, організований трьома друзями: Джоном Гілмором, Тімоті Меєм та Еріком Хьюзом. Згодом до них приєдналося багато обдарованих програмістів. Назва групи виникла із гри слів cypher («шифр») та cyberpunk («кіберпанк»), жанр наукової фантастики.

Конфіденційність і свобода створили умови для дискусій на широкі теми у сфері математики, криптографії та інформатики, а також для політичних і філософських дебатів. Попри те, що в групі ніколи не було повного консенсусу щодо більшості питань, це був відкритий форум, де анонімність та особиста свобода цінувалися понад усе.

У 1996 році Бек став членом спільноти шифропанків, ідеї якої були дуже йому близькі. Спілкуючись із однодумцями, Адам зробив спроби створити анонімну транзакційну систему. Так 1997 року з'явилася Hashcash, захищена від спаму система, яка вимагала суттєвої кількості часу та обчислювальних потужностей для відправлення електронної пошти, що робило розсилку спаму економічно невигідною. Відправник мав довести, що витратив обчислювальну потужність, додаючи текстове кодування позначки hashcash до заголовка листа (аналогічно доказу виконаної роботи, Proof-of-Work, у Біткоїні), перш ніж його надіслати.

Шифропанки швидко зрозуміли, що Hashcash має великий потенціал. Доказ роботи надало цифрове відображення дефіцитного ресурсу реального світу – енергії. А оскільки дефіцит є фундаментальною властивістю грошей, Бек та інші шифропанки дійшли до того, що доказ роботи потенційно може бути основою абсолютно нового типу валюти: цифрових грошей, для яких взагалі не потрібні банки.

Листування із Сатоші Накамото

Бек був одним з перших, хто отримав електронний лист від Сатоші Накамото, що дозволило йому дістати унікальні відомості про ранній розвиток Біткоїна та ідеї, що лежать у його основі.

У листі серед іншого згадувався Hashcash і розглядалося багато проблем, з якими раніше стикалися розробники, включаючи подвійну витрату.

У 2008 році, описуючи Біткоїн, Сатоші Накамото зазначив, що прототипом для технології PoW стало саме розроблення Бека. 2016 року газета Financial Times назвала Бека, поряд з іншими шифропанками, потенційним кандидатом на персону Накамото. Однак сам Адам категорично заперечує будь-яку причетність до створення Біткоїна і заявляє, що не знає, хто ховається за особистістю Накамото.

Створення Blockstream і принципи її роботи

Адам Бек разом із групою ентузіастів у 2014 році створив компанію Blockstream. Її мета – удосконалення та розвиток мережі Біткоїна, а також впровадження інновацій у цю сферу.

З часом компанія зосередилася на розробленні різних продуктів і рішень, таких як сайдчейни, які дозволяли б інтегрувати додаткові функції та можливості в основній мережі Біткоїна без потреби модифікації основного коду.

Адам Бек: історія шифропанка, що стояв біля витоків Біткоїна
Джерело: Bitcoin Magazine

Завдяки своїм зусиллям та прагненню до інновацій, Blockstream швидко здобула репутацію одного з лідерів у сфері блокчейн-технологій, привертаючи увагу й інвестиції з усього світу.

Blockstream є одним з найбільших майнінгових операторів у світі. Компанія також займається розвитком Біткоїн-інфраструктури. Зокрема, компанія працює над тим, щоб уможливити здійснення біткоїн-транзакцій по всьому світу без інтернету.

У 2017 році Blockstream зробила безпрецедентний внесок у розвиток Біткоїна, запустивши безкоштовний супутниковий сервіс, що транслює блокчейн Біткоїна з космосу, охоплюючи Африку, Європу, Південну Америку та Північну Америку. За рік компанія розширила сферу своєї трансляції, долучивши до неї Азійсько-Тихоокеанський регіон.

Сьогодні Blockstream активно використовує супутники в космосі для трансляції Біткоїн-мережі на більшу частину земної кулі. Це забезпечує не лише глобальне покриття, а й додаткову резервну систему в разі збою земної інфраструктури.

«Є кілька причин для створення нод мережі у космосі. Це круто, і це можна реалізувати. Крім того, ви зможете отримувати дані анонімно, тому що вони транслюються з космосу, і ніхто не може визначити, що саме ви їх отримуєте. Це добре для конфіденційності», – прокоментував Адам Бек.

Підбиваючи підсумок

Сьогодні внесок Адама Бека у розвиток екосистеми Біткоїна є очевидним. Із самого початку він сприяв основним технологічним і концептуальним аспектам. При цьому він продовжує активно взаємодіяти із співтовариством, спрямовуючи його на шлях інновацій та стабільного зростання.

Бек продовжує брати активну участь у розробленні програмного забезпечення та поліпшенні протоколу Біткоїна. Його безперервні зусилля спрямовані на забезпечення стабільності, надійності та масштабованості системи в умовах постійного технологічного розвитку.

«Біткоїн можна розуміти на різних рівнях, але я вважаю, що навіть ті, хто реалізують деталі протоколу або думають про криптографічні протоколи, або про стимули і теорію ігор, фактично продовжують вчитися, що може здивувати деяких людей», – висловив свою думку Бек.

Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд став відомий не лише роботою над головним клієнтом для Біткоїна, а й участю у багатьох інших Біткоїн-проєктах, таких як Dark Wallet та Coinkite. Володимир Гришенко 23 квітня 2024
МВФ визнав цінність Біткоїна МВФ визнав цінність Біткоїна Фонд зазначив, що великі обсяги BTC-транзакцій зафіксовано в тих країнах, де громадяни стикаються з гіперінфляцією. Володимир Гришенко 22 квітня 2024
Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Запуск протоколу Runes відразу після халвінгу вплинув на комісії у мережі Біткоїна відчутніше, ніж очікувалося. Дмитро Харьков 22 квітня 2024