Як навчати дітей Біткоїну

Як навчати дітей Біткоїну

Діти за своєю природою цікавляться всім навколо. Завдання дорослих – підтримувати цей інтерес та спрямувати його у правильному напрямі.

Як краще навчати Біткоїну

Необхідно пам’ятати, що всі діти різні, й одні й ті самі підходи можуть мати різний (а іноді – й протилежний) ефект. У будь-якому випадку варто утриматися від спроб нав’язливо розповідати про Біткоїн, що може викликати лише зворотну реакцію. Краще правильно реагувати на питання, що ставлять діти, та наочно демонструвати його переваги.

Коли дитина зацікавиться грошима, то треба пояснити, для чого вони потрібні. Через те, що потреби різних людей не збігаються, вони не можуть (принаймні у більшості випадків) напряму обмінюватися товарами та послугами. Їм потрібен якийсь універсальний товар-гроші, що прийматимуть й інші люди. Тут і можна надати першу інформацію про Біткоїн: зокрема про 100 млн сатоші (або просто про «дуже багато» сатоші – залежно від віку), що складають 1 BTC, та зручність переводу коїнів через смартфон.

Експерти також радять активно використовувати ігри, адже це найпростіший підхід до дітей. Наприклад, гра з вгадування цифр може слугувати основою для розуміння майнінгу та перебору різних варіантів, що здійснюють майнери у намаганні винайти необхідний хеш для видобутку блоку. Наступною грою може бути представлення блокчейну у вигляді цифрового конструктора (на зразок LEGO), де блоки поступово додаються один поверх іншого. Чим більше блоків, тим міцніше стає вся конструкція.

Згодом дітям можна пояснити, що біткоїн – це не просто якісь нереальні гроші з відеоігор. За BTC можна купляти найрізноманітніші товари та послуги (абсолютно реальні). А ще біткоїни можна зберігати, адже їхня вартість зростає з плином часу через обмеженість пропозиції. Отже, з плином часу за 1 BTC можна буде придбати все більше потрібних речей.

Така проста логіка буде зрозуміла дітям. Вона також продемонструє, що чим менше грошей, тим більша їхня вартість, і вони можуть не лише знецінюватися. Діти матимуть змогу на власному досвіді пересвідчитися у тому, як біткоїн виконує функції засобу обміну та збереження вартості.

На певному етапі дітям доречно надати можливість самим здійснювати біткоїн-транзакції. Найкраще для цього підійде гарячий гаманець, що інтегрований з Lightning Network. Діти швидко вчаться на прикладі, а придбання якихось цінних для них продуктів чи послуг спонукатиме їх до занурення у кролячу нору Біткоїна.

Також в інтернеті та спеціалізованих сайтах стає дедалі більше різноманітних освітніх курсів чи відео для дітей про Біткоїн. Варто надати вибір дітям та підлаштуватися під їхні побажання. До того ж важливо розвивати їхнє критичне мислення і спроможність відрізнити правдиву інформацію від неправдивої чи навмисно сфабрикованої. Книга «21 урок» Gigi може стати першим серйозним фундаментом до глибоко розуміння сутності Біткоїна та його основних характеристик.

Як навчати дітей Біткоїну
Популярна книга Gigi. Джерело: Amazon

Насамкінець на певному етапі може бути доречним залучати дітей до Біткоїн-івентів. Але головне, щоб вони були цікавими для них, і вони були здатні зрозуміти більшість інформації, що надається на таких заходах. Тому дуже важливо вірно підбирати івенти, аби вони не були надто технічними.

Коли навчати Біткоїну

Серед батьків та експертів немає спільної думки щодо того, коли саме слід починати розповідати дітям про Біткоїн. Проте, за результатами нещодавнього опитування, понад 60% батьків вважають, що Біткоїну необхідно навчати навіть у школах. Значна кількість респондентів (24%) вважає, що дітям потрібно починати пояснювати основні моменти про Біткоїн зі старшої школи.

Як навчати дітей Біткоїну
Думки респондентів щодо початку Біткоїн-освіти. Джерело: Study.com

Проте видається, що у старшій школі вже можна переходити до систематичного викладання Біткоїна із наголосом на його технологічні та економічні аспекти, а знайомство з ним можна починати набагато раніше.

Біткоїн дуже багатогранний сам по собі, тому до нього можна підійти і як з боку грошей, так і з боку інновацій чи навіть способу змінити світ на краще. Тому він може бути цікавим всім дітям: і зі схильністю до математики та програмування, і гуманітарних дисциплін.

Щодо формальної Біткоїн-освіти, то вона наразі активно розвивається у Сальвадорі, та можна очікувати, що успішний приклад сприятиме поширенню таких практик по усьому світу в найближчі роки. Так, у Сальвадорі вже узгодили інноваційну програму з Біткоїн-освіти й видали спеціалізовані підручники та матеріали для учнів. По закінченню курсу, що викладатиметься англійською мовою, учні отримуватимуть дипломи за умов вдалого складання відповідних тестів та іспитів.

Вже зараз існують додаткові можливості щодо поглиблення власних знань про Біткоїн за допомогою якісних онлайн-курсів. Зокрема Saylor Academy, створена за підтримки засновника MicroStrategy Майкла Сейлора, пропонує два курси про Біткоїн, що відкриті та безплатні для всіх бажаючих: Bitcoin for Everybody (Біткоїн для всіх) та Bitcoin for Developers (Біткоїн для розробників). У такий спосіб можна отримати необхідні теоретичні знання та практичні навички.

Але головне, що мають пам’ятати діти – це те, що Біткоїн потребує безперервного навчання. Не можна раз і назавжди зрозуміти все про Біткоїн на 100%. Це пов’язане з тим, що він поєднує знання з економіки, програмування, теорії ігор, філософії тощо. До того ж періодично виходять оновлення протоколу, а проєкти на другому рівні блокчейну взагалі розвиваються дуже стрімко.

Висновки

Гіпербіткоїнізація робить знання про Біткоїн особливо цінними для дітей. У такий спосіб вони матимуть змогу використовувати весь потенціал децентралізованих грошей та відповідної Біткоїн-інфраструктури. Існує чимало формальних та неформальних підходів до навчання дітей, а остаточний вибір має завжди залежати від реакцій та потреб конкретної дитини. Вже зараз існують успішні якісні розробки у цій сфері у Сальвадорі та в онлайн-просторі від Saylor Academy. Слід очікувати на те, що кількість таких пропозицій буде стало зростати.

Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024
Чи потрібні біткоїнерам ментори Чи потрібні біткоїнерам ментори Глобальний тренд на послуги менторів та коучів у різних сферах існує вже не перший рік. Але наскільки це явище доцільне для Біткоїн-спільноти? Дмитро Харьков 20 травня 2024
Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Через постійну інфляцію фіат позбавляє людей заощаджень й значно спотворює структуру інвестицій. Але Біткоїн дарує надію, що незабаром все повернеться до норми. Дмитро Харьков 17 травня 2024