Поведінкова економіка Біткоїна

Поведінкова економіка Біткоїна

Евристики, які часто описуються в поведінковій економіці, пропонують корисну основу для розуміння причин поширеного несприйняття Біткоїна.
Поведінкова економіка Біткоїна
Джерело: створено автором із використанням deepai.org

Поведінкова економіка вже давно використовується для опису наших «ірраціональних схильностей» як споживачів та інвесторів. Я хотів би включити Біткоїн в це обговорення, тому що, визнаймо, коли мова заходить про криптовалюту в цілому і Біткоїна зокрема, вплив емоцій, упереджень, евристики та соціального тиску на формування наших переваг, переконань та поведінки дуже великий… і це цікаво.

Вихід за межі FOMO

Як часто кажуть у поведінкових фінансах, інвестування у будь-що має передбачати наявність «пасток», таких, як страх упустити вигоду (FOMO), неприйняття втрат, групове мислення («ефект наслідування») та допущення помилки безповоротних витрат, – що пояснює, чому люди утримують свої інвестиції довше, ніж потрібно.

Подібні когнітивні процеси чудово зображені на діаграмі нижче, яка, за іронією долі, була створена Credit Suisse. У світлі недавніх подій, банку, схоже, слід бути обережнішим з «упередженістю до перевищення повноважень». Але не будемо бити лежачого.

Поведінкова економіка Біткоїна

Концепції поведінкових фінансів та Біткоїна, безумовно, мають цікаві паралелі. Наприклад: FOGI (не плутати з «старомодний тип») або страх входження. Це можна списати на торговий ринок, що зароджується, який може бути неймовірно складним і вимагає (від багатьох) стрибка віри в технологічну невідомість.

Проте будь-кому, хто думає, що це нове явище, достатньо поглянути на онлайн-банкінг, оплату рахунків та мобільні депозити, щоб зрозуміти, що кожен споживач має сумніви щодо нових технологій, особливо в процесі їхнього розвитку. Таким чином, FOGI паралізує «криптозацікавлених» у здійсненні поведінкових кроків (навчання та відкриття), необхідних для реальної участі у класі активів.

До того ж упередженість щодо новизни, безперечно, може допомогти пояснити більшість різких коливань екосистеми Біткоїна. З такою кількістю великих досягнень, збоїв та «вилучень», які постійно з'являються у заголовках, не дивно, що ця ірраціональна схильність припускати, що недавні події майже напевно повторяться, може бути пов'язана з волатильністю, яка здається завжди присутньою.

З доступом до цілодобового ринку це лише посилюється, підкріплюючи правило піку-кінця, згідно з яким найостанніші та найінтенсивніші позитивні чи негативні події («піки») найбільше впливають на те, як нам запам'ятовуються певні речі – таким чином неправомірно впливаючи на рішення в найближчому майбутньому.

Тимчасове дисконтування та ефект YOLO

Але з усіх упереджень і евристик, які, на мою думку, допомагають пояснити сьогоднішнє сприйняття Біткоїна, саме тимчасове дисконтування – тобто наша схильність сприймати бажаний результат у майбутньому як менш цінний, ніж результат у теперішньому – є найбільш передбачуваним. Додайте до цього ефект YOLO («ви живете лише один раз»), гедонізм та «сліпоту» до майбутнього – і ви отримаєте потужний криптококтейль.

Ось чому.

Це природа людей казати: «Я не розумію, до чого все йде» – особливо прихильників «там нічого немає» (“there is no there 'there”) – і не намагатися уявити, що на них чекає далі. Зосереджені на теперішньому, вони намагаються схопитися за те, що існує, виключно на основі того, що вони можуть ідентифікувати, інтерпретувати та засвоїти зараз.

Це ті люди, які, коли вперше з'явилися мобільні телефони, запитували себе: «Навіщо нам це потрібно?» Вони просто не могли передбачити, що мобільні технології піднімуть економіку країни, що розвиваються, стануть невіддільною частиною всієї платіжної індустрії, докорінно змінять телекомунікації й так далі. Я не прагну образити цих людей – тимчасове дисконтування є типовим явищем. Насправді цим явищем пояснюється жалюгідний рівень пенсійних накопичень серед широких верств населення.

Нездатність уявити майбутнє чи проста незацікавленість у цьому призводить до бажання йти коротким шляхом у розумінні та поясненні «чому?». У поєднанні з евристикою «ілюзії контролю» – упевненістю в тому, що ми маємо більший контроль над світом, ніж насправді – не виникає бажання зробити стрибок віри та немає самої віри у те, що технології – це шлях до землі обітованої.

Наратив про «стару нову технологію»

Ще один цікавий психологічний аспект можна резюмувати наступним чином: Біткоїн був представлений світу Сатоші Накамото у січні 2009 року. На той час це була новаторська, революційна ідея. Але зараз існують буквально тисячі блокчейн-протоколів та проєктів, багато з яких перевершили Біткоїн за своєю корисністю та перспективами.

Або, іншими словами, Біткоїн – це стара нова технологія. Ця форма евристики доступності відображає нашу схильність спотворювати інформацію, яку ми швидко і легко вигадуємо, щоб сформулювати думку.

Прихильники цієї точки зору вкажуть на відмову Біткоїна від механізму консенсусу Proof-of-Stake (і безліч причин цього), централізацію майнінгу та меншу спільноту розробників порівняно з іншими.

Противники цієї точки зору напевно розсміються, прочитавши це. Чотирнадцять років – це далеко не «старість». Ця технологія витримала випробування часом досить успішно в порівнянні з іншими технологіями, і інновації в блокчейні продовжують просуватися вперед завдяки кроссчейн-мостам, протоколу Ordinals, мережі Lightning Network і т.д. Насправді саме стабільність, постійність і безпека біткоїна утримують його на передньому плані екосистеми, що розвивається.

Одним словом, коли ти перший, тебе неминуче порівнюють з усіма.

Упередженість до підтвердження хеджування інфляції

Протягом тривалого часу біткоїн як інвестиція вважався «засобом захисту від інфляції». Можна сказати, «цифровим золотом».

Багато хто стверджує, що ця думка, яка базується на здоровому глузді, була спростована – принаймні на цей час. Насправді те, чим він є і завжди мав вважатися, є захистом від систематичних інституційних невдач. Зрештою, сама ідея Біткоїна народилася з попередньої фінансової кризи. На момент написання цієї статті, коли такі банки, як Silicon Valley Bank (SVB), Credit Suisse та Silvergate, опинилися в кризовій ситуації, Біткоїн демонструє свою силу.

Те, що наратив хеджування інфляції набув такого широкого поширення, є прикладом упередженості підтвердження – тобто нашій схильності віддавати перевагу наявним переконанням. Те, що початковий сенс існування Біткоїна був відкинутий (деким), можна віднести до упередженості оптимізму. Люди просто продовжують недооцінювати можливість переживання негативних подій.

І навіть якщо не станеться катастрофічного системного падіння, саме існування такої перспективи дає можливість цьому новому засобу заощадження зайняти своє заслужене місце.

Трохи упередженості

Коли йдеться про Web 3, криптовалюти, блокчейни та Біткоїн, я можу визнати, що у мене є якась упередженість. Це можна пояснити тим, що фундаментальні атрибути технології Біткоїна – децентралізація, самостійне зберігання, володіння та контроль – зміняться у спосіб, який ми не можемо осягнути сьогодні.

Іншими словами, якщо ви думаєте, що «там нічого немає», можливо, це тому, що ви просто уявити не можете, що «там» може бути.

Звучить ірраціонально? Поговорімо років через 10.

Це гостьовий пост Річа Фельдмана, маркетингового керівника, автора та члена консультативної ради Університету Західного Коннектикуту. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024