Долар чи Біткоїн: залишиться тільки один?

Долар чи Біткоїн: залишиться тільки один?

Більшість людей оцінює вартість BTC в доларах. Проте все зміниться, коли світ перейде на стандарт Біткоїна.

Домінування долара США

Долар США став головною валютою планети як внаслідок економічних, так і історичних чинників. Зокрема Бреттон-Вудська система, що була запроваджена 1944 року, офіційно визнала долар США світовою резервною валютою. Економічні та політичні позиції США значно посилилися протягом Другої світової війни, а формальне золоте забезпечення долара, що існувало на той момент, стало поштовхом для прийняття такої системи майже всіма учасниками міжнародної спільноти.

Проте золоте забезпечення вже незабаром було скасовано, адже бюджетні дефіцити й обсяг державного боргу постійно зростали. Ці тенденції посилилися внаслідок війни у В’єтнамі та активного розширення соціальних програм урядом США. Тому в 1971 році американський президент Річард Ніксон формально проголосив те, що вже давно стало реальністю, – фіатний стандарт і відсутність будь-якого золотого забезпечення.

Долар США зберігає свій статус світової резервної валюти навіть зараз. Зокрема близько 60% світових резервів зберігається саме у цій валюті. Частка долара у світових резервах коливається у межах 50-70% останніми десятиліттями, й жодна інша фіатна валюта не може скласти йому гідну конкуренцію. Індекс долара, що вказує на його позиції відносно кошика інших валют, демонструє близькість до максимумів за останні 25 років.

Долар чи Біткоїн: залишиться тільки один?
Динаміка Індексу долара США. Джерело: RSM

Зміна статусу-кво

Чи може долар США втратити свій статус глобальної резервної валюти? Розглянемо декілька можливих сценаріїв. Перший полягає у тому, що інша фіатна валюта випередить долар. Один з основних конкурентів США – це Китай, зважаючи на майже повний паритет щодо реального ВВП, зростання населення та експортний потенціал. Проте у найближчому майбутньому юань не має реальних перспектив витіснити долар. Головні причини: низька міжнародна ліквідність та сильне регулювання операцій та курсу з боку влади Китаю. За таких умов більшість інвесторів не можуть сприймати юань як гідну альтернативу для зберігання власних коштів та створення заощаджень.

Щодо інших фіатних валют (наприклад, євро, фунта стерлінгів чи японської єни), то динаміка їхньої економіки та фінансового сектору не випереджає США. Тому в кращому випадку вони можуть розраховувати на збереження своїх теперішніх позицій. Тож у коротко- і навіть середньостроковій перспективі інші фіатні валюти навряд чи зможуть кинути виклик доларові.

Другий сценарій полягає у тому, що біткоїн як нові глобальні гроші витіснить долар з його поточного місця у світі фінансів. Хоча це не справа одного-двох років, статус-кво може радикально змінитися за наступне десятиліття. З одного боку, на це може вплинути активніше використання біткоїна як засобу обміну та заощадження. До того ж інновації на другому рівні блокчейну на зразок Lightning Network та RGB можуть залучати до Біткоїн-екосистеми нових користувачів з різних регіонів світу.

З іншого боку, фіатна доларова система сама прискорює гіпербіткоїнізацію. Інфляція стало зростає у довгостроковому періоді, й навіть найагресивніша грошово-кредитна політика не дозволяє знизити її до цільового рівня у 2% на рік. Щобільше, банківська система не витримує високих процентних ставок, що призводить до банкрутства банків й глобальних фінансових криз. Традиційна монетарна та фіскальна політика регуляторів створює дилему між інфляцією та рецесією, й глобальна економіка постійно переходить від одного проблемного стану до іншого.

Долар чи Біткоїн: залишиться тільки один?
Динаміка базової ставки ФРС за останні 25 років. Джерело: Trading Economics

Лише біткоїн пропонує гідну альтернативу фінансовому колапсу через гарантування незмінності емісії монет і обмеженості їхньої загальної пропозиції (у 21 млн BTC). До того ж він не залежить від будь-якого уряду, інституції чи економічного стану окремої країни. Повністю розподілена мережа дозволяє кожному охочому взяти участь у видобутку біткоїнів чи перевірці транзакцій за допомогою використання повної ноди.

Вартість BTC за Біткоїн-стандарту

Як зазначає генеральний менеджер Bitcoin Magazine Крістіан Керолз, коректне розуміння гіпербіткоїнізації передбачає відмову від її презентації у фіатному вимірі. Натомість біткоїнери мають переорієнтуватися на аналіз купівельної спроможності BTC та виражати інші товари та послуги безпосередньо у сатоші.

Головна відмінність порівняно з фіатною системою полягатиме у тому, що Біткоїн-стандарт створить дефляційне, а не інфляційне середовище. Тобто загальний рівень цін буде стало знижуватися, а не зростати. У такий спосіб люди зможуть ефективно захистити власні заощадження. Bitcoin Pizza Day, що відзначався цього тижня, наочно демонструє, як змінюється купівельна спроможність біткоїна. Якщо 13 років тому за 10 000 BTC можна було придбати дві піци, то зараз за 1 BTC можна купити 10 000 піц.

Такий реальний вимір важливий з декількох причин. По-перше, фіатні валюти (включаючи долар) постійно знецінюються, й фіатний вимір проєктує цей інфляційний вплив на сприйняття вартості біткоїна. По-друге, позиції фіатних валют відносно одна одної постійно змінюються, а якоїсь миті вони можуть взагалі зникнути. Проте це не повинно створювати жодних проблем для біткоїнерів.

По-третє, перехід на розрахунки та вимір товарів і послуг у сатоші сам по собі слугуватиме потужним поштовхом у контексті гіпербіткоїнізації. У такий спосіб непотрібний посередник у вигляді фіата почне поступово зникати. Варто зазначити, що різні країни можуть пройти свій шлях до стандарту Біткоїна по-різному:

– через визнання його законним платіжним засобом (як Сальвадор);

– через створення Біткоїн-хабів (як Дубай, Гонконг чи Сінгапур);

– або навіть через гіперінфляцію та кризу фіатної системи (як Аргентина чи деякі африканські країни).

Головне – це здатність зробити правильні висновки та забезпечити стійкий перехід до «твердих грошей».

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024