Головні критики Біткоїна: чому вони неправі

Головні критики Біткоїна: чому вони неправі

Попри гіпербіткоїнізацію, яка впевнено наближається, досі є чимало публічних людей, які виступають проти Біткоїна. Розгляд і спростування їхніх аргументів можуть бути корисними для кращого розуміння сутності й переваг головного цифрового активу.

Пітер Шифф

Ймовірно, багато біткоїнерів назвуть саме Пітера Шиффа головним критиком Біткоїна. Багато років президент брокерської компанії та прихильник золотого стандарту активно критикує Біткоїн за першої ліпшої нагоди. Буквально вчора Шифф заявив наступне:

«Те, що біткоїн зріс на 20% у результаті довгоочікуваного повороту ФРС, у той час як золото зросло лише на 2,5%, не означає, що біткоїн є кращим захистом від інфляції. Ціни на золото і біткоїн просто повернулися до рівнів, що спостерігалися у лютому. Ключова відмінність полягає в тому, що тільки ралі золота є стійким», – написав він.

У даному разі Шифф просто перелічив факти, а потім зробив той висновок, який його задовольняє, не навівши жодних аргументів на користь золота, що робили б його кращим активом за біткоїн. Іноді він стверджує, що біткоїн – це бульбашка чи піраміда, яка лопне. Проте пропозиція BTC змінюється за заздалегідь визначеним алгоритмом, й тут немає жодного центрального органу, гарантованих відсотків чи прибутків, виплати винагороди коштом нових учасників чи інших характеристик пірамід.

Головні критики Біткоїна: чому вони неправі
Пітер Шифф. Джерело: Flickr.

Загалом Шифф добре розуміє кризу сучасної фінансової системи, а його син Спенсер – уже декілька років як Біткоїн-максималіст. До того ж сам Пітер розповідав у 2020 році, що втратив пароль від свого біткоїн-гаманця. То, може, насправді не такий він і противник Біткоїна, а це більше імідж і спроба просунути свій проєкт Schiff Gold?

Воррен Баффет та Чарлі Мангер

Досить цікавий кейс становлять відомі інвестори Воррен Баффет та Чарлі Мангер, які вже дуже давно очолюють Berkshire Hathaway. Варто зазначити, що Баффет та Мангер досягли чималих успіхів на фондовому ринку через успішне застосування принципів фундаментального аналізу (Баффет вважає відомого інвестора Бенджаміна Грехема своїм вчителем у контексті вартісного інвестування).

Проте ані Баффет, ані Мангер не приділили достатньо часу й зусиль дослідженню природи Біткоїна та його відмінності від інших цифрових активів. Один з останніх коментарів Чарлі Мангера такий: «Це (Біткоїн. – Ред.) не має цінності. Це не добре. Це безглуздо. Це може лише зашкодити. Дозволяти це – асоціально».

Головні критики Біткоїна: чому вони неправі
Воррен Баффет та Чарлі Мангер. Джерело: Entrepreneur

Але детальніший розгляд позиції цих інвесторів вказує на те, що вони не бачать принципової різниці між Біткоїном та альткоїнами. Тому їхня критика щодо відсутності цінності й виникнення різних неправомірних схем переважно спрямована не на Біткоїн, а на інші активи (хоча вони самі це не дуже усвідомлюють). Щодо BTC, то тут все просто: холодне зберігання монет поза біржами виключає ризики бути втягнутими у сумнівні операції, що можуть завдати шкоди власнику чи третім особам.

Білл Гейтс

Іншим відомим критиком Біткоїна є Білл Гейтс, який тривалий час утримував статус найбагатшої людини у світі. Гейтс неодноразово стверджував, що не володіє й не планує купувати BTC, адже хоче бачити результати своїх вкладень чи то у технологічних інноваціях, чи то в іншій формі. Проте Біткоїн і його екосистема розвиваються не нижчими темпами за найінноваційніші проєкти, що ставить у приклад Гейтс: чого варті лише оновлення SegWit та Taproot, розвиток Lightning Network, поява революційних рішень на зразок RGB тощо.

До того ж Гейтс припускається тієї самої помилки, що й Баффет з Мангером, розглядаючи Біткоїн у купі з «криптою» та NFT (і тут навіть мова йде не про записи протоколу Ordinals).

Головні критики Біткоїна: чому вони неправі
Білл Гейтс. Джерело: NPR

«Криптовалюти та NFTs на 100% ґрунтуються на теорії більшого дурня», – зазначає він.

Ця теорія передбачає, що хтось купує переоцінені товари лише з метою знайти «більшого дурня», щоб їх перепродати. Взагалі чимало біткоїнерів погодяться з Гейтсом та його коментарем щодо криптовалют та NFT. Але біткоїн явно не підпадає під такі визначення: кількість ходлерів постійно зростає, а сам актив успішно пережив черговий ведмежий ринок. Біткоїн створює можливості не для «дурнів» (більших чи менших), а для поціновувачів індивідуальної свободи та відокремлення грошей від держави.

Крістін Лагард

Крістін Лагард – президент Європейського центрального банку (ЄЦБ), яка не просто регулярно критикує Біткоїн, а створює чималі бар’єри на різних рівнях. Якщо попередні представники цього списку все ж наводили певні раціональні аргументи щодо недоліків традиційної фінансової системи чи загроз з боку крипто-скамів, то цього не можна сказати про Крістін Лагард.

Головні критики Біткоїна: чому вони неправі
Крістін Лагард. Джерело: Flickr.

Вона виступає проти Біткоїна та інших цифрових активів: «Вони ні на чому не ґрунтуються. Немає жодного базового активу, який би виступав якорем безпеки».

Такий коментар краще підійшов би для фіатних грошей: на чому вони ґрунтуються, чим вони забезпечені після відмови від золотого стандарту? А Біткоїн забезпечений як технологічно, так і економічно. Технологічно – системою пірингових платежів та алгоритмом консенсусу Proof-of-Work, що забезпечують децентралізацію, надійність та незалежність від посередників. Економічно – обмеженою пропозицією, передбачуваним графіком випуску, ефективним розподілом ринкової влади та балансом інтересів між усіма учасниками мережі.

Може здатися, що Крістін Лагард також не бачить різниці між Біткоїном та альткоїнами. Проте насправді її політика, включаючи нормативи MiCA, спрямовані саме проти Біткоїна, тому що тільки він може бути й поступово стає глобальними грошима. Наразі на Біткоїн припадає понад 94% ринкової вартості серед усіх активів на Proof-of-Work, а монети на Proof-of-Stake та інших алгоритмах консенсусу не можуть бути грошима за визначенням. Тому запуск CBDC спрямований саме проти Біткоїна, а протистояння BTC та CBDC може стати визначальним на наступні роки.

Нассім Талеб

Ще одним неоднозначним критиком Біткоїна є Нассім Талеб. Ще декілька років тому він мав чимало прихильників серед біткоїнерів. Його бестселери про чорного лебедя (непередбачувані негативні події, що значно впливають на динаміку ринку) та антикрихкість (про системи, що стають ще стійкішими внаслідок зовнішніх ударів) швидко увійшли у повсякденний лексикон.

Талеб був біткоїнером (або вдавав себе таким) протягом певного часу і навіть написав передмову до відомої книги «Стандарт Біткоїна» Сейфедіна Аммуса. Але з 2021 року Талеб почав активно і навіть агресивно критикувати Біткоїн і всіх власників монет.

Головні критики Біткоїна: чому вони неправі
Нассім Талеб. Джерело: Wikimedia Commons.

«Біткоїн не зміг задовольнити вимог незалежної від держави валюти й навіть виявився зовсім не валютою. Це тому, що він не може бути ні короткостроковим, ні довгостроковим засобом збереження вартості, не може слугувати надійним захистом від інфляції та, що найгірше, він навіть віддалено не є щитом від урядової тиранії або засобом захисту від катастроф», – заявив нещодавно Талеб.

Проте Біткоїн ефективно виконує функції збереження вартості та стало зростає відносно всіх фіатних валют. Біткоїн також сприяє створенню незалежної фінансової системи, що не контролюється урядами чи будь-яким централізованим органом. Щодо захисту від тиранії та катастроф, досвід України під час війни та безліч проєктів, реалізованих Human Rights Foundation, підтверджують, що Біткоїн (і як гроші, і як технологія) може бути ефективним для зниження негативного впливу зовнішніх викликів.

Висновки

Критики Біткоїна мають різну мотивацію та аргументацію у своїй протидії гіпербіткоїнізації. Об’єктивний аналіз їхніх тверджень свідчить про те, що усі їхні заяви та умовиводи – хибні. Біткоїн – унікальний сучасний актив, який має перспективи не лише як гроші, а і як технологія.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024