Ordinals та BRC-20 не здатні нашкодити Біткоїну

Ordinals та BRC-20 не здатні нашкодити Біткоїну

Нещодавні події, пов'язані з Біткоїном, Ordinals, цифровими артефактами та протоколом BRC-20, викликають суперечки, але не несуть шкоди.

Чим дивовижніше щось, тим більше ентузіазму воно викликає. Біткоїн – одне з найбільших чудес сучасного світу, тому зрозуміло, чому Грег Фосс так ним захоплений. Настільки сильно, що протягом 31 секунди він 11 разів вжив нецензурну лексику через занепокоєння про майбутнє Біткоїна (і це при тому, що він канадець!).

Чому цей палкий прихильник Біткоїна такий стурбований? Тому що двоє чоловіків у дешевих костюмах чарівників станцювали крінжовий танець з Fortnite? Звичайно, річ тут в іншому.

Дехто вважає, що зараз йде битва за ідеали та майбутнє Біткоїна. На думку інших, ми отримали цікавий і нешкідливий спосіб розваги з Біткоїном, який робить його ще цікавішим і хитромудрішим, і не менш революційним.

Яблуком розбрату є Ordinals, цифрові артефакти (записи) та протокол BRC-20. Протокол Ordinals дозволяє ідентифікувати окремі сатоші; записи надають можливість вносити такі дані, як текст, зображення та файли даних; а BRC-20 дозволяє карбувати токени другого порядку, як в Ethereum. По суті, з'являється новий варіант використання блокчейну Біткоїна на додаток до його наявного та основного використання як реєстру для валютних транзакцій. Ці особливості впливають на розміри блоків, комісію за транзакції та час перевірки, тому вони є суттєвими.

Тому виникають суперечки щодо того, що це означає для майбутнього Біткоїна. Чи є такі новації патологічними як пухлина? Чи дають вони конкурентну перевагу, як хлорофіл та пазурі? Чи може вони безневинні, як чоловічі соски або ця маленька штучка у верхній частині горла?

Ordinals та BRC-20 не здатні нашкодити Біткоїну
Що чекає нас у майбутньому? Джерело: imgflip.com.

Абетка один-два-три Ordinals

З-поміж недавніх нововведень, які стосуються Біткоїна, першочергово можна виокремити Ordinals. Кейсі Родармор, людина, яка «винайшла» Ordinals (цього разу), прагнула розробити «стабільні ідентифікатори, які можуть використовуватися всередині Біткоїна». Іншими словами, він хотів проіндексувати сатоші, надавши кожному серійний номер, який зберігається в часі та UTXO.

Звичайно, присвоєння кожному сатоші унікального ідентифікатора означає, що вони більше не повністю взаємозамінні, оскільки вони більше не є абсолютно ідентичними. Подібно до системи класифікації Бібліотеки Конгресу (LCC) для книг у дослідних бібліотеках або URL-адрес для вебсторінок, Ordinal робить кожен сатоші унікальним і доступним для пошуку. Ідентифікованість впливає на взаємозамінність, не усуваючи її.

Ordinals та BRC-20 не здатні нашкодити Біткоїну
Ідентифікований? Звичайно. Взаємозамінний? Само собою. Джерело: Wikimedia.

Записи – ще одна суперечлива тема у світі Біткоїна. «Посібник з теорії Ordinals» дає напрочуд стисле визначення записів, пов'язуючи їх з Ordinals:

«Записи дозволяють прикріпити до сатоші довільний контент, створюючи нативні для Біткоїна цифрові артефакти, більш відомі як NFT... Ці сатоші потім можна передавати за допомогою біткоїн-транзакцій, відправляти на біткоїн-адреси та зберігати в біткоїн-UTXO. Ці транзакції, адреси та UTXO у всьому є звичайними біткоїн-транзакціями, адресами та UTXO, за винятком того, що для відправлення окремих сатоші транзакції повинні контролювати порядок і значення входів та виходів відповідно до порядкової теорії».

Звичайно, біткоїнери надто розумні, щоб заглиблюватися у всю цю нісенітницю з Bored Ape. Якби ми зберігали авторські права на мультфільми у нашому блокчейні, то це були б чарівники, а не мавпи. Які там мавпи, забудьте.

Записи можна описати як блокчейн-татуювання. Деяким людям вони подобаються, іншим – ні. Світ (і дані свідків транзакції) досить великий для обох категорій.

Третьою нещодавньою розробкою є протокол BRC-20, який дозволяє карбувати та розповсюджувати токени відповідно до заздалегідь визначених параметрів. Ці токени представлені у вигляді записів, прикріплених до сатоші за допомогою протоколу Ordinals, що замикає коло. Ці три функції дозволяють користувачам створювати цифрові артефакти/NFT та використовувати блокчейн Біткоїна для їхнього поширення та торгівлі.

Як відомо, деяких людей приваблюють певні числа, такі як 1, 7 або 69420, тому деякі сатоші стали особливо бажаними, оскільки Ordinals зробив їх «рідкісними» (хоча, якщо подумати, кожне порядкове число унікальне і тому так само рідкісне, як і інші).

Існує також ринок токенів BRC-20, багато з яких є просто біткоїном другого порядку. Наприклад, токен $OG$ і токен $PIZA мають пропозицію у 21 мільйон (як і біткоїн) і в якийсь момент їхня ринкова капіталізація становила близько 10 мільйонів доларів.

Підсумок такий:

  1. Сатоші тепер унікально ідентифікуються відповідно до нової конвенції
  2. Користувачі можуть прикріплювати дані до сатоші
  3. Алгоритми карбування токенів – це свого роду дані для записів, тому люди можуть карбувати токени в блокчейні Біткоїна.
Ordinals та BRC-20 не здатні нашкодити Біткоїну
Малювання на грошах це не щось нове, навіть якщо гроші – нові. Джерело: Sharelle.

Важливо зазначити, що, хоча Ordinals, записи та BRC-20 є недавніми розробками в роботі Біткоїна і тому, як ми його використовуємо, насправді вони не є «інноваціями», тому що вони не є новими. Щось на кшталт Ordinals було запропоновано під назвою BitDNS ще у 2010 році. Використання OP_RETURN для зберігання рядків даних UTXO існує майже десять років. І карбування «токенів» другого порядку на базовому блокчейні – це, по суті, ідея Ethereum, яка насправді не є новою. (Дякую Джакомо Зукко, який заглибився у цю тему у своїй презентації у Празі).

Немає нічого нового під сонцем

Що це означає для Біткоїна: комісія за транзакцію

Ordinals, записи та токени BRC-20, звичайно, тема спірна. Хоча декому вони припали до душі, про що свідчать комісії за транзакції протягом останніх місяців, інших вони дратують. Навіть той, хто винайшов BRC-20, заявляє: «Вони нічого не варті. Не витрачайте гроші на масове карбування».

Гаразд, але «нічого не вартий» не є синонімом «злого». Одні вважають татуювання та біг-мак непотрібними, інші їх люблять. Отже, в чому тут справа?

Неприйняття нових функцій Біткоїна зазвичай випливає з припущень, що:

  1. Ordinals і записи роблять біткоїн менш схожим на гроші
  2. Вони роблять транзакції дорожчими

Спершу розберімося з останнім пунктом. Частково через Ordinals кількість транзакцій у мемпулі збільшилася приблизно на два порядки, а дані беклогу збільшилися приблизно в 150 разів.

Наслідки цього є неоднозначними. З одного боку, збільшення обсягу даних на транзакцію збільшує навантаження на зберігання та обчислення для операторів вузлів, за що вони не отримують жодної компенсації. Не добре.

З іншого боку, чим більше даних для обчислень, тим вищі комісійні для майнерів. Фактично середня комісія за транзакцію в мережі нещодавно досягла 30,91 долара. Високі комісії через ончейн-транзакції – це не зло. Насправді це добре. Високі комісії стимулюють майнерів, спонукаючи їх інвестувати, що дозволяє підтримувати високий хешрейт і робить Біткоїн безпечнішим. Це таке ж зло, як сенбернар з фляжкою коньяку на шиї.

Ordinals та BRC-20 не здатні нашкодити Біткоїну
Коли ви зустрінете цього «лиходія», неодмінно погладьте його. Джерело: Jan.

На додаток, високі ончейн-комісії лише посилюють різницю між використанням біткоїна ончейн і сатоші в мережі Lightning. Ончейн-платежі, можна сказати, ніколи не підходили для швидких мікротранзакцій, оскільки дрібні та великі транзакції обробляються практично однаково. Своєю чергою, комісії Lightning пропорційні до суми транзакції. Було б нелогічно оплачувати комісію за ончейн-платіж у два, три чи 10 разів більше, ніж коштує пиво чи піца, якщо ви можете заплатити одну тисячну на Lightning.

Якщо під час біткоїн-оплати вам не підходять ончейн-комісії, вам, ймовірно, варто спробувати пропорційні комісії Lightning. Якщо вам не підходить комісія Lightning, то вам, ймовірно, варто скористатися перевагами універсальних ончейн-комісій.

Що це означає для Біткоїна: занепад як грошей

Що стосується того, чи залишиться біткоїн грошима у світі Ordinals, є кілька можливих відповідей на це питання. По-перше, можна переглянути різні визначення того, що таке гроші, скласти список критеріїв та використовувати його для оцінки White Paper Біткоїна та всіх наступних протоколів. Арістотель пишався б нами, але відповідь була б надмірно теоретичною та абстрактною.

Також можна просто спостерігати за реакцією людей. Хай там як, людям подобаються цифрові артефакти, і вони готові платити за них.

  • Кому вони платять? Майнерам.
  • Як вони платять? Через комісію за транзакцію.
  • Що майнери роблять із комісіями за транзакції? Реінвестують частину, щоб покрити витрати на майнінг більшої кількості біткоїнів.
  • Що далі відбувається з цим біткоїном? Він продовжує циркулювати.

Ось і все: оплата та циркуляція. Люди платять майнерам, майнери платять людям, вони використовують біткоїн, отже, біткоїн – це гроші. Ми визначили суть валюти без словника (пробач, Арістотелю).

Іншими словами, біткоїн – це все ще гроші, але Біткоїн-блокчейн також можна використовувати для зберігання. Зверніть увагу на логічний оператор: (гроші та зберігання), а не (гроші чи зберігання). Додавання нових раціональних варіантів використання може стати необхідною умовою для будь-якої валюти. Питання лише у тому, що вважати «раціональним»? Але час – і ринок – покаже.

Хороший, поганий чи нешкідливий?

Отже, повернімося до початкового питання: Ordinals, записи та BRC-20 це добре чи погано для Біткоїна? Чи це просто нова особливість світу, до якої ми адаптуємось без особливих наслідків?

Що ж, ці функції не є пріоритетними особисто для мене. Я не можу сказати, що Taproot Wizards або Ordinal-токени дійсно роблять світ кращим.

Але я й не боюся цих змін. Вони сприяють підвищенню комісії, а вища комісія має позитивний побічний ефект для блокчейну. Що добре для Біткоїна – добре для всього світу, прямо чи опосередковано.

І це посилює аргументи на користь Lightning як рішення з низькою комісією для використання біткоїна як грошей для невеликих повсякденних покупок та переказів. Як правило, те, що добре для Lightning – добре для Біткоїна, і добре для всього світу. GIF-файли Wizards і допоміжні токени не можуть завдати великої шкоди, тому я просто залишатимусь спокійним, накопичуватиму сатоші та продовжуватиму покращувати Lightning, наскільки це можливо.

Це гостьовий пост Роя Шейнфельда, співзасновника та генерального директора Breez, мобільного додатка Lightning Network. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні Розроблення та введення в дію фреймворку MiCA відкриває нову сторінку в історії регулювання біткоїна та криптовалют, що значно вплине на їх легальне становище по всьому світу, не обмежуючись виключно країнами Європейської економічної зони. Нові правила принесуть значні зміни, створивши регульований простір, де інтереси споживачів та бізнесу у сфері криптоактивів будуть знаходитися в балансі. Ганна Воєводіна 22 квітня 2024
Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Біткоїн був створений для надання людям доступу до фінансових послуг, а не просто для збагачення ранніх користувачів. Кіара Тейлор 21 квітня 2024
Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Яким чином Біткоїн та Ethereum можуть доповнювати один одного в довгостроковій перспективі, а не існувати як конкуренти? Ів Ла Роуз 21 квітня 2024