Як отримати знання про Біткоїн

Як отримати знання про Біткоїн

Існує чимало способів поринути у «кролячу нору» Біткоїна. Але вам також знадобиться критичне мислення, наполегливість і відповідальність при сприйнятті й використанні здобутих знань.

Біткоїн-курси

Останніми роками досить популярними стали так звані «масові відкриті онлайн-курси» (MOOCs). Багато хто надає їм перевагу через систематичне викладення матеріалу та академічний підхід, що робить їх дещо схожими на традиційну освіту в університетах. Але курси дозволяють отримувати саме ті знання, які вас цікавлять, та проходити їх у зручному темпі.

Оскільки мова йде про Біткоїн-освіту, то можемо порекомендувати два онлайн-курси від Академії Сейлора: Bitcoin for Everybody та Bitcoin for Developers. Перший з них надасть загальну інформацію про Біткоїн, історію його виникнення, технологію й використання. Другий присвячений більш технічним аспектам: криптографічним алгоритмам, хешуванню, UTXO, алгоритму консенсусу тощо. Він буде у пригоді майбутнім Біткоїн- та Lightning-розробникам. Всі курси від Академії Сейлора безплатні, та ви маєте змогу отримати сертифікат за підписом засновника MicroStrategy Майкла Сейлора у разі вдалого складання підсумкового тесту.

Як отримати знання про Біткоїн
Сертифікат Академії Сейлора старого зразка (без підпису Сейлора). Джерело: Saylor Academy

Є й інші курси, що присвячені Біткоїну. Зокрема Сейфедін Аммус пропонує низку курсів на своєму сайті: наразі доступні п’ять курсів. Вони роблять основний акцент на економічних аспектах та Австрійській економічній школі. Вартість проходження будь-якого курсу складає $15 на місяць або $100 на рік.

Книжки про Біткоїн

Напевно, читання книжок – не найпопулярніший спосіб отримання знань серед сучасної молоді. Але цього способу не можна уникнути, адже він пропонує найглибше занурення у теми, що присвячені Біткоїну. Ось лише неповний список книжок про Біткоїн, які будуть корисними будь-якому початківцю: «Стандарт Біткоїна» та «Фіатний стандарт» Сейфедіна Аммуса, «Освоюємо Біткоїн» Андреаса Антонопулоса, «Війна за розмір блоку» Джонатана Біра, «21 урок» Gigi, «Винаходячи Біткоїн» Яна Пріцкера, «Дякуючи Богу за Біткоїн» Джиммі Сонга.

До того ж читання книжок не виключає інших способів отримання інформації. Але ми рекомендуємо читати про Біткоїн систематично, адже у такий спосіб можна отримати ґрунтовні знання без значних спрощень, що пропонують більш популярні й інтерактивні формати. Деякі книжки доступні в аудіоформаті (а засоби штучного інтелекту дуже скоро дозволять автоматично конвертувати інформацію у будь-який зручний формат), тож обирайте, що зручніше саме вам.

Подкасти та відео

Формат подкастів досить популярний у біткоїнерів, адже він не лише цікавий, але й дозволяє досить глибоко поринути у ту чи іншу тему за допомогою досвідченого ведучого чи Біткоїн-експерта. Можна порекомендувати подкасти Стефана Лівери, Сейфедіна Аммуса, Наталі Брунелл, BTC Sessions тощо. Більшість з них можна також переглянути у відеоформаті на YouTube.

Наразі є також безліч різноманітних відео про Біткоїн, але тут слід бути обережним, адже серед них чимало сумнівного контенту. Відео можуть бути особливо корисними як наочні гайди використання апаратних гаманців, біткоїн-нод та інших технологічних інструментів, що можуть вам знадобитися. Зокрема BTC Sessions пропонують чимало таких навчальних матеріалів.

Мітапи, конференції, журнали

Для більшості людей процес засвоєння інформації відбувається значно швидше, коли вони знаходять коло однодумців (і, бажано, офлайн). Тим більше такі заходи відкриті для всіх охочих. Вони дозволяють об’єктивно оцінити свої поточні знання, зрозуміти напрями для подальшої роботи, а також просто поспілкуватися з учасниками Біткоїн-спільноти чи поставити питання досвідченим експертам.

Ми рекомендуємо відвідувати саме Bitcoin-only івенти, адже вони присвячені не хайпу чи пошуку сумнівних токенів, а розгляду насправді фундаментальних питань. Так, біткоїнери люблять обговорювати економічну свободу, негативні наслідки державного втручання, технологічні питання (наприклад, Lightning Network чи RGB), регулювання індустрії тощо.

Попри війну, в Україні з 2022 року регулярно відбуваються Біткоїн-мітапи: зазвичай у Києві, але іноді й в інших містах країни. До того ж двічі на рік усі охочі можуть відвідати Біткоїн-конференцію Follow Bitcoin, що присвячена випуску чергового друкованого номеру видання за участю експертів та інфлюенсерів індустрії. За відгуками відвідувачів, ці івенти створюють оптимальний баланс між пізнавальним контентом, оригінальною подачею та дружнім й професійним ком’юніті.

Як отримати знання про Біткоїн
Анонс першого українського Біткоїн-мітапу. Джерело: Bitcoin Magazine Україна.

Друковане видання Bitcoin Magazine Україна пропонує статті, інтерв’ю та коментарі від бізнеменів, розробників, економістів, юристів та інших членів Біткоїн-спільноти. Чимало лонгрідів дозволяють поглинути у «кролячу нору», а кожен випуск має свою спеціальну тему. Вебсайт Bitcoin Magazine Україна пропонує новини, статті, колонки та анонси івентів, що дозволить завжди бути в курсі основних подій зі світу Біткоїна.

Підіб’ємо підсумки

На щастя, біткоїнери-початківці мають доступ до достатньої кількості якісного контенту про головний цифровий актив і його технологію у різних форматах. Біткоїн-курси, подкасти та відео створюють фундамент для глибшого занурення у ключові питання. А книжки та професійна література (не слід забувати й про White Paper Сатоші) вже дозволять відповідно систематизувати власні знання.

До того ж офлайн-івенти на зразок мітапів та конференцій можуть бути вкрай доречними для прискорення прогресу завдяки перебуванню у колі однодумців. Розуміння основних економічних та технологічних аспектів, а також правил зберігання seed-фрази дозволить стати справжнім біткоїнером. Насамкінець не слід забувати, що Біткоїн-освіта – це безперервний процес, і не можна вивчити все про Біткоїн раз і назавжди. Тому члени ком’юніті невпинно щось вчать та діляться своїми здобутками та навичками з іншими.

З якими тваринами асоціюється Біткоїн З якими тваринами асоціюється Біткоїн Світ Біткоїна може здивувати новачків різноманітними аналогіями з тваринами: медоїдом, кролячою норою, мешканцями морів тощо. Але яке відношення вони мають до головного цифрового активу? Річ у тім, що Біткоїн - це складна та серйозна тема, але її можна спростити. Дмитро Харьков 23 лютого 2024
Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024