За допомогою е-крони Швеція зазіхає на цінності, які Біткоїн має захищати

За допомогою е-крони Швеція зазіхає на цінності, які Біткоїн має захищати

Посилюючи фінансовий нагляд і контроль, шведська влада ненавмисно подає Біткоїн як альтернативу.

Швеція є яскравим прикладом держави, яка руйнує фінансову конфіденційність, вороже ставиться до готівки та має контроль над усіма фінансовими операціями. Швеція майже повністю відмовилася від анонімних операцій із готівкою, внаслідок чого її регулятори отримали контроль над усіма фінансовими активами. Як мінімум з 1971 року, коли я переїхав до Швеції, про банківські активи необхідно щорічно звітувати перед податковими органами, які також можуть вимагати документацію щодо всіх банківських операцій. З 2020 року шведська поліція за законом має право отримувати доступ до заблокованих айфонів та комп'ютерів із застосуванням сили.

У такому середовищі, де немає конфіденційності, Біткоїн можна розглядати як кращу альтернативу.

Введення електронної крони (е-крона)

На початку існування Біткоїна BTC можна було купити анонімно через такі платформи, як LocalBitcoins, що сьогодні неможливо. Щоб купити BTC на більшості доступних платформ зараз, необхідно дотримуватися суворих правил KYC і AML. У Швеції також немає біткоїн-банкоматів. Шведські банки, політики та ЗМІ дуже вороже ставляться до BTC.

Швеція зараз готується до введення цифрової національної валюти, яку випускатиме центральний банк. З 2017 року шведський центральний банк Sveriges Riksbank, емітент премії в галузі економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля, просуває електронну крону як доповнення чи заміну готівки. Прихильники електронної крони стверджують, що вона запобігає відмиванню грошей та злочинній діяльності, прискорює роботу фінансової системи та впорядковує фінансову та грошову діяльність. Критики стверджують, що це просунутий інструмент фінансової цензури, контролю та стеження. Розробка електронної крони відбувається у співпраці з іншими центральними банками та Банком міжнародних розрахунків (БМР).

E-крона зараз знаходиться на етапі пілотного проєкту і тестує технічну платформу та взаємодію банків, компаній та кінцевих користувачів. Електронна крона збереже кілька функцій готівки, але не анонімність. Обсяг створеної електронної крони визначатиметься не майнінгом (як у випадку з біткоїнами), а центральним банком. Позитивні чи негативні відсоткові ставки також визначатимуться центральним банком. У глибшому значенні електронна крона без такої функції, як у біткоїн-майнінга, є просто центральною базою даних, яку контролює центральний банк.

Створена для обмеження свободи

Технічна основа електронної крони заснована на технології блокчейн на платформі Corda, розробленої компанією-розробником програмного забезпечення R3. У лютому 2020 року у співпраці з Accenture, великою глобальною технологічною компанією, було запущено технічний пілотний проєкт. Електронна крона є програмованою, і лише центральний банк може створити та знищити електронну крону, яка розповсюджується серед населення через банки. Кінцевий користувач зможе обміняти електронну крону на банківські гроші на рахунку, а також виконувати та приймати транзакції.

Що планується:

  1. «Вузол Банку Швеції» для створення та знищення електронної крони.
  2. «Нотаріальний вузол» у Банку Швеції для запобігання подвійному використанню електронної крони.
  3. «Вузли учасників» у банках та для постачальників платіжних послуг для перевірки автентичності e-крони.
  4. «Вузли для кінцевих користувачів» для введення/виведення коштів за допомогою цифрових гаманців.
  5. Мобільні банківські ідентифікатори, які використовуються у Швеції вже багато років, будуть потрібні для ідентифікації особистості.

Завдяки електронній кроні шведський уряд зможе в режимі реального часу бачити кожний грошовий переказ. Також можна буде обмежити доступ до електронної крони, наприклад за допомогою соціального кредитного рейтингу. За допомогою електронної крони уряд зможе заморозити чиїсь фінансові ресурси, а шведська держава – обкладати податком рахунки клієнтів. Негативна відсоткова ставка може призвести до того, що люди втратять гроші на своїх рахунках в електронній кроні, а можливості електронної крони, що програмуються, можуть означати, що людям буде заборонено купувати певні товари. Буде безліч способів запрограмувати електронну крону, що відкриє шлях до антиутопічної, оруеллівської держави стеження та контролю.

Електронна крона – це централізація та централізоване планування, що існували у банківській системі Радянського Союзу.

Проте централізоване планування ніколи не працювало, а великі централізовані бюрократичні системи часто не дуже ефективні. Централізоване зберігання фінансової інформації також може становити проблему для органів влади. У разі кібератаки вся мережа може бути вимкнена.

Біткоїн, з іншого боку, забезпечує децентралізацію. Мережу Біткоїна набагато складніше атакувати, а може, й зовсім неможливо. Мережа Біткоїна також стає дедалі стійкішою.

Ми повинні зберігати пильність

Однак електронна крона може стати конкурентом Біткоїна, тому що звичайні люди швидше довірятимуть і використовуватимуть електронну крону, а не біткоїн. Однією з основних цілей електронної крони є цінова стабільність. Біткоїн зараз має високу цінову волатильність. На стабільність ціни біткоїна впливають попит та пропозиція, настрої інвесторів, торговельна діяльність, правила та ажіотаж у ЗМІ. На момент написання цієї статті остання 60-денна оцінка волатильності біткоїна становить 2,48%, для золота історична середня волатильність становить близько 1,2%; а основних валют – від 0,5% до 1%.

Фінансова конфіденційність має бути правом людини, але цифрові валюти центральних банків (CBDC) та електронна крона ведуть до руйнування фінансової конфіденційності та централізації авторитарної державної влади. Тому ми повинні боротися і запобігти створенню та використанню CBDC та електронної крони. Бачення Сатоші Накамото, винахідника Біткоїна, було засноване на трьох основних цінностях: безпека, конфіденційність та децентралізація. Біткоїн може надати всі ці переваги, на відміну від CBDC та електронної крони.

Це гостьовий пост Пітера Бістолетті, біткоїнера, який мешкає у Швеції з 1971 року. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Метод ковзного блоку: новий спосіб прогнозування складності майнінгу Метод ковзного блоку: новий спосіб прогнозування складності майнінгу Luxor описує свою нову методологію для підвищення точності прогнозів складності біткоїн-майнінгу. Колін Харпер 26 травня 2023
Коли Біткоїн перетинається з ШІ: пробудження божевілля чи розсудливості? Коли Біткоїн перетинається з ШІ: пробудження божевілля чи розсудливості? Навколо штучного інтелекту проводяться ідеологічні лінії, і біткоїнерам необхідно приготуватися вступити у боротьбу. Александар Свєцкі 26 травня 2023
Чи варто починати майнити біткоїн Чи варто починати майнити біткоїн Отримання прибутку від майнінгу біткоїнів – складне завдання, але не неможливе. Ось деякі фактори, які слід врахувати, якщо ви хочете почати майнити. Кітон Рекард 24 травня 2023