Мнемонічна безпека: як запам’ятати seed-фразу

Мнемонічна безпека: як запам’ятати seed-фразу

Одна з найрозповсюдженіших причин втрати біткоїнів – загублення seed-фрази. Стати в пригоді можуть різноманітні техніки запам’ятовування, але не варто покладатися лише на них.

Важливість seed-фрази

Відповідальність – одна зі сторін фінансової свободи. У Біткоїна немає централізованого сервера чи адміністрації. Ніхто немає доступу до ваших приватних ключів (якщо ви, звичайно, самі комусь не повідомите або не зберігатимете їх у неналежному місці). Отже, у разі втрати seed-фрази ви не зможете відновити власний гаманець і підписувати транзакції. Тобто біткоїни нікуди не зникнуть (вони так і будуть у блокчейні), але ви не зможете ними розпоряджатися.

Відразу підкреслимо, що покладатися виключно на пам'ять не варто, навіть якщо ви не сумніваєтеся у власних здібностях щодо запам’ятовування 12 чи 24 слів. По-перше, пам'ять може зіграти з вами злий жарт, особливо коли мова йде про дуже значний період часу. Навіть забуте одне слово чи інший порядок слів уже не дозволять отримати доступ до гаманця. По-друге, сильний стрес чи фізична травма можуть негативно вплинути на пам'ять та призвести до втрати доступу до біткоїнів. Тому, звичайно, необхідно використовувати апаратні гаманці та надійні методи для бекапу своєї seed-фрази (на зразок сталевих пластин чи інших варіантів залежно від ситуації).

У деяких екстремальних випадках біткоїнери змушені покладатися на пам'ять (або, як іноді кажуть – brain wallet). Наприклад, при втечі з авторитарної країни за умов обшуку чи інших загроз вони можуть запам’ятати необхідні слова, а вже потім, коли загроза минула, відновити свій гаманець та біткоїни. Проте у переважній більшості ситуацій запам’ятовування – це лише допоміжний спосіб, який доповнює, але не замінює офлайн-зберігання приватних ключів.

Техніки запам’ятовування

Розглянемо декілька популярних технік запам’ятовування seed-фрази, що можуть стати вам у пригоді. Перша з них має назву «палац пам’яті» (також відома як метод Цицерона чи метод римської кімнати). Вона дозволяє відтворити навіть непов’язані між собою слова через мислений зв'язок між об’єктами своєї кімнати. Шляхом відповідності між об’єктами (наприклад, меблями) та словами та руху в заданому напрямі (наприклад, проти часової стрілки) біткоїнер може утворити сильний асоціативний ряд, що буде легко відтворити у разі потреби. Такий метод може бути застосований як до 12, так і 24 й навіть passphrase у разі потреби. Емпіричні дані підтверджують його високу ефективність.

Мнемонічна безпека: як запам’ятати seed-фразу
Цицерон: автор техніки «палац пам’яті». Джерело: Wikimedia Commons.

Інший підхід полягає у складанні наративів або мініоповідань зі слів seed-фрази. Більшість слів зручно поєднуються у комбінації з двох-трьох слів, що мають певний сенс. Далі необхідно об’єднати їх у якусь історію, яка може бути не дуже логічною, але, втім, сприяти відтворенню seed-фрази у необхідному порядку. Людям з розвиненою уявою цей метод підійде якнайкраще.

Ще одна техніка полягає у створенні абревіатур із перших букв слів seed-фрази. Декілька таких акронімів можуть підказати, з якої літери починається наступне слово, чого може бути достатньо для його відтворення у пам’яті для більшості людей. Звичайно, застосування техніки абревіатур також значною мірою залежить від конкретної seed-фрази та від того, чи комбінація перших літер утворює осмислені асоціації для її власника. У будь-якому разі такий варіант слід розглянути.

Також варто підлаштувати техніку запам’ятовування під ті системи, за допомогою яких людині зручніше засвоювати інформацію. Так, більшість населення – це візуали, які отримують більшу частину інформації через зір. У такому випадку записана чи викарбувана на металі, чи іншій поверхні seed-фраза може гарно відкластися у пам’яті як фотографія, якщо власник регулярно дивиться на неї.

Аудіалам (людям, які покладаються на звук) дещо складніше у цьому плані. Річ у тім, що seed-фразу з міркувань безпеки не можна записувати на диктофон чи будь-які технічні пристрої. Існує безліч вірусів (і така ймовірність вище, ніж може здатися на перший погляд), які можуть збирати ці дані й навіть перетворювати їх у різні формати. Отже, хакерам чи зловмисникам залишиться лише ввести слова seed-фрази та отримати доступ до біткоїнів. Єдине, що можна порадити у цьому контексті, – подумки проговорювати відповідні слова, якщо такий підхід сприятиме кращому запам’ятовуванню.

Мнемонічна безпека: як запам’ятати seed-фразу
Різні стилі навчання. Джерело: Turning Point.

Кінестетикам (людям, які орієнтуються на дотики) також може бути доречним використовувати сталеві пластини з викарбуваними словами. Як під час їх відбиття та викарбовування, так і під час подальшого огляду кінестетик зможе регулярно отримувати таку інформацію, яка допоможе відтворити слова та їх послідовність у майбутньому. Щобільше, поєднання деяких з вищенаведених технік відносно тієї самої seed-фрази також може бути доречним для біткоїнерів. Через комбінацію різних методів можуть активізуватися різні зони мозку, що підвищує ймовірність того, що ця інформація перейде до довгострокової пам’яті.

Насамкінець критично важливим є регулярно повторювати seed-фразу. Доцільно приділити кілька годин застосуванню обраних технік у перші дні, а потім ще систематично повторювати у наступні тижні та місяці. Навіть у разі відсутності проблем з апаратним гаманцем хоча б двічі на рік варто звіряти seed-фразу на фізичному пристрої. У такий спосіб можна досягти балансу між різними методами зберігання seed-фрази.

Підсумуємо

Seed-фраза має критичне значення для доступу до ваших біткоїнів, тому її зберігання завжди має бути пріоритетом. Покладатися виключно на пам'ять у такій важливій справі дуже ризиковано, тому апаратні гаманці й надійний бекап необхідні для гарантування доступу до власних біткоїнів.

Проте запам’ятовування seed-фрази може слугувати додатковим методом захисту власних активів. Найпопулярнішими техніками є «палац пам’яті», створення наративів та мініісторій, утворення абревіатур тощо. До того ж використання візуальних, аудіо- та кінестетичних елементів також може бути вкрай доречним, а комбінація різних технік може сприяти досягненню максимального ефекту.

З якими тваринами асоціюється Біткоїн З якими тваринами асоціюється Біткоїн Світ Біткоїна може здивувати новачків різноманітними аналогіями з тваринами: медоїдом, кролячою норою, мешканцями морів тощо. Але яке відношення вони мають до головного цифрового активу? Річ у тім, що Біткоїн - це складна та серйозна тема, але її можна спростити. Дмитро Харьков 23 лютого 2024
Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024