Ключові концепції Біт­коїна як інструменту повернення фінан­сової свободи

Ключові концепції Біт­коїна як інструменту повернення фінан­сової свободи

Свобода – одна з найважливіших цінностей, що нам доступні. Вона починається з кожного з нас і формує те, що ми називаємо вільною нацією. Та, своєю чергою, – вільний світ. Поки Україна вирішує його долю, ми не повинні забувати про те, де можемо її здобути, окрім поля бою. Це, наприклад, особисті фінанси.

Більшість покладається у цьому питанні на державу та застарілу, централізовану фінансову систему. Ми три­маємо гроші в банках, втішаючи себе ілюзією контролю. Це добровільне позбавлення фінансової свободи, проте в XXI столітті з'явився інструмент, здатний нам її повер­нути. Це Біткоїн.

Його часто називають цифровим золотом нашого часу. Це водночас вірно і ні. Біткоїн дійсно має спільні із золотом риси: глобальна доступність, обмеженість видобутку й утилітарність, однак порівняння не іде­альне. Біткоїн неможливо порівняти з жодним кон­цептом, що існував раніше. Це одночасно актив, засіб платежу та програмний інструмент.

Про технічні характеристики можна розмірковувати довго, але важливіше розуміти соціально-економічні. Це має більший вплив. Не кожен знає механізм роботи банківської картки, але її користь зрозуміла. Ось що потрібно усвідомити про унікальність Біткоїна.

Ключові концепції Біт­коїна як інструменту повернення фінан­сової свободи

Суверенність

Біткоїн – це найбільш суверенний актив. Це квінте­сенція приватної власності. Якщо ви зберігаєте біткоїн на своєму холодному гаманці та маєте до нього ключі, ніхто крім вас не може володіти цим активом. Вам не потрібен банк, сейфова комірка, біржа або будь-яка третя особа.

Захист

Біткоїн майже неможливо конфіскувати. Навіть якщо пристрій, на якому зберігався гаманець, буде втрачено, це не вирок. Будь-який гаманець зашифрований 12 або 24 словами, які генеруються випадково під час створення. Записавши їх, ви зможете відновити своє законне право власності, навіть стерши гаманець. Бути своїм банком непросто, однак повний контроль того вартий.

Мобільність

Біткоїн легко перемістити або передати. Він не займає фізичного простору та переміщатиметься з вами всюди — лише пам'ятайте свої кодові слова. Мережа Біткоїна працює 24/7, без вихідних. У будь-який момент ваші біткоїни можна передати близькій людині чи будь-кому.

Обмеженість

Біткоїн, на щастя, обмежений. Усього буде зроблено 21 млн монет, це неможливо змінити. Порівняйте із фіатними грошима, які друкуються центробан­ками направо і наліво. Вони лише втрачають вар­тість, тоді як у біткоїна все навпаки. Зараз кожні 10 хвилин видобувається 6,15 біткоїна – у 2024 році цифра знизиться вдвічі. Тим часом кількість населення вже перейшла за позначку у 8 млрд. Згадайте закони попиту та пропозиції та спитайте себе, чим хотіли б володіти у майбутньому?

Анонімність

Біткоїн повністю анонімний, починаючи від свого творця й охоплюючи кожного з вас. Свої статки можна накопичувати, продавати та користуватись ними вільно та без нагляду. Звісно, максимальна конфіденційність потребує зусиль, проте і гарантує безпрецедентну безпеку.

Децентралізація

Код – єдиний закон Біткоїна. У нього немає CEO, керівників вищої ланки, наглядових організацій. Він розвивається незалежно та покладається на децентралізовану мережу із механізмом консенсусу, тобто пошуку оптимального рішення, а не на диктатуру чи автократію. Усі учасники зацікавлені в дотриманні правил і співпраці.

Чесність

Біткоїн виключає посередників. Це було однією із цілей Сатоші Накамото, анонімного творця Біткоїна. Ваші гроші та взаємодію з іншими ніхто не контро­люватиме. Непотрібно шукати дозволи чи хвилю­ватись про блокування рахунку. Ще раз: ви можете надіслати кошти в будь-яку точку світу будь-якій людині або організації в будь-яку секунду. Вночі, на вихідних, під час свят. Біткоїн – це інструмент свободи, і ви маєте бути вільні від часових меж, які вам нав'язують.

Ключові концепції Біт­коїна як інструменту повернення фінан­сової свободи

Усього перерахованого вище вже достатньо, щоб вважати Біткоїн унікальним. Але є один важливий фактор. Це унікальна спільнота, де кожен діє неза­лежно, проте дозволяє системі рухатись уперед. Біткоїн – це колективний капіталізм, в якому, оби­раючи найкраще для себе, тим самим робиш най­краще для всіх.

Можливість створювати власні інструменти воло­діння, передачі, торгівлі чи кредитування лише додає ваги тезам про свободу. Забудьте про посе­редників, станьте самі собі банком. Наприклад, використовуйте некастодіальні peer-2‑peer-май­данчики, що не зберігають у себе кошти, проте дають доступ до транзакцій з іншими учасниками спільноти.

Один з таких майданчиків – hodlhodl.com – дає вам змогу анонімно купувати або продавати біткоїни в інших учасників мережі, а також ано­німно кредитуватися під заставу. Під кожну вашу операцію hodlhodl.com створює уні­кальний контракт з трьома ключами. Один маєте ви, другий – ваш партнер, а третій – сам майданчик. Кошти з рахунку можна перевести, тільки маючи два ключі. Це гарантія того, що сторони повинні домовитись. Тут, як і в самій мережі Біткоїна, діє правило консенсусу. Треба досягти спільного блага, враховуючи загальні й особисті інтереси.

Особиста незалежність починається з нас самих. Свобода – дуже дорогий актив. Однак фінан­сова свобода досяжна вже зараз. Біткоїн суттєво полегшує ваш шлях до повного особистого суве­ренітету. Буде непросто, але ніхто не гарантував легкої прогулянки.

Це матеріал за авторства Макса Кейдуна, контриб’ютора Hodl Hodl, з першого друкованого номера Bitcoin Magazine українською мовою, який можна придбати тут.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024