Біткоїн та релігія: що спільного?

Біткоїн та релігія: що спільного?

Релігія історично була і залишається однією з основних систем світогляду, що визначають поведінку й цілі людей. Біткоїн також безпосередньо впливає на сприйняття соціально-економічного середовища. Тож між релігією та Біткоїном багато спільного.

Вступ

Біткоїн відкритий для всіх людей: від прихильників традиційних вірувань, тих, хто сповідує духовність (але не асоціює себе з жодною формальною релігією), до агностиків та атеїстів. Проте, як зазначає відомий біткоїнер Джиммі Сонг, заглиблення у кролячу нору Біткоїна нерідко призводить до глибокого переосмислення власних цілей і пріоритетів. Зокрема багато біткоїнерів починають серйозно замислюватися над етичними, філософськими та духовними питаннями.

Тож доцільно розглянути зв'язок між Біткоїном та релігією з двох основних перспектив. Перша – це сприйняття Біткоїна представниками основних релігій та його оцінка відповідно до офіційної доктрини церкви. Друга – це аналіз Біткоїн-світогляду безпосередньо як релігії.

Біткоїн з позиції різних релігійних вірувань

Як підкреслюють представники католицизму (і це стосується й інших релігій), у церкви немає формальних постулатів, що стосуються Біткоїна, але загальні моральні принципи можуть бути застосовані, у тому числі до інвестування чи інших операцій з біткоїном. Варто зазначити, християнські (й не тільки) школи прямо засуджують будь-які форми обману чи привласнення чужого майна. Значна увага також приділяється взаємній повазі та рівності між людьми.

У цьому контексті Біткоїн з його децентралізацією, фіксованою пропозицією та взаємним контролем учасників мережі вигідно відрізняється від фіатних валют з постійною емісією та непропорційною владою центробанків. Щодо інших цифрових аналогів, то Біткоїн пропонує найбільш справедливу систему: він не має премайнінгу, не дозволяє довільно змінювати протокол чи пропозицію коїнів, відмовляється від нестабільних алгоритмів консенсусу на зразок Proof-of-Stake тощо. В цілому, Біткоїн створює передумови для взаємовигідних обмінів між учасниками та стимули до чесної поведінки (наприклад, уникнення спроб подвійної трати).

Минулого року віцепрезидент майнінгової компанії Riot Platforms П’єр Рошар заснував спільноту Catholic Bitcoiners, що розглядає значення Біткоїна для католиків та католицизму для біткоїнерів. Загальний висновок полягає у тому, що ці світогляди сумісні й доповнюють одне одного.

Представники православних церков висловлюють різне ставлення до Біткоїна. Проте все більше храмів та релігійних організацій приймають пожертви у BTC, визнаючи як його цінність, так і можливість бути застосованим для етичних та духовних ініціатив. Наприклад, Грецький православний монастир Пресвятої Богородиці при виборі пожертви через платформу The Giving Block в електронному вигляді (з усіх фіатних та цифрових активів) за замовченням пропонує біткоїн.

Біткоїн та релігія: що спільного?
Грецький монастир залучає пожертви у біткоїнах. Джерело: The Giving Block.

Ортодоксальний юдей та рабин Майкл Карас стверджує, що біткоїн може вважатися кошерним товаром, тобто таким, що дозволений вірянам. Звичайно, необхідно утриматися від будь-яких спроб незаконного збагачення чи завдання шкоди іншим учасникам мережі. До того ж рабин вважає, що відповідно до юдейського світогляду, необхідно використовувати повну ноду.

«Юдаїзм потребує, щоб усі учасники мережі використовували повні ноди. Адже юдеї мають не сліпо слідувати настановам лідерів, а застосовувати набуті знання», – пояснює свою позицію Майкл Карас.

Отже, прямо або опосередковано, але багато представників релігійних течій і напрямів схвально ставляться до відповідального використання Біткоїна як грошей та технології.

Біткоїн як релігія

Експерт Bloomberg Лоркан Келлі описав Біткоїн як «першу справжню релігію XXI століття». Біткоїнер Хасс МакКук називає себе монахом та постійно порівнює Біткоїн з релігією. Можливо, ви будете здивовані, але існує навіть офіційна Церква Біткоїна, що була заснована у 2017 році, та яка вважає Сатоші Накамото своїм пророком. Відповідно його White Paper сприймається як священна книга всіх біткоїнерів.

Взагалі поведінка Сатоші яскраво свідчить про бажання створити дійсно революційну систему, що слугуватиме на благо всього людства. Немає жодних свідчень, що Сатоші продав хоча б одну зі своїх монет. Коли він переконався, що його проєкт міцнішає і буде зростати, він відійшов від справ. Він зробив усе, щоб його особа так і залишилася невстановленою. Хела Фінні та інших ранніх біткоїнерів нерідко представляють як апостолів чи проповідників, а Біткоїн-свята (Bitcoin Day, White Paper Day, Pizza Day тощо) формують канон святкувань для багатьох власників коїнів.

Біткоїн та релігія: що спільного?
Пам’ятник Сатоші Накамото у Будапешті. Джерело: Wikimedia Commons

Схожість між Біткоїном і релігією стає особливо помітною під час ведмежих ринків. Зокрема навіть при падінні фіатної вартості BTC у багато разів ходлери не продають свої монети. І більшість з них не покладається на фундаментальний чи технічний аналіз, а саме вірить в успіх проєкту і його базові принципи: свободу, децентралізацію, відокремлення грошей від держави тощо. До речі, остання ціль дуже схожа на гасло відокремлення церкви від держави, що стало популярним кілька століть тому.

Висновки

На перший погляд може здаватися, що поняття «Біткоїн» стосується лише технологій та грошей. Втім його вплив на світогляд власників монет має чимало спільного з релігією. Не дивно, що представники різних релігійних течій стають усе більш терпимими до біткоїна і навіть заохочують його використання. Етичні правила поведінки, взаємна повага та рівність, на яких наголошують релігії, ефективно реалізовані за допомогою Біткоїна. Вплив віри, що розповсюджується за межі раціонального розрахунку або обчислень, завжди присутній протягом ведмежих циклів. На фоні цього кількість ходлерів постійно зростає, що підтверджує, що ідеологія та світогляд біткоїнерів стають дедалі популярнішими.

Біткоїн проти диктатури Біткоїн проти диктатури Навіть у XXI столітті у світі існують авторитарні та тоталітарні режими, що становлять небезпеку не лише для своїх громадян, а й для жителів інших країн. Проте з появою Біткоїна з’являється можливість протистояти їхньому шкідливому впливу, принаймні у фінансовій сфері. Дмитро Харьков 12 квітня 2024
Найвідоміші Біткоїн-наставники Найвідоміші Біткоїн-наставники Наставники у Біткоїн-спільноті – це люди, яку виконують важливу просвітницьку роль та допомагають іншим зрозуміти, що таке Біткоїн та як він може покращити їхнє життя. Володимир Гришенко 11 квітня 2024
Інвестиційні продукти на основі біткоїна Інвестиційні продукти на основі біткоїна Традиційні інвестори все більше цікавляться біткоїном. Відтак з’являються нові інструменти для трейдерів та інших учасників ринку, які бажають заробити на цінових коливаннях активу. Дмитро Харьков 10 квітня 2024