Банкрутство банків – це причина, чому існує Біткоїн

Банкрутство банків – це причина, чому існує Біткоїн

Ми можемо зіткнутися з новою фінансовою кризою через державну допомогу безрозсудним банкам. Біткоїн існує, щоб це виправити.

«На порозі надання другої допомоги банкам»

За своєю суттю Біткоїн – це база даних транзакцій. Кожні 10 хвилин новий незмінний набір таких транзакцій, який називають блоком, потрапляє в чергу в Біткоїні. Сатоші Накамото, таємничий натхненник першої та найпопулярнішої криптовалюти, сам створив цей перший блок транзакцій. Але Біткоїн також є політичним проєктом – принаймні його ідея була і завжди буде політичною. Накамото помістив повідомлення в код, що дало початок децентралізованій базі даних Біткоїна: «The Times, 03 січня 2009 року, канцлер готовий вдруге надати допомогу банкам».

Цей політичний меседж так само актуальний в наші дні, як і на початку 2009 року, коли глобальна фінансова криза викликала гнів людей у всьому світі. Банки, чия нерозсудливість спровокувала цю кризу, не були покарані, а винагороджені грошима платників податків. З того часу уряди заявляють, що засвоїли урок. Джанет Єллен, міністерка фінансів США, заявила у 2017 році, що нова фінансова криза не повинна статися «за нашого життя». Вгадайте що: вона була неправа.

Silicon Valley Bank – це лише верхівка айсберга

Наразі ми можемо спостерігати друге за величиною банкрутство банку в історії США. Після того, як Silvergate Bank, який спеціалізувався на фінансуванні криптовалютних стартапів, таких як збанкрутіла біржа FTX, зазнав краху, також постраждав регіональний Silicon Valley Bank (SVB). У ході політики нульової процентної ставки та все вищих оцінок технологічних стартапів банк перетворився з Давида на Голіафа – принаймні з погляду сум, які туди переводилися та зберігалися.

Однак, на відміну від 2008 року, ці банки не спекулювали на неврівноваженому іпотечному ринку США, а просто пристосувалися до повсякденного божевілля фінансового ринку. Іншими словами: в умовах нульової процентної ставки вони дійсно не знали, куди подіти величезну кількість нових грошей. Отже, вони купили консервативні, довгострокові державні облігації, щоб одержати хоча б невеликий дохід. Єдина проблема полягає в тому, що Федеральна резервна система США підняла ставку за федеральними фондами до 4,57% найвищого рівня з жовтня 2007 року.

Куплені раніше облігації, за якими все ще були низькі відсоткові ставки, раптово стали найгіршою із можливих інвестицій. Коли стартапи, які раніше отримували надмірні грошові вливання інвесторів в умовах нульової процентної ставки, щоб залишитися на плаву навіть зі скромними бізнес-моделями, почали забирати свої гроші, настав хаос. Звичайно, вина SVB також є, тому що, спеціалізуючись на одному клієнтському сегменті, він був легко вразливий з настанням краху. Також стає все очевиднішим, що загальне управління ризиками в банку залишає бажати кращого.

Помста дешевих грошей

Не бажаючи знімати провину з таких банків, як SVB, вважаю за потрібне констатувати: те, що справа взагалі дійшла до цього, є наслідком десятиріччя безвідповідальності. Хоча після останньої фінансової кризи було багато розмов про суворіший контроль і недоліки «банківського обслуговування з частковим резервуванням», коли банкам фактично належить лише невеликий відсоток клієнтських коштів, після багаторічної політики нульової процентної ставки мало що змінилося.

Абсурдно ліберальна грошово-кредитна політика Федеральної резервної системи (а також Європейського центрального банку), яка отримала підтримку після пандемії COVID-19, тепер бере реванш. «Вище, швидше, далі» – таким був девіз фінансового ринку та ринку нерухомості. Уповільнення тепер відбувається надто раптово та запізно. Проявом крайностей останніх років є не тільки божевільні оцінки вартості стартапів, а й тисячі розрекламованих «альткоїнів», безглуздо високоцінні NFT та дедалі популярніші альтернативні форми інвестицій, такі як розкішні годинники або рідкісні набори Lego. Ми всі були змушені спекулювати. «Готівка – це сміття» – таким був девіз.

«Криптовалюта» – це симптом, а не рішення

При всьому хаосі у фінансовому та банківському секторах необхідно відзначити, що криптоіндустрія – це не альтернатива, а скоріше ще більш крихкий варіант усталеної фінансової системи. Не дивно, що FTX, Luna та інші криптопроєкти першими рухнули через крах банків і втрати довіри.

Замість незалежності, до якої закликав Накамото, багато з найрозрекламованіших криптопроєктів існують лише тому, що венчурні капіталісти не знали, куди вкладати свої гроші. «Блокчейн» та «децентралізовані фінанси» були красивими модними слівцями під час пандемії COVID- 19, і – це важливий фактор – тому що на новостворених токенах криптопроєктів можна було робити шалені гроші. Створення грошей із нічого було реальністю. Це приносило прибуток для кількох інсайдерів та венчурних капіталістів, але стало фатальним для роздрібних інвесторів та новачків у криптовалюті.

Разом із SVB розорився і Silvergate Bank, ще один банк, який надавав банківські рахунки американським криптовалютним компаніям. Комісія з цінних паперів і бірж США, очолювана Гері Генслером, наголошує, що будь-яка криптовалюта, крім біткоїна, є потенційно незаконним цінним папером.

«Схема довіри» чи абсолютна прозорість?

І що тепер? Інфляція в районі 10% не рідкість у Європі, та й у США довіра до слів та діянь центрального банку давно похитнулася. Рани фінансової кризи не затяглися – навпаки. На фондовому ринку може відбутися розпродаж; «криптовалюта» – ризикована пропозиція, особливо у США; центральним банкам доводиться обирати між зупинкою економіки та продовженням інфляції.

Те, що банківська та грошова система є «схемою довіри», тобто схемою, в якій довіра має важливе значення, ще раз стає очевидним після недавніх подій, пов'язаних із SVB.

Деякі висловлюють розчарування щодо біткоїна, оскільки у багатьох колах він рекламувався як захист від інфляції. Насправді біткоїн чудово себе показав у роки нестримної грошової експансії, але зараз він переживає відносні рекордні максимуми, як і інші ризиковані та технологічні акції.

Чи означає це, що Біткоїн зазнав невдачі? Анітрохи! Якщо ви подивитеся за межі щоденного графіка цін, ви побачите динамічну екосистему навколо Біткоїна, до якої входить, наприклад, майнінг Біткоїна з використанням зеленої енергії, яка постачає дедалі більше обчислювальної потужності в децентралізовану, дезінфляційну грошову систему, ніж будь-коли раніше.

Як альтернативна грошова та платіжна система, в якій немає центральної вразливості, немає годин роботи, немає генерального директора, немає нікого, хто міг би заблокувати обліковий запис, і яка завжди доступна для всіх у всьому світі, Біткоїн актуальний, ніж будь-коли раніше.

Це гостьовий пост Джуліана Лінігера, співзасновника та генерального директора Relai, інвестиційного додатка, призначеного виключно для біткоїнів. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн чи нерухомість: найкращий засіб заощадження під час війни Біткоїн чи нерухомість: найкращий засіб заощадження під час війни Аналіз різних ціннісних пропозицій Біткоїна та нерухомості в часи геополітичної нестабільності. Леон Ванкум 18 лютого 2024
Запитання від ноукоїнерів: поклик бичачого ринку Запитання від ноукоїнерів: поклик бичачого ринку Як ноукоїнери вирішують, чи купувати їм біткоїн? Як їм це зробити? Як їм взаємодіяти із Біткоїном? На кожному з етапів цього шляху є безліч варіантів вибору. Сантьяго Варела 17 лютого 2024
Сендвіч «Рубен» та активація CTV Сендвіч «Рубен» та активація CTV Ви бачили ці бутерброди замість фото профілю? Вони є соціальним сигналом у спробі досягти консенсусу щодо активації змін у Біткоїні. George 203 11 лютого 2024