Bitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGB

Bitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGB

Біткоїн-розробник Гліб Науменко та член правління LNP/BP Standards Association Ольга Уколова зосередилися на технологічних та бізнес-аспектах розвитку Біткоїн-екосистеми та протоколу RGB.
Bitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGBBitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGB

Гліб Науменко про розвиток Біткоїна

Черговий Bitcoin Meetup Kyiv відбувся 5 травня, і традиційно розпочався з виступу Біткоїн-розробника Гліба Науменка, який зробив загальний огляд еволюції використання Біткоїна та головних елементів його екосистеми. Він розповів про маргінальне використання Біткоїна, технологічні інновації та розробку додаткового функціонала для користувачів.

Під час виступу Гліб Науменко згадав заголовок The Times про кризу банківської системи від 3 січня 2009 року, що слугував не лише підтвердженням дати запуску протоколу Біткоїна, а й підкреслював його головну мету – ліквідацію фіатного стандарту.

Важливим етапом трансформації біткоїна у глобальні гроші стало придбання двох піц за 10 000 BTC навесні 2010 року. Після цього його використання як засобу платежу значно прискорилося.

Bitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGB
Гліб Науменко

Перехід на розрахунки у біткоїнах платформи Mt. Gox та її перетворення на найбільшу біткоїн-біржу у світі також сприяли залученню до використання BTC нових користувачів. Навіть хакерські атаки на торговельну платформу та її подальше банкрутство не могли зупинити тренд на біткоїнізацію.

Важливим чинником, що продемонстрував покращення глобального сприйняття Біткоїна, став майнінг. Спочатку видобуток біткоїнів відбувався на процесорах, потім майнери перейшли на відеокарти, а згодом – і на спеціалізовані «асіки». Також стали з’являтися майнінг-пули, адже самостійний видобуток займаі чимало часу (на видобуток блоку можна було витратити кілька місяців або навіть років). За допомогою пулів майнери вже мали змогу отримувати стабільний і регулярний дохід.

Популярності Біткоїну також додали даркнет-маркетплейс Silk Road та некомерційна організація WikiLeaks, яка розповсюджувала секретні матеріали уряду США. Після цього вже стало зрозуміло, що біткоїн може використовуватися для чого завгодно, наприклад для бізнесу.

Зокрема сервіс BitPay, хоча й мав низку обмежень, дозволив інтегрувати компаніям та підприємцям біткоїн-платежі. У 2015 році почалася розробка, а з 2018 – активне впровадження протоколу другого рівня Lightning Network. Таким чином було досягнуто більшої масштабованості, а комісії за транзакції впали до декількох центів.

Цікавою інновацією стала поява так званих «Colored coins», що передбачали можливість відрізняти різні сатоші одне від одного. Це стало передумовою для створення невзаємозамінних токенів та записів Ordinals. Спікер також підкреслив значний потенціал протоколу RGB, що дозволяє створювати смарт-контракти на Біткоїні, та низку інших інновацій.

Загалом фінансові аспекти залишаються основними в еволюції Біткоїн-екосистеми. Розповідаючи про другий рівень Біткоїна Lightning Network, Гліб Науменко зазначив:

«Якщо десь потрібна довіра, то це не рівень Біткоїна».

Біткоїн розвивається таким чином, щоб мінімізувати довіру та щоб кожен міг особисто перевірити коректність транзакцій та дотримання правил протоколу. Більшість гаманців (на зразок Blue Wallet або Muun) не потребують довіри з боку користувачів.

Загалом можна виділити наступні тренди у Біткоїн-індустрії: зберігання біткоїнів (наприклад, Casa із можливістю оптимізації зберігання приватних ключів); задоволення щоденних потреб (наприклад, підписки за допомогою Bitrefill); застосунки на Lightning Network та фінансові сервіси (банки нового покоління).

Ольга Уколова про переваги RGB

Член правління LNP/BP Standards Association Ольга Уколова під час свого виступу розповіла про можливості RGB та філософію проєкту. Зокрема RGB прагне максимізувати суверенітет користувачів, надаючи повний контроль над своїми активами та дозволяючи бути незалежним від посередників чи третіх осіб. Такий підхід нівелює загрози «цифрового ГУЛАГу», коли централізовані органи контролюють доступ до активів чи їхній розподіл. Ольга Уколова також зазначила, що багато даних блокчейнів наразі потрапляють до сервісів на зразок Chainalysis, а рішень, що забезпечують найвищі стандарти приватності, вкрай недостатньо.

Bitcoin Meetup Kyiv: еволюція екосистеми Біткоїна та RGB
Ольга Уколова

З теоретичної точки зору, концепція DeFi має певні переваги, адже учасники ринку потребують більше продуктів, ніж просто гроші. Проте наразі DeFi-протоколи повністю скомпрометували власні продукти, у тому числі через централізацію й високі витрати для користувачів. Значний інтерес становлять трейдинг та лендинг, а також автономний арбітраж (який здійснюється через DAO). Отже, на ринку існує великий попит на систему смарт-контрактів, яка б задовольняла наступним критеріям: приватності, верифікованості, стійкості до цензури та масштабованості.

«Відповіддю на ці виклики є RGB – система масштабованих та повних за Тюрінгом смарт-контрактів, що працюють на Біткоїні та Lightning Network», – стверджує Ольга Уколова.

Вона також підкреслює, що цей протокол забезпечує найвищі стандарти фінансової та операційної свободи завдяки підтриманню максимальної приватності.

Історія проєкту RGB почалася ще 2016 року, але практичне втілення більшості ідей відбувається з 2019 року, коли й була утворена LNP/BP Standards Association. У цей період стався перехід від токенів до повноцінних смарт-контрактів на Біткоїні. Команда RGB визначає смарт-контракти як можливість гарантувати виконання домовленостей без використання сторонньої сили.

Серед головних переваг RGB можна виділити можливості самостійної валідації контрактів, а також підтримувати доступ до всіх необхідних даних без ризиків для приватності (яку забезпечує криптографія). До того ж протокол має механізм, що гарантує максимальний захист від подвійної трати. RGB додає масштабування до Lightning Network, забезпечуючи всі практичні потреби. До основних компонентів системи можна віднести схеми, інтерфейс та Genesis.

RGB має власну віртуальну машину, а також забезпечує повноту за Тюрінгом та можливість надійно передбачити реалізацію умов та контрактів. Є чотири типи нод у RGB, а остання десята версія, що була випущена цього року, створює додаткові можливості для застосування у бізнесі.

Обговорення та висновки

Усі учасники мітапу мали змогу поставити питання спікерам після їх доповідей, а також поспілкуватися з ними під час нетворкінгу. Гості івенту зокрема цікавилися значенням виразу: «Біткоїн не потребує довіри». На що Гліб Науменко навів приклади сервісів, що ефективно не потребують довіри та сприяють децентралізації мережі Біткоїна. Він також висловив припущення, що більшість Lightning-сервісів розвиватимуться шляхом запровадження невеликої комісії за свої послуги. Ольга Уколова пояснила, що транзакції з використанням RGB не можна відрізнити від звичайних біткоїн-транзакцій. Проте користувачі несуть персональну відповідальність за збереження власних приватних ключів та seed-фрази (так само як і на базовому рівні блокчейну Біткоїна).

Івент пройшов за підтримки партнерів Human Rights Foundation та White Rock Management, які створюють умови для успішної реалізації навчальних Біткоїн-ініціатив. Саме завдяки таким мітапам Біткоїн-ком’юніті в Україні стабільно зростає та розвивається.

Після халвінгу біткоїн стане дефіцитнішим ніж золото Після халвінгу біткоїн стане дефіцитнішим ніж золото Нова пропозиція біткоїна вперше перевершить золото після халвінгу у 2024 році. Спенсер Ніколз 15 квітня 2024
Як догми вбивають клітини мозку Як догми вбивають клітини мозку Усі культури потребують певної всеосяжної віри, для підтримки їх як єдиної ідентичності. Але коли цієї віри дотримуються сліпо, це призводить до стагнації та незгод. Шинобі 14 квітня 2024
Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Хоча DAO традиційно асоціюються з Ethereum, емуляція більшості функцій DAO можлива у Біткоїні з використанням мультипідпису та голосування з приводу того, які транзакції підписувати. Діллон Хілі 13 квітня 2024