Чому впровадження Біткоїна займає більше часу, ніж хотілося б

Чому впровадження Біткоїна займає більше часу, ніж хотілося б

Як і у випадку з винаходом хронометра, у Біткоїна є якості, які допоможуть його дещо повільному, але неминучому прийняттю.

У 1714 році британський парламент представив Закон про довготу, який передбачав винагороду у розмірі 20 000 фунтів стерлінгів (понад 1 мільйон доларів у сучасному розрахунку) тому, хто зможе точно визначити довготу в морі. Хоча моряки могли легко визначити широту, вимірявши висоту сонця, визначити довготу було дуже складно, і, звісно, невідповідні методи призводили до відхилення суден з курсу. Без зорового орієнтира людям доводилося пливти наосліп у відкритому морі. Збільшення часу в дорозі могло спричинити цингу, затримки та втрати екіпажу та вантажу через розбивання кораблів об скелі.

На щастя, один геніальний британець придумав рішення – хронометр, годинник, який міг зберігати точність у неспокійних водах. Цим генієм був Джон Гаррісон, і його винахід замінив грубі астрономічні методи, які покладалися на ясне небо, числові таблиці та тривалі обчислення. Іншого варіанта просто не могло існувати.

Але його ідею було прийнято не одразу!

Як йдеться у «Довготі» Дави Собель, тільки в 1828 році Рада з довготи була розпущена, а хронометр став широко використовуватися.

Чому це зайняло так багато часу?

Виходячи за межі S-подібної кривої

«…поширення інновацій – це соціальний процес, навіть більшою мірою, ніж технічний», – Еверетт М. Роджерс, «Поширення інновацій».

Ще один пристрій для вимірювання часу було винайдено у 2008 році Сатоші Накамото. Біткоїн – це децентралізований годинник у кіберпросторі, який забезпечує точні економічні розрахунки та фінансову навігацію в бурхливих водах життя. Хоча його характеристики чудові, те саме не можна сказати про швидкість його впровадження.

Чому впровадження Біткоїна займає більше часу, ніж хотілося б

Багато хто стверджує, що він ось-ось подолає цей поріг: «Як інтернет у 1995 році!» Але в нашому оптимізмі ми очікували на прийняття, подібне до iPhone. Звичайно, сьогодні ідеї поширюються швидше, ніж будь-коли раніше, але розглядати цю тенденцію як єдину змінну, яка визначає ступінь прийняття, означає надмірно спрощувати реальність. Історія з довготою свідчить про те, що навіть якщо інновація цілком очевидна, її прийняття може зайняти більше часу, ніж ви думаєте.

Чому впровадження Біткоїна займає більше часу, ніж хотілося б
Категорії людей по тому, як вони приймають інновації (синім), та S-крива кумулятивного прийняття (помаранчевим). Джерело.

Еверетт Роджерс був соціологом, який популяризував спостереження за тим, як інновації поширюються в соціальному середовищі. При оцінці користувачів у міру впровадження новації використання виглядає як S-подібна крива, яка йде вгору після досягнення критичної маси користувачів. Ця модель набула популярності на початку цього століття, оскільки пояснювала експоненційне зростання мобільних телефонів та інтернету.

Але дослідження Роджерса охоплюють не тільки цю модель. У книзі «Поширення інновацій» він виділив п'ять параметрів, які визначають швидкість впровадження технології.

П'ять передбачуваних атрибутів Біткоїна

Перший: відносна перевага

«Поширення – це особливий тип комунікації, у якому зміст повідомлення, яким обмінюються, пов'язаний з новою ідеєю», – Роджерс, «Поширення інновацій».

Передбачувана цінність Біткоїна визначається двома речами: потребами та ціною.

Щоб відчути потребу, людина повинна мати проблему. Проблеми з фіатними грошима вже давно обговорюються у спільнотах шифропанків та прихильників надійних грошей, і вони були першими, хто прийняв Біткоїн. Але поза цими соціальними групами поінформованість про знецінення долара низька. Відсутність фінансової освіти та занурення у фіатні гроші змушує людей забути про пошуки рішення. Без правильного діагнозу лікування нікому не потрібне.

Забобони з приводу ціни біткоїна уповільнюють прийняття. Люди не знають, що біткоїн ділимий. Його ціна мінлива, через що виникають сумніви щодо його функції збереження вартості. Це можна порівняти з іншими випадками впровадження. Наприклад, користувачі мобільних телефонів можуть одразу сказати в чому цінність смартфонів – можливість дзвонити будь-кому, будь-коли та будь-де. Але у випадку з Біткоїном потрібно вміти абстрагуватися, щоб побачити його цінність, та бути впевненим у ньому, щоб не продати його за першої ж нагоди.

Другий: сумісність

«Потенційні користувачі можуть не усвідомлювати, що їм потрібна інновація, поки вони не дізнаються про нову ідею чи її наслідки», – Роджерс, «Поширення інновацій».

Перша версія нової технології рідко ідеально підходить для всього ринку, вона призначена лише для вузької групи новаторів. За словами Роджерса, інновацію необхідно переосмислити, щоби продукт відповідав ринку.

Біткоїн нині резонує з фінансово освіченими людьми. Але поза цією групою Біткоїн не сприймається як такий, що відповідає системам цінностей і переконань людей. Це все ще нішевий продукт на стадії інновацій.

Щоб Біткоїн залучив більше ранніх послідовників, його необхідно переосмислити для різних глобальних ринків. В цей час можна виокремити два шляхи: через його наратив і використання як засобу обміну. Ось три приклади:

  1. «Банківське обслуговування людей, неохоплених фінансовими послугами»: Біткоїн може допомогти людям у країнах, що розвиваються, обійтися без традиційної банківської системи. Starlink та смартфони забезпечують впровадження там, де можливість мати систему грошових переказів та банківський рахунок у кишені дуже важлива. Лідери таких країн, як Сальвадор, Мексика та Індонезія використовують такі наративи для пояснення винаходу Накамото.
  1. «Кібервійна»: у своїй книзі «Softwar» Джейсон Лоурі переосмислює біткоїн як геополітичний актив, за який держави боротимуться у кіберпросторі. Він називає Біткоїн «бітовою силою», створюючи концепцію, в якій ASIC перетворюватимуть енергію для зведення криптографічної стіни, збільшуючи вартість атаки на фінансові дані. Лоурі – агент змін, людина, яка пояснює Біткоїн, щоб зробити його сумісним з армією США.
  1. «Балансування мережі»: це наратив для внутрішнього кола енергетичного сектора. Майнінг з доказом роботи можна використовувати, щоб зробити енергосистеми більш стійкими, збалансувати попит та пропозицію та отримати прибуток із невикористовуваних джерел енергії.

Ці наративи призначені для того, щоб зробити Біткоїн більш сумісним з конкретними соціальними групами, які говорять різними мовами. Завдяки кращому розумінню ці групи сприятимуть створенню нових способів використання та застосування.

Чому впровадження Біткоїна займає більше часу, ніж хотілося б
Джерело

Третій: складність

Хронометр набагато випередив свій час, і пройшли роки, перш ніж умільці скопіювали та виготовили його самостійно. Так само Накамото представив свій винахід першим користувачам на форумі Bitcoin Talk, і з того часу спеціалісти приєднуються та створюють сервіси поверх протоколу, у тому числі рішення для холодного зберігання, мнемонічні сід-фрази та обмінники. Ці оновлення покращили користувацький досвід, але в порівнянні з мобільним телефоном Біткоїн все ще відносно складний.

Це саме стосується і розробки Біткоїна. Нові розробники програмного забезпечення стикаються з високим бар'єром входу, впроваджуючи Біткоїн у додатки – екосистема не так добре розвинена, як у звичайній веброзробці. І хоча Біткоїн дійсно змінився з 2008 року, і завдяки оновленням він стає доступнішим (наприклад, такі групи, як Spiral і Breeze, нещодавно випустили інструменти для розробки програмного забезпечення, щоб спростити інтеграцію), де ж той вау-момент Стів Джобса?

Ми все ще чекаємо на «приголомшливе» рішення.

Четвертий: можливість випробування

«Людина навчається на практиці. Якщо ви думаєте, що вмієте щось робити, ви не можете знати точно, поки не спробуєте, – Софокл, «Трахінянки».

Випробовувальний період хронометра був довгим. На той час, коли капітани змогли розповісти своїм колегам про покращену навігацію, минули місяці.

Для прийняття Біткоїна теж потрібен час. Оскільки його ціна є волатильною, це впливає на переваги, очікувані користувачем, і це також може стримувати його прийняття. Період випробувань може тривати доти, доки винагорода не зменшиться вдвічі, а справжні послідовники формуються лише після тривалої участі на ринку.

Хоча випробувати Біткоїн легко – можна просто купити його невелику кількість – загальна чиста вигода істотна тільки при більшій покупці, що доводить, що повний пробний період може зайняти стільки ж часу, як халвінг.

П'ятий: можливість спостереження

Біткоїн – цифровий і тому малопомітний. Це не Ford Model T, що мчить дорогами, демонструючи свої переваги. Більшість людей чують про Біткоїн тільки в новинах, коли він бʼє свої історичні максимуми, що триває лише протягом короткого проміжку часу.

Прийняття прискорюється, якщо приклади застосування більш помітні. Можливо, у недалекому майбутньому Біткоїн-майнери стануть невіддільною частиною електростанцій та будинків. Люди зможуть відправляти друзям біткоїни зі своїх телефонів. Або, використовуючи опцію Lightning у клієнті Nostr, вони виявлять можливість надсилати сатоші своїм улюбленим інфлюєнсерам.

Крім того, збільшення статків користуючись біткоїнами важко побачити. Якщо біткоїнери не почнуть носити Gucci та їздити на помаранчевих Lamborghini, багатих ходлерів важко буде визначити. Але носіння футболки із зображенням Біткоїн-мемів може бути корисним і може потенційно прискорити поширення.

Нагорода

Протягом 20 років Гаррісон наодинці працював над своїм хронометром. Його винаходу заважала бюрократія, але зрештою він отримав нагороду у розмірі 20 000 фунтів стерлінгів. Заповзятливі умільці змогли масштабувати його геніальний дизайн до масового виробництва, доставляючи хронометри на борт кораблів, що допомогло економити час, вантаж та життя. Це зайняло багато часу, але хронометр зрештою зайняв своє місце.

Сьогодні людство переживає відчутні фінансові потрясіння. Подібно кораблям, які не знають довготи, вони сліпо пливуть бурхливими водами життя, не в змозі зробити фінансові розрахунки. Ми як варвари, які живуть у донауковому кам'яному віці грошей. Майбутні покоління дивитимуться на нас із подивом.

Але така людська психологія та те, як люди сприймають нові ідеї. Озираючись назад, усі технології, які змінили світ, здаються очевидними. Ми знаходимося в самій середині зміни парадигми, початку наукової революції, і важко зрозуміти, що буде далі.

Біткоїн не буде поширюватися так швидко, як Facebook, інтернет або iPhone. Багато чого потрібно побудувати, переосмислити та пояснити, перш ніж маси опиняться на борту. Як і у випадку з електрикою, важко зрозуміти основу без реальних прикладів використання.

Але ми до цього прийдемо.

Хоча це займе більше часу, ніж ви думаєте.

Це гостьовий пост Bitcoin Graffiti, розробника програмного забезпечення та художника графіті. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024
Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024