Перспективи Біткоїна у Норвегії

Перспективи Біткоїна у Норвегії

Впровадження біткоїна в Норвегії відбувається повільно, але зниження вартості національної валюти та зростання занепокоєння з приводу стану економіки можуть його прискорити.

Хоча немає точних даних про глобальне впровадження біткоїна, відомо, що середній глобальний рівень прийняття криптовалюти оцінювався приблизно в 12% у 2022 році та що зараз близько половини загальної ринкової капіталізації світового ринку криптовалют припадає на біткоїн. Туреччина (27,1%) та Аргентина (23,5%) очолили рейтинг впровадження у 2022 році, а найвищі показники впровадження загалом спостерігаються у країнах із найбільшою інфляцією.

Рівень поширення криптовалют у багатій нафтою Норвегії становить 8%, що становить лише дві третини від середньосвітового показника. Враховуючи, що населення країни досить технічно підковане, це напрочуд мало. Тут роль відіграють такі фактори:

  • Норвезькі політики негативно ставляться до криптовалют, і, як повідомляє аналітик Джеран Меллеруд із Luxor, уряд намагається «вижити» майнерів.

Значне ослаблення норвезької крони (NOK) може спонукати більшу кількість людей і підприємств приєднатися до біткоїн-економіки.

Вартість норвезької крони повільно, але неухильно знецінювалася після фінансової кризи, і ефект «жаби в воді, що закипає» може бути причиною того, що цьому приділялося так мало уваги. За останні кілька місяців знецінення набрало обертів. На момент написання статті для купівлі 1 долара потрібно 10,7 норвезької крони у порівнянні з 4,9 норвезької крони у 2008 році. Цього року норвезька крона знецінилася на 10% відносно долара США і навіть має гірші показники, ніж турецька ліра та молдавський лей, валюта однієї з найбідніших європейських країн. Заява міністра фінансів Норвегії на початку червня про те, що «норвезька крона – це хороша валюта», не особливо допомогла.

Економісти ламають голови над тим, чому норвезька крона така непопулярна, у той час як, судячи з повідомлень у ЗМІ, люди та компанії стають дедалі стурбованішими з цього приводу.

Що не так у Норвегії?

М'яка монетарна політика, схоже, є однією з причин, чому норвезька крона демонструє такі погані показники. Маленька країна може експортувати велику кількість нафти, але не в змозі експортувати інфляцію. У період з 2002 до 2022 року грошова маса (NOK M2) збільшувалася в середньому приблизно на 7% на рік. Це нарівні з доларом США, але на 16% швидше за євро, середнє зростання якого становило 5,9% на рік. На обмінний курс впливає безліч факторів, але на роботу друкарського верстата краще не покладатися.

Перспективи Біткоїна у Норвегії
Грошова маса М2, норвезькі крони, долари США та євро, з 1980 по 2023 рік. Джерело.

Нижчий обмінний курс робить імпорт дорожчим, збільшує індекс споживчих цін і дає центральному банку привід продовжувати підвищувати процентні ставки. Таким чином, громадянам Норвегії тепер завдано потрійного удару: високі відсоткові ставки, висока інфляція внутрішніх цін і різко зрослі витрати тисяч норвежців, позбавлених сонця, які звикли їздити у відпустку за кордон. Стандартним лейтмотивом новин основних ЗМІ є те, що норвежцям цього року краще провести літню відпустку в межах країни.

Корпорації, які мають відносно високу частку витрат в іноземній валюті, а їхні доходи переважно обчислюються в норвезьких кронах, переживають особливо важкі часи. До цієї категорії можна віднести забудовників, які сильно постраждали через збільшення залежності від імпортних матеріалів. Слабка валюта з'їдає їхній прибуток, а різке підвищення відсоткових ставок призвело до різкого падіння на ринку продажів нових будинків. З поправкою на зростання населення обсяг продажу зараз перебуває на тому ж рівні, що й під час великої фінансової кризи.

Якщо також врахувати, що:

…Тоді картина виглядає ще похмурішою.

Схоже, норвезькій кроні не допомагає те, що більшість доходів держави від податків на нафту і газ переводиться в суверенний фонд добробуту уряду, який інвестує свій капітал лише за межами Норвегії. Сьогодні фонд більш ніж удвічі перевищує ВВП. Наслідком обміну вартості нафтових ресурсів у Норвегії на капітал, інвестований за кордоном, є те, що країна отримує дедалі меншу базу капіталу, в яку можна інвестувати норвезькі крони.

Не дивно, що учасники валютного ринку та найбагатші норвежці побоюються, що норвезька крона в майбутньому перетвориться лише на токен для податкових платежів.

Готовність до біткоїна

Стрімке знецінення норвезької крони в порівнянні з валютами багатьох інших країн і низький рівень впровадження криптовалют роблять цей випадок особливим. Якщо норвезька крона падатиме й надалі, а норвежці більше інвестуватимуть у біткоїн, цілком можливо, що те саме станеться і в інших країнах з розвиненою економікою та м'якою монетарною політикою.

Залишається лише почекати та побачити, чи почнуть норвезькі громадяни та корпорації вишиковуватись у чергу на консультацію до доктора Біткоїна. Враховуючи, що іншого рішення не передбачається, можна вважати, що економічні стимули візьмуть гору над надмірною довірою громадян до уряду.

Це гостьовий пост Руне Остгорда та Александра Еллефсена, фінансових авторів з Норвегії. Висловлені погляди є їхніми власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024
Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024