Зумери та Біткоїн: хто кому потрібний

Зумери та Біткоїн: хто кому потрібний

Зумери поступово стають панівною віковою групою у багатьох галузях. Ця тенденція має як позитивний, так і негативний ефект для Біткоїн-індустрії.

Уявлення про зумерів

Зумери – це покоління молодих людей, які народилися у період з кінця 1990-х до початку 2010-х років. Слід одразу зазначити, що всі люди різні, та більшість стереотипів про цілі групи (у тому числі про вікові) – це у кращому випадку спрощене сприйняття реальності, яке може призводити до невірних висновків. Тому ми не ставимо на меті об’єктивно відобразити погляди на життя чи пріоритети зумерів (адже в різних молодих людей вони можуть кардинально різнитися), а радше хочемо проаналізувати відповідність найбільш поширених з них відносно філософії та світогляду біткоїнерів.

Позитивні аспекти

Почнемо з позитивних моментів, які приходять на думку, коли мова йде про зумерів і їхнє сприйняття грошей, технологій та способу життя. Знову ж таки, під позитивними ми маємо на увазі ті, що чудово узгоджуються з поглядами переважної більшості біткоїнерів.

1. Технологічна грамотність. Зумери, як правило, чудово розуміються в технологічних трендах та прагнуть активно використовувати останні розробки на практиці. Навіть досить складні технологічні рішення, що можуть викликати складнощі й проблеми у представників інших поколінь, швидко сприймаються та застосовуються зумерами. Звичайно, така відкритість до технологій створює передумови для активного переходу на стандарт Біткоїна. Щобільше, зумери можуть також швидко розібратися у застосуванні повної ноди чи протоколів другого рівня Lightning Network чи RGB. Завдяки своїй активності вони також можуть активно поширювати власні знання та навички серед представників інших соціальних та вікових груп.

2. Схильність до підприємництва. Багато зумерів мають як значну мотивацію до незалежної роботи, так і природну схильність до підприємництва. Стартапи, нові проєкти, інновації – це те, що захоплює зумерів, і вони готові присвячувати цьому час та зусилля. Такий підхід дуже цінується у Біткоїн-сфері, адже бізнесмени на зразок Джека Дорсі чи Майкла Сейлора є одними з основних драйверів індустрії. Наразі більшість нових проєктів розробляється на другому рівні блокчейну Біткоїна, тож зумери мають чудову можливість зробити свій внесок у розвиток Біткоїн-екосистеми у найближчі роки.

3. Глобальні плани та підходи. Зумери зазвичай не визнають географічних меж та кордонів. Вони вірять у глобальний розвиток світу та технологічний, інформацій та економічний обмін між представниками різних культур. Біткоїн також уособлює це бачення через створення дійсно вільних та незалежних від жодного централізованого впливу грошей. Працюючи у Біткоїн-індустрії чи навіть просто використовуючи біткоїн, зумери можуть позитивно вплинути на багато людей з різних куточків світу, сприяючи таким чином утвердженню глобальної фінансової свободи.

Зумери та Біткоїн: хто кому потрібний
Абубакар Нур Халіл: біткоїнер-зумер з Нігерії. Джерело: Khalil/Twitter.

Негативні аспекти

Хоча вищенаведені моменти важливі і вже зробили багатьох зумерів біткоїнерами, все ж не всі типові характеристики молодих людей (принаймні як їх приписують зумерам) відповідають філософії Біткоїна. Щобільше, деякі з них відверто протирічать їй.

1. Низька концентрація уваги. Доступ до останніх технологій та інтерес до найрізноманітніших сфер призводить до того, що у зумерів нерідко виникають проблеми із концентрацією уваги на важливих речах. Вони можуть відволікатися чи втрачати мотивацію, захоплюючись чимось іншим. Проте Біткоїн не можна адекватно зрозуміти за п’ять хвилин, а більшість біткоїнерів невпинно подорожують кролячою норою вже 14 років й планують це робити все своє життя. Біткоїн включає у себе цілу низку питань з економіки, криптографії, філософії та теорії ігор. Тож навіть найосвіченіша людина знайде для себе чимало нового, а увага й систематичні зусилля вкрай важливі, щоб задовільно у всьому розібратися.

2. Бажання отримати все і зараз. Інша поширена проблема зумерів – це прагнення швидкого збагачення чи отримання швидкого задоволення. У економіці це має назву високі переваги у часі (high time preference). Проте така модель поведінки призводить до нездатності використовувати ті можливості, що принесуть серйозні вигоди, але через значний період часу. Бажання отримати все і зараз робить зумерів потенційно вразливими до сумнівних та навіть шахрайських криптопроєктів, відволікаючи від фундаментального зростання вартості BTC як головного засобу накопичення в сучасній економіці. Реалізація більшості інвестиційних та бізнес-ініціатив у Біткоїн-індустрії також потребують горизонту планування у декілька років.

3. Ігнорування безпеки даних та конфіденційності. Як це не дивно, але більшість зумерів попри любов до технологій систематично ігнорують навіть базові рекомендації щодо забезпечення безпеки даних та власної конфіденційності. Більша популярність таких соцмереж, як Facebook, Instagram, Threads тощо у порівнянні з Nostr лише підтверджує це. Але надійне зберігання приватних ключів та взагалі дотримання належної приватності в мережі вимагають від біткоїнерів надавати основного пріоритету цим моментам. Більшість останніх Біткоїн-інновацій та застосунків також приділяють увагу максимізації конфіденційності від найрізноманітніших загроз.

Зумери та Біткоїн: хто кому потрібний
Доповідь Вітні Вебб про Біткоїн та приватність на Bitcoin 2023. Джерело: Bitcoin Magazine.

Підсумуємо

Зумери все більше визначають тренди у різних сферах діяльності, у тому числі у Біткоїн-індустрії. Їхня технологічна грамотність, схильність до підприємництва та глобальні плани оптимально підходять до філософії Біткоїна та практичного застосування компонентів Біткоїн-екосистеми у сучасному світі. Проте такі характерні риси, що зазвичай приписують зумерам як недостатня концентрація уваги, бажання отримати все і зараз, а також ігнорування безпеки даних та конфіденційності несумісні з цінностями, що пропагують справжні біткоїнери.

Які країни інвестують у майнінг Які країни інвестують у майнінг Майнінг стає дедалі популярнішим у різних регіонах світу. Але, як це не дивно, поточні лідери з хешрейту мають далеко не найкращі регуляторні умови для розвитку цієї індустрії. Дмитро Харьков 22 вересня 2023
Jay-Z: репер і біткоїн-меценат Jay-Z: репер і біткоїн-меценат Jay-Z – талановитий музикант і бізнесмен. Разом зі співзасновником Twitter Джеком Дорсі він активно допомагає розвивати Біткоїн-спільноту, фінансуючи безліч стартапів та ініціатив. Володимир Гришенко 21 вересня 2023
Біткоїн-індустрія у Казахстані: поворот не туди Біткоїн-індустрія у Казахстані: поворот не туди Ще не так давно Казахстан входив до трійки світових лідерів з майнінгу Біткоїна. Але останнім часом втратив позиції, а його уряд почав надавати перевагу розвитку проєктів з цифрових валют центробанків (CBDC). Чим така зміна пріоритетів загрожує країні у майбутньому? Дмитро Харьков 20 вересня 2023