Фундація «Відкритий Діалог»: Біткоїн та допомога Україні

Фундація «Відкритий Діалог»: Біткоїн та допомога Україні

Чимало некомерційних організацій системно використовують біткоїни для реалізації суспільно корисних проєктів. Яскравим прикладом є фундація «Відкритий Діалог», що сприяє захисту прав людини та допомагає жертвам агресії, в тому числі українцям після вторгнення РФ.

Що таке фундація «Відкритий Діалог»

Фундація була заснована ще у 2009 році за ініціативи Людмили Козловської, яка наразі є президентом організації. Головні цілі «Відкритого Діалогу» полягають у захисті прав людини, демократії та верховенства права в Україні, Казахстані, Молдові та інших країнах регіону. З часом фундація розширила сферу своєї діяльності на Польщу та деякі інші країни-члени ЄС, де існують проблеми через впровадження неліберальної політики.

Фундація «Відкритий Діалог»: Біткоїн та допомога Україні

«Відкритий Діалог» регулярно публікує звіти щодо своєї діяльності, що використовуються як для надання необхідної інформації громадянському суспільству, так і для комунікації з офіційними органами ООН, ЄС, ОБСЄ, Ради Європи тощо. Фундацією було запропоновано низку реформ Інтерполу та Шенгенської Інформаційної Системи задля запобігання переслідувань і порушень прав людини авторитарними режимами.

Фундація «Відкритий Діалог»: Біткоїн та допомога Україні

«Відкритий Діалог» приділяє значну увагу ситуації в Україні. Під час Революції Гідності фундація започаткувала місію на підтримку громадянського суспільства в Україні. Від початку російської агресії у 2014 році було організовано гуманітарну допомогу переселенцям та постраждалим з Автономної Республіки Крим та східних регіонів країни. Нових масштабів обсяги допомоги досягли у 2022-2023 роках після початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну. Станом на зараз фундація надала допомогу приблизно на 7 млн євро постраждалим українцям. Сьогодні близько 70% від усіх ресурсів «Відкритого Діалогу» спрямовуються саме на проєкти, пов’язані з Україною.

Фундація «Відкритий Діалог»: Біткоїн та допомога Україні

Ефективне використання Біткоїна

Хоча фундація використовує різні канали формування власних резервів, наразі більшість коштів поступає у біткоїнах. Що ж робить BTC настільки популярними в контексті благодійної та гуманітарної допомоги? Можна виділити чимало чинників, основними з яких є наступні: швидкість переказів, надійність мережі, високий ступінь приватності та транскордонність. Традиційні фінансові інструменти не становлять гідної конкуренції з більшості цих пунктів.

Фундація «Відкритий Діалог»: Біткоїн та допомога Україні

Досвід «Відкритого Діалогу» вказує на ще одну важливу перевагу Біткоїна – цензуростійкість. Зокрема урядом Польщі неодноразово робилися спроби зашкодити чи обмежити діяльність фундації через заборони на в’їзд для її президента Людмили Козловської. Такі заходи створили б критичні проблеми, якби використовувалися традиційні фінансові та технологічні інструменти.

«Зважаючи на політичний тиск, що чинився на мене з кількох боків, Біткоїн мене врятував», – зазначає Людмила Козловська.

Фундація також використовує принципи децентралізації, адже великий ступінь автономності її центрів комплектування, надання й доставки допомоги дозволяє краще розуміти потреби отримувачів відповідних товарів і послуг, а також постійно вдосконалювати процес.

Фундація «Відкритий Діалог»: Біткоїн та допомога Україні

Як повідомили представники польського центру фундації, наразі існує два основні напрями допомоги українцям під час війни. Перший – це постачання захисного військового та медичного обладнання. Завдяки організації українські військові вже отримали 1000 шоломів, 5600 бронежилетів, 160 приладів нічного бачення та тепловізорів, 130 вогнегасників – загалом понад 71 000 одиниць обладнання.

Другий – це цільова допомога біженцям. «Відкритий Діалог» сприяв переселенню близько 8300 українців до Польщі й ще понад 3500 людей знайшли тимчасовий прихисток в інших країнах ЄС. Ще одним з інноваційних проєктів фундації є Будинки для незалежних матерів, які допомагають жінкам з дітьми.

Психологічна допомога є важливою складовою забезпечення адаптації населення до нових умов тимчасового перебування. Експерти «Відкритого Діалогу» працюють із переселенцями, що зазнали особливих психологічних травм через втрату близьких, житла тощо. Тому серед волонтерів та психологів завжди присутні спеціалісти, що вільно володіють українською мовою й можуть надати необхідну кваліфіковану допомогу рідною мовою для біженців.

Значення для індустрії

Використання біткоїна вже вийшло за межі комерційної діяльності та участі в інвестиційних проєктах. Такі глобальні виклики як війни чи політичні переслідування авторитарних режимів потребують залучення неурядових організацій, які можуть координувати добровільні внески та допомогу, що надається постраждалим. І успіх «Відкритого Діалогу» підтверджує, що Біткоїн (і в ролі грошей, і в ролі технології) здатен виконувати ці функції найбільш ефективно.

Поширення застосування біткоїна до некомерційних ініціатив також важливо у контексті перетворення його на глобальні та універсальні гроші. У такий спосіб темпи гіпербіткоїнізації можуть значно пришвидшитися. Щобільше, наразі відбувається створення повноцінної Біткоїн-інфраструктури, що виходить далеко за межі базового рівня блокчейну Біткоїна. Наприклад, протокол другого рівня Lightning Network дозволяє ефективно оптимізувати мікротранзакції з мінімальними витратами. А RGB реалізує цілу систему Bitcoin Finance (BiFi) із використанням смарт-контрактів та складних умов. Таким чином, неурядові організації можуть обрати ту стратегію, яка найбільше відповідає їхнім цілям.

Висновки

Фундація «Відкритий Діалог» виступає у ролі практичного кейса застосування біткоїна для реалізації неприбуткових, але суспільно важливих проєктів. Наразі біткоїн забезпечує понад половину від усіх її надходжень, об’єднуючи контриб’юторів з різних країн та регіонів. Швидкість та надійність переказів, цензуростійкість та глобальність ефективно виділяють BTC з-поміж інших традиційних чи цифрових альтернатив. Тенденції останніх років сприятимуть тому, що використання біткоїна у некомерційних цілях зростатиме високими темпами й надалі.

Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024
Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум – один із найавторитетніших журналістів у Біткоїн-індустрії. Він пише не лише статті про головний цифровий актив, а й книги. Володимир Гришенко 20 лютого 2024