Біткоїн та капоейра: що їх об’єднує?

Біткоїн та капоейра: що їх об’єднує?

Поєднуючи звільнення і дисципліну, афро-бразильське бойове мистецтво капоейра – це шляхетне заняття для всіх, хто цікавиться Біткоїном.

Капоейра, яку часто називають «танцювальним боєм», це стиль самооборони, який органічно виник у результаті вимушеного злиття культур між різними африканськими народами, поневоленими в Бразилії в 18-му і 19-му століттях (хоча його історія, ймовірно, набагато довша). Сьогодні капоейра перетворилася на популярне і всесвітньо визнане бойове мистецтво, відоме своїми нищівними ударами, підступними підсічками та неймовірною акробатикою. Капоейра може бути повільною та красивою, швидкою та акробатичною та більш агресивною зі спробами тейкдауну.

Однак за всіма красивими рухами стоїть набагато глибша суть. Справжній поціновувач вважає, що капоейра – це спосіб існування, який повністю об'єднує африканські прояви боротьби, танцю, музики, мистецтва, ритуалу, духовності та філософії у прагненні до звільнення. Протягом століть капоейра охоронялася, захищалася та поширювалася кочовою, децентралізованою культурою воїнів та мудреців, яка відкидала всі спроби придушити, інституціоналізувати, централізувати чи зруйнувати її.

Але яке відношення все це має до Біткоїна?

По-перше, у капоейрі (яку я практикую з 2005 року) та в Біткоїні я бачу споріднені культури визволення, які можуть черпати знання та приносити користь одна одній. Я вважаю, що вони дуже добре доповнюють один одного як паралельні шляхи до радикального звільнення – один через тілесну дисципліну, а інший через надійні гроші – і, що цікаво, обидва культивують схожий спосіб мислення.

По-друге, у той час, як Біткоїн здебільшого є об'єктивним, заснованим на математиці, капоейра багато в чому протилежна; капоейра – це таємниця, вона завжди змінюється, завжди кидає виклик; це досвід, який варто спробувати, але ніколи не пізнати повністю. Проте, попри ці відмінності, капоейра, як і Біткоїн, спонукає людину до постійного навчання і вимагає від неї прийняття безперервних, непохитних змін. Ми, капоейристи, кажемо, що «капоейра змінює нас», і як біткоїнери ми чудово знаємо, що Біткоїн робить те саме.

Зрештою, капоейра – це практика, яка спонукає до жартівливості та «доброго настрою», здатності завдавати й приймати удари, одночасно падати й збивати з ніг інших, але все зі сміхом та щирою усмішкою, без негативних емоцій, таких як гнів, ревнощі чи гордість. У цьому капоейра, як і раніше, пропонує здорову противагу тій суворій відсутності гумору, яка іноді зустрічається у сфері Біткоїна, при цьому не скидаючи з рахунків небезпечний і ворожий світ.

Розглянемо ще кілька цікавих паралелей…

Якщо вам подобається Біткоїн, зверніть увагу на капоейру

Таємниче походження

Так само як особа Сатоші Накамото залишається нерозкритою, достеменно невідомо й про справжнє походження капоейри – таємниця, загублена у часі у широкій темній утробі Середнього проходу. Однак, як і у випадку з особою Накамото, існує безліч теорій та суперечок з приводу походження капоейри.

Псевдонімна культура поза законом

Капоейра переслідувалася в Бразилії та навіть була офіційно оголошена поза законом із 1890-х до 1930-х років. Існування капоейри в підпіллі породило поняття «апелідо» – прізвисько, яке використовувалося для того, щоб приховати особу капоейристів від держави та один від одного. Якщо одного капоейриста ловили, він не міг нікого більше здати; максимум, що міг отримати представник закону – це список псевдонімів, які могли належати будь-кому. Сьогодні багато капоейристів просто представляються своїм апелідо – і, як і у випадку з «німом» біткоїнера, жодних додаткових питань ставити не потрібно.

Децентралізація без лідера

Хоча в капоейрі завжди були наставники, тут немає лідера. Кожен містре (майстер) навчає по-своєму, кожна група унікальна і самі групи постійно зливаються, діляться та переформатовуються. І оскільки людське тіло є єдиною необхідною умовою для практики, капоейра існує скрізь, де є люди, тобто скрізь і всюди. Не дивно, що попередні спроби винищити її завжди були марними. Ця паралель з децентралізованою та позбавленою управителів стійкістю Біткоїна, звісно ж, надихає.

Змагальне мислення

У той час як біткоїнери говорять про «OPSEC» (операційна безпека), у капоейриста є malicia («злість») – підвищена та постійна готовність до поєдинку. Однак у грі капоейри (ви не боретеся в капоейрі, а граєте) гравці не блокують атаки, а рухаються разом з атакою. Так виникає круговий «потік», в якому кожен захист стає основою наступної контратаки, і кожна атака закінчується в захисній позі або ухилянні. Досвідчений капоейрист завжди продумує кілька ходів наперед, передбачаючи дії свого супротивника і змінюючи свої рухи, намагаючись збити його з пантелику, заплутати та заманити в пастку. У глобальній грі повсякденного життя malicia проявляється як уміння читати людей, здатність передбачати ситуації задовго до того, як вони виникнуть, і, отже, займати відповідну позицію.

Радикальне та асиметричне звільнення

Капоейра – це артефакт рабства та гноблення. Вона дозволяє людині, особливо тому, хто не може атакувати безпосередньо, використовувати кожну частину свого тіла – руки, ступні, лікті, коліна, руки, ноги, стегна, голову, тулуб – і навіть довго ухилятися, що є несподіваними та приголомшливо ефективними засобами самооборони. Звільняючи таким чином тіло, капоейра також звільняє розум людини, дозволяючи їй думати та бачити ситуацію по-іншому, а також планувати чи діяти несподівано, вміло справляючись з мінливостями непередбачуваного та несправедливого світу.

В історичному контексті капоейра завжди була «хитрою, обхідною» діяльністю, яку система не могла зупинити. Капоейра стала асиметричним викликом та опором панівній на той час експлуататорській системі. Так само сьогодні Біткоїн забезпечує асиметричну «відмову» від фіатної системи, особливо для тих, хто не може протистояти системі напряму. Біткоїн дозволяє всім нам поводитися як гравці в капоейру – ухилятися, а не вступати в бій – і завжди знаходитись поза досяжністю системних атак.

Чому ці спільноти можуть навчитися одне в одного?

Отже, чому біткоїнер може навчитися у капоейри? І чого капоейрист може навчитися у Біткоїна?

Біткоїнер може почерпнути для себе більше фантазії, грайливості та таємничості, а також несподіваних підходів до фізичної підготовки, самооборони та культурного збагачення. Хоча капоейра може бути смертоносною, коли це необхідно, її метою не є перемога чи поразка. Суть капоейри полягає не в тому, щоб бити, домінувати чи знищувати супротивника; капоейра означає просто грати, насолоджуватися гострими відчуттями небезпеки та красою й таємницею збереження, створеними людськими тілами у русі. Капоейра вчить захищати себе, думати по-іншому і думати наперед, бути в хорошій фізичній формі та здоровому глузді, а також добре танцювати та багато посміхатися – тому що рано чи пізно ми всі помираємо, так що краще насолоджуватися життям повною мірою.

Що ж, для капоейриста Біткоїн пропонує те саме, що й усім: справжнє звільнення для збереження цінності, без крадіжок та знецінення. Але для капоейриста це має подвійне значення, бо саме в цьому було відмовлено тим людям, які створювали капоейру у важких кайданах рабства. Біткоїн також є ідеальним доповненням капоейрської культури індивідуалізму, свободи, мандрів та неформальної економіки. Нарешті, Біткоїн покликаний звільнити людей, особливо людей у країнах «третього світу», від грошей і систем, які пригнічують і крадуть, – мета, яка якнайкраще відповідає суті та історії капоейри.

Біткоїн і капоейра – це дві найбільш збагачувальні спільноти, частиною яких мені пощастило бути. Я дуже сподіваюся, що ви зможете повчитися одне в одного. Axé та вдалого досвіду!

Це гостьовий пост Moon, Біткоїн-максималіста, автора, який практикує капоейру. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні Розроблення та введення в дію фреймворку MiCA відкриває нову сторінку в історії регулювання біткоїна та криптовалют, що значно вплине на їх легальне становище по всьому світу, не обмежуючись виключно країнами Європейської економічної зони. Нові правила принесуть значні зміни, створивши регульований простір, де інтереси споживачів та бізнесу у сфері криптоактивів будуть знаходитися в балансі. Ганна Воєводіна 22 квітня 2024
Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Біткоїн був створений для надання людям доступу до фінансових послуг, а не просто для збагачення ранніх користувачів. Кіара Тейлор 21 квітня 2024
Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Яким чином Біткоїн та Ethereum можуть доповнювати один одного в довгостроковій перспективі, а не існувати як конкуренти? Ів Ла Роуз 21 квітня 2024