Чарлі Шрем: історія одного з перших біткоїн-мільйонерів

Чарлі Шрем: історія одного з перших біткоїн-мільйонерів

Чарлі Шрем – один із перших BTC-мільйонерів, який допомагав купувати біткоїни братам Вінклвоссам та Роджеру Веру. За зв'язок із Silk Road він був засуджений на два роки ув'язнення. Опинившись на свободі, Шрем вирішив зосередитися на освіті та розвитку Біткоїн-спільноти.

Від анархіста до законослухняного громадянина

Чарлі Шрем був одним із перших біткоїн-максималістів. Завдяки торгівлі BTC йому вдалося заробити мільйони доларів. Однак у 2015 році він потрапив до в'язниці, ставши одним із перших у США, хто отримав термін за злочини, пов'язані з біткоїном.

Сьогодні 33-річний Шрем закликає Біткоїн-компанії нового покоління не порушувати правила та максимально чесно вести свій бізнес.

Шрем – видатна постать у ранніх роках розвитку Біткоїна. Він відіграв ключову роль у популяризації головного цифрового активу і вплинув на формування Біткоїн-спільноти.

Як усе починалося

За словами Шрема, до Біткоїна його привернула технологія, що лежить в основі, та співтовариство, яке почало формуватися. Як він пізніше зізнався в одному зі своїх листів, йому «подобалося бути частиною чогось».

У дитинстві Чарлі страждав від косоокості, а після перенесеної операції змушений був носити окуляри з товстим склом. Один із найбільш низькорослих у класі, він не міг знайти себе в реальному житті, тому вирішив пошукати щастя у віртуальному.

Вперше майбутній бізнесмен познайомився з Біткоїном у 2011 році, прочитавши новину про BTC-маркетплейс Silk Road. Хоча перші спроби інвестицій були невдалими, все змінилося, коли він познайомився з ентузіастом Гаретом Нельсоном. Разом вони розробили сервіс BitInstant – простий обмінник, що надає зручний спосіб купувати біткоїни через інтернет.

BitInstant став дуже успішним, в якийсь момент через нього проходило близько 30% усіх біткоїн-транзакцій. Це привернуло увагу багатьох великих інвесторів, таких як Winklevoss Capital Management. А бізнесмен Роджер Вер інвестував у проєкт $125 000.

Чарлі Шрем: історія одного з перших біткоїн-мільйонерів
Джерело: Flikr

У 2012 році Шрем стає одним із засновників некомерційної організації Bitcoin Foundation. Її метою були стандартизація, захист і заохочення використання біткоїнів. Згідно зі статутними документами організації, одним із її засновників вважається сам Сатоші Накамото. Щоправда, у засіданнях ради фонду він ніколи не брав участі.

Зліт і падіння BitInstant

Провідну роль у BitInstant грав відомий Ерік Вурхес. Тоді майбутній засновник платформи ShapeShift обіймав у компанії Шрема посаду директора з маркетингу.

Також чималий дохід Вурхесу приносив його гемблінговий сервіс Satoshi Dice, проданий у 2013 році анонімному інвестору за 126 315 BTC.

Згодом через цей сервіс у Вурхеса виникли проблеми з Комісією з цінних паперів і бірж США (SEC). Американське відомство прирівняло пов'язану із Satoshi Dice діяльність з випуском незареєстрованих цінних паперів і наклало на біткоїн-підприємця штраф у $50 000.

Тим не менш справи із BitInstant йшли непогано: Шрем і Вурхес навіть планували випустити дебетову біткоїн-картку. Чарлі мав у ті роки неабиякий авторитет. Зокрема, він консультував з питань цифрових валют відомого венчурного капіталіста Фреда Вілсона.

У книзі Натаніеля Поппера «Цифрове золото» йдеться про те, що інвестувати в компанію, яка стрімко зростає, планував і голова Digital Currency Group Баррі Сілберт. На той час він уже зробив кілька біткоїн-вкладень, прагнучи диверсифікувати інвестиції. Наприклад, у портфелі Баррі вже була компанія CoinLab співзасновника Bitcoin Foundation Пітера Вессенеса.

Однак тріумф BitInstant тривав недовго: у липні 2013 року проти неї було подано колективний позов у зв'язку із «навмисним спотворенням відомостей про сервіс». Шрем намагався залагодити юридичні проблеми й навіть залучити нові інвестиції, проте зусилля виявилися марними. Операції на колись надто прибутковій і популярній біржі довелося заморозити, а невдовзі сервіс взагалі припинив роботу.

Кримінальна справа та тюремний термін

У січні 2014 року, після повернення з конференції з електронної торгівлі з Амстердама, Шрема заарештували у нью-йоркському аеропорту імені Джона Кеннеді. Його звинуватили відразу за кількома статтями: відмивання грошей та надання допомоги під час проведення незаконних біткоїн-транзакцій, провадження діяльності без ліцензії, умисна бездіяльність (Шрем мав повідомити владу про підозрілі операції).

Загальна сума незаконно переказаних коштів становила $1 млн, які призначалися Silk Road. Це аналог Amazon.com або eBay для товарів, продаж яких заборонено законом. Однак тут дитяча порнографія, зброя та послуги кілера, фальшиві гроші та реквізити банківських карток не допускалися до продажу адміністрацією майданчика.

Як з'ясувалося, Шрем допомагав купувати біткоїни якомусь Роберту Фаєллі, який потім продавав їх користувачам Silk Road. Коли поліція отримала доступ до поштових акаунтів Шрема і Фаєлли, правоохоронці дійшли висновку, що вони обоє розуміли той факт, що займалися незаконною діяльністю, і знали, що клієнти купують BTC для покупок на Silk Road.

За сукупністю трьох звинувачень Чарлі Шрему загрожувало до 30 років позбавлення волі, але, домовившись зі стороною обвинувачення та визнавши частину провини, він отримав лише дворічний термін.

У в'язниці Шрем багато читав, зокрема книги з економіки, та займався просвітництвом ув'язнених, які хотіли отримати атестат про середню освіту. Серед іншого він розповідав їм і про переваги біткоїна.

Життя після в'язниці

Після виходу з в'язниці у 2016 році й дотепер Шрем залишається шанувальником біткоїна. Частину активів він вирішив диверсифікувати й інвестував у нерухомість. Також зайнявся підтримкою стартапів.

Наприклад, у листопаді 2016 року Шрем оголосив про запуск проєкту Intellisys Capital, який мав допомагати клієнтам із прямими інвестиціями у компанії середнього бізнесу.

Крім того, Шрем активно веде подкасти про цифрові активи та займається продюсуванням фільмів. Нещодавно він почав писати автобіографічну книгу та, за деякими даними, вже завершив близько 200 сторінок.

Чарлі Шрем: історія одного з перших біткоїн-мільйонерів
Джерело: Flikr

«Я не був людиною, яка дотримувалася правил, і саме тому я опинився там, куди потрапив», – йдеться у його книзі.

Замість підсумку

Чарлі Шрем – це постать із неоднозначною репутацією. Незважаючи на юридичні проблеми, його роль у популяризації та розвитку Біткоїна важко переоцінити. Заснувавши BitInstant, одну з перших платформ для обміну біткоїнів, Шрем надав можливість багатьом людям легко та швидко влитися в Біткоїн-спільноту.

Шрем є першопрохідником у Біткоїн-індустрії. Він почав купувати BTC, коли вони коштували трохи більше ніж $3 за монету. За непідтвердженою інформацією, зміг зібрати близько 100 000 BTC. Чарлі ще відомий і тим, що носить обручку, на зворотний бік якої нанесено пароль до його біткоїн-гаманця.

Енергія та пристрасть зробили його персону однією з найвідоміших у роки зародження Біткоїн-руху. Він вплинув на розвиток екосистеми та продовжує бути активним учасником індустрії сьогодні.

Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024
Чи потрібні біткоїнерам ментори Чи потрібні біткоїнерам ментори Глобальний тренд на послуги менторів та коучів у різних сферах існує вже не перший рік. Але наскільки це явище доцільне для Біткоїн-спільноти? Дмитро Харьков 20 травня 2024
Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Через постійну інфляцію фіат позбавляє людей заощаджень й значно спотворює структуру інвестицій. Але Біткоїн дарує надію, що незабаром все повернеться до норми. Дмитро Харьков 17 травня 2024